Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-08, 23:33
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Unhappy Παιδικοι σταθμοι.

τι θα γινη με το Θεμα των παιδικων σταθμων κανεις δεν ξερη.Θα παρουν εγκριση λειτουργειας ή θα μας κανουν τα νευρα....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-08, 00:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μάλλον μερικοί ξέχασαν το μπάχαλο που επικρατούσε στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγείο του ιδιωτικού τομέα.

Ξεχάσατε όλοι τις εικόνες που είδαμε στην εκπομπή "Αποδείξεις" που παιδικοί σταθμοί δούλευαν σε συνθήκες τριτοκοσμικές, που καθαρίστριες ασκούσαν το επάγγελμα του παιδαγωγού. Που οι κουζίνες για την προετοιμασία φαγητού, λειτουργούσαν γεμάτες κατσαρίδες και ποντικούς.

Που δεν υπάρχει ούτε ίχνος εξωτερικού χώρου (αυλής) και τα παιδιά ζούσαν σε συνθήκες στρατοπέδων συγκεντρώσεως.

Όλα αυτά έπρεπε να τελειώσουν και τελείωσαν με τον νέο νόμο με τους minimim όρους λειτουργίας παιδικών σταθμών και νηπιαγωγείων. Με την υποχρεωτική παρουσία παιδαγωγών και νηπιαγωγών.

Όταν μερικοί γονείς αδιαφορούν για το που θα παρκάρουν τα παιδιά τους, ας φωνάζουν όσο θέλουν που έκλεισαν οι κακοί παιδικοί σταθμοί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
maralin (18-09-08)
  #3  
Παλιά 18-09-08, 00:50
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Επειδή ακριβώς έγινε μια καλή συζήτηση στα πεταχτά, η οποία έγινε η αφορμή για να ξεκινήσει τούτο το θέμα, τη μεταφέρω (με ελάχιστες επεμβάσεις στα άσχετα) εδώ:

[Χθες 23:02] amigos: τι προβλημα υπάρχει με τα νηπιαγωγεια
[Χθες 23:03] Naias: νομίζω υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός που δεν πιστοποιήθηκε από το αρμόδιο υπουργείο και υπάρχει πρόβλημα στο να λειτουργήσουν νόμιμα
[Χθες 23:04] purple anemone: ποιος θέλει ακατάλληλο νηπιαγωγείο για το παιδί του?
[Χθες 23:04] varthol: Μιλτο δεν υπαρχουν πιστοποιημενα νηπια ελευθερα για να ξεκινησουν....ισχυριζωντε....
[Χθες 23:04] Naias: υπάρχει έλλειψη και οι γονείς έχουν βεβαίως πρόβλημα
[Χθες 23:05] purple anemone: είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα
[Χθες 23:05] purple anemone: βεβαίως έγραψαν τα παιδιά τους τον Ιούνιο
[Χθες 23:05] purple anemone: αλλά οι πιστοποιήσεις δίνονται τώρα
[Χθες 23:06] purple anemone: και πολλά κρίθηκαν ακατάλληλα για λόγους ασφαλείας. δεν τηρούν τις προδιαγραφές
[Χθες 23:06] skiouraki: Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Είναι αρκετά
μπερδεμένο το θέμα και αν κάποιος δεν το έχει παρακολουθήσει από την αρχή.... που να του εξηγούμε τώρα.
[Χθες 23:06] purple anemone: σταθμοί κυρίως και ιδιωτικοί κυρίως
[Χθες 23:07] purple anemone: οπότε ας μην το λύσουμε στα πεταχτά
[Χθες 23:07] skiouraki: Οι προδιαγραφές που ορίζονται για τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία δεν τηρούνται στα δημόσια. Γιατί εκεί είναι όλα Ο.Κ.?
[Χθες 23:09] skiouraki: Ρώτησα απλώς μήπως κάποιος έχει ακούσει κάποια καινούρια εξέλιξη αλλά είναι πολύ λογικό αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το θέμα να μην ξέρει.
[Χθες 23:11] purple anemone: δεν είναι αν ενδιαφέρει. ενημερωνόμαστε γενικώς
[Χθες 23:11] purple anemone: αλλά αν θες να κάνουμε και κριτική... δε γίνεται στα πεταχτά
[Χθες 23:12] skiouraki: Ποια είναι η άποψη σου?
[Χθες 23:13] pazo: Ενδιαφέρει αρκετό κόσμο... καλύτερα λοιπόν να συνεχιστεί η συζήτηση σε συγκεκριμένο θέμα, ώστε να μείνουν εκεί οι πληροφορίες, μιας και εδώ θα χαθούν σε λίγο...
[Χθες 23:15] skiouraki: Εγώ δεν θέλω σε καμία περίπτωση το παιδί μου να φύγει από το σχολείο στο οποίο είναι τώρα. Το έχω γράψει "για τους τύπους" και σε κάποιο δημόσιο αλλά δεν πηγαίνει.
[Χθες 23:20] skiouraki: Έχει κυκλοφορήσει χωρίς να είναι κάπου επίσημα ανακοινώσιμο πως αν το παιδί φοιτήσει σε κάποιο ιδιωτικό νηπιαγωγείο το οποίο δεν έχει πάρει την άδεια,για να μπορέσει να γραφτεί στο δημοτικό οι γονείς θα πληρώσουν πρόστιμο 60 Ευρώ. Ας πληρώσω και 1060 αρκεί το παιδί μου να μείνει εκεί που είναι.
[Χθες 23:21] amigos: αν δεν έχεις πρόβλημα εσύ και αναλαμβάνεις πλήρως την ευθύνη όταν δεν τηρεί τις προδιαγραφές τότε τι πρόβλημα να υπάρχει
[Χθες 23:21] skiouraki: Εννοώ ότι απλώς έχει ένα αριθμό μητρώου νηπίου σε δημόσιο νηπαιγωγείο. Δεν είμαι η μόνη που το έχω κάνει αυτό μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.
[Χθες 23:22] amigos: αλλά δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να ξέρεις γιατί δεν τηρεί τις προδιαγραφές ?
[Χθες 23:22] amigos: π.χ δεν έχει καλή θέρμανση ή δεν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής και μπορεί να κολήσει π.χ κάποια ασθένεια ?
[Χθες 23:23] skiouraki: Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα αφήσουν το παιδί να γραφτεί στο δημοτικό γιατί η φοίτηση στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση είναι πλέον υποχρεωτικά επταετής.
[Χθες 23:23] purple anemone: υπάρχουν πολλοί κανόνες Μίλτο. και κυρίως ασφαλείας
[Χθες 23:24] skiouraki: Το σχολείο δεν έχει απολύτως κανένα από τα προβλήματα που αναφέρατε.
[Χθες 23:24] purple anemone: δε μπορεί. κάτι θα λείπει
[Χθες 23:26] skiouraki: Λείπει ότι θέλουν σύμφωνα με τον καινούριο νόμο ξεχωριστή αυλή κι ας βγαίνουν μόνα τους και δίπλα από την αίθουσα του νηπαιγωγείου μια άλλη κενή βοηθητική.
[Χθες 23:27] skiouraki: Εξάλλου δεν έχουν πάρει την άδεια αλλά έχουν πάρει έγκριση για κάποιες αλλαγές(έγκριση για ίδρυση νηπιαγωγείου).
[Χθες 23:28] varthol: ο Σταθμαρχης περασε να πληρωσει απο το Υπουργειο....Λεω
[Χθες 23:28] skiouraki: Το συγκεκριμένο σχολείο το ξέρω πολύ καλά. Πήγαινε εκεί ο γιος μου 3 χρόνια και αυτός είναι και ο τρίτος χρόνος που πάει η κόρη μου. Θέμα ασφάλειας και υγιεινής δεν υπάρχει απολύτως κανένα.
[Χθες 23:30] skiouraki: Υποτίθεται πως μέσα σε ένα μήνα θα πρέπει να περάσει το κλιμάκιο για να τους πει τι ακριβώς θα πρέπει να τροποποιήσουν. Όμως δεν βγαίνει κανείς να πει και αυτά τα σχολεία που έχουν πάρει έγκριση για ίδρυση δεν μπορούν να λειτουργούν?
[Χθες 23:34] varthol: Ανοιξα θεμα για να το συνεχισεται εκει.
[Χθες 23:36] varthol: Μιλτο μπορεις να μεταφερεις εκει τα γραμενα...ειναι πολυ ενδειαφερων θεμα και απασχολει πολλους γονειους...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-08, 04:10
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση τωρα....ποσο κοστιζει ενα ιδιωτικο και τι προσφερει ακριβως? και οντως μετραει για αργοτερα αμα θες να βαλεις το μικρο σε ιδιωτικο σχολειο?

μερσι
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-08, 07:18
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση τωρα....ποσο κοστιζει ενα ιδιωτικο και τι προσφερει ακριβως? και οντως μετραει για αργοτερα αμα θες να βαλεις το μικρο σε ιδιωτικο σχολειο?

μερσι
Κοίτα... τα πάντα είναι σχετικά.
Τα παιδιά ξεκίνησαν από ιδιωτικό παιδικό σταθμό και μάλιστα αγγλόφωνο λόγω της διπλής τους υπηκοότητας. Προχώρησαν και στο δημοτικό έτσι, μέχρι που κάποια στιγμή έσκασα πια, μπούχτησα να πληρώνω, και κάναμε τη σημαντική αλλαγή σε δημόσιο ελληνικό σχολείο.
Δεν ξέρω πόσο κοστίζουν τώρα, αλλά όταν σταμάτησαν τα δικά μου πριν 3-4 χρόνια, μου κοστίζαν ούτε λίγο ούτε πολύ - μαζί με τα διάφορα παρελκόμενα που σου "ρουφάνε" - ένα 10χίλιαρο το χρόνο (σε ευρώ φυσικά).
Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν πολύ καλά στο δημόσιο σχολείο - και στους γνωστούς μας ανάμεσά σας είναι γνωστή η πολύ καλή πορεία τους - αλλά είναι εμφανές ότι έχουν κάποιες καλές ηθικές βάσεις και αρχές από τότε, όμως αυτό έγκειται στην τότε διευθύντρια του σχολείου που είχε τα πάντα υπό την επίβλεψή της. Παρ' όλα αυτά, σίγουρα υπήρξαν και παιδιά του ιδίου σχολείου που "απέτυχαν" στην απορρόφηση των γνώσεων και των αξιών που αυτό δίδασκε.
Σε κάθε περίπτωση, ένα σχολείο από μόνο του δε μπορεί να "στήσει" ένα παιδί ως χαρακτήρα, προσωπικότητα, και γνώση. Το οικογενειακό περιβάλλον παίζει μεγάλο ρόλο. Γενικά είναι ένα αποτέλεσμα παραγόντων που πρέπει να παίξουν θετικά.
Όμως ενώ στο δημόσιο βασίζεσαι πολύ στην τύχη - υπάρχουν περιπτώσεις ιδιαίτερα καλών νηπιαγωγών και δασκάλων - στο ιδιωτικό έχεις περισσότερες πιθανότητες (θεωρητικά πάντα) να "καλοπέσεις" γιατί ίθισται η ιδιωτική επιχείρηση να δίνει σημασία στη φήμη της.

Όσο για τους σταθμούς και τα νηπιαγωγεία που δεν μπόρεσαν να ανανεώσουν τη λειτουργία τους, υπάρχει νομοθεσία σχετική για το χώρο, τον εξοπλισμό, το προσωπικό, τη λειτουργία, κλπ κλπ. Αν αυτοί οι σταθμοί δεν τηρούσαν φέτος τις προδιαγραφές, απλά έκλεισαν. Δεν αντιλέγω πως ανάμεσα σε αυτούς πιθανόν - "πιθανόν" τονίζω - μερικοί να πήγαν άδικα, όμως αν είναι έτσι θα βρεθεί η λύση και θα επαναλειτουργήσουν. Και πάλι πιθανόν, ίσως να μην "ικανοποίησαν" κάποιους υπαλλήλους. Αλλά μην τα παραλέμε. Αν όντως είναι σωστοί, υπάρχουν οι μηχανισμοί - αν και όχι πάντα τόσο "γρήγοροι" - να βρουν το δίκιο τους.
Έχουμε ακούσει κατά καιρούς στις ειδήσεις για σταθμούς όπως ανέφερε και ο Στέλιος, που κρατούσαν τα παιδιά σε άθλιες συνθήκες ή με ακατάλληλο προσωπικό, ενώ οι άμοιροι γονείς χρυσοπλήρωναν για το καλό των παιδιών τους. Από έξω κούκλα κι από μέσα πανούκλα. Αυτούς τους σταθμούς θέλει να εξαφανίσει το σύστημα.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-08, 10:09
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 12:21
Φύλο: Άντρας
πάντως εγώ δεν πιστεύω ούτε τα μισά από τις "Αποδείξεις"...
νομίζω ότι υπερβάλλουν και πανικοβάλλουν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-08, 10:15
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από volteros Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω ότι υπερβάλλουν και πανικοβάλλουν...
Συμφωνώ.Αν και το συγκεκριμένο θέμα με τους παιδικούς σταθμούς δεν το έχω παρακολουθήσει,πρέπει να πω ότι τέτοιου είδους εκπομπές απλά σπέρνουν τον πανικό χωρίς όμως να προστατεύουν το κοινό αφού δεν ονοματίζουν τα μέρη τα οποία ο κόσμος πρέπει να αποφύγει.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-08, 10:22
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 12:21
Φύλο: Άντρας
συνήθως οι ιδιωτικοί ΠΑΙΔΙΚΟΙ σταθμοί ξεκινούν από 250(σπάνια αλλά αυτή είναι η χαμηλότερη τιμή) και ανεβαίνουν κάθετα!

απασχολούν τα παιδιά από τις 8:00 ως τις 16:00 και τα πηγαινοφέρνει αυτοκίνητο του σταθμού.

στους ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ το κόστος εξαρτάται από το Δήμο και το οικογενειακό εισόδημα.. συνήθως ξεκινά από 50 euro και ανεβαίνει αλλά χωρίς αυτοκίνητο (και αυτό εξαρτάται γιατί υπάρχουν και Δήμοι δεν έχουν).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-08, 16:33
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστω πολυ παιδια, ειστε γλυκες
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-08, 08:27
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ξέρω πάντως ότι ιδιωτικός σταθμός δεν επιθυμεί να πάρει το χαρτί του υπουργείου παιδείας, για να μη χρειαστεί να μειώσει τα παιδιά. Οι γονείς που πάνε εκεί τα παιδιά τους αποφάσισαν να τα αφήσουν γιατί δέχτηκαν διαβεβαιώσεις από διευθυντή δημοτικού ότι θα τους γράψει στην πρώτη και ας μην έχουν το χαρτί.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-05-09, 13:32
ElenaB Ο χρήστης ElenaB δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-06-09 14:47
Παιδικός Σταθμός στον Χολαργό ή Παπάγο

Καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς κάποιον καλό ιδιωτικό σταθμό στην περιοχή Χολαργού ή Παπάγου. Μέσα στον μήνα θα δώ το 'Παιχνίδι της Χαράς', την 'Γελαστή Πολιτεία' και το Liberty's School στον Χολαργό.

Ξέρει κανείς αυτούς τους σταθμούς ή κάποιον άλλον στις περιοχές αυτές?

Ευχαριστώ
Έλενα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-09, 16:39
xrisafi Ο χρήστης xrisafi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-09-09 15:30
Exclamation erwtisi: prepei oi paidikoi stathmoi na leitourgoun xwris nipiagwgous(ΠΕ)??

Καλησπέρα σας!!!
ειμαι νηπιαγωγος και μεχρι τις 31 Αυγουστου 2009 δουλευα σε ενα παιδικό σταθμο Δήμου εδω και 3 χρόνια, χθες με ενημέρωσαν απο το Δήμο οτι ο παιδικος σταθμος θα περασει απο την αμιγη δημοτικη επιχειριση του δημου σε μια νεα που λέγεται κοινοφελεις επιχειριση, δηλαδη στην ουσια αλλαζει η ονομασια και με αυτη την αλλαγη η θεση της νηπιαγωγού-Διευθυντριας που καλυπτεται απο ΠΕ δεν υπαρχει πια και εγω μένω χωρις δουλεια!!, ο παιδικος σταθμος θα λειτουργει πλέον με 2 βοηθούς νηπιαγωγου ΔΕ που θα αναλάβουν τα 2 τμήματα. και αναρωτιεμαι ειναι λογικα πράγματα αυτά??????? Να πετάνε εξω τους πτυχιουχους πανεπιστημίου και να κανουν μόνιμους τους ΔΕ?? Εγω γιατι σπούδασα οεο????


Πειτε μου εχω αδικο??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-09-09, 01:17
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από xrisafi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας!!!
ειμαι νηπιαγωγος και μεχρι τις 31 Αυγουστου 2009 δουλευα σε ενα παιδικό σταθμο Δήμου εδω και 3 χρόνια, χθες με ενημέρωσαν απο το Δήμο οτι ο παιδικος σταθμος θα περασει απο την αμιγη δημοτικη επιχειριση του δημου σε μια νεα που λέγεται κοινοφελεις επιχειριση, δηλαδη στην ουσια αλλαζει η ονομασια και με αυτη την αλλαγη η θεση της νηπιαγωγού-Διευθυντριας που καλυπτεται απο ΠΕ δεν υπαρχει πια και εγω μένω χωρις δουλεια!!, ο παιδικος σταθμος θα λειτουργει πλέον με 2 βοηθούς νηπιαγωγου ΔΕ που θα αναλάβουν τα 2 τμήματα. και αναρωτιεμαι ειναι λογικα πράγματα αυτά??????? Να πετάνε εξω τους πτυχιουχους πανεπιστημίου και να κανουν μόνιμους τους ΔΕ?? Εγω γιατι σπούδασα οεο????


Πειτε μου εχω αδικο??
Aν πω ότι έχεις άδικο...θα σε πείσω;!!

Ο σύλλογος του κλάδου των νηπιαγωγών μήπως πρέπει να παρέμβει (αν όχι εχθές, που θα έπρεπε...!) σήμερα κιόλας; Γνωρίζει αυτό το γεγονός που θα γίνει...καθεστώς και σε πολλούς άλλους δήμους; Αν όχι, μήπως θα ήταν καλό να του γνωστοποιηθεί;
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.