Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-05-08, 20:58
Το avatar του χρήστη Turtle
Turtle Ο χρήστης Turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-08 23:57
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ... πρέπει? Εδώ δε μιλάμε για μια τυπική λεπτομέρεια καθημερινής συμπεριφοράς, όπως "πρέπει να φοράς γραβάτα" ή "πρέπει να ξυρίζεσαι το πρωί". Εδώ μιλάμε για μια ριζική αλλαγή του τρόπου ζωής ενός νέου ανθρώπου, ουσιαστικά για κάτι που μπορεί να καθορίσει αποφασιστικά τις επιλογές του για το υπόλοιπο της ζωής του. Ειδικά στη σημερινή εποχή όπου κάποιος φτάνει 30 χρονών μέχρι να καθαρίσει με σπουδές, μετά-σπουδές, στρατούς και άλλα τέτοια κολοκύθια, πως μπορείς να πεις σε κάποιον οτι "πρέπει" να κάνει παιδιά όσο το δυνατόν πιο νωρίς (και να αναλάβει το σχετικά έξοδα και ευθύνες!) όταν ακόμα δεν καταφέρνει να συντηρήσει δικό του σπίτι ή δεν έχει χρόνο να βγει μια βόλτα επειδή δουλεύει δύο δουλειές?

.....
Όλα αυτά τα γράφω έχοντας πλήρη (και επιστημονική, αν θέλεις) επίγνωση του γεγονότος οτι η ιδανική ηλικία για τεκνοποίηση είναι 22-30.

Δε λέω, σεβαστές όλες οι απόψεις, τόσο αυτών που θέλουν παιδιά από τα 18, όσο και αυτών που δεν θέλουν, αλλά νομίζω οτι η λέξη "πρέπει" φέρει ένα ιδιαίτερο ειδικό βάρος και μάλλον (με) ενοχλεί στο συγκεκριμένο πλαίσιο.

Φιλικά,
Πέτρος
συμφωνώ μαζί σου. δίνεις την πλευρά του σύγχρονου άνδρα και πως εξέλίσσεται η ζωή του. το καταννοώ απόλυτα μιας και συμβαδίζει με τη ζωή της σύγχρονης γυναίκας (πλην στρατού).
έτσι είναι τα πράγματα. ως τα 30 χτυπιέσαι με σπουδές και δουλειές και μετά τα άλλα.
__________________
purple turtle
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-05-08, 22:40
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-04-24 23:01
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Helen Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδία είναι ευτυχία...

Η αλήθεια είναι, ότι λυπάμαι να φέρω παιδία σε αυτόν τον κόσμο. Δεν θα γνωρίσουν πότε την παιδική ηλικία που οι περισσότεροι γνωρίσαμε σαν παιδία. Στεναχωριέμαι που στα πάρκα, στις πλατειές δεν ακούγονται παιχνίδια και πολλά γελάκια. Το άσχημο είναι ότι τα σημερινά παιδία το μόνο που νιώθουν είναι ανασφάλεια και φόβο. Τους έχει αφαιρεθεί και η πρωτοβουλία από τους ίδιους γονείς, επειδή φοβούνται να τα αφήσουν έξω μόνα τους.

Τα αγαπώ πολύ τα παιδία, όταν πρώτα ο Θεός κάνω παιδία. Θα βάλω τα δυνατά για να ζήσουν μια υγιή ζωή και να τα βοηθήσω να μεγαλώσουν σωστά. Να αναπτύξουν χαρακτήρα για να μπορέσουν να προστατευτούν από τις κακουχίες του κόσμου.

Για αρκετό διάστημα είχα φύγει από το σπίτι μου. Όταν τελείωσα το Λύκειο. Δεν πήγα αμέσως να σπουδάσω. Ήθελα να ζήσω λίγο μόνη μου μακριά από όλους και από όλα, να γνωρισώ τον εαυτό μου. Όλα αυτά επειδή λόγω του προβλήματος μου που λίγοι από σας το γνωρίζετε ένιωθα εγκλωβισμένη μέσα στο ίδιο μου σώμα. Οι γονείς μου από την ώρα που γεννήθηκα ήταν υπερπροστατευτικοί μαζί μου και εγώ πνιγόμουν. Ευτυχώς όμως, επαναστάτησα και γνώρισα πολλά στην ζωή μου που ίσως να μην γνώριζα ποτέ μου. Δεν σας κρύβω ότι πέρασα και κακές στιγμές. Αλλά με έκαναν αρκετά δυνατή.

Εύχομαι κάποτε να τα μεταδώσω στα παιδία μου. Δεν θέλω να τους αφαιρέσω την πρωτοβουλία αυτό είναι το πιο σημαντικό που πρέπει να έχει ο άνθρωπος.

Επίσης εύχομαι να αλλάξουν τα πράγματα για να δώσουμε στα παιδία μας έναν καλύτερο κόσμο.

Αυτάάάά...
... συγχωρείστε με, δεν υπάρχει πρόθεση να αποσπάσω τη συζήτηση από το αρχικό θέμα... (δεν ξέρω αν θα μεταφέρετε το μήνυμα ... μεταφέρονται τα συναιθήματα; ... τσπ...) .... αιφνιδιάστικα διαβάζοντας αυτές τις σειρές... πρέπει να πω ότι τα δάκρυα δεν κατάφερα να τα συγκρατήσω...
... δεν ξέρω αν για κάποιους ευτυχία είναι τα παιδιά, για μένα η ευτυχία είναι σίγουρα στις "όμορφες" ψυχές...
... μη ξαναγράψεις τέτοια βλαμμένο...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-05-08, 09:36
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Turtle Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το επεκτείνω άλλο το θέμα, με αφορμή αυτή την έκφραση που την έχω ακούσει και από άλλους δίνω το δικό μου στίγμα... "είναι ευκολότερα, είναι καλύτερα"
Βασικά ότι είπε ο Tertios, απλά με άλλα λόγια.
Το να κάνεις παιδιά σε μεγαλύτερη ηλικία έχει περισσότερες δυσκολίες.
Δεν μιλάω για το οικονομικό φυσικά, αλλά για την ενέργεια που ζητάει ένα παιδί και δυστυχώς όταν μεγαλώσεις δεν μπορείς να του την προσφέρεις.
Μιλάω για την ηλικία των παππούδων (ναι, και αυτοί μεγαλώνουν στον ίδιο ρυθμό με εμάς) οι οποίοι μπορούν να βοηθήσουν πιο πολύ μία κατάσταση όσο είναι νεότεροι.
Δεν αντέχονται εύκολα τα συνεχόμενα ξενύχτια όταν είσαι τριανταφεύγα μάνα μου!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-05-08, 11:43
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
ανθρωποι που μπορούν να εκτιμησουν ότι καθε παιδί ειναι δωρο Θεού και επιβεβαιωση της αγαπης του, ότι δεν εχασε την ελπίδα στον άνθρωπο, πρέπει να φροντίζουν όσο γινεται ενωριτερα να κάνουν παιδιά.
........
Ειναι άδικο, καλοί γονείς να το ....ψιλοκοσκινιζουν και άλλοι, πανασχετοι, να τεκνοποιούν έτσι για καλαμπούρι, λες και αγοράζουν καναπέ για το σπίτι.
Γιατί απομονώνετε τις προτάσεις τώρα;
Ναι... άνθρωποι που αξίζουν, πρέπει - καλό θα 'ταν - ευτυχές θα ήταν - κλπ κλπ - να κάνουν παιδιά όσο γίνεται νωρίτερα. Όσο νωρίτερα τα καταφέρουν, τόσο νωρίτερα παιδιά ευτυχισμένα από γονείς που αξίζουν!
Καλά το κατάλαβα;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-05-08, 12:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεκνοποίησα στα 26 και η γυναικα μου στα 22. Και τωρα το παιζω.....μελλων παπους.
Είναι ουτοπικό αυτό που συνέβαινε πριν 25-30 χρόνια, να ζητάμε να συμβαίνει και τώρα. Ειδικά όταν οι νέοι που θα σπουδάσουν και θα μπορούν να σταθούν στα πόδια τους, σίγουρα θα παντρευτούν μετά τα 30.

Ο καιρός που η Μαμά σου και η Μαμά μου καθόντουσταν στο σπίτι και η ταυτότητα είχε επάγγελμα οικιακά, ανήκει σε μια άλλη εποχή. Άλλωστε εκείνη την εποχή υπήρχε και ο θεσμός της προίκας, που το ζευγάρι έπαιρνε μια βάση για να ξεκινήσει και η επαγγελματική καριέρα ξεκινούσε αμέσως μετά τον στρατό στα 22-23 χρόνια.

Σίγουρα δεν είναι καλύτερη, αλλά δεν γίνεται και διαφορετικά.

Επίσης φυσικά ξέρεις, ότι έχουν αυξηθεί σε επικίνδυνο βαθμό, οι περιπτώσεις που το ζευγάρι για να τεκνοποιήσει, χρεάζεται ιατρική βοήθεια.

Όλα τ' άλλα είναι φιλολογία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-06-08, 16:26
Το avatar του χρήστη Helen
Helen Ο χρήστης Helen δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-01-17 12:11
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω και δυο ξαδελφουλες, με σχετικό πρόβλημα και έχουν απο 2 θαυμασια και υγιέστατα παιδάκια. Και χαίρομαι, διότι εγω τις παρότρυνα να ξεπερασουν φόβους και να αφήσουν το θεμα στα χερια του καλού Θεού, που πραγματικά έκανε το θαυμα του

...

Και Χρονια Πολλά Ελενάκι!
Όταν θέλεις κάτι παρά πολύ, όλα είναι ΔΥΝΑΤΑ!!!
Μακάρι να το καταλάβαιναν όλοι οι άνθρωποι. Είναι και θέμα καλής ψυχολογίας.
Το σημαντικό είναι το ζευγάρι να νιώθει έτοιμο για να αποκτήσει παιδία, από άποψη ψυχολογίας και οικονομικών.

Αν και λιγάκι, καθυστερημένα... σε ευχαριστώ για τις ευχούλες σου
__________________
...Χαμογελάτε και αφήστε τους άλλους να ανησυχούν!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.