Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 05-04-09, 14:06
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητά Archmage, επίτρεψέ μου να μην σε πιστέψω.
Η τιμή της πλευράς που θα λάβεις δεν μπορεί να είναι μαθηματικά ακριβής εφόσον σου είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσεις την μαθηματικά ακριβή τιμή του π.
Μόνο αν αδυνατείς να συλλάβεις την έννοια του άρρητου αριθμού. Ο άρρητος αριθμός υπάρχει μια χαρά μόνος του, το πρόβλημα έγκειται στη μετατροπή αρρήτου σε ρητό (η οποία έχει νόημα στη μηχανική, όχι στα μαθηματικά). Αν θέλεις να υπολογίσεις το εμβαδόν του κύκλου σε 100 τετράκις εκατομμύρια ψηφία (ακρίβεια υπεραρκετή για να μετρήσεις ύλη), μπορείς.


Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κεφάλι μου τα τελευταία 25 χρόνια είναι γεμάτο από θεούς, θεές, Γίγαντες, Νεάντερταλ και Σύγχρονους και δεν έχει μείνει χώρος για μαθηματικά και κοσμογραφία.
Μάλιστα. Τότε γιατί μιλάμε για προσεγγίσεις κα προβολές;
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
christi (07-04-09)
  #47  
Παλιά 05-04-09, 14:08
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Συμφωνώ για τον σκοταδισμό και να προσθέσω ότι η χρήση επιστημονικών ορολογιών και η προσέγγιση επιστημονικών πεδίων χωρίς τα κατάλληλα εφόδια μπορεί να είναι απο "ατυχής" έως "επικίνδυνη".
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to christi For This Useful Post:
Archmage (05-04-09)
  #48  
Παλιά 05-04-09, 16:07
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητά Archmage, επίτρεψέ μου να μην σε πιστέψω.
Η τιμή της πλευράς που θα λάβεις δεν μπορεί να είναι μαθηματικά ακριβής εφόσον σου είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσεις την μαθηματικά ακριβή τιμή του π.
Δε χρειάζεται να πιστέψεις εμένα, μιλάμε για μαθηματικές έννοιες στις οποίες δε χωράει πολλή αμφιβολία. Η ακριβής τιμή του π είναι όπως το είπε ο Morgul: π

Ίσως μιλάμε διαφορετική γλώσσα και νομίζω γίνεται αυτό που λέει η Christi. Γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα όταν ανακατεύονται επιστημονικές έννοιες που έχουν απόλυτα καθορισμένη σημασία με προσωπικές γνώμες, υποθέσεις και θεωρίες που κάθε άλλο παρά αυστηρά καθορισμένες είναι.

Πχ ρώτησα τι εννοείς με τα περί γήινου ελλειψοειδούς. Αν είναι απλή μεταφορά copy-paste, τότε δεν ξέρεις ακριβώς για τι πράγμα μιλάς άρα δεν μπορείς να το φέρνεις ως επιχείρημα "επειδή το είπε κάποιος".

Ο λόγος δεν είναι ότι ο κάποιος μπορεί να είναι άσχετος (πράγμα που δεν αποκλείεται, αλλά είμαι καλόπιστος). Ο λόγος είναι ότι ο κάποιος το είπε αυτό μέσα σε κάποιο συγκεκριμένο πλαίσιο, που εσύ, όντας αν κατάλαβα καλά μη-σχετικός, δεν έχεις κατανοήσει. Και χωρίς να το κατανοήσεις, παρερμηνεύεις την αντιστοιχία ύψους-ελλειψοειδούς και βγάζεις λάθος συμπεράσματα.

Ακριβώς αυτό γίνεται με τον τετραγωνισμό. Πρόκειται για πρόβλημα που δε λύνεται (με τί-πο-τα) με το γεωμετρικό τρόπο. Με τον άλλο τρόπο όμως λύνεται, με όση ακρίβεια θέλεις.

Όπως και να έχει, το θέμα μας δεν είναι ο τετραγωνισμός. Αν επιμένουμε στα περί πυραμίδων, θα ήθελα τα όποια αριθμητικά στοιχεία να μην εμφανίζονται από το πουθενά αλλά να δίνεται και κάποια επεξήγηση.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
christi (07-04-09)
  #49  
Παλιά 05-04-09, 19:26
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα. Τότε γιατί μιλάμε για προσεγγίσεις κα προβολές;
Δέχομαι ότι σ’ αυτό έχεις δίκιο.
Δεν δέχομαι όμως ότι η μαθηματική ακρίβεια μπορεί να είναι ελαστική. Όσα εκατομμύρια δεκαδικά ψηφία και αν χρησιμοποιήσεις για να καταλήξεις σε ένα αποτέλεσμα, πάντα θα υπάρχει και το αποτέλεσμα που χρησιμοποίησε ένα δεκαδικό ψηφίο περισσότερο.
Εξάλλου, στο σχόλιο # 41 είπα ότι λέτε κι εσείς και μάλλον άδικα μου επιτίθεστε .

Τώρα όσον αφορά τα περί σκοταδισμού, θα είχαν νόημα μόνο αν έκανα λόγο για τις προφητείες που μερικοί διαβάζουν στους διαδρόμους, τις αίθουσες και την γαλαρία της Πυραμίδας.

Θα παρουσιάσω με ποιόν τρόπο ο Stecchini καταλήγει στο συμπέρασμα το σχετικό με την επιπλάτυνση. Θα χρειαστεί όμως λίγος χρόνος, όχι διότι υπάρχει κάτι δύσκολο που πρέπει να κατανοήσω, αλλά για να βρω τον τρόπο να το παρουσιάσω χωρίς μακροσκελείς αναρτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 05-04-09, 21:36
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
... μιας και ο εγκεφαλος δεν μπορει να σχηματισει εικονα με τοσο αργη εξελιξη
Το ότι τις πυραμίδες της Αιγύπτου τις έχτισαν οι Φαραώ στα μέσα της 3ης χιλιετίας π.Χ εμένα μου ακούγεται σαν ένα όμορφο
παραμυθάκι που μας είπαν κάποια στιγμή στο σχολείο. (αν και ούτε αυτό μας είπαν...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 07-02-10 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 05-04-09, 22:03
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Για να ‘’δει’’ κάποιος (οποιοδήποτε αντικείμενο) υπάρχουν δύο μέθοδοι, συντονισμένοι και εξαρτώμενοι από την γενική στάση ζωής. Φυσικά όμως, το αποτέλεσμα της όρασης είναι διαφορετικής συχνότητος, καθώς ανεβαίνοντας ή βγαίνοντας από την σπηλιά (κατά τον μύθο του Πλάτωνα) ‘’βλέπει’’ τα αντικείμενα ως έχουν, στην πραγματική τους διάσταση, ενώ κατεβάζοντάς τα στο αυστηρά σαφές βιολογικό οπτικό πεδίο, με τη βοήθεια μηχανημάτων υψηλής τάσης όπως με τη μέθοδο Κιρλιάν, πάλι ‘’βλέπει’’ αλλά το αποτύπωμα, δλδ την αντίστοιχη προβολή.

Και στις δύο περιπτώσεις στα τοιχεία του νου έχουμε μια κάποια προβολή, μια κάποια όραση, που, ενώ μέσω των αποτυπωμάτων μοιάζει νάναι πιο σημαντικό, πιο ευσταθές και ακριβές ως μετρούμενο επιστημονικά, στην κυριολεξία είναι σκιά ή προβολή, σε αντίθεση με την φαινόμενη (ασαφή και μη μετρούμενη) σκιά, που είναι το υπαρκτό αντικείμενο, είτε αυτό είναι εμφανές, είτε όχι.

Πρακτικά, στα φυσικά (κατά τον δικό σας ορισμό), παρότι η συγκεκριμμένη όραση δεν έχει το πρόθεμα ούτε παρα…, ούτε μετα…, απλά χρησιμοποιώντας τον όρο για τα βιολογικά περιορισμένα αποδεκτά καθημερινά μας όρια, ο οφθαλμός διαθέτει ΚΑΙ ραβδία ΚΑΙ κωνία και η κατάργηση ή υποτίμηση του ανθρώπου του ενός από τα δύο δικά του εργαλεία όρασης, δεν είναι και ό,τι σοφότερο.

Πράγματι τα ραβδία με την περιφερειακή όραση, υπέχουν τον ρόλο της προειδοποίησης, αλλά μόλις ο άνθρωπος στρέφει το πρόσωπο για να ρίξει την εικόνα στο βόθριο, εκεί που υπάρχουν μόνο κωνία, το χάνει…

Εκτιμώ κάποτε η καλή μας επιστήμη να εξαχθεί από τα στενά όρια όρασης που βασίζεται στα κωνία, αλλά από την άλλη, πως είναι δυνατόν ΚΑΙ να αποτυπωθεί (καθοδική τάση) ΚΑΙ να μην ρίξει την εικόνα στο βόθριο… δλδ να ενεργεί (ανοδικά) με περιφερειακή όραση και ραβδία…

Ανοδικά, πάνω από την πέτρα [πυραμίδα και ανάλογα (εντός μας) τα κωνία]… με συμβολικά τον Ιακώβ να τοποθετεί πέτρα σαν προσκεφάλι, όταν ‘’βλέπει’’ ανεωγμένους τους ουρανούς, και την κλίμακα εστηριγμένη ‘’άνω’’ από όπου ανέβαιναν και κατέβαιναν άγγελοι, ως προτύπωση της Θεοτόκου (έτσι αγιογραφείται η εικόνα Άξιον εστί) που ως ανθρώπινη κλίμαξ επουράνιος όπως αρμόζει στον άνθρωπο που θέλει Ζωή, ζωντανή Πύλη για την είσοδο της Ζωής, σε σύγκριση με τα άψυχα και λίθινα προηγούμενα ενδεικτικά – προ-ειδοποιητικά σ+τοιχεία (εμπεριεχομένου ΚΑΙ του διαδρόμου κατάβασης που δείχνει την Βηθλεέμ).

Λαμβάνοντας υπόψη ή όχι αυτά, προβαίνουμε σε δύο ανάλογες ενέργειες. Ή εξαρτούμε την πίστη μας υπό το άρμα της γνώσης, που βραδέως κινείται ανελικτικά προς τα άνω ΑΝ συνδυάζεται με την φιλανθρωπία, ή κινούμαστε για γνώση της πίστης (απευθυνόμενος σε ορθοδόξους). Ή δλδ εγκλωβίζουμε δυναστικά την καρδιά στην διάνοια (δουλεία του λαού στην αίγυπτο) ή εξάγουμε τον νου από τον χώρο των προβολών εισάγοντάς τον στην καρδιά (κίνηση που προτυπώθηκε στην ΠΔ και εκπληρώνεται στην ΚΔ). (...όποιος θέλει, θυμάται το σαφές σχεδιάγραμμα εξόδου).

Αυτή είναι και η απαραίτητη προ-παιδειά της εξόδου. Βιωματική κίνηση από την στάση στην Ανάσταση.

Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον παπίτο, που με τον χαρακτηρισμό του ‘’επικίνδυνου*’’ αλλά και με την λιτότητα περιγραφής του τρόπου όρασης δλδ ‘’με περισκόπιο εν πτήσει’’ δίνει ένα ακόμη νόημα στο ότι το καταπέτασμα του ναού πρέπει να σχισθεί... ΑΝ ποθούμε την Ανάσταση.

…εύγε λοιπόν γιατί …ακριβώς αυτή είναι και η ‘’μέθοδος’’! Ούτε με μικροσκόπιο, αλλά ούτε και με τηλεσκόπιο δεν είναι δυνατή να γίνει ‘’εμφανής’’ αυτή η ''όραση και αυτό το φως’’, του βιούμενου Α-Δ-Η (1-4-7) και της σχετικής δουλείας, αλλά με την περιφερειακή όραση, (με τα γνωστά ραβδία), άρα όντως με περι-σκόπιο Συγχρόνως, επειδή (το αιθερικό σώμα - αύρα - πεδίο) είναι λίγο πιο πάνω σε συχνότητα από το βιολογικό, δλδ πέραν της ζώνης υπέρυθρου - υπεριώδους, μόνο με ιπτάμενο περισκόπιο (ή εν πτήσει, όπως σωστά το αποκάλεσε) μπορεί κάποιος να το δει :-).

…και γιατί αυτό το σκίσιμο ήταν/είναι απαραίτητο; φυσικά για το ερέθισμα της διάκρισής μας…. στο προς ποια κατεύθυνση βαδίζουμε.

Δεν χρειάζεται και πολύ νοημοσύνη, για να καταλάβει κάποιος ότι λέχθηκε με ‘’άλλη’’ διάθεση το μήνυμα, οπότε δικαίως μου θυμίζει τον τρόπο σκέψης του αρχιερέα Καϊάφα όταν συλλογιζόταν ‘’ορθολογιστικά’’ αλλά ΚΑΙ άθελά του, ‘’προφητικά’’ όταν έλεγε:

…Εις δε τις εξ αυτών, ο Καϊάφας, όστις ήτο αρχιερεύς του ενιαυτού εκείνου, είπε προς αυτούς• Σεις δεν εξεύρετε τίποτε, ουδέ συλλογίζεσθε ότι μας συμφέρει να αποθάνη εις άνθρωπος υπέρ του λαού και να μη απολεσθή όλον το έθνος. Τούτο δε αφ' εαυτού δεν είπεν, αλλ' αρχιερεύς ων του ενιαυτού εκείνου προεφήτευσεν ότι έμελλεν ο Ιησούς να αποθάνη υπέρ του έθνους, και ουχί μόνον υπέρ του έθνους, αλλά και διά να συνάξη εις εν τα τέκνα του Θεού τα διεσκορπισμένα. (Ιωαν. ια’49-52)

Συναχθήκαμε λοιπόν επί τω αυτώ, στην πυραμίδα, στο ταμείο της γνώσεως, στο ''ωόν''. Και ΑΝ αυτή αποδώσει τον σκοπό που φτιάχτηκε και το τι δείχνει (την αναγέννηση και Ανάσταση), έχει καλώς, αν όχι, πάμε παρακάτω…



* αν πράγματι είμαι επικίνδυνος (όπως διαφαίνεται από την έντονη εκδηλωμένη καχυποψία, ή τον προξενούμενο υποτιμητικό γέλωτα, τα πολλά συγχαρίκια και μπράβο...) να σας κάνω την χάρι και να αφήσω τον χώρο για λόγο... στους ακινδύνους...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 05-04-09, 22:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαφνικά οι άνθρωποι βρίσκονται με τεράστια τεχνολογία στα χέρια τους...

Ξύπνησαν ένα ωραίο πρωί και δεν είχαν τι να κάνουν...
Ακριβως αυτο ειναι που δεν ισχυει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-04-09, 22:46
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
* αν πράγματι είμαι επικίνδυνος (όπως διαφαίνεται από την έντονη εκδηλωμένη καχυποψία, ή τον προξενούμενο υποτιμητικό γέλωτα, τα πολλά συγχαρίκια και μπράβο...) να σας κάνω την χάρι και να αφήσω τον χώρο για λόγο... στους ακινδύνους...

Κώστα μην παίρνεις τα πράγματα προσωπικά. Δεν είσαι επικίνδυνος.
Επικίνδυνο κατά τη γνώμη μου είναι κάθε τι που δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό.
Αν για παράδειγμα εσύ υποστηρίζεις αυτά που υποστηρίζεις , και δεν μπορούν να αποδειχτούν, απλά στηρίζονται στην καλή πίστη και στην υπόθεση της υπόθεσης και στην υποκειμενική θεώρηση των πραγμάτων , αντίστοιχα μπορεί κάποιος θεωρώντας την δική του υποκειμενική θεώρηση να υποστηρίξει ότι θέλει.
π.χ ότι στον κόσμο των ιδεών η πραγματικότητα είναι ότι μια κατσίκα φυσάει την μύτη της κάθε πρωί και ο αιθέρας που προκύπτει από τη μύξα, μας εξυψώνει και ταυτόχρονα μας ανυψώνει προς το ον (μη ον) που αντικατοπτρίζεται από το σχήμα που σχηματίζουν οι οπλές της.
Ελπίζω να γίνομαι σαφής.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 05-04-09, 23:01
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως αυτο ειναι που δεν ισχυει
Τις μεγάλες αλήθειες δεν θα τις μάθουμε ποτέ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 07-02-10 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 05-04-09, 23:14
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Όσο αφορά στο αρχικό νο 1 μήνυμα, έχω να παραθέσω τις εξής σκέψεις.

Μια κατασκευαστική λεπτομέρεια της Πυραμίδας, η οποία δεν είναι ευρέως γνωστή, αποτελεί το “δίπλωμα” των πλευρών της προς τα μέσα, όπως δείχνει η φωτογραφία που ακολουθεί:
Αυτό που «δείχνει» μια φώτο δεν σημαίνει ότι «είναι» και στην πραγματικότητα. Δεν γνωρίζω αν πραγματικά υπάρχει αυτό το «δίπλωμα» μπορώ όμως να παραθέσω διάφορες φώτο στις οποίες δεν «φαίνεται» τίποτα ή «κάτι φαίνεται» αμυδρά ή λίγο περισσότερο. Αυτό όμως δεν μας δίνει έρεισμα για να μιλήσουμε για «δίπλωμα». Αν έχουμε μετρήσεις των πλευρών, των επιφανειών τους κτλ μπορούμε να ασχοληθούμε με αυτές κ όχι μέσα από φωτογραφίες.

«Το κοίλωμα των πλευρών της Πυραμίδας (το οποίο στο σχέδιο που ακολουθεί παρουσιάζεται με παραμόρφωση χάριν διάκρισης)…»
Δεν μπορεί να γίνει κανενός είδους μελέτη ξεκινώντας από ένα παραμορφωμένο σχήμα. Αν όντως υπάρχει το «δίπλωμα» τότε είναι μετρήσιμο κ επομένως θα μπορεί να αναπαρασταθεί και θα μπορεί να μελετηθεί.

Γενικότερή μου πεποίθηση είναι ότι εκ των υστέρων μπορούμε να δώσουμε πολλές εξηγήσεις για το τι συμβαίνει στην πυραμίδα (και αλλού) και επίσης μπορούμε να κάνουμε πολλούς συσχετισμούς βάσιμους ή μη. Αυτό δεν σημαίνει ότι συμπίπτουμε με την αρχική ιδέα των κατασκευαστών.


Τέλος, αφού συμφωνούμε με το 41 μήνυμά σου, αν θέλεις εξήγησέ μας τι έκαναν οι αιγύπτιοι κ με ποια μέθοδο το έκαναν, διότι τετραγωνισμό κύκλου δεν έκαναν. Εγώ δεν γνωρίζω κάτι για αυτό ή τουλάχιστον δεν μου είναι εύκολο να το φέρω στη μνήμη μου άμεσα.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 05-04-09, 23:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μπορούνε να μας πούνε ότι βρήκανε έστω ένα βίντζι, τροχαλία, βαρούλκο ή μεταλλικό γάντζο, καροτσάκι, εργαλείο που χρησιμοποιήθηκε για
την κατασκευή τους...ή μια επιγραφή σκαλισμένη κάπου που να δείχνει τους εργάτες που την έχτιζαν...

Ούτε ένα εργαλείο να μην έχει βρεθεί...!!! Αυτοί σκάλιζαν στις πέτρες όλες τις στιγμές της επίγειας και μη ζωής τους!
Ξερουμε οτι οι λαοι της μεσοποταμιας χρησιμοποιουσαν καρα και αμαξια, αλλα δεν εχει βρεθει ποτε κανενα [1].

Ο αστρολαβος των Αντικυθηρων αποκλειεται να ειναι το πρωτο και τελευταιο περιπλοκο μηχανημα, παρολαυτα δεν εχει βρεθει κανενα αλλο, η τουλαχιστον δεν ειναι κανενα τοσο γνωστο

Επισης κατα τα πρωτα μΧ χρονια υπηρχαν αυτοματοι μηχανισμοι και ατμομηχανες. Παροτι εχουμε περιγραφες τους, οσα χρονια ζω δεν εχω δει ουτε φωτογραφια απο καποια βιδα η ελατηριο αυτων των εφευρεσεων

[1] απο οσο εχω διαβασει παντα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-04-09 στις 23:36
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 05-04-09, 23:34
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδώ θα βρείτε ένα αφιέρωμα του bbc για το χτίσιμο των πυραμίδων
http://www.bbc.co.uk/history/ancient...ramid_01.shtml
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 05-04-09, 23:35
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
ακραίο παράδειγμα Μίλτο... αλλά σαφές. Ευχαριστώ.

Αυτό που λέω (και συγγνώμη για την επανάληψη) είναι: ...στην προσπάθεια ανακάλυψης της Αλήθειας και της Ζωής ο άνθρωπος ανεβαίνει προς αυτήν, σαν σε μία κλίμακα. Ο Αγαθός Θεός, η προσωποποίηση της Ζωής και της Αλήθειας (γιατί η Αλήθεια δεν είναι απρόσωπη) κατέρχεται να του αποκαλυφθεί και να του την χαρίσει.

Επί του θέματος της κλίμακος, σας προσφέρω έναν καρπό, με περιφέρεια τον κόσμο, (παιδεία ελληνική και αιγυπτιακή) σκιά την ΠΔ (ενόραση του Ιακώβ), εκπλήρωση στην ΚΔ στο Πρόσωπο της Θεοτόκου, που δι Αυτής (και άπαξ και διαχρονικά πλέον) τελεσιουργείται το Μυστήριο της Ενανθρωπήσεως του Κυρίου και Αποκαλύψεως Αυτού στον πυρήνα του ανθρώπου. Πρώτα στην καρδιά και προβολικά στο νου.

Με κέντρο τον άνθρωπο και στο επίπεδο αυτογνωσίας του (πρώτη και βασική προτεραιότητα) που ενέχει (τουλάχιστον ίχνος) θεογνωσίας, βλέπουμε ( ; ) μια εικόνα του Δημιουργού (άνθρ-ωπος - ο έχων την όψη του ανδρός), παρατηρούμε ότι έχουμε μία σπονδυλική στήλη (οφιοειδούς μορφής) που το άνω όριο είναι η κεφαλή. ΑΝ το δημιούργημα επιθυμεί να γνωρίσει Τον Δημιουργό, δλδ αν η αγάπη του θέλει να συναντήσει και οικειωθεί – εκδηλώσει την Αγάπη και ο νους να φτάσει στο Νου, βαδίζοντες επί αυτού του δρόμου, σε κάθε καμπή, θα του αποκαλύπτεται (εμπρός της θεωρίας του) μέρος του υπόλοιπου δρόμου...

Η όλη σπονδυλική στήλη, των 33 σπονδύλων, ως ο όρθιος όφις, ο κρεμασθείς επί της ράβδου του Μωϋσέως για την λύτρωση (από το δηλητήριο των ερπόντων όφεων) και γνώση και μετοχή της Αλήθειας έχει μία επέκταση πραγμάτωσης προς τα ακολουθούντα και Στον 33χρονο Εσταυρωμένο Λόγο, αλλά και παραστατικά προς τα πίσω, (ενδεικτικά) με τον διάδρομο κατάβασης που είναι σε 26ο33’ και δείχνει την Βηθλεέμ.

Πόσο πιο απλό και κατανοητό να το κάνω ότι Ο υπέρχρονος και υπεράνω χώρου Κύριος (2ο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος) δια της Θεοτόκου (κλίμαξ επουράνιος, προοραθείσα από τον Ιακώβ, αφού έβαλε κάτω την πέτρα…) κατέβηκε ( 6 – κεφαλή προς τα κάτω) για να γεννηθεί στην Βηθλεέμ και ως Εσταυρωμένος Λόγος (33) να προβεί στην ύψιστη σπονδή (σπονδυλική στήλη) για να αποκαλύψει/πτει την Αλήθεια ΚΑΙ Απάθεια (συγχωρετικότητα); και όχι βέβαια χωρίς πόνο, Μεσσίας μεταξύ γης και Ουρανού. Κεφαλής και κοιλίας…

Εκτιμώ νάναι κατανοητή η συσχέτιση - αναλογία, (λόγος εκ Λόγου σε διάφορα επίπεδα – εξωτερικό – μέσο - εσωτερικό) και σίγουρα δεν αφορά, αλλά ούτε και ακούγονται τα παραπάνω, σαν να ενασχολούμαι με τους μυκτήρες της κατσίκας...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 05-04-09, 23:41
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο πιο απλό και κατανοητό να το κάνω ότι Ο υπέρχρονος και υπεράνω χώρου Κύριος (2ο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος) δια της Θεοτόκου (κλίμαξ επουράνιος, προοραθείσα από τον Ιακώβ, αφού έβαλε κάτω την πέτρα…) κατέβηκε ( 6 – κεφαλή προς τα κάτω) για να γεννηθεί στην Βηθλεέμ και ως Εσταυρωμένος Λόγος (33) να προβεί στην ύψιστη σπονδή (σπονδυλική στήλη) για να αποκαλύψει/πτει την Αλήθεια ΚΑΙ Απάθεια (συγχωρετικότητα); και όχι βέβαια χωρίς πόνο, Μεσσίας μεταξύ γης και Ουρανού. Κεφαλής και κοιλίας…
Χμ! Αυτή είναι η πιο απλή και κατανοητή version ;
Τα ρέστα μου!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
Archmage (08-04-09)
  #60  
Παλιά 05-04-09, 23:44
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αυτό που θα ζητήσω δεν είναι άμεσο αποτέλεσμα του προηγούμενου μηνύματος οπότε ο αγαπητός μυστακίδης ας μην παρεξηγηθεί και αναγκάζομαι και εγω να παραπέμπω σε μυρικαστικά.

Πέρα απο το κουμπί ευχαριστώ που χρησιμοποιεί κάποιος για εκαφράσει την επιδοκιμασία του για ένα μήνυμα, μπορείτε σας παρακαλώ να βάλετε ενα που να λέει "ΕΛΕΟΣ" ή "ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ" ? Μερσί !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.