Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-10, 12:41
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ορθογραφία: ελληνικά ή Ελληνικά;

Με τον mixanobio έχουμε μια [0] διαφωνία: αποκαλεί τα ελληνικά μου λάθος επειδή γράφω τα επίθετα που αναφέρονται σε γλώσσες με μικρό.

Στο σχολείο μου έμαθαν ξεκάθαρα ότι τα επίθετα που αναφέρονται σε γλώσσες γράφονται με μικρό: ελληνικά, ιαπωνικά, γερμανικά, σουαχίλι, κετσούα. Μάλιστα, αφού μου έγινε κτήμα αυτός ο κανόνας, κατέληξα να χάσω βαθμούς στα αγγλικά επειδή έγραψα «english» αναφερόμενος στη γλώσσα, και όχι «English». Το ίδιο ακριβώς έμαθαν και δύο κοντινά μου πρόσωπα που μαθαίνουν τώρα ελληνικά, αν και σημειωτέον οι δάσκαλοί τους είναι σχεδόν συνομίληκοί μου και άρα μάλλον διδάχτηκαν τους ίδιους κανόνες.

Τώρα μαθαίνω [1] ότι ο Μπαμπινιώτης ζητάει να γράφουμε Ελληνικά, όχι ελληνικά.

Από την άλλη, βλέπω αυτό εδώ το μήνυμα μετά από σύντομη έρευνα στο web:
ΠεΖά και ΚεΦαΛαΊα Άγγλων, Γάλλων, Πορτογάλων...
Διαβάζοντας μηνύματα μελών, έχω να υποβάλλω στην ευγενή ομήγυρη τα εξής και περιμένω διορθώσεις σας:

όταν μία λέξη υποδηλώνει εθνικότητα (Άγγλος), α) κατά Μπαμπινώτη, αν έχει θέση επιθέτου γράφεται με πεζό (ο έλληνας πρωθυπουργός), αν έχει θέση ουσιαστικού με κεφαλαίο (είναι πάνω απ' όλα Έλληνας)
β) κατά Τριανταφυλλίδη γράφεται με κεφαλαίο και στις δύο περιπτώσεις.

όταν μία λέξη υποδηλώνει γλώσσα (ελληνικά):
και οι δύο ανωτέρω συμφωνούν ότι λέμε ελληνικά και όχι Ελληνικά.


όταν μία λέξη που υποδηλώνει εθνικότητα είναι επίθετο, γράφεται πάντα με μικρό:
αγγλική ορολογία, όχι *Αγγλική ορολογία, το οποίο είναι σαφέστατα επιρροή από την αγγλική γλώσσα.

Αν έχουμε αλλού σχετικό σημείωμα (δε βρήκα), παρακαλώ σβήστε με.
Αν πιστεύετε ότι θα μπορούσε να επεκταθεί και να συμπεριλάβει τη χρήση πεζών-κεφαλαίων γενικότερα, μπορούμε να αλλάξουμε τον τίτλο.
Τι συμβαίνει λοιπόν; Ποιος έχει δίκιο; Ο mixanobios λέει ότι κατά Μπαμπινιώτη γράφουμε «Ελληνικά», όχι «ελληνικά». Από το lexilogia.gr, χώρο γλωσσολόγων και μεταφραστών, αναφέρεται ότι κατά Μπαμπινιώτη πάλι, γράφουμε «ελληνικά». Πού διαστρεβλώθηκε η πληροφορία; Ποιος έχει δίκιο τελικά;

Έχει κανείς το σχετικό χωρίο από το Μπαμπινιώτη για να φωτίσει λίγο το μυστήριο;

Και ήρθε η ώρα να αναγνωρίσω ότι τελικά είμαι όντως ανθέλληνας και ντροπή της πατρίδος και να ξαναφύγω στην αηδιαστική βρωμοχώρα που με ξέρασε στο άγιο αυτό ελληνικό (ή Ελληνικό) χώμα; [2]


[0] Ή μάλλον αρκετές, αλλά νομίζω ότι θα αγνοήσω τα ad hominem flames.
[1] Από το mixanobio πάλι, υπό μορφή flame, αλλά η απορία μου γεννιέται ούτως ή άλλως.
[2] Η τελευταία απορία είναι λογοτεχνικής/ειρωνικής/ρητορικής φύσης, και απαντήθηκε ήδη έμμεσα από τον τρις προαναφερθέντα χρήστη.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 10-02-10 στις 12:52
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.