Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-08, 08:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι είναι το Χατζ στο Ισλάμ

Χατζ κυριολεκτικά σημαίνει «αναχώρηση για κάποιο μέρος». Στο Ισλάμ σημαίνει το ετήσιο προσκύνημα που κάνουν οι Μουσουλμάνοι προς τη Μέκκα με σκοπό να ακολουθήσουν ένα συγκεκριμένο θρησκευτικό τελετουργικό σύμφωνα με όσα υπέδειξε ο Προφήτης Μωχάμμεντ (ο ευλογημένος εν ειρήνη από το Θεό).

Το Χατζ και το τελετουργικό του φανερώθηκε από τον Αλλάχ τον καιρό του Προφήτη Αβραάμ και εκείνον επιφόρτισε ο Θεός να χτίσει την Κάαμπα – τον Οίκο του Θεού – μαζί με τον γιο του Ισμαήλ στη Μέκκα. Στο Κοράνι αναφέρεται η Κάαμπα και η οικοδόμησή της:
«Κι όταν υποδείξαμε στον Αβραάμ την τοποθεσία του Ιερού Οίκου (λέγοντας): “Μην Μου συνεταιρίζεις κανένα πράγμα στην λατρεία Μου. Αγίασε τον Οίκο Μου, γι’ αυτούς που τον περιτριγυρίζουν, ή που στέκονται (για να προσευχηθούν), ή που γονυπετούν ή που ενσκύπτουν κάτω (για να προσκυνήσουν)”.» (Σούρα ελ-Χατζ 22:26)

Μετά την οικοδόμηση της Κάαμπα, ο Προφήτης Αβραάμ πήγαινε στη Μέκκα και έκανε το προσκύνημα Χατζ κάθε χρόνο. Μετά το θάνατό του, το προσκύνημα αυτό συνεχίστηκε από τον γιό του Ισμαήλ. Με το πέρασμα του χρόνου σταδιακά, η μορφή και οι σκοποί του τελετουργικού του Χατζ άλλαξαν. Καθώς η ειδωλολατρία εξαπλώθηκε σε ολόκληρη την Αραβία, η Κάαμπα έχασε την αγνότητα και το εσωτερικό της διακοσμήθηκε με είδωλα. Οι τοίχοι της γέμισαν με ζωγραφιές και ποιήματα, περιλαμβανομένης μιας εικόνας του Ιησού με τη μητέρα του Μάριαμ και τελικά πάνω από 360 είδωλα περιστοίχιζαν εξωτερικά το Ναό.

Κατά την περίοδο του Χατζ η ατμόσφαιρα γύρω από τον ιερό περίβολο θύμιζε τσίρκο. Άνδρες και γυναίκες γύριζαν γύρω από την Κάαμπα γυμνοί, πρεσβεύοντας ότι θα έπρεπε να παρουσιαστούν ενώπιον του Θεού όπως ακριβώς γεννήθηκαν. Η προσευχή τους στερείτο κάθε ειλικρινούς ενθύμησης του Θείου, αντ’ αυτού αποτελείτο από χειροκροτήματα, σφυρίγματα και βοές από κέρατα. Ακόμη και ο ιερός ψαλμός «Τάλμπια» παραποιήθηκε με τις παρακάτω προσθήκες: «κανείς δεν Σε συνεταιρίζεται εκτός από αυτούς που έχουν την άδεια σου. Εσύ είσαι ο Κύριός του και ο Κύριος όσων κατέχει».

Γίνονταν θυσίες στο όνομα του Θεού. Το αίμα από τα σφαγιασμένα ζώα περιχυνόταν στους τοίχους της Κάαμπα και κρεμούσαν το κρέας σε τσιγκέλια γύρω από το ναό με την πεποίθηση ότι ο Θεός απαιτούσε τη σάρκα και το αίμα αυτών των ζώων.
Τραγούδι, ποτό, μοιχεία και άλλες ανήθικες πράξεις ήταν συνήθη στους προσκυνητές, επίσης διοργανώνονταν διαγωνισμοί ποίησης και όλα αυτά αποτελούσαν το βασικό εορτασμό του Χατζ της εποχής. Στους διαγωνισμούς αυτούς οι ποιητές επαινούσαν την γενναιότητα και την υπεροχή της φυλής τους και αφηγούνταν ιστορίες συνήθως με υπερβολή για τη δειλία και την ασημαντότητα των άλλων φυλών. Επίσης γίνονταν διαγωνισμοί σε γενναιοδωρία, όπου ο αρχηγός κάθε φυλής έστηνε τεράστια καζάνια και τάιζε τους προσκυνητές, έτσι ώστε να γίνει γνωστός για την εξαίρετη γενναιοδωρία του.

Έτσι οι άνθρωποι εγκατέλειψαν εντελώς τα διδάγματα των προγόνων τους και του Προφήτη Αβραάμ. Ο Οίκος που οικοδομήθηκε αγνός για τη λατρεία του Θεού μόνο, είχε πλέον βεβηλωθεί από τους ειδωλολάτρες και οι τελετές που είχε ορίσει παραποιήθηκαν εντελώς. Αυτή η λυπηρή κατάσταση συνεχίστηκε για πολλά χρόνια. Αλλά μετά από αυτή τη μακρά περίοδο έφτασε ο καιρός για να εκπληρωθεί η ικεσία του Προφήτη Αβραάμ:

«Κύριέ μας! Στείλε ανάμεσά τους έναν απόστολο από δικό τους άνθρωπο που να απαριθμεί σ’ αυτούς τα εδάφια του Βιβλίου σου. Και να τους διδάσκει το Βιβλίο (το Κοράνιο) και τη φρόνηση και να τους εξαγνίσει. Γιατί Εσύ είσαι ο Παντοδύναμος, Ο Σοφός.» (Σούρα ελ-Μπάκαρα 2:129)
Πράγματι ένα άνδρας με το όνομα Μωχάμμεντ Ιμπν Αμπνουλλάχ γεννήθηκε στην πόλη αυτή που ο Αβραάμ είχε κάνει την ικεσία του αιώνες νωρίτερα.

Για είκοσι τρία χρόνια ο Προφήτης Μωχάμμεντ (ο ευλογημένος εν ειρήνη από το Θεό) διέδωσε το μήνυμα του πραγματικού Μονοθεϊσμού – το ίδιο μήνυμα που κήρυττε ο Προφήτης Αβραάμ και οι άλλοι προφήτες – και όρισε το Νόμο του Θεού σε όλη τη γη. Έκανε κάθε δυνατή προσπάθεια για να κάνει το Λόγο του Θεού υπέρτατο και η νίκη του πάνω στο ψέμα μεσουράνησε όταν έσπασε τα αγάλματα μέσα στην Κάαμπα που για ακόμη μια φορά έγινε το Κέντρο της λατρείας του Ενός Θεού.

Ο Προφήτης όχι απλώς καθάρισε την Κάαμπα από τις ακαθαρσίες της αλλά επανάφερε τις τελετές του Χατζ, οι οποίες είχαν οριστεί με την άδεια του Θεού κατά την εποχή του Προφήτη Αβραάμ. Συγκεκριμένα εδάφια από το Κοράνι αποκαλύφθηκαν για το σκοπό αυτό, προκειμένου να εξαλειφθούν όλες οι ψεύτικες τελετουργίες που μεσουρανούσαν την προ-ισλαμική περίοδο.

Όλες οι ανήθικες πράξεις καταδικάζονταν αυστηρά από τον Αλλάχ
«Το Χατζ είναι οι γνωστοί μήνες. Κι όποιος επιχειρεί το καθήκον του αυτό, πρέπει να μην έχει συζυγικές επαφές ούτε να μιλήσει γι’ αυτές, ούτε να κάνει παράβαση, κι ούτε να λογομαχεί κατά το Προσκύνημα. Κάθε καλό που κάνετε ο Αλλάχ το ξέρει. Και τότε πάρετε προμήθειες για το ταξίδι σας, το πιο καλό όμως εφόδιο είναι η ευσέβεια. Γι’ αυτό σεβαστείτε Με! Ω σεις! που έχετε κατανόηση.» (Σούρα ελ-Μπάκαρα 2:197)
Οι συναγωνισμοί μεταξύ ποιητών που εξήραν τα κατορθώματα της φυλής τους σταμάτησαν. Αντ’ αυτού ορίζεται στο Κοράνι: «Έτσι, όταν θα έχετε συμπληρώσει τα τυπικά των ιεροτελεστιών σας, να υμνήσετε τη δόξα του Αλλάχ, όπως συνηθίζατε να εγκωμιάζετε τους γονείς σας, κι ακόμη περισσότερο. Υπάρχουν άνθρωποι που λένε: “Κύριέ μας! Δώσε μας ό,τι μας ανήκει απ’ τη γενναιοδωρία Σου σ’ αυτό τον κόσμο”. Αλλά δεν θα έχουν όμως μερίδιο στη Μέλλουσα ζωή.» (Σούρα ελ-Μπάκαρα 2:200)

Επίσης απαγορεύτηκαν οι διαγωνισμοί στη γενναιοδωρία. Φυσικά ενθαρρυνόταν η σίτιση των φτωχών προσκυνητών όπως ακριβώς γινόταν την εποχή του Προφήτη Αβραάμ, όμως ο Θεός όρισε ότι η σφαγή των ζώων που γινόταν για το σκοπό αυτό θα έπρεπε να έχει στόχο την ευχαρίστηση του Θεού αντί τον έπαινο του κόσμου. Το Κοράνι αναφέρει: «Και τις καμήλες (που είναι για θυσία) τις έχουμε κάνει για εσάς σαν Σύμβολα (Σημεία) του Αλλάχ. Πολλά έχετε να ωφεληθείτε απ’ αυτές. να μνημονεύετε το όνομα του Αλλάχ πάνω τους καθώς απλώνονται (και γίνονται έτοιμες) (για να θυσιαστούν). Όταν βρίσκονται, κάτω στα πλευρά τους, (μετά το σφάξιμο), να φάτε απ’ αυτό (το κρέας) και να δώσετε να φάει τόσο σ’ αυτόν που (δεν ζητά) γιατί ζει ικανοποιημένος, όσο και σε αυτόν που ζητά ταπεινά. Έτσι έχουμε κάνει τα (ζώα) να είναι εξυπηρετικά για σας, για να είστε ευγνώμονες.» (Σούρα ελ-Χατζ 22:36).

Όσο για την ανήκουστη πρακτική να ρίχνουν το αίμα των θυσιασμένων ζώων στην Κάαμπα, περιλούζοντας τους τοίχους της και βάζοντας σε βωμούς τα κρέατα να καίγονται, το Κοράνι αναφέρει ξεκάθαρα: «Δεν είναι ούτε το κρέας τους ούτε το αίμα τους που φθάνει μέχρι τον Αλλάχ για να τα πάρει. Κι όμως είναι η ευσέβειά σας που Τον φθάνει. Έτσι Εκείνος τα έχει υποτάξει σε εσάς, για να Μεγαλύνετε τον Αλλάχ με ό,τι σας έχει καθοδηγήσει. Κι ανάγγειλε τις χαρούμενες ειδήσεις στους ενάρετους.» (Σούρα ελ-Χατζ 22:37).

Ο Προφήτης Μωχάμμεντ έβαλε ένα τέλος στην περιφορά γύρω από την Κάαμπα σε γυμνούς και το επιχείρημα των ειδωλολατρών καταρρίφθηκε από το παρακάτω εδάφιο: «Πες: Ποιος απαγόρευσε τα στολίδια του Αλλάχ, που παραχώρησε σ’ αυτούς που Τον υπηρετούν, καθώς και τα καθαρά και αγνά πράγματα (που έχει προμηθεύσει) για συντήρηση; Πες: Αυτά είναι στη ζωή αυτού του κόσμου, για εκείνους που πίστεψαν, (και) ακόμη καθαρότερα γι’ αυτούς κατά την ημέρα της Κρίσεως. Έτσι εξηγούμε τις εντολές μας λεπτομερειακά, για το λαό εκείνον που αντιλαμβάνεται.» (Σούρα ελ-Έαράφ 7:32)

Ένα ακόμη έθιμο που απαγορεύτηκε την εποχή που κατέβαινε το Κοράνι σχετικά με το Χατζ ήταν το ταξίδι χωρίς προμήθειες. Κατά την προ-Ισλαμική περίοδο κάποιοι που ισχυρίζονταν ότι ήταν «Μουταουακίλουν», άτομα που ‘έχουν απόλυτη (μοιρολατρική) εμπιστοσύνη στο Θεό, ταξίδευαν για το Χατζ ζητιανεύοντας για τροφή καθόλη τη διάρκεια του ταξιδιού. Θεωρούσαν αυτού του είδους τη συμπεριφορά ως θεϊκό σημάδι και σαν ένδειξη της τόσο μεγάλης πίστης τους. Ωστόσο στο Κοράνι ορίζεται πως μία προϋπόθεση για το Χατζ είναι να διαθέτει κανείς επαρκείς προμήθειες για το ταξίδι: «…Και τότε πάρετε προμήθειες για το ταξίδι σας, το πιο καλό όμως εφόδιο είναι η ευσέβεια. Γι’ αυτό σεβαστείτε Με! Ω σεις! που έχετε κατανόηση.» (Σούρα ελ-Μπάκαρα 2:197).

Με τον τρόπο αυτό, καταργήθηκαν όλες οι προ-Ισλαμικές πρακτικές που βασίστηκαν στην άγνοια και για μία ακόμη φορά το Χατζ έγινε πρότυπο πίστης, δέους για το Θεό, αγνότητας, απλότητας και ασκητικότητας. Σήμερα όταν οι προσκυνητές φτάνουν στην Κάαμπα δε θα συναντήσουν την ελαφρότητα και τις εκδηλώσεις αυτές που απασχολούσαν τους προσκυνητές μιας άλλης εποχής.

Τώρα υπάρχει η ενθύμηση του Θείου σε κάθε βήμα, κίνηση και κάθε θυσία είναι αφιερωμένη σε Αυτόν. Αυτό το Χατζ είναι άξιο ανταμοιβής Παραδείσου, όπως είχε πει ο Προφήτης Μωχάμμεντ: «Η ανταμοιβή για ένα σωστό Χατζ δεν είναι κάτι λιγότερο από τον Παράδεισο».

Πηγή : http://www.islamfriends.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-08, 11:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον τρόπο αυτό, καταργήθηκαν όλες οι προ-Ισλαμικές πρακτικές που βασίστηκαν στην άγνοια
Παραξενη φραση. Συμφωνα με την πεποιθηση των Μουσουλμανων και του Κορανιου, το Ισλαμ δεν 'δημιουργηθηκε' απο καποιον (πχ τον Μωαμεθ) οποτε δεν υπαρχει προ-Ισλαμικη εποχη: το Ισλαμ γιαυτους (που σημαινει υποταγη στο Θεο) ξεκιναει απο τον Αδαμ και ακολουθει ολη την Παλαια και Καινη Διαθηκη

Φυσικα για ολους τους απεξω, το Ισλαμ ιδρυθηκε απο τον Μωαμεθ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-08, 17:27
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον τρόπο αυτό, καταργήθηκαν όλες οι προ-Ισλαμικές πρακτικές που βασίστηκαν στην άγνοια
Παραξενη φραση. Συμφωνα με την πεποιθηση των Μουσουλμανων και του Κορανιου, το Ισλαμ δεν 'δημιουργηθηκε' απο καποιον (πχ τον Μωαμεθ) οποτε δεν υπαρχει προ-Ισλαμικη εποχη: το Ισλαμ γιαυτους (που σημαινει υποταγη στο Θεο) ξεκιναει απο τον Αδαμ και ακολουθει ολη την Παλαια και Καινη Διαθηκη

Φυσικα για ολους τους απεξω, το Ισλαμ ιδρυθηκε απο τον Μωαμεθ
Παράξενη παρατήρηση.
Σύμφωνα με την πεποίθηση των χριστιανών, ο Χριστιανισμός δεν "δημιουργήθηκε" από τον Ιησού (οπότε δεν υπάρχει προ-χριστιανίκή εποχή?) αλλά ξεκινάει από τον Αδάμ και ακολουθεί και όλη την Παλαιά Διαθήκη αν δεν κάνω λάθος.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-08, 10:49
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράξενη παρατήρηση.
Σύμφωνα με την πεποίθηση των χριστιανών, ο Χριστιανισμός δεν "δημιουργήθηκε" από τον Ιησού (οπότε δεν υπάρχει προ-χριστιανίκή εποχή?) αλλά ξεκινάει από τον Αδάμ και ακολουθεί και όλη την Παλαιά Διαθήκη αν δεν κάνω λάθος.
Για το Ισλάμ δεν ξέρω και δεν θα πώ, αλλά για τον Χριστιανισμό θα πώ, πως δεν είναι αυτές οι πεποιθήσεις των χριστιανών.
Η έλευση και η κορύφωσή της, η στάυρωση και η Ανάσταση του Ιησού ήταν που ελευθέρωσαν τον άνθρωπο από την Αμαρτία -σε όποιον πιστεψει στον Ιησού και φυσικά ζήσει αντίστοιχη ζωή.
Άρα προφανώς και υπάρχει προχριστιανική εποχή, μιας και ο ίδιος ο Ιησούς, ο υιός του Θεού του Ζώντος με την θυσία Του και την ανάστασή Του δημιούργησε τον "Χριστιανισμό".
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-08, 08:11
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Προφανώς υπάρχει προ-χριστιανική εποχή όπως προφaνώς το ερώτημά μου ήταν ρητορικό!
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Ισλάμ δεν ξέρω και δεν θα πώ, αλλά για τον Χριστιανισμό θα πώ, πως δεν είναι αυτές οι πεποιθήσεις των χριστιανών.
Μήπως θα ήθελες να μου πεις συγκεκριμένα τι από αυτά που έγραψα δεν ειναι πεποιθήσεις των Χριστιανών?
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-08, 09:45
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Βρε Xena, γράφεις πως
Ο Χριστιανισμός ....ξεκινάει από τον Αδάμ και ακολουθεί και όλη την Παλαιά Διαθήκη αν δεν κάνω λάθος.
Μπορεί να μην κατάλαβα τι εννοείς, όμως ο Χριστιανισμός ξεκίνησε με τον Ιησού Χριστό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-08, 09:54
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Και ο Ισλαμισμός ξεκίνησε με τον Μωάμεθ!

Όσο περίεργη ακούγεται ο έννοια "προ-ισλαμικός" άλλο τόσο περίεργη θα 'πρεπε να ακούγεται η έννοια "προ-χριστιανικός".
Σχολίσα το σχόλιο του Gildor, pero, Ρίξε του μια ματιά.

Η Καινή Διαθήκη είναι ή δεν είναι συνέχεια της Παλαιάς για τον Χριστιανισμό?!
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-08, 10:01
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
και αλλο τοσο περιεργο ο "προπολεμικος" η τα "προεορτια"...

τελικα η διαφωνια σας ειναι ρητορικη,γραμματικη,συντακ τικη,θρησκευτικη η κατι αλλο;;

η διαφωνειτε χαριν της διαφωνιας;;

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-08, 10:13
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ο Χριστιανισμός και Ο Μουσουλμανισμός είναι θυγατρικές της ίδιας θρησκείας.

Ο Χριστιανισμός δέχεται την Παλαιά Διαθήκη και προχωράει στην Καινή Διαθήκη.
Ο Μουσσουλμανισμός δέχεται την Παλαιά και την Καινή Διαθήκη και προχωράει στο Κοράνιο.

Είναι αλαζονικό κατά τη γνώμη μου να προσπαθεί η μία να ακυρώσει στην άλλη σημεία που είναι τόσο κοινά με τα δικά της. Όπως ο σχολιασμός της έννοιας "προϊσλαμικός" , όταν όλος ο Πολιτισμός μας βασίζεται σε πΧ και μΧ περιόδους. Νομίζω πως κάθε θρησκεία Χ έχει δικαίωμα να θεωρεί πως υπάρχει προ-θρησκείας Χ εποχή.

Πιο απλά δεν μπορώ να το πω. Και πιστεύω πως δεν χρειαζόταν καν αυτή η απλοποίηση.
Δεν έχω διαφωνήσει κάπου με τον pero. Προσπαθώ να καταλάβω που με βρίσκει λάθος
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-08, 10:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατα τους Μουσουλμανους το Ισλαμ (=υποταγή στο Θεό) υπαρχει απο την εποχη του Αδαμ

Ο Αδαμ ακολουθουσε το Ισλαμ, οπως και ο Αβρααμ, οπως και ο Μωυσης, οπως και ο Ιωαννης ο Βαπτιστης, οπως και Χριστος, οπως και ο Μωαμεθ

Οποτε για τους Μουσουλμανους, ο Μωαμεθ δεν δημιουργησε το Ισλαμ. Ηταν απλα ενας απο τους προφητες του Ισλαμ

Γιαυτο και η ορολογια 'προ-ισλαμικο' απο εναν Μουσουλμανο (οπως ειναι ο συγγραφεας του αρθρου), ειναι παραδοξη, οπως θα ηταν και η ορολογια 'προ-Αδαμικο' απο εναν Εβραιο/Χριστιανο/Μουσουλμανο

Επομενως δεν υπαρχει καμια σχεση με την ορολογια "προ-χριστιανικο"

ΥΓ. εχω πολυ ελευθερο χρονο και ασχολουμαι με το αν καποιος Μουσουλμανος ειναι καλος Μουσουλμανος :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 21-10-08 στις 10:58
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-08, 11:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Χριστιανισμός και Ο Μουσουλμανισμός είναι θυγατρικές της ίδιας θρησκείας.
Ήρθα να σας ομιλήσω για μια νέα θρησκεία, ήταν τα λόγια του Αποστόλου Παύλου, του θεμελιωτή της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας, στην Αθήνα.

Νέα θρησκεία, που έχει βέβαια ρίζες, αλλά είναι εντελώς διαφορετική, εντελώς ανατρεπτική, που οι θεωρίες και το δίδαγμα, δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν, με οτιδήποτε παλιό και ξεπερασμένο.

Ο ίδιος Απόστολος Παύλος, επιμελώς δεν έκανε καμιά αναφορά στην Παλαιά Διαθήκη, τον λόγο του Ιησού Χριστού κήρυξε, χωρίς παραπομπές και αναφορές, παρά μόνο για να θεμελιώσει το σκεπτικό του.

Ήρθα να σας μιλήσω για μια νέα θρησκεία, γιατί φυσικά οι Έλληνες ήξεραν πολύ καλά την Ιουδαϊκή θρησκεία, αιώνες πριν έκαναν εμπόριο μαζί τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-08, 11:49
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Καινή Διαθήκη είναι ή δεν είναι συνέχεια της Παλαιάς για τον Χριστιανισμό?!
Προφανώς δεν ...
Η διδασκαλία του Ιησού μάλλον ήταν εκτός θέματος.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-08, 11:50
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήρθα να σας ομιλήσω για μια νέα θρησκεία, ήταν τα λόγια του Αποστόλου Παύλου
Αυτο ειναι αποδειξη οτι ο χριστιανισμος δεν ειναι συνεχεια (ή έστω εκπλήρωση) της εβραικης θρησκειας;

Μα... Οπως το ειπες κι εσυ, τα λογια αυτα τα ειπε στους Αθηναιους. Για τους Αθηναιους ηταν νεα θρησκεια. Δεν το ειπε αυτο οσον αφορα τους αλλους εβραιους

Οι πρωτοχριστιανοι δεν θεωρουσαν οτι ανηκαν σε νεα θρησκεια, ουτε ειχαν εφευρει ενα ονομα για τους εαυτους τους, ωστε να διαφοροποιουνται απο τους υπολοιπους Εβραιους. Θεωρουσαν τους εαυτους τους Εβραιους που αναγνωρισαν το Μεσσια, φυσικη συνεχεια της θρησκειας που ηξεραν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 21-10-08 στις 11:53
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-10-08, 12:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι αποδειξη οτι ο χριστιανισμος δεν ειναι συνεχεια (ή έστω εκπλήρωση) της εβραικης θρησκειας;
Συνέχεια δεν είναι, δεν είναι φυσική εξέλιξη, δεν μπορεί να έχει σχέση το αφθαλμός αντί οφθαλμού με το αγαπάτε τους εχθρούς υμών. Είναι άλλο πράγμα, με αν θέλεις κάποιες ρίζες.

Η παλαιά διαθήκη, παρά τις όποιες προσπάθειες των συνόδων και του παπαδαριού όλων των εποχών, έμεινε εκεί, πίστη της φυλής των Εβραίων.

Ο Χριστιανισμός εθεμελιώθηκε από τον Χριστό και οι Απόστολοι του, δίδαξαν τον λόγο Του και όχι τον λόγο του Αβρααμ του Ισαάκ του Ιακώβ της Σάρας και του κακού συναπαντήματος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-10-08, 12:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνέχεια δεν είναι, δεν είναι φυσική εξέλιξη, δεν μπορεί να έχει σχέση το αφθαλμός αντί οφθαλμού με το αγαπάτε τους εχθρούς υμών. Είναι άλλο πράγμα
Εκτος του οτι ειμαστε οφ-τοπικ και εκτος του οτι δεν ειμαι απο αυτους που κανουν flamewar με γραφες, υπαρχει ενα πολυ συγκεκριμενο εδαφιο που απανταει σε αυτο

17 μη νομισητε οτι ηλθον καταλυσαι τον νομον η τους προφητας ουκ ηλθον καταλυσαι αλλα πληρωσαι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.