Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 10-02-10, 17:07
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Salax linguarum Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί να μην κάψουμε μερικά εγκεφαλικά κύτταρα και γι'αυτό;
Α καλά, για γλωσσολογικά ζητήματα, δηλώνω πανέτοιμη να καώ.

Αν και δεν ανήκω σ' αυτούς που η ελληνική γλώσσα τους κάνει να νιώθουν "εθνικά περήφανοι" και "ιδιαίτεροι", δηλώνω λάτρις της ελληνικής γλώσσας. Μου αρέσει να τη μιλάω, να τη διαβάζω και να τη γράφω. Λατρεύω το λεξιλογικό της πλούτο και τις παραξενιές της, τα σημεία στίξης της, τη γραμματική της, όλα, αυξήσεις, διφθόγγους, κλίσεις και πτώσεις και όλα αυτά τα "ανώμαλα" ωραία.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-02-10, 17:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά: μιλώ ελληνικά---> το ελληνικά εδώ, δε μπορεί να θεωρηθεί επίρρημα που δηλώνει τον τρόπο, την ποιότητα κτλ;
Οντως οταν μιλαμε για ονοματα γλωσσας, ενα μερος του μυαλου μας παει σε επιρρημα και ισως απο επιρροη αλλων γλωσσών. Πχ εκτος του καθαρευουσιάνικου "Ελληνιστί", στα Λατινικα υπαρχει το "Latine"

Επισης στην Εσπεράντο μπορεις να πεις "mi parlas Esperante". Η καταληξη -e μετατρεπει κατι σε επιρρημα (viro = άντρας, vire = αντρικά)

Απο την αλλη, English και Francais ειναι επιθετα νομιζω
Αρχική Δημοσίευση από Salax linguarum Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά μιας και ο Morgul άνοιξε το θέμα, γιατί να μην κάψουμε μερικά εγκεφαλικά κύτταρα και γι'αυτό;
Βεβαιως. Αυτο που ειπα ειναι να μη βαθμολογουμε τον καθε Μοργουλιο επειδη χρησιμοποιησε τα μικρα/κεφαλαια με τροπο διαφορετικο απο το δικο μας, γιατι εξ ορισμου απο μονο του το θεμα δεν ειναι τοσο σημαντικο.

Απο κει και περα το καψιμο καλο κανει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-02-10 στις 17:34
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-02-10, 17:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλώνω λάτρις της ελληνικής γλώσσας.
Χαίρομαι που δηλώνεις σε κάτι λάτρις

Αλήθεια γιατί έχουμε λάτρις και λάτρης; Βέβαια το δεύτερο είναι πιο λόγιο και πιο καθαρευουσιάνικο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-10, 17:18
Το avatar του χρήστη Salax linguarum
Salax linguarum Ο χρήστης Salax linguarum δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-01-12 16:40
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ok

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Α καλά, για γλωσσολογικά ζητήματα, δηλώνω πανέτοιμη να καώ.

Αν και δεν ανήκω σ' αυτούς που η ελληνική γλώσσα τους κάνει να νιώθουν "εθνικά περήφανοι" και "ιδιαίτεροι", δηλώνω λάτρις της ελληνικής γλώσσας. Μου αρέσει να τη μιλάω, να τη διαβάζω και να τη γράφω. Λατρεύω το λεξιλογικό της πλούτο και τις παραξενιές της, τα σημεία στίξης της, τη γραμματική της, όλα, αυξήσεις, διφθόγγους, κλίσεις και πτώσεις και όλα αυτά τα "ανώμαλα" ωραία.
Συμφωνώ σε ΟΛΑ!!!
Πρόσθεσε και μερικές δεκάδες γλώσσες όσον αφορά τη λατρεία και την συνεχώς εξερευνητική διάθεση, και είμαι εγώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Salax linguarum : 10-02-10 στις 18:00
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-10, 17:21
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που δηλώνεις σε κάτι λάτρις
Προσπερνώντας την αβάσιμη προκατάληψη που έχεις για μένα...

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια γιατί έχουμε λάτρις και λάτρης; Βέβαια το δεύτερο είναι πιο λόγιο και πιο καθαρευουσιάνικο.
... σου λέω ότι το λάτρις το χρησιμοποιώ επειδή είμαι θήλυ. Βέβαια και εσύ που είσαι άρρεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εάν προτιμάς την καθαρευουσιάνικη, όπως λες, μορφή του. Απλά να ξέρεις: ο λάτρης-του λάτρη αλλά ο λάτρις-του λάτρεως.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-02-10, 19:03
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Salax linguarum Εμφάνιση μηνυμάτων
Pazo και Chressida, κι όμως δεν είναι επίθετο: αν σας βοηθά, σκεφτείτε το σαν "συγγραφείς που είναι Γάλλοι". Επίθετο θα ήταν αν λέγαμε "γαλλικοί συγγραφείς", αλλά αυτό δεν το λέμε για ουσιαστικά που δηλώνουν ανθρώπους.

Pazo, ψάχνω για μια καλή κρυψώνα. Θες να σε ενημερώσω;
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 10-02-10 στις 19:12
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-02-10, 19:15
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ως δάσκαλος και πρώην διορθωτής εφημερίδας επιτρέψτε μου να εκφέρω άποψη για το θέμα. Θα προσπαθήσω να μη χρησιμοποιήσω πηγές για να μην προκαλέσω την κοινή λογική.

Η έννοια της ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ δεν έχει να κάνει με την ομιλούμενη γλώσσα και τη σωστή χρήση της. Πρόκειται για μία σύμβαση με την οποία λειτουργούμε ακολουθώντας κανόνες που έχει θέσει η Ακαδημία συνήθως για λόγους ετυμολογικούς. Αντίθετα με τη Γραμματική και την προφορά, που είναι ζωντανά μέρη της γλώσσας και αλλάζουν από τον ίδιο το λαό που τη μιλάει (οπότε με το νομοσχέδιο της ιθαγένειας ετοιμαστείτε για αλλαγές σε λίγα χρόνια - Nelly πυροβόλα) η ορθογραφία μπορεί να αλλάξει από φεγγάρι σε φεγγάρι μέσα από έναν νέο κανόνα που ζητάει π.χ. ο Μπαμπινιώτης και εφαρμόζουν οι εφημερίδες και οι υπότιτλοι στην τηλεόραση. Το κράτος γενικά απαγορεύεται να συμμετέχει στο όλο κόλπο, γι'αυτό και υπήρξαν διαφωνίες για την κατάργηση των πνευμάτων (ιστορική ορθογραφία), που ήρθε από πάνω χωρίς εμπλοκή ή έγκριση των Αθανάτων.

Υπάρχουν πολλές λέξεις που δέχονται δύο γραφές χωρίς κάποια να είναι λάθος, όσο οι όροι παλεύουν και ΜΙΑ ορθογραφία δεν έχει επικρατήσει. π.χ. κτήριο και κτίριο, είναι και τα δύο σωστά, με διαφορετική δικαιολογία προέλευσης κάθε φορά (κτήμα και κτίζω). Κάποια στιγμή κάποιο θα επικρατήσει και το άλλο θα μείνει λάθος. Οι περίοδοι αλλαγής όμως κρατάνε συνήθως πολλά χρόνια.

Η τάση τα τελευταία χρόνια είναι προς την ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΗ, την οποία όντως πρότεινε ο Μπαμπινιώτης, αλλά μετά έχασε και ο ίδιος τη μπάλα, γιατί όταν στον κόσμο δίνεις ένα δάχτυλο, σου τρώει το χέρι.

Έτσι παρατηρούμε να έχουν απλοποιηθεί π.χ. όλες οι ξένες λέξεις (όπως προτάθηκε) αλλά ΚΑΙ η ορθογραφία των κυρίων ονομάτων (όπως ΔΕΝ προτάθηκε). Βλέπουμε δηλαδή εκτός από το "ντοκιμαντέρ" (αντί του παλαιότερου "ντοκυμανταίρ") και "Μπορντό" (αντί του "Μπορντώ").

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και σημειωτέον οι δάσκαλοί τους είναι σχεδόν συνομίληκοί μου και άρα μάλλον διδάχτηκαν τους ίδιους κανόνες.
Με βάση τα παραπάνω, το έλληνας τουρίστας παλεύει με το Έλληνας τουρίστας, με την τάση για επικράτηση να είναι στο πρώτο, αφού το δεύτερο μπορεί να θεωρηθεί σήμερα ακόμα και εθνικιστικό. Έτσι στις εφημερίδες θα διαβάσουμε "ελληνίδες νοικοκυρές", αλλά "Ελληνίδες, Έλληνες". Μάχη συμβαίνει και με τις γλώσσες, όπως "μαθαίνω Αγγλικά" και "πώς το λένε στα αγγλικά;".
Έτσι, αν υπάρχει κάποιο λάθος που θα διόρθωνα στο κείμενο του Morgul είναι το "συνομίληκοι" σε "συνομήλικοι".

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μαθαίνω [1] ότι ο Μπαμπινιώτης ζητάει να γράφουμε Ελληνικά, όχι ελληνικά.
Ο Μπαμπινιώτης δεν είναι ο θεός. Όπως ανέφερα πιο πάνω οι αλλαγές της ευκολίας τον έχουν ήδη ξεπεράσει. Όσα πρότεινε για απλοποίηση έχουν ήδη υιοθετηθεί, ενώ όσα πρότεινε που μας φάνηκαν πιο δύσκολα (όπως π.χ. το "ροδάκινο" να γίνει "ρωδάκινο") έχουν μείνει στο συρτάρι. Επαναλαμβάνω ότι οι εφημερίδες (αείμνηστος Λαμπράκης) και οι υπότιτλοι παίζουν μεγάλο ρόλο στην υπόθεση. Δείτε τις ειδήσεις και πείτε μου ποιο κανάλι χρησιμοποιεί τόνους στα crawl του.

Μερικές φορές η αλλαγή δημιουργεί τερατάκια α λα "Φράνκενσταιν".
Έτσι χάσαμε σιγά σιγά το "πρίγκηπας" που έγινε "πρίγκιπας". (Τα Πριγκηπόννησα βέβαια ως κύριο όνομα έπρεπε να παραμείνουν έτσι, αλλά πού..).
Ωστόσο το "μαρκήσιος" που είναι επίσης ξενικός τίτλος, δεν έγινε ποτέ "μαρκίσιος".
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Wallace για αυτό το μήνυμα:
Archmage (10-02-10)
  #23  
Παλιά 11-02-10, 16:30
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Λοιπόν, Salax, κατόπιν σχετικής έρευνας, καταλήγω στα εξής:
  • Μιλώ την ελληνική γλώσσα
  • Μιλώ την Ελληνική
  • Μιλώ ελληνικά*
  • Μιλώ τα ελληνικά
  • Βιβλίο γραμμένο στα ελληνικά

*μάλλον αυθαίρετη η θεώρησή του, από μέρους μου, ως επίρρημα


Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ... Πρόκειται για μία σύμβαση με την οποία λειτουργούμε ακολουθώντας κανόνες που έχει θέσει η Ακαδημία...
Έτσι ακριβώς.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-04-10, 14:19
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
ο λάτρις-του λάτρεως.
Λάθος. Είναι ο λάτρις, τού λάτριος.
Το εντόπισα σε έγκυρο λεξικό και όφειλα να το καταθέσω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-01-21, 14:26
lpc Ο χρήστης lpc δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-01-21 14:26
10 χρόνια μετά και ακόμα αποτελεί reference αυτό το θέμα, μοναδική αξία της Acrobase!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην lpc για αυτό το μήνυμα:
Easty (15-01-21)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.