Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-08-07, 19:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδαμε δυστυχως πολλους να πεθαινουν απο το ατυχημα του Τσερνομπιλ...παρα πολλους...και δεν θα θελαμε να ρισκαρουμε να το ξαναδουμε
Αχ Οχι παλι τα ιδια επιχειρηματα..

θα σου πει για Νιοστη φορα οτι 'πλεον οι πιθανοτητες για κατι τετοιο ειναι μηδαμινες'...

προχωραω εγω τη συζητηση σας για να παμε παρακατω... εχω χασει καθε μπαλα απο το τι λετε αλλα εχει το καλαμπουρι του :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-08-07, 20:29
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά δεν τα βάζουν για ομορφιά! Για ασχήμια τα βάζουν
Τα μέρη στη Γερμανία που ΄χουν μπει έχουν μια χαρά αιολικό δυναμικό. Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν θα μπούν σε μέρη με αιολικό δυναμικό.
Όταν φτιάξουμε πυρηνικό εργοστάσιο το συζητάμε έχουμε δρόμο ακόμα.
Και στις άλλες χώρες παρόμοια προβλήματα έχουν. Η έκθεση δείχνει σοβαρότατη παρότι δεν ειναι κατά της αιολικής ενέργειας εν γένει.

ΦΤΑΝΕΙ Η ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΟΥ ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ!

Πέρασε πάει δεν μας απασχολεί πάμε παρακάτω! Η ανθρωπότητα προχωράει, τα ατυχήματα όσο τραγικά και αν είναι ΔΕΝ μπορούν να μπούν εμπόδιο στην πρόοδο!

ΚΑΛΥΤΕΡΑ 1 ΣΤΟ 1.000.000.000 ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΑΡΑ "ΖΩΗ" ΣΤΟ ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ

Πριν αρχίσω να αναφέρω πόσοι πνίγονταν με ιστιοφόρα!
1. μπες σε παγκοσμιο αιολικο ατλα (προσσεγγιστικος βεβαια) και κανε συγκριση ελλαδας - γερμανιας...ειμαστε καλυτεροι :-)
2. Εαν στην Ελλάδα κάποιος επενδυτης παει να βαλει αιολικο παρκο σε μερος που δεν φυσαει, τοτε θα ειναι αξιος της μοιρας του. Υπαρχει πλεον ομωςακομα και σε αυτο δικλειδα ασφαλείας, αφου πλεον ελεγχεται αυστηρα σε καθε προταση το αιολικο δυναμικο απο τις αρμοδιες αρχες (Υπουργειο, ΡΑε κτλ)
3. Για ποια εκεθση αναφερεσαι τωρα που ειναι σοβαροτατη? Με τοσα ποστ, υτα εχω μπλεξει!
4. δυστυχως το τσερνομπιλ δεν ειναι μια απλη καραμελα. Με μια τετοια εμπειρια, ειναι λογικο κανείς να ειναι πολύ επιφυλακτικος απέναντι στην πυρηνική ενέργεια σε σχαση. Ειναι και το προβλημα των ραδιενεργων αποβλητων. Εάν δεν υπήρχαν αυτα τα 2 προβλήματα (πιθανοτητα ατυχηματος και ραδιενεργα αποβλητα) η πυρηνική ενεργεια θα ηταν η 1η επιλογη μας.

Ελπιζω πως σε καμια 100η χρονια θα ειναι ετοιμη η τεχνολογια της συντηξης... εκει κατα πασα πιθανοτητα ειναι το μελλον...αλλα μεχρι τοτε αργουμε δυστυχως.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-08-07, 20:29
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ Οχι παλι τα ιδια επιχειρηματα..

θα σου πει για Νιοστη φορα οτι 'πλεον οι πιθανοτητες για κατι τετοιο ειναι μηδαμινες'...

προχωραω εγω τη συζητηση σας για να παμε παρακατω... εχω χασει καθε μπαλα απο το τι λετε αλλα εχει το καλαμπουρι του :Ρ
και εγω την εχω χασει, αλλά δεν πειραζει, εχει χαβαλε! ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-08-07, 02:58
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1ον. Δεν εχεις ακομα καταλαβει πως η ελλαδα μας εχει πολύ καλο αιολικό δυναμικό -καμια σχέση με την Γερμανία, στην οποία βαζουν ανεμογεννητριες και σε μερη με αερα 5μ/sec, που εδω τα εχουμε για φτυσιμο.
Μεγαλύτερο δείχνει νά χει η Γερμανία:

http://www.windatlas.dk/Europe/landmap.html

Όλη η βορεια ακτή της είναι κόκκινη και η μισή χώρα στο κίτρινο.
Η Ελλάδα μάλιστα έχει κόκκινο στα νησιά που περιβαλλοντικοί λόγοι εμποδίζουν τη δημιουργία μεγάλων αιολικών εγκαταστάσεων χώρια τη δυσκολίας διασύνδεσης με την ηπειρωτική χώρα.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 22-08-07 στις 03:03
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-08-07, 13:36
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγαλύτερο δείχνει νά χει η Γερμανία:

http://www.windatlas.dk/Europe/landmap.html

Όλη η βορεια ακτή της είναι κόκκινη και η μισή χώρα στο κίτρινο.
Η Ελλάδα μάλιστα έχει κόκκινο στα νησιά που περιβαλλοντικοί λόγοι εμποδίζουν τη δημιουργία μεγάλων αιολικών εγκαταστάσεων χώρια τη δυσκολίας διασύνδεσης με την ηπειρωτική χώρα.
Πραγματικα ενας ακριβης αιολικός ατλας...
Το κοκκινο πχ περιλαμβανει μερη με ταχυτητες από 5m/s μέχρι 11,5m/s! Δηλαδή οτι ναναι! 5m/s ειναι μην εκμεταλλεύσιμος ανεμος, 11,5m/s ειναι σουπερ φοβερός αέρας ανεπαναλήπτος!

Εντωμεταξύ κοιτα "τυρακι" που μου δινει ο χαρτης αυτός: Το κοκκινο στην Γερμανια με τα Open plains (επίπεδες εκτάσεις) ειναι 6,5-7,5.. Αντε να παρω την βελτιστη περιπτωση του sea coast, 7,0-8,5.
Για την ελλαδιτσα των βουνών (hills and ridges) ο χαρτης αναφερει πρασινο 7,0-8,5, κιτρινο 8,5-10 και κοκκινο 10-11,5! Εαν δεχτουμε σωστο τον χαρτη,παλι την πατησες!
Απο την εμπειρια βεβαια, οι ταχυτητες που αναφερει ο χαρτης ειναι οτι ναναι.
7-0!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-09-07, 11:28
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 15:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αιολικά πάρκα κατασκευάζει η Ολανδία.

Το σχετικό άρθρο εδώ: http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=2...CE%A3&spid=877

Καθώς επίσης και ο αντίλογος : http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=...CE%A3&spid=877
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-09-07, 13:02
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Μηδεν_ενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Αιολικά πάρκα κατασκευάζει η Ολανδία.

Το σχετικό άρθρο εδώ: http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=2...CE%A3&spid=877

Καθώς επίσης και ο αντίλογος : http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=...CE%A3&spid=877
Απο οτι διαβασα, ο ουσιαστικος αντιλογος του κυριου, ο οποίος βεβαια δεν ξερω ποιο ιδρυμα εκπροσωπει, ειναι πως θελει επιχορηγηση για να αναπτυξει νεα πρωτοτυπη τεχνολογια... ο νοων νοειτω
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-09-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
χάσαμε το δάσος χάσαμε και το δέντρο...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-09-07, 18:10
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχει τεχνολογία λέγεται σχάση πυρήνων αν δεν τη γνωρίζεις. Δεν χρειάζεται κάποια νέα. Όσοι υποστηρίζουν τα αιολικά εκτρώματα το σακί με το σιτάρι στην πλάτη και βουρ για τον ανεμόμυλο. Αν είναι σε νησί ας πάρουν ιστιοφόρο.

Και καθώς στους Ολλανδούς αρέσει να έχουν τα σπίτια τους μικρά και τους κήπους τους χαριτωμένους, η αντίδραση στα αιολικά πάρκα είναι πολύ έντονη. Για τον λόγο αυτόν, το νέο ολλανδικό αιολικό πάρκο κατασκευάζεται στη θάλασσα και μάλιστα σε τέτοια απόσταση από τις ακτές ώστε μόλις που διακρίνεται στον ορίζοντα.
Βρε βρε δεν τα βρίσκουν όμορφα και ελπιδοφόρα όπως μερικοί σε ένα ελληνικο φόρουμ!!!!

Χάρη στον ρηχό, αμμώδη βυθό γύρω από τις ολλανδικές ακτές, τα θεμέλια των ανεμογεννητριών θα βυθιστούν 25 μέτρα στο υπέδαφος μέσα σε λίγες ώρες, όμως υπάρχουν πολλά άλλα προβλήματα. Οι διαστάσεις τους είναι τεράστιες. Οι ανεμογεννήτριες θα υψώνονται 98 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας και θα φέρουν τρεις αιχμηρές, στενές λεπίδες μήκους 40 μέτρων η κάθε μιά
Στην Ελλάδα τόσο μακριά από τις ακτές δεν υπάρχουν τόσο ρηχές θάλασσες, χώρια την εκτόξευση του κόστους για τις εγκαταστάσεις μέσα στο πέλαγος, ας μην στεναχωριούνται όμως οι "επενδυτές" τώρα τελευταία ελευθερώθηκαν πολλές εκτάσεις για "οικολογικές" επενδύσεις...

120MW ισχύς με απόδοση 30% πες χονδρικά 40 πραγματικά MW κόστος 383.000.000 € δηλαδή 9.575.000 €/MW πραγματικής ισχύος!!!!
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 09-09-07 στις 16:50
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-09-07, 18:57
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μην στεναχωριούνται όμως οι "επενδυτές" τώρα τελευταία ελευθερώθηκαν πολλές εκτάσεις για "οικολογικές" επενδύσεις...
Τσού. Κλεισμένες είναι αυτές για την Ιονία οδό, γήπεδα γκόλφ και κάτι σαλέ στα βουνά...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.