Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-10, 23:36
alan Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-21 22:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Nexenta Core

Γειά σας!
Έχει δοκιμάσει κάποιος από σας τη διανομή Nexenta Core platform 3?
Στηρίζεται σε ZFS (OpenSolaris) σε συνδυασμό με πακέτα Ubuntu.
Έτρεξα παλιότερα σε Opensolaris (τελευταία έκδοση το 2009), αλλά τώρα με τα πακέτα Ubuntu (debian) δίνει πολύ περισσότερες δυνατότητες. Ειδικά με το apt-clone (upgrade/downgrade)

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία;
www.nexenta.org
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-10, 22:17
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Άσχετο με το θέμα δυστυχώς (μια και δε μπορώ να βοηθήσω).

Υπάρχουν ZFS drivers για Linux; Ξέρω ότι υπάρχει ένα ZFS για Linux σε πρώιμα στάδια υλοποίησης (όχι το ίδιο ZFS με το Slowlaris).

Αλλά το Solaris ZFS είναι πολύ ενδιαφέρον filesystem για πολλούς λόγους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-10, 22:23
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Σύμφωνα με αυτά που διάβαζα λίαν προσφάτως, είναι ζόρικο να μπει ZFS στο linux διότι δε συμφωνούν οι άδειες ή/και οι πατέντες μεταξύ "του linux" με αυτά της Sun.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-10, 22:51
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με αυτά που διάβαζα λίαν προσφάτως, είναι ζόρικο να μπει ZFS στο linux διότι δε συμφωνούν οι άδειες ή/και οι πατέντες μεταξύ "του linux" με αυτά της Sun.
Και γι'αυτό υπάρχει ZFS-lookalike in development. Όμως το ZFS στο Slowlaris καλύπτει ένα μάτσο ανάγκες με απίστευτα ad hoc τρόπο (κλασσική Sun), ανάγκες που στο Linux καλύπτονται ήδη από σημαντικά κομψότερες τεχνολογίες/τεχνικές, πχ LUKS, loopback devices, MD, LVM, EXT4, κλπ, οπότε οι υπόλοιπες δυνατότητες δεν είναι και τόσο μοναδικές πια.

Απ'ότι βλέπω στη Wikipedia, το ZFS τρέχει σε Linux με FUSE, οπότε είναι στο userspace, και αφού δεν ακουμπάει τον kernel είναι «νόμιμο». Αλλά δεν ξέρω με σιγουριά και μάλλον λέω βλακείες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-10, 05:05
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως το ZFS στο Slowlaris καλύπτει ένα μάτσο ανάγκες με απίστευτα ad hoc τρόπο (κλασσική Sun), ανάγκες που στο Linux καλύπτονται ήδη από σημαντικά κομψότερες τεχνολογίες/τεχνικές, πχ LUKS, loopback devices, MD, LVM, EXT4, κλπ
Ή btrfs. Η ειρωνία είναι ότι κι αυτό έρχεται από την Oracle :-/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-10, 13:25
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή btrfs. Η ειρωνία είναι ότι κι αυτό έρχεται από την Oracle :-/
(εκτός θέματος απάντηση)

Εμείς πάντως έχουμε νέο systems architecture policy που συμφωνήθηκε και μπήκε σε ισχύ 1/1/2010, 09:30 [1] που δείχνει την πόρτα σε Sun, s/Sun/Oracle και Oracle. Φέτος γυρίσαμε όλα μας τα Sun Tx000 σε Debian και πάνε άψογα, ενώ γενικά πιέζουμε τους πελάτες να πάνε σε MySQL και όχι σε Oracle. [2]


[1] Ένας από τους δύο controllers του κεντρικού RAID array αποφάσισε ότι δε γούσταρε τα μούτρα του άλλου controller. Τον μαρκάρισε χαλασμένο, και έβγαλε όλους τους δίσκους του (12) offline ως FAULTY ή MISSING. Ο άλλος είπε το ίδιο για τον πρώτο, του μαρκάρισε και τους δίσκους χαλασμένους, και με δύο controllers αμοιβαία αποκλεισμένους (και μηδέν δίσκους στο array ούτως ή άλλως), τα host adapters δεν είχαν path στους δίσκους, το πSolaris βάρεσε panic και έκανε shutdown τον server. Το σχόλιο της Sun ήταν: είναι πρωτοχρονιά πρωί, ξέρουμε ότι έχετε gold support, αλλά δε θα κάνουμε τίποτα. Πάρτε τηλέφωνο σε δυο μέρες που ανοίγει το support department.

Τελικά αποδείχθηκε ότι ένα power cycle μετά όλα έστρωσαν, αλλά ήταν πολύ αργά για τη Sun σ'εμάς. How the mighty have fallen.

[2] Ναι, ξέρω, και η MySQL έρχεται από την Oracle, αλλά δε θα ζητήσουμε ποτέ support, και ξέρουμε ότι δεν την έγραψε η Oracle. Άλλωστε και ένας από τους directors μας έρχεται από την Oracle.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.