Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-07, 14:37
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξοντωτικό πρόστιμο σε Αμερικανίδα για παράνομη ανταλλαγή μουσικής

Μινεσότα

Σημαντική «νίκη» για τις δισκογραφικές εταιρείες χαρακτηρίστηκε το βαρύτατο πρόστιμο, συνολικού ύψους άνω των 220.000 δολαρίων, που επέβαλε ομοσπονδιακό δικαστήριο των ΗΠΑ σε μία χρήστη του Διαδικτύου για ανταλλαγή μουσικών αρχείων.

Συγκεκριμένα, οι ένορκοι καταδίκασαν την Παρασκευή την 30χρονη Τζέιμι Τόμας να αποζημιώσει με το ποσό των 222.000 δολαρίων έξι δισκογραφικές εταιρείες για διακίνηση υλικού προστατευμένου με πνευματικά δικαιώματα.

Οι δισκογραφικές κατηγόρησαν την Τόμας ότι μοιράζονταν παρανόμως 1.702 τραγούδια μέσω της υπηρεσίας Kazaa.

Στην εξέλιξή της η τρίμηνη εκδίκαση της υπόθεσης επικεντρώθηκε σε 24 μουσικά κομμάτια, για καθένα από τα οποία, τελικώς, η 30χρονη κλήθηκε να πληρώσει 9.250 δολάρια.

Η ίδια η Τόμας αρνήθηκε ενώπιον του δικαστηρίου ότι έπραξε κάτι παράνομο και αρνήθηκε ότι είχε λογαριασμό στο Kazaa. Μάρτυρες, ωστόσο, περιλαμβανομένου ενός παρόχου Internet, επιβεβαίωσαν ότι συγκεκριμένος λογαριασμός άνηκε στην 30χρονη.

«Αυτό στέλνει πράγματι ένα μήνυμα -ελπίζω- ότι το κατέβασμα και η διανομή των ηχογραφήσεών μας δεν είναι ΟΚ» είπε χαρακτηριστικά ο επικεφαλής της δικηγορικής ομάδας των εταιρειών.

Από το 2003 η δισκογραφική βιομηχανία έχει υποβάλλει περίπου 26.000 αγωγές κατά ιδιωτών για παράνομη ανταλλαγή μουσικών αρχείων. Πολλοί από όσους βρέθηκαν κατηγορούμενοι οδηγήθηκαν σε συμβιβασμό, πληρώνοντας μερικές χιλιάδες δολάρια.

H Τζέιμι Τόμας, ανύπαντρη μητέρα δύο παιδιών με οικονομικά προβλήματα, είχε αρνηθεί τον εξωδικαστικό συμβιβασμό. Η υπόθεσή της είχε συγκεντρώσει μεγάλη δημοσιότητα.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-07, 14:46
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στημένο και αρρωστημένο ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-07, 15:02
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα επρεπε να καταδικάζουν τις εταιρείες τοσο ακριβα που ειναι το CD...
Μεχρι και η Μαρια η Πανασχημη-Κακοφωνη να βγάλει CD 25+ θα το έχουν...
Αν σκεφτεί κανεις ότι το κόστος παραγωγής δεν ειναι ούτε 1 ευρώ, ποια αρρωστημένη λογική λέει ότι μπορούν να βγάζουν 24+ στο κάθε CD?
Δηλαδή με το πρόστιμο αυτό τι έγινε τώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-07, 16:11
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα επρεπε να καταδικάζουν τις εταιρείες τοσο ακριβα που ειναι το CD...
Η αντιγραφή είναι κλοπή και σε αυτό δεν τίθεται ζήτημα: το προϊόν κοστίζει όσο κοστίζει, ο καταναλωτής αποφασίζει αν θα το αγοράσει ή όχι.

Το αν οι εταιρείες θα έπρεπε να υποστούν κάποια συνέπεια (όχι απαραίτητα νομική) είναι άλλη συζήτηση. Πιθανόν ναι, αλλά αυτό δεν κάνει την αντιγραφή λιγότερο κλοπή.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι και η Μαρια η Πανασχημη-Κακοφωνη να βγάλει CD 25+ θα το έχουν...
Αν σκεφτεί κανεις ότι το κόστος παραγωγής δεν ειναι ούτε 1 ευρώ, ποια αρρωστημένη λογική λέει ότι μπορούν να βγάζουν 24+ στο κάθε CD?
Η λογική του ότι υπάρχει κόσμος που θα πληρώσει 25€ για να το αγοράσει. Σε ελεύθερη αγορά ζούμε, οι δίσκοι της Μαρίας της Πανάσχημης δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης ώστε να υπάρχει κάποια διατίμηση.

Κι εγώ και ο καθένας, αν είχα ένα προϊόν που μου κοστίζει 1€ και μπορώ να το πουλήσω 25€.. να είσαι σίγουρος ότι θα το έκανα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-07, 16:16
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τον όρο για προσωπική χρήση των έχεις ακούσει?
Αληθεια ολα τα CD-DVD που έχεις ειναι γνήσια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-07, 16:23
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μονο που η αμερικανιδα καταδικαστικε για διακινηση και οχι για προσωπικη χρηση δημητρακη
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-07, 16:33
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με αυτη τη λογική πρεπει να καταδικάσουν το μέσo που επέτρεπε αυτή την διακίνηση...Και εσυ αν τα έχεις στον υπολογιστή σου και ειναι shared τοτε κανεις διακίνηση...Μην παίζουμε με τις λέξεις.Το προβλημα ειναι πολύ απλο..

Επακριβώς "Οι δισκογραφικές κατηγόρησαν την Τόμας ότι μοιράζονταν παρανόμως 1.702 τραγούδια μέσω της υπηρεσίας Kazaa."

μοιραζόταν δεν διακινούσε...Take the egg and give it a hair cut!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-07, 16:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο που η αμερικανιδα καταδικαστικε για διακινηση και οχι για προσωπικη χρηση δημητρακη
Δεν εκανε διακίνηση Γιώργο, απλά τα είχε στον δίσκο της, όπως όλοι μας και το πρόγραμμα του Καζαα επέτρεπε λήψεις αρχείων χωρίς το παραμικρό κέρδος για εκείνη.

Να χαρώ εγώ τα άγια φωτοστέφανα που φοράτε όλοι, καθαροί και άμωμοι χωρίς κανένα πειρατικό αρχείο στον υπολογιστή σας.....

Ουαί υμίν υποκριταί
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-07, 16:42
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πες τα γιατι φωνάζω μόνος μου!Αλλος εκανε την δουλειά και άλλος την πλήρωσε δηλαδη!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-07, 16:47
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απο την στιγμη που τα εχεις στον shared folder του Καζαα, διακινηση κάνεις. Εστω και εαν δεν εχεις κανενα κερδος.

Ολοι μας κατεβαζουμε τραγουδια πειρατικά, αλλά μην σκιζουμε και τα ρουχα μας που καταδικασαν για πειρατεια! Το ποσό βεβαια ειναι λιγο εξωφρενικό.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-10-07, 16:58
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγκεκριμένα, οι ένορκοι καταδίκασαν την Παρασκευή την 30χρονη Τζέιμι Τόμας να αποζημιώσει με το ποσό των 222.000 δολαρίων έξι δισκογραφικές εταιρείες για διακίνηση υλικού προστατευμένου με πνευματικά δικαιώματα.
]Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press[/I]
@xenios εδω λεει για διακινηση στελακο οσο για το αν εχουμε πειρατικα και εμεις τι σχεση εχει σε ενα διαλογο που αφορα την διατυπωση επι ενος θεματος υπο συζητηση για ονομα του θεου;;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-10-07, 17:17
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον όρο για προσωπική χρήση των έχεις ακούσει?
Νόμιζα ήταν προφανές ότι μιλούσα για αντιγραφή ενός πρωτότυπου και μεταπώληση ή δωρεά σε τρίτο άτομο, όχι αντιγραφή για προσωπική χρήση από πρωτότυπο που ήδη έχει αγοραστεί.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εκανε διακίνηση Γιώργο, απλά τα είχε στον δίσκο της, όπως όλοι μας και το πρόγραμμα του Καζαα επέτρεπε λήψεις αρχείων χωρίς το παραμικρό κέρδος για εκείνη.

Να χαρώ εγώ τα άγια φωτοστέφανα που φοράτε όλοι, καθαροί και άμωμοι χωρίς κανένα πειρατικό αρχείο στον υπολογιστή σας.....
Καλά το έχετε χάσει τελείως μου φαίνεται το θέμα. Το τι έχουμε ή δεν έχουμε στον υπολογιστή μας δε μεταβάλλει μια πράξη από κλοπή σε άγια πρακτική! Ούτε αν βγάζουμε ή όχι κέρδος.

Τεσπα, επειδή το αρχικό μου μήνυμα μάλλον δεν ήταν επαρκώς επεξηγηματικό:

Πιστεύω ότι οι εταιρείες είναι οι μεγαλύτεροι κλέφτες, όχι μόνο των τελικών καταναλωτών αλλά και των ίδιων των δημιουργών. Πιστεύω ότι η θέση τους, μακροπρόθεσμα, θα είναι στον πάτο του καλαθιού αχρήστων της Ιστορίας, καθώς δεν προσφέρουν (ειδικά στην εποχή του Internet) τίποτα άλλο από μια σχεδόν άχρηστη διαμεσολάβηση και ζουν ως παράσιτα σε βάρος εκείνων που δημιουργούν και εκείνων που απολαμβάνουν την καλλιτεχνική δημιουργία.

Αυτό δεν αλλάζει σε καμία περίπτωση το γεγονός ότι η αντιγραφή για μεταπώληση ή έστω δωρεάν διάθεση ενός προϊόντος τους που πωλείται νόμιμα στην αγορά αποτελεί κλοπή.

Καμία σημασία δεν έχει αν τα έδωσε δωρεάν, αν είχε ένα ή 1000, αν η ποινή είναι μεγάλη ή μικρή. Η πράξη παραμένει κλοπή ενός νόμιμου προϊόντος. Αν το αβοκάντο έκανε 1000€ το τεμάχιο, θα ήταν κλοπή να το πάρω χωρίς να πληρώσω, ανεξαρτήτως του γεγονότος ότι η τιμή αυτή είναι γελοία. Και αναφέρω ειδικά το συγκεκριμένο φρούτο, επειδή δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, όπως πχ το ψωμί.

Όπως έγραψε ο Ζέφυρος, γιατί τα έβαλε στο shared folder του Kazaa; Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-10-07, 17:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το αβοκάντο έκανε 1000€ το τεμάχιο, θα ήταν κλοπή να το πάρω χωρίς να πληρώσω, ανεξαρτήτως του γεγονότος ότι η τιμή αυτή είναι γελοία.
Αν στερήσεις ένα αβοκάντο από τον Μανάβη, τον κλέβεις ουσιαστικά τους αφαιρείς τα περιουσιακά του στοιχεία.

Αν βάλεις στην τσέπη ένα cd από το Μετρόπολης, κλέβεις ένα περουσιακό στοιχείο. Αυτά είναι δεδομένα.

Υποτίθεται ότι η κατοχή και έστω ή άνευ αμοιβής διακίνηση, τραγουδιών, στερεί να νόμιμα έσοδα από τους δημιουργούς.

Προσωπικά ποτέ δεν χρησιμοποίησα αυτά τα τύπου καζάα προγράμματα. Ποτέ δεν διέθεσα το παραμικρό τραγούδι για λήψη από άλλους. Τα μουσικά μου αρχεία είναι κυρίως από νόμιμα cd's από την δισκοθήκη μου. Φυσικά δεν κρύβω δημόσια ότι έχω και mp3 που μου έδωσαν.

Από την στιγμή που η Μαντάμ δεν εμπορεύτηκε τα αρχεία της, μπορεί να κατηγορηθεί ΜΟΝΟ για χρήση και όχι για εμπορία. Θεωρώ δεδομένο ότι το ανώτατο δικαστήριο, θα της επιβάλει ένα τυπικό πρόστιμο. Είναι θεοπάλαβο το ύψος του προστίμου, είναι άδικο και αδικαιολόγητο.

Εκτός αν θέλουν να το κάνουν σε κάθε χρήστη υπολογιστή που δεν υπάρχει και πολυ μεγάλη περίπτωση να μην έχει κάτι μη νομοτυπο μέσα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-10-07, 18:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι μεγάλες τρύπες (του Παντελή Χαμαιλέοντα)
Kazaa δεν χρησιμοποιώ. Χρησιμοποιώ torrent clients όμως για να κατεβάσω μουσική να ακούσω στο γραφείο. Αυτά συνήθως είναι τραγούδια που τα έχω original και τα ακούω σπίτι μου. Επείσης συνηθίζω πρώτα να κατεβάζω ένα CD, να το ακούω και αν μου αρέσει να το αγοράζω. Αν δεν μου αρέσει απλά κάνω delete τα αρχεία.
Αυτό με κάνει παράνομο καλέ κύριε;
Γιατί αν μπεί κάποιος στο γραφείο δεν θα βρεί original cd, άσχετα που τα έχω σπίτι μου. Όπως και δεν θα βρεί μη original cd (εκτός από δικές μου επιλογές από δίσκους που έχω αγοράσει) στο σπίτι μου! Αθώος ή ένοχος κύριοι ένορκοι;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-10-07, 18:16
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αθώος ή ένοχος κύριοι ένορκοι;

ειδικα εσυ οτι και να κανεις εισαι παντα ενοχος
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.