Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 21-11-07, 22:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επαναλαμβάνω... βία δεν είναι μόνο το ξύλο. Αυτά που δεν φαίνονται είναι τα χειρότερα.
Αυτό είναι απόλυτα σωστό.

Έχεις δίκαιο να με θεωρηθείς ανημέρωτο, βλέπεις αυτά λέγονται πιο εύκολα από γυναίκα σε γυναίκα και από άνδρα σε άνδρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-11-07, 22:11
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων

πισω απο καθε κακομοιρη ταλαιπωρημενο δυστυχισμενο και ευνουχισμενο ανδρα

ΣΙΓΟΥΡΑ κρυβεται μια γυναικα...
Ταλαιπωρημένο, ναι.
Δυστυχισμένο, ίσως
Αλλά όχι και ευνουχισμένο το φίλο μου...!

Και στο κατω κατω, αυτή εχασε ρε Πάπα....αει στο δ...ο, πια με δαύτες.
Αλλα μη χαλαμε το θεμα της Αννουλας , τωρα.

Σερσε λα φαμ δεν σημαίνει Σέρσεγκας να την φάει;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-11-07, 23:30
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα πως δεν υπάρχουν. Είπα πως είναι ποσοστιαία λιγότερες.


Και επαναλαμβάνω... βία δεν είναι μόνο το ξύλο. Αυτά που δεν φαίνονται είναι τα χειρότερα.
αρχιζω απο το τελευταιο σχολιο....εδω ειμαστε απολυτα συμφωνοι..


το αλλο τωρα...οχι κανεις μεγα λαθος....το να πεσει ενα χερι ξυλο ειναι γεγονος που μπορει να ξεσηκωσει τα καναλια τις οργανωσεις τις τατιανες και τις λαμπιρισες...και δεν ειναι και το καθημερινο μας ψωμοτυρι...

το αλλο ομως το χαριτωμενο που δεν περναει ουτε στα "ψιλα" γιατι ειναι αορατο δεν φαινεται δεν κανει καμια εντυπωση και ειναι παρα ταυτα ΤΟ καθημερινο φαινομενο μεσα σε καθε οικογενεια ασταματητα περιτεχνα και αποτελεσματικα...

βρεστε τε μου ΜΙΑ γυναικα που δεν ξερει τα κουμπια του ανδρα της και που δεν τα "παταει" καθημερινα και ασταματητα κανωντας του τα νευρα τσαταλια..

μια "αθωα" κουβεντα μια "τυχαια" κινηση ενα "ασχετο" σχολιο μια "μικρη" μετακινηση αντικειμενου που σε βγαζει απο τα χουγια σου ειναι τα πιο συνηθισμενα αλλα αποτελεσματικα τερτιπια.. που καθε συζυγος εφαρμοζει ευλαβικα...

και μην ξαφνιαστητε αν στο τελος μιας τετοιας μερας σηκωσει και το χερι του ο τυπος και ριξει και μια αναποδη (εχωντας πιασει τα ορια) και τοτε εχουμε την περιφημη οικογενειακη βια ξεμπροστιασμενη σε ολο της το μεγαλειο και φωναζουμε ολοι μαζι "καθαρμα καθαρμα" χωρις, τελειως αβασανιστα ,να ψαχνουμε το γιατι

τεσπα η δικη μου η θεση ειναι να εξετασουμε τη ενδοοικογενειακη βια απο ολες τις μεριες και οχι μονο απο την μερια του ανδρα "δυναστη"

ποτε δεν φταιει μονο ο ενας η βαρκα δεν προχωραει με ενα μονο κουπι...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-11-07, 23:35
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταλαιπωρημένο, ναι.
Δυστυχισμένο, ίσως
Αλλά όχι και ευνουχισμένο το φίλο μου...!


Αλλα μη χαλαμε το θεμα της Αννουλας , τωρα.

ποιος σου πειραζει ποιον φιλο;; αυτο ηταν το σχολιο του ν.δημου..

και δεν χαλαμε καθολου το θεμα της αννουλας...το επεκτεινουμε στις πραγματικες του διαστασεις...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-11-07, 00:12
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
βρεστε τε μου ΜΙΑ γυναικα που δεν ξερει τα κουμπια του ανδρα της και που δεν τα "παταει" καθημερινα και ασταματητα κανωντας του τα νευρα τσαταλια..
Με ζητήσατε; Παρούσα!

Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
μια "αθωα" κουβεντα μια "τυχαια" κινηση ενα "ασχετο" σχολιο μια "μικρη" μετακινηση αντικειμενου που σε βγαζει απο τα χουγια σου ειναι τα πιο συνηθισμενα αλλα αποτελεσματικα τερτιπια.. που καθε συζυγος εφαρμοζει ευλαβικα...

και μην ξαφνιαστητε αν στο τελος μιας τετοιας μερας σηκωσει και το χερι του ο τυπος και ριξει και μια αναποδη (εχωντας πιασει τα ορια) και τοτε εχουμε την περιφημη οικογενειακη βια ξεμπροστιασμενη σε ολο της το μεγαλειο και φωναζουμε ολοι μαζι "καθαρμα καθαρμα" χωρις, τελειως αβασανιστα ,να ψαχνουμε το γιατι
Γιώργο μου, το γεγονός ότι υπηρξες (και είσαι ακόμα) ένας ιδιαίτερα "καλός" σύζυγος που κακοπέρασε εξαιρετικά σε προηγούμενο γάμο, δεν επηρεάζει το γενικό αποτέλεσμα.
Επαναλαμβάνω, δέχομαι πως υπάρχουν εξαιρετικές περιπτώσεις ανδρών συζύγων που περνούν απίστευτες καταστάσεις. Η ζυγαριά όμως ποσοστιαία κλείνει προς το μέρος των γυναικών. Θες η αδυναμία αντίδρασης, θες η δυσχερής οικονομική και κοινωνική θέση της γυναίκας, θες η μυική δύναμη, ο διαφορετικός συναισθηματισμός... κάνουν τη διαφορά. Κι αυτό μόνο με τα επίσημα στοιχεία.
Ασφαλώς το θέμα αφορά και το ανδρικό φύλο. Η βία, σε όποιον κι αν ασκείται μέσα στην οικογένεια, είναι ένα απαράδεκτο μέσον συμπεριφοράς και πρέπει να το πολεμάμε όλοι μας.
Ας μην περιοριζόμαστε όμως από τις προσωπικές μας ιδιαίτερες εμπάθειες (αστειεύομαι ) γιατί τότε... μπορεί να υπάρξουν εκπλήξεις στην εξομολόγηση....

Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
ποτε δεν φταιει μονο ο ενας η βαρκα δεν προχωραει με ενα μονο κουπι...
κάποιοι χρησιμοποιούν κανό
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-11-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η μονιμη και μάλλον παντοτινη απορία μου ειναι γιατι να δείρεις ή γιατι να σε δείρει η γυναίκα σου? Δεν μπορώ να το καταλάβω!Εχω ακούσε ότι όταν κάποια πραγματα που επιβεβαιώνουν τον εγωισμό και τη θέση του αντρα, όπως αυτή του έχει δοθει σαν εικόνα απο μικρό, δε συμβαίνουν τότε ξεσπάει στη γυναίκα του για να επιβεβαιωθεί και να νιώσει ισχυρός..Το να μιλήσουνε και να βγάλουνε άκρη το εχουνε σκεφτεί?Και αφού περνάει απο το μυαλό τους γιατι δεν κάνουν άκρη τον ηλίθιο εγωισμό τους?
Το να εισαι σε μία οικογένεια σημαίνει να κανεις υποχωρήσεις και να συνεισφέρεις στον κοινο σκοπο..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-11-07, 10:45
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή τα θέμα πέρασε χωρίς να υπάρξει ιδιαίτερη κίνηση, είπα να το ξαναθυμίσω και να προσκαλέσω μέλη και επισκέπτες της άκρο να πάρουν μέρος στη συζήτηση.
Βρήκα και αυτό το άρθρο και είπα να το ανεβάσω μιας και δίνει πληροφορίες για την χώρα μας και που μπορούν να απευθυνθούν για βοήθεια οι γυναίκες που έχουν υποστεί βία σε όποια μορφή και αν είναι αυτή.

«Μάστιγα η βία κατά των γυναικών στο σύγχρονο κόσμο
Tην τελευταία διετία έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός των γυναικών οι οποίες έχουν υποστεί βία

της Ελένης Στεργίου

Η βία κατά των γυναικών είναι από τα πλέον μελανά σημεία της σύγχρονης εποχής όσο κι αν υπήρξε πρόοδος στα θέματα ισότητας. Αντίθετα, το πρόβλημα αυτό δεν έχει εξαλειφθεί και εμφανίζεται σε πολλά και διαφορετικά πολιτισμικά περιβάλλοντα και αφορά γυναίκες όλων των οικονομικών και μορφωτικών επιπέδων.

Η βία κατά των γυναικών δεν μπορεί να είναι δικαιολογημένη και αποδεκτή. Ωστόσο, η κακοποίηση συντηρείται από τη σιωπή της κακοποιημένης, του περίγυρου και «τρέφεται» όταν δεν τιμωρείται ο θύτης είτε επειδή η κακοποίηση δε βγαίνει ποτέ στην επιφάνεια είτε επειδή υπάρχει ντροπή και φόβος από το θύμα.

Μείζον κοινωνικό και δημόσιο πρόβλημα

Από στοιχεία του Κέντρου Κοινωνικής Υποστήριξης Γυναικών (ΚΚΥΓ), που λειτουργεί εδώ και 9 χρόνια στη Θεσσαλονίκη, προκύπτει ότι την τελευταία διετία έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός των γυναικών οι οποίες έχουν υποστεί βία και απευθύνθηκαν στο ΚΚΥΓ. Συγκεκριμένα από το Νοέμβριο του 1998 έως τον Οκτώβριο του 2007 απευθύνθηκαν στο ΚΚΥΓ 1885 άτομα εκ των οποίων το 56,29% ήταν γυναίκες, το 21,7% πολίτες (συγγενείς, φίλοι) και το 22% επαγγελματίες και φορείς που ασχολούνται με τη βία κατά των γυναικών και οι οποίοι ζητούσαν συμβουλές.

Ο αριθμός των γυναικών που υπέστησαν βία και ήρθαν σε επαφή με το ΚΚΥΓ την τελευταία διετία ανήλθε στις 350 ετησίως ενώ κατά τα προηγούμενα έτη ήταν περίπου 250 κάθε χρόνο. Από τις γυναίκες που έκαναν χρήση των υπηρεσιών του ΚΚΥΓ το 66,9% ήταν έγγαμες, το 55,8% άνεργες, το 26,5% απόφοιτες λυκείου, ο μέσος όρος ηλικίας τους ήταν τα 40,3 έτη και το 79,4% είχε υποστεί βία από το σύζυγο ή το σύντροφό τους.

Ζητήστε βοήθεια

Οι γυναίκες που κακοποιούνται μπορούν να ζητήσουν βοήθεια από διάφορες οργανώσεις υποστήριξης γυναικών. Για παράδειγμα, εδώ και 9 χρόνια λειτουργεί η τηλεφωνική γραμμή 2310 27 27 25 από το ΚΚΥΓ (Κέντρο Κοινωνικής Υποστήριξης Γυναικών), όπου στο πλαίσιο των δράσεών του παρέχει συμβουλευτικές υπηρεσίες και εκπαίδευση και μεσολαβεί για τη διασύνδεση επαγγελματιών και φορέων καθώς για την εύρεση στέγης φιλοξενίας για τις γυναίκες αυτές.

Επίσης, υπάρχει η γραμμή SOS χωρίς χρέωση κατά της οικογενειακής βίας που λειτουργεί από το Δίκτυο Γυναικών Ευρώπης και δέχεται κλήσεις από όλη την Ελλάδα, χωρίς χρέωση, καθημερινά (και Σαββατοκύριακα και αργίες) από τις 9 το πρωί έως τις 9 το βράδυ. Κλήσεις από κινητό τηλέφωνο γίνονται δεκτές (με χρέωση) στο 210 7786800.

Ομοίως, τα συμβουλευτικά κέντρα για τη βία κατά των γυναικών, υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Ισότητας και στελεχώνονται από ομάδα ψυχολόγων, κοινωνικών λειτουργών, νομικών (δωρεάν παροχή νομικών υπηρεσιών σε ορισμένα περιστατικά) καθώς και συμβούλων απασχόλησης. Σε συνεργασία με το Δήμο Αθηναίων τα κέντρα αυτά έχουν έναν ξενώνα υποδοχής. Λειτουργούν από τις 8 το πρωί ως τις 6 το απόγευμα και τα τηλέφωνα είναι 210 33 17 305 και 306. Παράλληλα, υπάρχει και ο ξενώνας της Αρχιεπισκοπής που φιλοξενεί κακοποιημένες γυναίκες και τα τηλέφωνα είναι 210 38 11 274, 210 38 41 536.


Ακραία μορφή ανισότητας

Η βία κατά των γυναικών και των κοριτσιών αποτελεί μια από τις πιο ακραίες μορφές ανισότητας υποστηρίζει η UNICEF και υποστηρίζει πως η εκπαίδευση είναι το κλειδί για την αντιμετώπιση των διακρίσεων και της βίας κατά των κοριτσιών και για την επίτευξη των Αναπτυξιακών Στόχων της Χιλιετίας.

Τα μορφωμένα κορίτσια είναι καλύτερα εφοδιασμένα για να προστατέψουν τους εαυτούς τους από θανατηφόρες ασθένειες όπως το AIDS, είναι περισσότερο πιθανό να γεννήσουν υγιή μωρά που θα επιβιώσουν και θα ενηλικιωθούν, έχουν την τάση να παντρεύονται σε πιο ώριμη ηλικία και να κάνουν λιγότερα παιδιά.

Τρία εκατομμύρια κορίτσια υπόκεινται σε ακρωτηριασμό των γεννητικών τους οργάνων κάθε χρόνο

Σύμφωνα με έκθεση της UNICEF, 3 εκατομμύρια κορίτσια στην υποσαχάρια Αφρική και τη Μέση Ανατολή που υπόκεινται σε ακρωτηριασμό ή αποκοπή των γεννητικών τους οργάνων κάθε χρόνο. Παρόλα αυτά η έρευνα της UNICEF υποστηρίζει πως με επαρκείς δεσμεύσεις και στήριξη, αυτό το χιλιόχρονο έθιμο θα μπορούσε να εξαλειφθεί μέσα σε μία μόνο γενιά.

Ο ακρωτηριασμός και η αποκοπή των γυναικείων γεννητικών οργάνων είναι μια παραδοσιακή πρακτική που πιστεύεται πως τονίζει την ομορφιά ενός κοριτσιού, την τιμή, την ευκολία να βρει γαμπρό, την κοινωνική θέση και την αγνότητα. Οι γονείς ενθαρρύνουν αυτό το έθιμο για να προστατεύσουν την τιμή της οικογένειας και το καλύτερο συμφέρον της κοπέλας.

Σε όλες του τις μορφές ο ακρωτηριασμός των γυναικείων γεννητικών οργάνων μπορεί να προκαλέσει δυνατό πόνο, παρατεταμένη αιμορραγία, μόλυνση, στειρότητα και θάνατο. Πολλά κορίτσια και γυναίκες υποφέρουν σιωπηλά. Εξ αιτίας της ιδιαίτερα προσωπικής φύσης της βλάβης είναι αδύνατο να εκτιμηθεί ο αριθμός των θανάτων.»

www.kathimerini.gr
__________________
Και είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί…
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-11-07, 11:08
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη συμβολή σου. Ιδιαίτερα χρήσιμες οι πληροφορίες και οι απόψεις.

Θα επιμείνω στο θέμα του προσδιορισμού της "βίας" ως αναφέρεται στα είδη της στο αρχικό άρθρο. Ο λόγος είναι ότι πολλές γυναίκες, συνεχίζουν να θεωρούν βία μόνο τον ξυλοδαρμό και δεν αναγνωρίζουν πραγματικά τη θέση τους μέσα στο πλαίσιο άλλων ειδών βίας, ιδιαίτερα της ψυχολογικής που συνήθως συντελείται αργά αλλά σταθερά και φτάνει στο σημείο να μην εντοπίζεται ακόμα και από το ίδιο το θύμα πολλές φορές.
Τα τηλέφωνα που δίνονται τόσο στο αρχικό όσο και σε αυτό το άρθρο, είναι για όλες τις περιπτώσεις.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-11-07, 11:13
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να μιλήσουνε και να βγάλουνε άκρη το εχουνε σκεφτεί?Και αφού περνάει απο το μυαλό τους γιατι δεν κάνουν άκρη τον ηλίθιο εγωισμό τους?
Το να εισαι σε μία οικογένεια σημαίνει να κανεις υποχωρήσεις και να συνεισφέρεις στον κοινο σκοπο..

Όσο για το φίλο μας Δημήτρη που το ερώτημά του δεν έχει απαντηθεί...
Σαφώς μιλάς για φυσιολογικές περιπτώσεις και ανθρώπους με κοινή λογική.
Οι άνθρωποι που καταφεύγουν σε οποιαδήποτε μορφή βίας δεν θέλουν ή δεν μπορούν ή δεν τους "συμφέρει" να δουν τα πράγματα από αυτή την οπτική.
Είναι σα να με ρωτάς γιατί υπάρχουν ληστές, φονιάδες, παιδεραστές... κλπ. Υπάρχουν.
Όπως υπάρχουν και άνθρωποι που ασκούν βία οποιασδήποτε μορφής. Και βεβαίως δεν είναι φυσιολογικό αυτό, αλλιώς δεν θα το συζητούσαμε.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-11-07, 11:51
ea425 Ο χρήστης ea425 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το φίλο μας Δημήτρη που το ερώτημά του δεν έχει απαντηθεί...
Σαφώς μιλάς για φυσιολογικές περιπτώσεις και ανθρώπους με κοινή λογική.
Οι άνθρωποι που καταφεύγουν σε οποιαδήποτε μορφή βίας δεν θέλουν ή δεν μπορούν ή δεν τους "συμφέρει" να δουν τα πράγματα από αυτή την οπτική.
Είναι σα να με ρωτάς γιατί υπάρχουν ληστές, φονιάδες, παιδεραστές... κλπ. Υπάρχουν.
Όπως υπάρχουν και άνθρωποι που ασκούν βία οποιασδήποτε μορφής. Και βεβαίως δεν είναι φυσιολογικό αυτό, αλλιώς δεν θα το συζητούσαμε.
Είναι ποτέ δυνάτον να συγκριθεί η σωματική βία με την ψυχολογική?

Μέσα σε μία σχέση όπου υπάρχουν δύο προσωπικότητες και διαφορετικές απόψεις αλλά υπάρχει ο σεβάσμος μεταξύ των δύο για τις απόψεις του καθενός, πως "αξιολογείται" που αρχίζει και σταματά η ψυχολογική βία, και που αρχίζει και σταματά η διαφορά απόψεων?
__________________
Growing old is mandatory
Growing up is optional
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-11-07, 11:56
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ea425 Εμφάνιση μηνυμάτων
πως "αξιολογείται" που αρχίζει και σταματά η ψυχολογική βία, και που αρχίζει και σταματά η διαφορά απόψεων?
Κατ' αρχήν να σε καλωσορίσουμε στο forum μας.
Καλό θα είναι να δεις την αρχική καταχώρηση. Εκεί νομίζω έχει αρκετές πληροφορίες.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-11-07, 12:17
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ea425 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ποτέ δυνάτον να συγκριθεί η σωματική βία με την ψυχολογική?

ΕΧεις δίκιο. Η ψυχολογική βία είναι απείρως χειρότερη διότι δεν βλέπεις τα τραύματα για να τα θεραπεύσεις...Τώρα , το θεάμα διαφοράς απόψεων και ψυχολογικής βίας δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη. Θα προσπαθιήσω όμως μια απάντηση:

Απο την στιγμή που η διαφορά απόψεων δεν οδηγεί πουθενα και λείπει ο σεβασμός στην άποψη του άλλου, με τον οποίο οι περιστάσεις σε αναγκάζουν να συμβιώσεις, έχουμε άσκηση ψυχολογικής βίας.

Στο σημείο αυτό το μόνο που μένει είναι να εξετάσει κανείς αν υπάρχει κάτι κοινό όπου τα μέρη να συμφωνήσουν μια εκεχειρία μέχρι να δωσουν λύση.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-11-07, 12:34
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ea425 Εμφάνιση μηνυμάτων
πως "αξιολογείται" που αρχίζει και σταματά η ψυχολογική βία, και που αρχίζει και σταματά η διαφορά απόψεων?
Σκέψου ενα ζευγάρι να έχει μια διαφορα απόψεων (ή διαφορα απόψεων" και προτεραιοτήτων).
Όταν υπάρχει μία διαφορά απόψεων θέλω απλά να βρω απάντηση για κάτι να πάρω μία απόφαση για κάτι που αφορά την οικογένεια μου. Και επειδή με ενδιαφέρει η ενότητα της οικογένειας και το κλίμα που επικρατεί σε αυτή, προσπαθώ να βγάλεις άκρη με λογικά επιχειρήματα και υπομονή. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάει η οικογένεια μου μπροστά και η σχέση μου το ίδιο. Δεν θα παρθεί πάντοτε η "σωστή" ή η καλύτερη απόφαση γιατί το κλίμα μέσα στην οικογένεια και οι δεσμοί είναι ανώτεροι από τον εγωισμό του καθένα και αυτά επιβάλλουν να γίνονται υποχωρήσεις (αρκεί να μην τις κάνει μόνο ο ένας..).
Η ψυχολογική βία ξεκινάει όταν προσπαθεί να επιβληθεί ο ένας στο άλλο για λόγους καθαρά εγωιστικούς και το κάνει αυτό μειώνοντας τον άλλο. Τι εννοώ? Αν αυτά που λέω στη συντροφο μου μου τα έλεγε εκείνη, πως θα ένιωθα? Αν δεν ένιωθα ισος προς εκείνη τότε υπάρχει θέμα..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-11-07, 12:43
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατ' αρχάς καλως μας ήλθες.

Αρχική Δημοσίευση από ea425 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ποτέ δυνάτον να συγκριθεί η σωματική βία με την ψυχολογική?
Έχεις δίκιο. Δεν μπορεί να συγκριθεί η σωματική με την ψυχολογική βία. Το πιό από τα δύο όμως πονάει πιό πολύ είναι άλλη ιστορία.
Κατά τη γνώμη μου η ψυχολογική είναι χειρότερη. Πάντα κατά τη γνώμη μου μιας και δεν έχω υποστεί ούτε τη μία ούτε την άλλη για να ξέρω.


Αρχική Δημοσίευση από ea425 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα σε μία σχέση όπου υπάρχουν δύο προσωπικότητες και διαφορετικές απόψεις αλλά υπάρχει ο σεβάσμος μεταξύ των δύο για τις απόψεις του καθενός, πως "αξιολογείται" που αρχίζει και σταματά η ψυχολογική βία, και που αρχίζει και σταματά η διαφορά απόψεων?
Εδώ δεν έχω τις ίδιες απόψεις με τον αδελφό μου που μεγαλώσαμε στο ίδιο περιβάλλον με τις ίδιες διδαχές και αρχές. Θα έχουν ίδιες απόψεις άτομα που έχουν μεγαλώσει διαφορετικά;
Όπως πολύ σωστά αναφέρεις χρειάζεται σεβασμός και από τις δύο πλευρές. Ο γάμος είναι ένα ατέρμονο παιχνίδι αμφίπλευρων υποχωρήσεων. Και ο άντρας έχει υπερ και κατά και η γυναίκα. Για να παντρευτεί ένα ζευγάρι σημαίνει ότι ο καθένας έβαλε στη ζυγαριά τα υπερ και τα κατά του άλλου και πήρε μία απόφαση ζωής. Το να περιμένεις να αλλάξει κάποιος μετά τον γάμο είναι μία ουτοπία.
Όταν υπάρχει διάσταση απόψεων και συνηθειών, πρέπει ο καθένας να αποδεχτεί την άποψη του άλλου. Παράδειγματα πολλά.
Μπορεί ο ένας να θέλει την Κυριακή το βράδυ να καθήσει, να βάλει ένα ποτάκι και να ακούσει μουσική. Ο άλλος μπορεί να είναι πιό κοινωνικός και να μην του αρέσει. Ο πρώτος θα πρέπει να προσφέρει στον δεύτερο μία ανάλογη βραδυά κατά τα δικά του γούστα και ο δεύτερος να αποδεχθεί την ανάγκη του πρώτου.
Αν αρχίσουν οι γκρίνιες, τα πείσματα και οι χαρακτηρισμοί, άστο καλύτερα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-11-07, 14:22
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαφορά απόψεων και ψυχολογική βία δεν έχουν ουδεμία σχέση, κατά την προσωπική μου γνώμη. Μπορεί να διαφωνήσουε π.χ. με τον Diamond, αλλά δεν ασκεί κανείς στον άλλο ψυχολογική βία.

Τα όρια είναι σαφέστατα, όταν σε μια οικογένεια (ή σε ένα ζευγάρι) ο ένας δυσφορεί έντονα λόγω των επιλογών ή επιθυμιών του άλλου, ειδικά όταν αυτές επιβάλλονται (αντί να επιλέγονται) με οποιονδήποτε τρόπο, άμεσα ή έμμεσα, τότε μπορούμε σίγουρα να μιλάμε για ψυχολογική βία. Για παράδειγμα, ο εκβιασμός είναι καθαρά άσκηση ψυχολογικής βίας και δεν θεωρείται σε καμία περίπτωση "διαφορά απόψεων".

Φυσικά και η ψυχολογική βία συγκρίνεται με τη σωματική, καθώς βία η μία, βία και η άλλη. Έτσι όπως το θέτεις, φαίνεται σαν να θεωρείς τη μία "ασήμαντη" μπροστά στην άλλη - κι αν είναι έτσι, θα σου πω πως κάνεις λάθος. Και οι δύο μορφές βίας (όπως και κάθε είδος βίας) είναι εξίσου σοβαρές.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo64x : 26-11-07 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.