Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-10-07, 10:21
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και στην Αθήνα οι μισθοί είναι στα 600 - 700 ευρώ.
Και μάλιστα τα ενοίκια πιό ψηλά από ότι στην επαρχία. Ο Πετράν μιλάει για συνάδελφούς του που σε άλλα μέρη του κόσμου θα έπαιρναν 4-5 χιλιάρικα το μήνα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-10-07, 10:57
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
σε αλλα μερη του κοσμου ολοι μας θα ειχαμε πολυ καλυτερους μισθους,

τα νοικια εδω ειναι αρκετα πανω. η καβαλα ειναι απο τις ακριβοτερες πολεις σε πολλα.εχουμε μεγαλη διαφορα με τις γειτονικες
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-10-07, 12:13
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο,τι και να λεμε παντως, οσο και εναντιον και αν ειμαστε σε αυτη τη νοοτροπια, ενδομυχα θαυμαζω οσους εχουν τα κοτσια η την ελευθερια (πχ οικονομικη, ωριμοτητα, η γκομενους/ες) να φυγουν απο νωρις, γιατι εγω και πολλοι απο μας δεν τα εχουμε

Θαυμαζω επισης και τα αμερικανακια που εχουν το περιθωριο να παντρευτουν απο τα 18 ακομα και αν αυτο οδηγει σχεδον παντα σε διαζυγιο... εχουν το παθος, τη φαινομενικη ωριμοτητα και την ελευθερια να κανουν το λαθος Εμεις μπορει να ειμαστε διαφορετικοι οχι απαραιτητα επειδη ειμαστε πιο ωριμοι η πιο εξυπνοι, αλλα και επειδη δεν 'μπορουμε'. Το δικαιωμα στο λαθος ειναι ενα δικαιωμα.

Ασχετως αν συμφωνω η οχι με τα παραπανω... μαλλον απο την οπτικη γωνια του 'τριτου' μαλλον διαφωνω. Αν ειχα ομως τις ιδιες ελευθεριες δεν ξερω τι θα εκανα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-10-07 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-10-07, 00:11
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο,τι και να λεμε παντως, οσο και εναντιον και αν ειμαστε σε αυτη τη νοοτροπια, ενδομυχα θαυμαζω οσους εχουν τα κοτσια η την ελευθερια (πχ οικονομικη, ωριμοτητα, η γκομενους/ες) να φυγουν απο νωρις, γιατι εγω και πολλοι απο μας δεν τα εχουμε

Θαυμαζω επισης και τα αμερικανακια που εχουν το περιθωριο να παντρευτουν απο τα 18 ακομα και αν αυτο οδηγει σχεδον παντα σε διαζυγιο... εχουν το παθος, τη φαινομενικη ωριμοτητα και την ελευθερια να κανουν το λαθος Εμεις μπορει να ειμαστε διαφορετικοι οχι απαραιτητα επειδη ειμαστε πιο ωριμοι η πιο εξυπνοι, αλλα και επειδη δεν 'μπορουμε'. Το δικαιωμα στο λαθος ειναι ενα δικαιωμα.

Ασχετως αν συμφωνω η οχι με τα παραπανω... μαλλον απο την οπτικη γωνια του 'τριτου' μαλλον διαφωνω. Αν ειχα ομως τις ιδιες ελευθεριες δεν ξερω τι θα εκανα.
Εχμ, δε νομίζω οτι πολλοί νέοι διαφωνούν με την ιδέα να μένουν μόνοι τους. Κάθε άλλο. Όταν ήμουν 18 χρονών ήθελα δικό μου διαμέρισμα, ωστε να κάνω τρελά πάρτι κάθε Σάββατο και να παίζω Quake με τους φίλους μου ως τα χαράματα. Στην πράξη αυτό είναι εντελώς ασύμβατο με οποιαδήποτε μορφή απασχόλησης "μερικού" χρόνου, ακόμα και αν δούλευα ως ανθρώπινο πειραματόζωο και νοίκιαζα ένα υπόγειο στην πλατεία Βάθης.

Θυμάμαι οτι εκείνο τον καιρό ήμουν με μια κοπέλα από επαρχία που νοίκιαζε ημιυπόγεια γκαρσονιέρα στο Γουδί με θέα σε μπετονένιο τοίχο (!!) και πλήρωνε 50000 δρχ το μήνα, χωρίς να υπολογίσουμε κοινόχρηστα, φως και τηλέφωνο. Υπολόγισε μισθούς '96 και πες μου πόσο εύκολο θα ήταν να ζω μόνος και να σπουδάζω (και το ίδιο φυσικά ισχύει για όλους τους συνομήλικους).

Κατα τα άλλα, αν θέλεις να παντρευτείς νωρίς υπολόγισε πρώτα πόσα λεφτά χρειάζεσαι για να κρατήσεις οικογένεια και σκέψου πού θα τα βρεις. Εκεί ανάγεται τελικά το πρόβλημα. (υπάρχει και το δευτερεύων πρόβλημα του να βρεις κάποια αδελφή ψυχή που θέλει να μοιραστεί μαζί σου το υπόλοιπο της ζωής της)

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-10-07, 17:06
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από την ξεφτίλα που αναφέρεις, είναι τόσες οι δυσκολίες επιβίωσης, ενός νεοεργαζόμενου, που δεν ξέρω αλλά εγώ το θεωρώ αδύνατον να επιβιώσει κανείς με 700-800 ευρω πληρώνοντας ενοίκιο και όλα τα σχετικά.

Να κάνουμε τον σταυρό μας που ακόμα η Ελληνική οικογένεια κρατάει γερά τα χαλινάρια και δεν παρασύρεται από τις ξενόφερτες ιδέες που μας έρχονται.

Οι δικαιολογίες ότι πρέπει να μάθει είναι βλακείες.
Και όταν δεν υπάρχουν οι γονείς ποιός θα βοηθάει ?
'Η θεωρείς ότι εάν κολυμπήσεις στα βαθιά θα μάθεις ?
και όταν γίνει και ο ίδιος γονιός (αν γίνει) πώς θα βοηθάει ? από την βοήθεια των παπούδων ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-05-08, 12:31
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Στόχος των γονιών , σε σχέση με την ανατροφή των παιδιών τους, είναι να τα οδηγήσουν από την απόλυτη εξάρτηση (όταν είναι βρέφη) στην ανεξαρτησία (την οποία προσδιορίζω στα 18 έτη, με μικρή απόκλιση...).
Έχουν στη διάθεσή τους 18 έτη, στη διάρκεια των οποίων τους δίνεται η ευκαιρία καθημερινά (και σταδιακά) να δώσουν παραδείγματα και να διαπαιδαγωγήσουν...

Ως εκ τούτου, θεωρώ ότι οι γονείς έχουν "πετύχει" εφόσον έχουν προσεγγίσει το συγκεκριμένο στόχο, δηλαδή έχουν "παραδώσει" στην κοινωνία έναν ολοκληρωμένο και "ενδυναμωμένο" ψυχοσυναισθηματικά άνθρωπο-προσωπικότητα.

(Το πρόβλημα της εξάρτησης αρκετές φορές το έχουν οι γονείς κάτι που "μεταβιβάζεται" και στα "παιδιά-ενήλικες"...τότε λειτουργεί ο "φαύλος κύκλος"...Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται χρόνος και προσπάθεια, για να συνειδητοποιήσουν ("οι εμπλεκόμενοι") τί πραγματικά συμβαίνει, έτσι ώστε να προσδιορίσουν τα όρια και τους ρόλους τους...)
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 08-05-08 στις 12:34
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-10-09, 18:02
Μ.Β. Ο χρήστης Μ.Β. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-10-09 19:11
Γεια σας είμαι 18 χρονών -πλησιάζω 19- και πιστεύω ότι όσο πιο νωρίς αποφασίσει ένα παιδί να ζήσει τη δικιά του ζωή είναι το καλύτερο. Αλλά πολλές φορές οι γονείς με τη στάση τους το αποθαρρύνουν. Είναι γεγονός ότι δεν νοείται ανεξαρτησία αν δεν υπάρχει μία στοιχειώδης οικονομική πρώτα. Οι γονείς σαφώς πρέπει να βοηθάνε οικονομικά εμάς τους νέους δηλαδή να είναι ελαστική μαζί μας... Αν εγώ πχ στη δουλειά που πιάσω βγάζω τσίμα τσίμα για ένα νοίκι δεν θα πληγωθεί ο εγωισμός μου να με βοηθάνε και λίγο εφόσον μπορούνε. Το θέμα είναι πως από μία στιγμή και μετά η μη ανεξαρτητοποίηση φέρνει προβλήματα στη ζωή του νέου. Εγώ για παράδειγμα είμαι σε μία σχέση με μία κοπέλα που δεν μπορούμε σχεδόν ποτέ να βρισκόμαστε μόνοι μας σε ένα σπίτι... Δημιουργείται έτσι πρόβλημα στη προσωπική μου ζωή. Έχετε καμμιά συμβουλή για εμένα;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-10-09, 18:41
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...όταν κάτι γίνει στην ώρα του, είναι ωραίο... δεν απαντώ μόνο σε σένα ΜΒ, αλλά συνήθως τα σημερινά παιδιά βιάζονται λίγο να τα ζήσουν όλα, πριν την ώρα τους.

Ακόμη κι η διαφορετικότητα των προϋποθέσεων που πλαισιώνουν την ελευθερία του καθένα πρέπει να σταθμίζεται. Επειδή πχ ο γείτονας έφυγε στα 18 κι άλλος στα 25 δεν είναι μέτρο το ένα για τον άλλον κι ούτε ο ένας να κοκορεύεται ούτε κι ο άλλος να αισθάνεται μειονεκτικά.... Είναι αυτή η ιδιαιτερότητα που με διάκριση πρέπει να προσεγγιστεί.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
Gildor (02-10-09)
  #39  
Παλιά 09-12-09, 10:36
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι άντρες δε "μεγαλώνουν" ποτέ

Δύο φορές περισσότεροι άνδρες, σε σχέση προς τον γυναικείο πληθυσμό, κάτω των 30 εξακολουθούν να ζουν μαζί με τους γονείς τους στη Βρετανία, προκύπτει σήμερα από τις επίσημες στατιστικές.

Μελέτη του Εθνικού Γραφείου Στατιστικής καταδεικνύει πως το ένα τέταρτο των ανδρών (αριθμητικό ποσοστό 24,5%) ηλικίας μεταξύ 25-29 ετών εξακολουθούν να ζουν στο πατρικό τους σπίτι, ενώ ο αντίστοιχος αριθμός για τις γυναίκες ανέρχεται στο 12,8%.

«Η μετάβαση προς την ενήλικη ζωή αναβάλλεται διαρκώς και γίνεται όλο και λιγότερο τυποποιημένη», τονίζεται στη μελέτη.

Μολαταύτα, οι γυναίκες εμφανίζονται να διαψεύδουν αυτήν την τάση: «σε κάθε ηλικία, οι γυναίκες τείνουν περισσότερο να μένουν μακριά από την οικογενειακή εστία απ’ ότι οι άνδρες», προστίθεται στα συμπεράσματα της έρευνας.

Στη ηλικιακή κατηγορία 30-34 ετών, το ποσοστό των γυναικών που ζουν με τους γονείς τους ανέρχεται στο 4,9%, έναντι ποσοστού 10,3% των αντρών.

Η μελέτη αναφέρει πως όλο και περισσότερα παιδιά επιστρέφουν στην «πατρική φωλιά» μετά τις πανεπιστημιακές τους σπουδές.

Η παγκόσμια ύφεση, οι μικρές επαγγελματικές ευκαιρίες και η αδυναμία να πληρωθούν τα ακριβά ενοίκια, είναι ορισμένοι από τους λόγους που αναφέρονται στην έκθεση που ερμηνεύουν την τάση των παιδιών να μένουν με τους γονείς τους και σε μεγάλη ηλικία.

Πηγή

Λόγω οικονομικής κρίσης λοιπόν, η Δύση δείχνει να ακολουθεί τα χνάρια μας και όχι το αντίστροφο.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.