Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-06, 23:10
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κουνάει!!! Κουνάει!!!!

Όπως και να το κάνουμε, το να κάθεσαι δεμένος σε ένα κάθισμα με διαστάσεις 70x70cm στα 30.000 πόδια πάνω από το έδαφος, δεν είναι και από τα πιο ευχάριστα αισθήματα. Εκτός από ανθρώπους που έχουν σοβαρά ψυχοσωματικά συμπτώματα αεροφοβίας, όσοι έχουν ταξιδέψει αρκετές φορές με αεροπλάνο, σίγουρα έχουν υπάρξει στιγμές στιγμιαίας φοβίας. Άλλώστε και επαγγελματίες πιλότοι παραδέχονται ότι έχουν υπάρξει στιγμές στην καριέρα τους που ο φόβος υπερίσχυσε της ψυχραιμίας τους.

Είναι λογικό. Ταξιδεύουμε με περίπου 700χλμ/ώρα ψηλά στον αέρα, μέσα σε μία "κονσέρβα" της οποίας δεν έχετε τον έλεγχο. Αν και στατιστικά τα αεροπορικά ατυχήματα είναι μακράν τα λιγότερα σε σχέση με τα άλλα μέσα, η αίσθηση ότι δεν έχουμε κανένα έλεγχο σε περίπτωση ατυχήματος, μας τρομάζει πολύ περισότερο. Στο καράβι, σκέφτομαστε ότι θα πηδήξουμε στο νερό. Στο τρένο, στο λεωφορείο ή το ΙΧ, ότι απλά με κάποιο τρόπο θα πηδήξουμε έξω και γενικά ότι είμαστε στο έδαφος, άρα νοιώθουμε πιο ασφαλείς. Φυσικά στην πραγματικότητα αυτά είναι απλά υποθέσεις σε σχέση με το πως τα φανταζόμαστε.

Στην τελική άμα είναι να γίνει το κακό, θα γίνει, αλλά προκειμένου να "χαλαρώσουν" λίγο οι εν δυνάμει αερο-επιβάτες με μία πιο ρεαλιστική εντύπωση, μπορούν να δουν τα εξής γεγονότα:

1) Στατιστικά το αεροπλάνο παραμένει το πιο ασφαλές μέσο κατά πολύ.
Για την ακρίβεια, άμα πετάγαμε 7 ώρες την ημέρα κάθε μέρα με έναν τυχαίο τύπου α/φους με μία τυχαία αεροπορική εταιρία, το πρώτο θανατηφόρο ατύχημα θα μας συνέβαινε σε περίπου 14.500 χρόνια. Θα μου πείτε, καλή η στατιστική, αλλά άμα σου κάτσει; Για να μη σου κάτσει....

2) Κάθε επιβατικό α/φος πριν πιστοποιηθεί, περνάει περί τα 1800 διαφορετικά είδη δοκιμών στα οποία δεν δικαιούται να αστοχίσει ούτε σε ένα.
Οι δοκιμές περιλαμβάνουν από τα τις πιο προφανείς, όπως αστοχία κινητήρα, πυρκαγιά σε δεξαμενή καυσίμου, κλπ, αλλά και πιο εξειδικευμένες όπως προσκρουση πτηνού, χτύπημα κεραυνού, κλπ.

3) Αντίστοιχες δοκιμές περνάνε και οι πιλότοι.
Κάθε 6μηνο έχει διαγώνισμα, κάθε χρόνο πιο μεγάλο και κάθε 5ετία πέφτουν... "πανελλαδικές".

4) Μύθος 1: Τα μεγάλα (jet) αεροπλάνα είναι πιο ασφαλή από τα μικρά (turboprop).
Καταρχήν τα jet α/φη είναι αεροδυναμικά σχεδιασμένα έτσι ώστε να πετάνε σε μεγάλες ταχύτητες. Σε περίπτωση, λοιπόν, που όλοι οι κινητήρες αστοχήσουν, ο πιλότος πρέπει να είναι πολύ καλός για καταφέρει να κάνει αναγκαστική προσγείωση διατηρώντας υψηλές ταχύτητες. Αντίθετα, ένα turboprop μπορεί να συμπεριφερθεί πιο εύκολα σαν ανεμόπτερο και να προσγειωθεί με χαμηλότερες ταχύτητες.

5) Μύθος 2: "Κενό" αέρος.
Στην ατμόσφαιρα δεν υπάρχουν κενά αέρος. Υπάρχουν όμως απότομες αλλαγές και στρόβιλοι στην κατεύθυνση του ανέμου μεγάλης έντασης. Όταν ένα αεροπλάνο "πέφτει σε κένο" αέρα, στην ουσία μπαίνει σε μία περιοχή, όπου ο άνεμος έχει κατεύθυνση ίδια με του αεροπλάνου και παρόμοιας ταχύτητας. Ως αποτέλεσμα, δεν υπάρχει αρκετή ροή αέρα στις πτέρυγες οι οποίες στιγμιαία δεν μπορούν να συγκρατήσουν το αεροπλάνο και αυτό μπορεί να χάσει απότομα ύψος. Η μεγαλύτερη πτώση από τέτοιο φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί ήταν μία πτώση περίπου 9.500 ποδών σε Boeing 737-200 της TWA το 1969 και κατά την οποία τραυματίσθηκαν περίπου 50 άτομα επειδή δεν ήταν προσδεμένα. Ποτέ δεν έχει συμβεί συντριβή από "κενό αέρα" αφού το α/φος καθώς χάνει ύψος, ανακτά ταχύτητα και βγαίνει από την περιοχή του σχετικού ανέμου.

6) Μύθος 3: Έτσι όπως πάει το φτερό πάνω κάτω θα σπάσει!!!!
Άμα η πτέρυγα δεν είχε τις δομικές ιδιότητες ώστε να ανεβοκαταβαίνει τόσο έντονα, τότε θα έσπαγε Οι πτέρυγες είναι σχεδιασμένες τόσο κατά μήκος τους όσο και με τη σύνδεσή τους με την άτρακτο, κατά τον πιο προσεκτικό και μελετημένο τρόπο αφού είναι τα πιο κρίσιμα σημεία του αεροπλάνου. Στα τεστ δυναμικής, οι πτέρυγες μπορούν να λυγίζουν μέχρι και 45 μοίρες χωρίς να χάνουν τις αεροελαστικές τους ιδιότητες, ακριβώς για να μη σπάνε.

7) Ε ρε και να πέσει το ρεύμα!
Δεν είναι απίθανο. Αλλά άμα πέσει, αυτόματα θα ενεργοποιηθεί δεύτερος μετασχηματιστής. Άμα πέσει και αυτός, αυτόματα θα ενεργοποιηθεί τρίτος. Άμα πέσει και αυτός, αυτόματα θα βγει ειδική μικρή τουρμπίνα στο κάτω μέρος του α/φους και θα λειτουργήσει σαν γεννήτρια.

8) Αυτός ο αυτόματος πιλότος τι σόι αξιοπιστία έχει;
Είναι σε συνεχή επαφή με 3 διαφορετικούς υπολογιστές που ο καθένας λειτουργεί με αυτόνομα συστήματα προσδιορισμού θέσης, ταχύτητας, διαφόρων άλλων δεδομένων και στοιχείων του φακέλου πτήσης ώστε ανά πάσα στιγμή να γνωρίζει έαν η πτήση εξελίσσεται ομαλά.

9) Και άμα ξεκολήσει ένα κομάτι της ατράκτου και μας ρουφήξει όλους;
Καταρχήν φροντίστε να είστε πάντα δεμένοι στο κάθισμά σας. Κατα δεύτερον, κατά την αποκόλιση επιφάνειας, οι δυνάμεις που ασκούνται σε όλο το εσωτερικό της καμπίνας είναι μεν ισχυρές αλλά όχι τόσο ισχυρές ώστε να αποκολήσουν καθίσματα. Τα καθίσματα είναι όλα ενσωματωμένα σε ειδικές ράγες που "τρέχουν" κάτω από το δάπεδο και είναι ενσωματωμένες στον κύριο σκελετό του α/φους. Πολύ πιθανό λοιπόν να σας φύγει ο καφές και η εφημερίδα, να πάθουν και ένα σοκ τα αυτιά σας, αλλά όσο είστε δεμένοι θα είναι δύσκολο να φύγετε κι εσείς.

10) Κουνάει κουνάει!!!!
Τί να κάνει; Πετάει με περίπου 700 χλμ/ώρα! Η δύναμη που ασκείται σε ένα σώμα στον άνεμο είναι ανάλογη με το τετράγωνο της ταχύτητας του ανέμου. Αυτό σημαίνει ότι όσο πιο γρήγορα πετάει κάτι, τόσο πιο αισθητές και "βίαιες" είναι οι δυνάμεις που δέχεται. Σε περίπτωση κακοκαιρίας ή και καθαρού ουρανού, οι άνεμοι στην ατμόσφαιρα φτάνουν το πολύ τα 140-150 χλμ. Υπερισχύει λοιπόν η κατεύθυνση του α/φους, το οποίο όσο και να πλαγιοκοπάται, συνεχίζει στην πορεία του. Ναι... δεν είναι από τις πιο βολικές αισθήσεις, αλλά δεν πρόκειται ούτε να πέσει ούτε να σπάσει.

11) Ο ανθρώπινος παράγοντας;
... είναι ο βασικός υπαίτιος για το 95% των αεροπορικών ατυχημάτων! Ακόμα και σε περιπτώσεις κακοκαιρίας τα ατυχήματα συμβάινουν λόγω λανθασμένου ελέγχου εναέριας κυκλοφορίας ή κακής εκτίμησης του πιλότου!

Στην επόμενη πτήση λοιπόν, πάρτε ένα βιβλιαράκι, απολάυστε τη θέα, φλερτάρετε τις αεροσυνοδούς (ή φροντιστές) και μην αγχώνεστε
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-06, 01:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Από τότε που ξεκίνησα τα μαθήματα στα ανεμόπτερα και στα ελαφρά αεροσκάφη, νοιώθω ένα ιδιαίτερο δέος όταν μπαίνω στα επιβατηγά Jet. Δέος και ίσως φόβος, για τους αστάθμητους παράγοντες, που όσο και αν ξέρω ότι πιο λογικό είναι να με πατήσει μηχανάκι ή αυτοκίνητο, παρά να πέσει το αεροπλάνο, εξακολουθώ να το νοιώθω.

Όσο αναφορά τα ελαφρά αεροσκάφη, ένα από τα πρώτα μαθήματα είναι προσγείωση χωρίς μηχανή, σαν κλασικό ανεμοπλάνο. Το ίδιο μάθημα κάνουν και οι πιλότοι ελικοπτέρων και ένας από τους δικούς μας ακροβασιανούς μπορεί να μας πει, πως του έσωσε την ζωή μια προσθαλάσσωση με ελαφρό ελικόπτερο, με τον κινητήρα να είναι εκτός λειτουργίας και πως κατάφερε να σωθεί και ο ίδιος και το ελικόπτερο με λίγες ζημιές.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-06, 12:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό θα το εκτυπώσω να το δείξω στη Σοφία που κόντεψε να πεθάνει επειδή ταξιδέψαμε με ελικοφόρο των 40 θέσεων πρόσφατα...
Εγώ πάλι καλά είμουν, εκτός από τα χαστούκια που έτρωγα όταν τραγουδούσα το Aces High. "ΑΝΑΙΣΘΗΤΕ!" *κλάτς!*
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-06, 13:16
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
... ναι κι εγώ σφυράω όταν κουνάει, αν και η γυναίκα μου το χαίρεται επίσης οπότε δεν έχει χαστούκια
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-06, 13:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μιας και λέτε για γυναίκες, έχω μια απίστευτη εμπειρία σε ένα ταξίδι στην Νότιο Αφρική (Αθήνα - Ναϊρόμπι - Johannesburg - Cape Town).

Η Ολυμπιακή έκανε το κομμάτι Αθήνα Johannesburg με στάση στο Ναϊρόμπι και εγώ λόγω της φύσης της δουλειάς μου ταξιδεύω χαριστικά πρώτη θέση με ένα Boeing 707.

Πιο πολύ ώρα πέρασα μέσα στο πιλοτήριο πάνω σε μια θεσούλα παρά στην άνεση θέση μου. Στο Nairobi είχαμε εξαιρετικά χαμηλή νέφωση. Έξι επτά αεροσκάφη έκοβαν βόλτες γύρω μπας και αλλάξει η κατάσταση.

Κάποια στιγμή ο πιλότος κάνει την κακή κίνηση να πει ότι λόγω χαμηλής νέφωσης ίσως να αναγκαστούμε να προσγειωθούμε στο Έντεμπε της Ουγκάντας, με όλους μας λόγω του πρόσφατου γεγονότος της επιχείρησης των Ισραηλινών να ελευθερώσουν με επιτυχία τους όμηρους του αεροσκάφους της El Al.

Προσωπικά και εμένα με έλουσε κρύος ιδρώτας.

Τελικά η πτήση της Lufthansa αναφέρει ότι στα 500 πόδια είχε ορατότητα και ο πιλότος μας πετάει το δεύτερο.

Θα επιχειρήσουμε να προσγειωθούμε στο Ναϊρόμπι. Αυτό ήταν επικρατεί ένα πανδαιμόνιο μέσα στο θάλαμο, σαν να τους έλεγε βάλτε τα διαβατήρια στο στόμα :-)

Μια κυρία στην πρώτη θέση παθαίνει υστερία και άρχισε να ουρλιάζει. Σηκώνεται ο αρκετά μεγαλύτερος άνδρας της και της δίνει δύο χαστούκια, που ακούστηκαν σε όλο το αεροπλάνο. Απ. την στιγμή εκείνη δεν ακούστηκε μιλιά, άχνα, μέχρι το 707 να παρκάρει στην θέση του στο αεροδρόμιο του Ναϊρόμπι.

Είμαι σίγουρος ότι καμιά επιβάτης εκείνου του αεροσκάφους , δεν θα τολμήσει να ουρλιάξει ποτέ στην ζωή της.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.