Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-08, 14:56
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
"΄Ασεμνος" ο Πικάσο για τους μαθητές

Σε έλλειψη καλλιτεχνικής παιδείας ή σε ατυχή χειρισμό μπορεί να αποδώσει κανείς την απόφαση διευθυντή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να αναστείλει τις επισκέψεις μαθητών στην έκθεση χαρακτικών του Πικάσο επειδή, σύμφνωνα με την Καθημερινή (11.03.2008), κάποιοι γονείς έκριναν τα έργα άσεμνου περιεχομένου και ακατάλληλα για μαθητές!

Το ζήτημα προέκυψε πριν από δύο ημέρες όταν ο αρμόδιος διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Θεόδουλος Ταπανίδης, με έγγραφο του προς τα σχολεία ζήτησε την ανάκληση της έγκρισης συμμετοχής μαθητών στα εκπαιδευτικά προγράμματα «Βλέποντας με τα μάτια του Πικάσο», καθώς «ύστερα από προσωπική επίσκεψη, τα εκτιθέμενα έργα κρίθηκαν ακατάλληλα για μαθητές». Ο ίδιος ωστόσο, όπως αποκάλυψε στη νεφημερίδα, δεν έχει επισκεφθεί την έκθεση αλλά προέβη στην απόφαση αυτή έπειτα από διαμαρτυρίες γονέων και διευθυντών που επισκέφθηκαν την έκθεση «Πικάσο Suite 347».

«Ημασταν υποχρεωμένοι να εξετάσουμε τις διαμαρτυρίες που εκδηλώθηκαν», διευκρίνιζε ο κ. Ταπανίδης σε επίσημη ανακοίνωση. «Για τον λόγο αυτό, εξηγεί, αναθέσαμε άτυπη γνωμοδοτική επίσκεψη στον κ. Απόστολο Αποστολίδη, προϊστάμενο του Β΄ γραφείου της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης -συνάδελφο με παιδεία και μακρόχρονη προσφορά στα σχολικά καλλιτεχνικά δρώμενα- ο οποίος έκρινε ότι τα “επίμαχα” έργα, τα οποία εκτίθενται σε ιδιαίτερο χώρο, δεν αξιοποιούνται κατά την εφαρμογή των εκπαιδευτικών προγραμμάτων».

Το θέμα έληξεμε ακύρωση της αναστολής από την Επιτροπή Θεαμάτων της Διεύθυνσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, αφού όμως πήρε διαστάσεις. Από την ερχόμενη Τρίτη οι επισκέψεις των σχολείων στο Τελλόγειο Ιδρυμα Τεχνών θα διεξάγονται ελεύθερα.

e-paideia.net
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-08, 15:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να πω την αληθεια, οταν ημασταν στο δημοτικο και βλεπαμε πινακες με γυμνα, το ενδιαφερον μας επικεντρονονταν στα επιμαχα σημεια. Δεκαρα δε διναμε τι παριστουσαν και ποιος το ζωγραφισε, ειτε ηταν ο Πικασσο, ειτε ηταν ο Μαέβιους Παχατουρίδης που κάνει πορτραίτα περαστικών στο Μοναστηράκι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-08, 15:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για άσεμνος δεν ξέρω...
Σίγουρα πάντως ήταν φρικαρισμένος από το πολύ αψέντι...
Άσε που τους μισούς του πίνακες μπορεί να τους ζωγραφίσει η κόρη μου καλύτερα από αυτόν!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-08, 15:35
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ε, και αυτό να κάνατε μόνο όταν βλέπετε γυμνά βρε Gildor, φυσιολογικό είναι... Από πότε νομίζεις ότι ασχολείται ο άνθρωπος με τη σεξουαλικότητά του δηλαδή; Αφού γίνει 18 κι αποφοιτήσει; Άσε που εδώ μιλάμε για δευτεροβάθμια εκπαίδευση, όχι για δημοτικά!

Το αν θα εκτιμηθούν τα έργα ως τέχνη είναι θέμα ξεναγού/δασκάλου, και φυσικά προσωπικότητας παιδιού.

Για το περί απαγόρευσης έχω να πω το γνωστό πλέον "έλεος!".
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-08, 16:04
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Πιστεύω πως αυτό που ενόχλησε τους γονείς δεν είναι απλώς τα γυμνά, αλλά οι σκηνές όπου προβάλλονται στάσεις που θυμίζουν Kama Sutra.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-08, 16:09
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η επαφή με το γυμνό είναι αναπόφευκτη. Και οι πρώτες οπτικές εμπειρίες παίζουν βασικό ρόλο στη διαμόρφωση της αισθητικής μας. Είναι αυτές που μας έχουν κεντρίσει πιο πολύ την προσοχή και την περιέργεια και ασυναίσθητα χρησιμοποιούμε ως σημείο αναφοράς (και σύγκρισης) για πολλές οπτικές -και όχι μόνο εμπειρίες- στην υπόλοιπη ζωή μας.
Νομίζω πως όσο "άσεμνα" και αν φαίνονται στα μάτια των γονέων και κηδεμόνων τα έργα του Πικασο, δεν παύουν να είναι πιο "τέχνη" σε σχέση με τις τσόντες που έτσι κι αλλιώς βλέπουν οι μαθητές στο διαδίκτυο, στην τηλεόραση, στις εφημερίδες, στο δρόμο...
Μακάρι τα πρώτα γυμνά που θα είχαμε δει να ήταν πίνακες ζωγραφικής.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-08, 16:18
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πως αυτό που ενόχλησε τους γονείς δεν είναι απλώς τα γυμνά, αλλά οι σκηνές όπου προβάλλονται στάσεις που θυμίζουν Kama Sutra.
Μιλάμε για τους ίδιους γονείς που αφήνουν τα παιδάκια τους να κουβαλάνε κινητά και να ανταλλάσουν φωτογραφιούλες αθώου περιεχομένου, τους ίδιους αυτούς που τα αφήνουν να σερφάρουν εντελώς αθώα στο διαδίκτυο χωρίς έλεγχο, τους ίδιους αυτούς που σκυλοβρίζονται (φτου! βρωμόστομη) μες στο σπίτι χρησιμοποιώντας λεξιλόγιο χειρότερο από τις στάσεις του Κάμα Σούτρα... αυτοί;
Ή μιλάμε για άλλο πλανήτη και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ακόμα; Είμαι εδώ;

Ας πάψουμε πια να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας (για να μην πω καμιά χειρότερη λαϊκή ρήση για το δάχτυλο...) κι ας μην τα βάζουμε με ό,τι βρούμε μπροστά μας!

Και ναι, Μιχάλη, ούτε εμένα με τρελαίνει ο Πικάσο και σίγουρα η ζουζούνα (πότε θα την τσιμπήσω είπαμε; χαχα) μπορεί να ζωγράφιζε καλύτερα, όμως είναι μια τεχνοτροπία, μια έκφραση, μια άποψη.
Σαφώς ένα πολύ καλύτερο ερέθισμα από κάτι ωραίες "εκπαιδευτικές" εκδρομές σχολείων που βλέπω να αμολάνε τα παιδιά με τα πούλμαν στη Βάρκιζα στις καφετέριες, και τους καθηγητές να σκυλοβαριούνται.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-08, 16:20
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
@ Xena
Κι αυτό. Συμφωνώ κι επαυξάνω. Γράφαμε ταυτόχρονα...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-08, 16:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως όσο "άσεμνα" και αν φαίνονται στα μάτια των γονέων και κηδεμόνων τα έργα του Πικασο, δεν παύουν να είναι πιο "τέχνη" σε σχέση με τις τσόντες που έτσι κι αλλιώς βλέπουν οι μαθητές στο διαδίκτυο, στην τηλεόραση, στις εφημερίδες, στο δρόμο...
Εμενα στην ηλικια εκεινη ποσως με ενδιεφερε η οποια διαφορα :Ρ

Παντως τι ειναι αυτο που οριζει κατι ως (ποιοτικη) τεχνη;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-08, 16:37
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως τι ειναι αυτο που οριζει κατι ως (ποιοτικη) τεχνη;
Έχεις το κακό συνήθειο να αλλάζεις θέμα τελευταία... ΄
Αυτό είναι μια άλλη, αρκετά μεγάλη θα έλεγα, συζήτηση και δεν είναι μάλλον της παρούσης.
Άνοιξε αν θες θέμα ή ζήτα από την Αταλάντη να το κάνει.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-08, 16:59
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων

Παντως τι ειναι αυτο που οριζει κατι ως (ποιοτικη) τεχνη;
Χαρακτηρίζεται κυρίως από την προβολή αξιών,προτύπων,ανώτερων συναισθημάτων και η γενικώς οτιδήποτε προάγει το πνεύμα,την καλαισθησία και την ιδιότητα μας ως Άνθρωποι.Δεν είναι τυχαίο που το ποιοτικό είναι και διαχρονικό.


Υ.Γ. Μπορεί να ναι εν μέρει εκτός θέματος αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-08, 17:03
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Μπορεί να ναι εν μέρει εκτός θέματος αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ
Ναι, αλλά να μην το ξανακάνεις.
Θα μ' αναγκάσεις να "χαμοδρακίσω"
Είμαστε στην "εκπαίδευση" όχι στην "τέχνη"
Κι επειδή είσαι και ιδιαιτέρως έξυπνο παιδί... την άποψή σου στο θέμα! Τώρα!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-08, 17:29
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαστε στην "εκπαίδευση" όχι στην "τέχνη"
Κι επειδή είσαι και ιδιαιτέρως έξυπνο παιδί... την άποψή σου στο θέμα! Τώρα!
Ναι,αλλά αν ο εν λόγω κύριος είχε καταλάβει την έννοια της Τέχνης ίσως να μην είχε συμβεί τίποτα από όλα αυτα.

Κάτι τέτοιοι εκπαιδευτικοί μεσαιωνίζουν με σκοπό να προστατεύσουν την κατ'επίφασιν ηθική του θεσμού της εκπαίδευσης και προβαίνουν σε αποφάσεις που βλάπτουν τον έλληνα μαθητή,ο οποιος έχει απαξιώσει την τέχνη (αφού δεν του έχουν μάθει να την "αποκρυπτογραφεί") με αποτέλεσμα να "βουλιάζουμε" ως κοινωνία στην τεχνοκρατική μας "θάλασσα".
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-08, 17:34
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για τους ίδιους γονείς που αφήνουν τα παιδάκια τους να κουβαλάνε κινητά και να ανταλλάσουν φωτογραφιούλες αθώου περιεχομένου, τους ίδιους αυτούς που τα αφήνουν να σερφάρουν εντελώς αθώα στο διαδίκτυο χωρίς έλεγχο, τους ίδιους αυτούς που σκυλοβρίζονται (φτου! βρωμόστομη) μες στο σπίτι χρησιμοποιώντας λεξιλόγιο χειρότερο από τις στάσεις του Κάμα Σούτρα... αυτοί;
Ναι; Για αυτούς μιλάμε; Δε μπορώ να βγάλω τέτοιο συμπέρασμα από το άρθρο πάντως...

'Όπως και να'ναι, ο κάθε γονιός έχει μια συγκεκριμένη αντίληψη για τον κόσμο που μας περιβάλει και αναμενόμενο είναι να αντιδράει σε πράγματα που δεν αρμόζουν στο σκεπτικό τους. Άλλοι σκανδαλίζονται με τα γυμνά, άλλοι με τους άθεους, άλλοι με τους ομοφυλόφιλους...

Η προσωπική μου γνώμη για την έκθεση του Πικάσο είναι ότι σπάνια μας δίνεται η ευκαιρία να θαυμάσουμε μια ολοκληρωμένη συλλογή χαρακτικών που αποτελεί ημερολόγιο χωρίς λόγια. Μπροστά από τα μάτια μας περνάνε εικόνες που εκφράζουν τα συναισθήματα που κυριαρχούσαν τον ζωγράφο για πάνω από έξι μήνες. Το αν μας κάνουν αίσθηση ή όχι είναι θέμα αισθητικής αντίληψης, καλλιτεχνικής παιδείας και, πάνω απ’όλα, γούστου.

Πραγματικά είναι κρίμα να γυρίσουμε την πλάτη σε τέτοιες ευκαιρίες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-08, 18:28
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα στην ηλικια εκεινη ποσως με ενδιεφερε η οποια διαφορα :Ρ

Παντως τι ειναι αυτο που οριζει κατι ως (ποιοτικη) τεχνη;
Μιλάμε ακριβώς γι αυτή τη διαφορά που δεν ενδιαφέρει τους μαθητές αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ.
Τη διαφορά ανάμεσα στην τέχνη (η οποία συχνά πραγματεύεται και το γυμνό) και στο γυμνό που κυκλοφορεί γύρω μας έτσι κι αλλιώς και ο σκοπός του είναι κυρίως εμπορικός. Και στις δύο περιπτώσεις, όταν είσαι ακόμα παιδί εστιάζεις σε συγκεκριμένα σημεία. (Και όταν ενηλικιώνεσαι το ίδιο συμβαίνει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :P). Όμως όταν βλέπεις έναν πίνακα, διαμορφώνεται και η αισθητική σου, σχεδόν εν αγνοία σου! Ακόμα και αν δεν σ'αρέσει τελικά ο Πικάσο, έχεις έρθει σε επαφή με μια προσέγγιση του γυμνού που σου δείχνει πως οι άνθρωποι έχουν προσωπική άποψη, προβληματίζονται, αμφισβητούν, επεξεργάζονται, αγωνιούν... και όλα αυτά ενώ εσύ χαζεύεις τα μπούτια του μοντέλου. Μόνο έτσι μπορείς αργότερα να έχεις κι εσύ άποψη για ό,τι σου σερβίρουν ως σέξυ ή ως τέχνη.
Αναρωτιέμαι πώς γίνεται να ανησυχούν οι γονείς όταν οι έφηβοι «βλέπουν φανερά με τα μάτια του Πικάσο» ενώ ταυτόχρονα καμαρώνουν (για να μην πω πως ησυχάζουν κιόλας) όταν ο κανακάρης τους «βλέπει κρυφά με τα μάτια του Hugh Hefner».
Κατά τη γνώμη μου, και τα δύο είναι τέχνη Όμως ο τρόπος που τελικά ερχόμαστε σε επαφή με αυτά, βγάζει απ΄το παιχνίδι την ιδια την τέχνη (ή την έννοια της αισθητικής) και μας διδάσκει με το ζόρι κανόνες σεξουαλικής και κοινωνικής συμπεριφοράς.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.