Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-08, 14:52
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διδάσκει Φυσική με βιντεοπαιχνίδι

Ο Γαλιλαίος είναι φυλακισμένος για τις «τρελές» θεωρίες τις οποίες διατύπωσε. Το 1600 ο Πάπας αναθέτει στον ερευνητή Θωμά Καμπανέλα να ελέγξει για την ακρίβειά τους τις θεωρίες του Ιταλού επιστήμονα... Ίντριγκες, πολιτικές σκοπιμότητες, επιστημονική φαντασία και βασικά θεωρήματα της Φυσικής περιέχονται σε βιντεοπαιχνίδι, το οποίο, όπως αναφέρουν Τα Νέα (11.03.2008), κατασκεύασε ο κ. Γιώργος Κοντέλλης, καθηγητής Φυσικής στο 3ο Λύκειο Μυτιλήνης.

Μέσα από τους χαρακτήρες του παιχνιδιού, οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να μάθουν με έναν διαφορετικό και ταυτόχρονα διασκεδαστικό τρόπο τις θεωρίες της Φυσικής, οι οποίες υπάρχουν στο βιβλίο της Α΄ τάξης του Λυκείου.

Μάλιστα, ο κ. Κοντέλλης κέρδισε για τη συγκεκριμένη εργασία την πρώτη θέση στον 5ο Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Πρωτοπόρων Εκπαιδευτικών, στην κατηγορία με τίτλο «ΕuroΙnnovation» («Ευρω-Πρωτοπορία»), που διοργάνωσε την περασμένη Παρασκευή η Μicrosoft στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας. «Μου αρέσουν τα βιντεοπαιχνίδια, όπως άλλωστε και στα παιδιά, τα οποία είναι απόλυτα εξοικειωμένα με τις νέες τεχνολογίες. Θέλησα λοιπόν να “παντρέψω” ένα μάθημα που θεωρείται από τους μαθητές δύσκολο με τον υπολογιστή, ο οποίος υπάρχει σε κάθε σπίτι».

Στον φετινό διαγωνισμό έλαβαν μέρος 34 ευρωπαϊκές χώρες με 187 εργασίες, ενώ η Ελλάδα συμμετείχε με τέσσερα συνολικά έργα. «Έλαβα αρχικά μέρος στον πανελλήνιο διαγωνισμό, ο οποίος γινόταν με την υποστήριξη της εκπαιδευτικής πύλης του υπουργείου Παιδείας www.eyliko.gr. Κέρδισα ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για τον αντίστοιχο πανευρωπαϊκό, αλλά δεν περίμενα ότι η εργασία που έκανα για να γίνει πιο ελκυστικό το μάθημά μου θα είχε τέτοια απήχηση».

Το συγκεκριμένο βιντεοπαιχνίδι, με τίτλο «Η δίκη του Γαλιλαίου», όπως σημειώνει ο καθηγητής, εκτυλίσσεται την εποχή του Μεσαίωνα και οι χαρακτήρες του είναι πραγματικά πρόσωπα. «Δούλεψα όλο το καλοκαίρι. Στη δημιουργία του βιντεοπαιχνιδιού όμως βοηθοί μου ήταν και οι μαθητές. Έψαξαν μέσω του Διαδικτύου ιστορικά στοιχεία για τη ζωή και το έργο του Γαλιλαίου, τα οποία βέβαια προσθέσαμε στο παιχνίδι. Πάντως, οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με το αποτέλεσμα και ανανέωσαν το ενδιαφέρον τους για το μάθημα».

e-paideia.net
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-08, 18:06
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τελικά στην Μυτηληνη δεν βγάζουν μονο καλό ούζο!
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-08, 12:48
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλό! Μπράβο του. Που μπορούμε να το προμηθευτούμε;
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-08, 12:49
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό! Μπράβο του. Που μπορούμε να το προμηθευτούμε;
Ο εν λόγω καθηγητής είναι συνάδελφος και φίλος του Δημήτρη μας, (mhtsos) και θα έχουμε τη χαρά να τον έχουμε σύντομα μέλος στη βάση
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-08, 12:53
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί τι μας έκανε ο άνθρωπος;
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-08, 13:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εν λόγω καθηγητής είναι συνάδελφος και φίλος του Δημήτρη μας, (mhtsos) και θα έχουμε τη χαρά να τον έχουμε σύντομα μέλος στη βάση
Όταν ο Έλληνας καθηγητής και δάσκαλος, ξεπερνάει τα εμπόδια ενός θολού εκπαιδευτικού συστήματος και διακρίνεται, αξίζει τον σεβασμό μας, την εκτίμηση μας και τον καθιστά παράδειγμα προς μίμηση.

Θα είναι χαρά και τιμή να τον έχουμε μέλος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.