Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-11-08, 02:00
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Την είδηση ότι ο Ομπάμα θα προτείνει στον τωρινό υπουργό άμυνας να παραμέινει στη θέση του δεν ξέρω πώς να την εκλάβω. Ώς δείγμα ανώτερου πολιτικού πολιτισμού ή ώς επιβεβαίωση των λεγομένων του καθηγητή Τσόμσκι ;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-11-08, 02:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Την είδηση ότι ο Ομπάμα θα προτείνει στον τωρινό υπουργό άμυνας να παραμέινει στη θέση του δεν ξέρω πώς να την εκλάβω.
Nα την εκλάβεις σαν προσπάθεια να νοιώθουν οι αμερικανοί ενωμένοι. Δεν είναι ασύνηθες οι Αμερικανοί πρόεδροι να εχουν και ένα υπουργό από την αντίπαλη παράταξη, κάτι αδιανόητο στην Ελλάδα.

Θα πρέπει να μείνουμε στα σημεία των καιρών και αυτά είναι ότι στην Γαλλία, ο εγγονός ενός Έλληναν και ο γιος ενός μετανάστη, έγινε Πρόεδρος της Γαλλικής Δημοκρατίας και ότι στην Αμερική ο αφροαμερικανός γιος ενός άλλου μετανάστη, έγινε ο 44ος πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.

Αυτά είναι από μόνα τους πολύ σημαντικά και αξίζει να τα συζητούμε. Έδωσε ελπίδες σε ένα ολόκληρο κόσμο και πρέπει να δούμε πόσες καλές ή κακές θα είναι αυτές οι ελπίδες.

Εγώ δεν περίμενα ότι θα ήταν από τους διεκδικητές του δημοκρατικού χρίσματος, ούτε ότι ο Αμερικάνοι θα ψήφιζαν με τόσο πανηγυρικό τρόπο τον Ομπάμα....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-11-08, 09:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν καταλαβαινω την προσωπολατρεια. Αν οντως ο Ομπαμα ειναι ο "καλος" που αγαπαει ολος ο κοσμος και οι υπολοιποι ειναι οι "κακοι" τοτε γιατι υπηρχαν οι υπολοιποι και γιατι τους ψηφιζαν;; :Ρ

Αν οντως ο Ομπαμα φερει την καλυτερη αλλαγη που περιμεναμε τοσο καιρο και δεν ερχοταν (Παπανδρεου μου θυμιζει, ασχετο), δηλαδη οι Αμερικανοι παραδεχονται οτι ως τωρα τους κυβερνουσαν αχρηστοι;

Για κανενα αλλο προεδρο δεν εδειξαν τις ενθουσιωδεις αντιδρασεις και τους πανηγυρισμους

Μηπως ειναι τεχνασμα των ΜΜΕ;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-11-08 στις 09:18
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-11-08, 10:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η συνταγή Ομπάμα

Tου Aλεξη Παπαχελα

Αξίζει να ενθουσιαστούμε με τον Ομπάμα; Η αλήθεια είναι πως το στυλ του μας κέρδισε, η ρητορεία του μας συγκίνησε όπως δεν μας έχει συμβεί εδώ και χρόνια με εγχώριο πολιτικό, και η εκλογή του μας έστειλε ένα υποσυνείδητο κύμα θετικής ενέργειας. Η Αμερική έδειξε ότι ακόμη και όταν πιάνει πάτο, όπως με τον πρόεδρο Μπους, μπορεί να ξαναβρίσκει τη δύναμη για να αυτοανανεωθεί. Απέδειξε επίσης πως είναι μια βαθιά δημοκρατική χώρα, όπου ένας άγνωστος με θολές και συγκεχυμένες ρίζες μπορεί να φτάσει στην κορυφή με την αξία του και μόνο. Και επειδή εμείς εδώ ζούμε στην κυνική μας μιζέρια και με κλειστά τα παράθυρα, κάθε ισχυρό ρεύμα φρέσκου πολιτικού αέρα, έστω και από μακριά, μας εντυπωσιάζει. Αναρωτιόμαστε, δικαιολογημένα, κατά πόσο μία κοινωνία σαν τη δική μας θα μπορούσε να παραγάγει έναν Ομπάμα. Το επίμαχο προϊόν, όμως, απαιτεί τα εξής συστατικά: Εξαιρετικά πανεπιστήμια που μορφώνουν μια ελίτ με όραμα και φιλοδοξίες, ένα σοβαρό επίπεδο πολιτικών που γνωρίζουν τεχνοκρατικά τα θέματά τους, κόμματα που είναι ανοικτά σε νέες ιδέες και πρόσωπα και μέσα ενημέρωσης, τα οποία δεν «παίζουν» απλά όποιον τους συμφέρει. Δηλαδή, να το πούμε απλά, εμείς δεν μπορούμε να παραγάγουμε Ομπάμα, αν και θα ήταν ο τέλειος τρόπος να σπάσει το πραγματικά «κλειστό επάγγελμα», αυτό της πολιτικής.

Ο Ομπάμα ξέρει κάτι που δεν έχουν αντιληφθεί πλήρως οι δικοί μας πολιτικοί. Αλλο καλός κυβερνήτης και άλλο καλός και αποτελεσματικός μαχητής σε μια εκλογική μάχη. Γι’ αυτό συγκέντρωσε εδώ και μήνες τα καλύτερα μυαλά σε κάθε τομέα, από τον 80χρονο Πολ Βόλκερ (πρώην επικεφαλής της Fed) έως τους γκουρού της Google. Πετυχημένοι δικηγόροι, συνεργάτες του διάλεγαν προσεκτικά επί μήνες βιογραφικά και σχεδίαζαν το πρόγραμμα των πρώτων 100 ημερών. Οι πρώτες του επιλογές δείχνουν ότι θα εμπιστευθεί το κατεστημένο που ουσιαστικά κυβέρνησε επί Κλίντον. Πρόκειται για ανθρώπους κεντροαριστερής αντίληψης (για τα αμερικανικά δεδομένα), που καταλαβαίνουν καλά την Ευρώπη και οι οποίοι, σε αντίθεση με την «παρέα του Τέξας», νιώθουν πολιτισμική συγγένεια μαζί της. Χωρίς αμφιβολία, στην εξωτερική πολιτική ο Ομπάμα θα ηγηθεί μιας Αμερικής που θα είναι πιο συναινετική, πιο συνεργάσιμη, πιο αποφασισμένη να «πουλήσει» παρά να απειλήσει. Η Αμερική υπέφερε πολύ τα τελευταία χρόνια από την έλλειψη «ήπιας δύναμης» (soft power). Κάποτε, στη δεκαετία του ’60, στις τρώγλες του Πακιστάν ή του Κονγκό συναντούσες φωτογραφίες του Τζον Κένεντι. Ισως ο Ομπάμα εμπνεύσει το ίδιο.

Πέρα όμως από το μάρκετινγκ, ο Ομπάμα θα κληθεί να χειρισθεί δύσκολες καταστάσεις στο Ιράκ, το Αφγανιστάν, ακόμη και μια νέα 11η Σεπτεμβρίου. Εκεί κάθε πρόβλεψη είναι δύσκολη, γιατί κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το πώς θα αντιδράσει ένας πρόεδρος σε πραγματικές συνθήκες κρίσης. Ο Κένεντι δοκιμάσθηκε στην Κούβα δύο φορές με ανάμεικτα αποτελέσματα. Ο Ομπάμα θα έχει την ασφάλεια ενός σοβαρού και έμπειρου επιτελείου, αλλά η Ιστορία έχει δείξει πως η προσωπικότητα του ηγέτη μετράει πολύ σε οριακές στιγμές.

Η μεγάλη πρόκληση, όμως, είναι το ξεπέρασμα της οικονομικής κρίσης. Και εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα. Αν αφήσει το «δικό του» Κογκρέσο να πάει πολύ «αριστερά», θα το πληρώσει γρήγορα. Αν πάλι απογοητεύσει τους ψηφοφόρους που θέλουν σύντομα ανακούφιση από την κρίση, επίσης θα το πληρώσει. Η ισορροπία είναι δύσκολη.

Ο πρόεδρος των ΗΠΑ έχει μεγάλη πραγματική ισχύ, αλλά όπως συχνά γράφεται, η πιο μεγάλη του δύναμη είναι να δίνει ένα όραμα και ένα τέμπο στην αμερικανική κοινωνία, αφήνοντας τους τεχνοκράτες να κάνουν τη δουλειά τους. Αν ο Ομπάμα καταφέρει να κρατήσει τη σημερινή του φρεσκάδα και την άμεση επικοινωνία με την αμερικανική κοινωνία, θα κερδίσει. Και εμείς θα δικαιούμεθα τότε να ενθουσιαστούμε, γιατί θα δούμε πως κάπου αλλού η δημοκρατία παράγει και αγαθά πέραν του κυνισμού και της μετριότητος.

Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-11-08, 10:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω πως θα τα κανονίσουν οι Εβραίοι! Δεν τους Βλέπω καλά !
Ο μεντορας του Ομπαμα ηταν/ειναι Εβραιος και δηλωσε 'επιτελους ενας εβραιος προεδρος"

Υπαρχουν φωτο του Ομπαμα με κιπα στο τειχος των δακρυων

Δεν εχω κατι με τους εβραιους, απλα βρισκω ακυρα τα σλογκαν οπως "την πατησαν οι Εβραιοι" :Ρ γιατι δηλαδη;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-11-08, 10:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μεντορας του Ομπαμα ηταν/ειναι Εβραιος και δηλωσε 'επιτελους ενας εβραιος προεδρος
Ναι αλλά σατανιστής δεν είναι, εκτός και αν έχεις άλλα στοιχεία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-01-09, 21:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαινω την προσωπολατρεια. Αν οντως ο Ομπαμα ειναι ο "καλος" που αγαπαει ολος ο κοσμος και οι υπολοιποι ειναι οι "κακοι" τοτε γιατι υπηρχαν οι υπολοιποι και γιατι τους ψηφιζαν;; :Ρ

Αν οντως ο Ομπαμα φερει την καλυτερη αλλαγη που περιμεναμε τοσο καιρο και δεν ερχοταν (Παπανδρεου μου θυμιζει, ασχετο), δηλαδη οι Αμερικανοι παραδεχονται οτι ως τωρα τους κυβερνουσαν αχρηστοι;

Για κανενα αλλο προεδρο δεν εδειξαν τις ενθουσιωδεις αντιδρασεις και τους πανηγυρισμους

Μηπως ειναι τεχνασμα των ΜΜΕ;
Θα μεταδωθει σε ζωντανη μεταδοση η γιορτη για το χρισμα του Ομπαμα

Δε θυμαμαι να εγινε ποτε κατι τετοιο για προεδρο της Αμερικης

Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η προσωπολατρεια... μηπως προσπαθουν να μας τον πλασαρουν ως 'ελπιδα', ως 'αλλαγη', ως 'σωτηρα';

Αλλαγη απο τι; Αλλαγη απο τον Μπους;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.