Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία > Τα διηγήματά μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 02-08-08, 19:54
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 20:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ασε που οι Ελέφαντες κατηγορήθηκαν από τους περιβαλλοντιστές για υπερβολική παραγωγή μεθανίου, γνωστό "αέριο θερμοκηπίου" και αναγκάστηκαν να μεταναστεύσουν στην
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 02-08-08, 21:09
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
βουλη των ελληνων οπου η υπερπαραγωγη και μονο του μεθανιου διαψευδει περιτρανα την φημη οτι οι βουλευτες δεν "παραγουν" εργο και περιοριζονται στην αδελφοποιηση με την μεγαλη φυλη των masai....
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 02-08-08, 21:23
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 23:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τοτε και οι 300 φορεσαν την παραδοσιακη στολη των αδερφων τους masai.
και καλεσαν τον μαγο του συναφιου τους να αρχισει την τελετη που θα τους βοηθησει να μην ξυπνησει απο το λιθαργο ο λαος τους,και τους παρει με τις πετρες.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 03-08-08, 00:03
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 20:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ομως, ο μάγος χρησιμοποίησε ανοικτή φλόγα κατά την διάρκεια της τελετής, και το μεθάνιο από τους χε...εε...βουλευτές, αναφλέγη, με αποτέλεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 03-08-08, 00:17
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
να καουν τα σωβρακα του αλκιβιαδη που εφυλασσονταν στην κρυπτη της βουλης...διατι να το κρυψωμεν αλλωστε ανεφωνησε ο... μαγος βλακωδως απο του βηματος απευθυνομενος στην θυγατερα του...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 03-08-08, 00:43
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 20:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ντόρα, η οποία έξαλλη προσπαθούσε να τραβήξει τα μαλλιά της - έλα ντέ όμως που δεν της είχε μέινει τίποτα από την έκρηξη του μεθανίου...οπότε,
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 03-08-08, 06:55
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
έπρεπε να δεχθεί τη νέα πραγματικότητα. Χωρίς μαλλιά έμοιαζε τόσο πολύ στον πατέρα της πλέον, που όλοι οι βουλευτές και οι δημοσιογράφοι τους μπέρδευαν.

Κοίταξε απελπισμένα τον Υπουργό Περιβάλλοντος (πρώην Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων).
Εκείνος, χρειάστηκε μερικά δευτερόλεπτα για να συνειδητοποιήσει με ποιον από τους δύο είχε να κάνει. Κατόπιν, την κοίταξε διαπεραστικά, με βλέμμα που έλεγε "ουδέν κακόν αμιγές καλού" και της χαμογέλασε με νόημα.

Εκείνη κατάλαβε αμέσως. Όλα λοιπόν λειτουργούσαν ρολόι.
Ανέβηκε στο βήμα και περιχαρής, με πλατύ χαμόγελο ανακοίνωσε πως το Ελληνικό Κοινοβούλιο μπορεί να έχασε όλα τα μαλλιά του λόγω ανάφλεξης μεθανίου, είχε όμως απαλλαγεί και από την τελευταία ξανθή ψείρα που είχε απομείνει από άλλα διηγήματα και νεότερες ιστορίες του Ελληνικού Έθνους. Και αυτό, ήταν μια επιτυχία της Κυβέρνησης!

Προσέθεσε πως η ανάπτυξη απαιτεί θυσίες και πως η τελευταία επιτυχία της Κυβέρνησης 8α απέδιδε καρπούς με την προυπόθεση πως θα ψηφιζόταν ένας ακόμα φόρος. Στο εξής, 8α φορολογούνταν η κατα κεφαλήν κατανάλωση οξυγόνου και απορρόφηση της ηλιακής ακτινοβολίας. Τα μέτρα αυτά θα εξασφάλιζαν την μακροχρόνια διατήρηση της κάθαρσης από τα ανεπιθύμητα ζωύφια και θα συνεβαλαν στην αναστροφή των κλιματικών αλλαγών του πλανήτη μιας και ο κά8ε Έλληνας πολίτης θα αναγκαζόταν να περιορίσει την κυκλοφορία σε ηλιόλουστες περιοχές και 8α έκανε οικονομία στο βάθος των εισπνοών.

Το ηλιόσημο και το οξυγονόσημο έγιναν δεκτά με ενθουσιασμό από τον λαό, ο οποίος έρχισε ήδη εθελοντικά να κρατάει την αναπνοή του. Επιπλέον, κάποιοι απλοί πολίτες, που επιθυμούσαν να κρατήσουν την ανωνυμία τους, βοήθησαν κι άλλο στην αποτελεσματικότητα του νέου μέτρου. Με συνεχείς πυρκαγιές, πέτυχαν να μειώσουν στο ελάχιστον την απορρόφηση της ηλιακής ακτινοβολίας, μιας και τα νέφη από τους καπνούς πομόνωναν την Ελλάδα από την ηλιακή ακτινοβολία, και η μείωση της χλωρίδας απάλλασε τους πολίτες από την υπαρβολική κατανάλωση οξυγόνου κατά την αναπνοή.

Μέσα σε λίγες μέρες
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 05-09-08, 11:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σχόλιο : Οι ...εξωθεσμικές επεμβάσεις σβήστηκαν και συνεχίζουμε το διήγημα με λήξη στο 100ο μήνυμα.

Ξαφνικά όλα σκοτείνιασαν, μια βοή σαν ήχος από dolby surround, διαρκώς αυξανόμενος, ερχόταν από παντού.

Ταυτόχρονος ένας πλούσιος αέρας γέμιζε τα πνευμόνια οξυγόνο.

Και εγένετο φως, ένα πεντακάθαρο φως ηλίου και ....
και ;;; μα ; τι στο καλό;

Δέντρα χιλιάδες δέντρα ... πλησίαζαν τον υπαίθριο χώρο που συνεδρίαζαν.

Το μεγαλύτερο, ένας πλάτανος με διάμετρο κορμού πάνω από 10 μέτρα, προχώρησε προς τους επισήμους.
Μια ηχηρή φωνή, πολύ βραχνή, ξεκίνησα να μιλάει.

"Μέχρι τώρα αποφασίζατε χωρίς εμάς, από σήμερα, θα έχουμε δικαίωμα βέτο σε όλες τις αποφάσεις σας και θα έχουμε δικαίωμα λόγου στην άσκηση της περιβαλλοντικής πολιτικής, διαφορετικά θα ξεραθούν αμέσως όλα τα φυτά και τα δέντρα της γης και της θάλασσας και θα πειθάνει αργά ή γρήγορα, κάθε ζώο, πουλί ή ψάρι.

Την ίδια στιγμή εκπρόσωποι μας σε όλον τον κόσμο, μεταφέρουν το μήνυμα αυτό στις κυβερνήσεις όλων των κρατών"
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.