Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 21-10-08, 15:26
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πώς καταφέρνετε κάθε φορά ένα θέμα που αφορά καθαρά άλλη θρησκεία να το μπλέκεται με τον Χριστιανισμό είναι απίθανο!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-10-08, 15:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτοι αρχισαν!!!
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-10-08, 15:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοι αρχισαν!!!
Εσύ και η Xena ξεκινήσατε, μην βγάζεις έξω την ουρά σου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-10-08, 18:27
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
1ον είμαστε εκτός θέματος, έτσι κι αλλιώς.
2ον εκτός από το εδάφιο από τον Ματθαίο που μας είπε ο Gildor, ο Παύλος στην β προς Τιμόθεον επιστολή , στο Β.3.16 λέει : "Όλη η γραφή είναι θεόπνευστος και ωφέλιμος προς διδασκαλίαν, προς έλεγχον, προς επανόρθωσιν, προς εκπαίδευσιν την μετά της δικαιοσύνης," ενοώντας και την Παλαιά Διαθήκη, και βέβαια ο Παύλος ξεκινούσε το κύρηγμά του από τις εβραϊκές συναγωγές.
Ο ίδιος ο Πάυλος στην δέυτερη προς Κορινθίους επιστολή, παράγραφο 3, αποκρυπτογραφεί το "μυστήριο"
" Η Παλαιά Διαθήκη είναι σκεπασμένη, και μόνο με τον Ιησού μπορείς να την ξεσκεπάσεις" (Τελείως ελεύθερη δική μου απόδοση), ώστε να απορρίψεις τον Νόμο και να δεχθείς την Σωτηρία του Ιησού. Να απορίψεις το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" και να δεχθείς το "έλεος θέλω και όχι θυσία" και "αγάπα τον πλησίον σου ως σεαυτόν" αμφότερες φράσεις της Παλαιάς Διαθήκης.
Μήπως οι προφήτες της Π.Δ. δεν μιλήσαν για τον Ιησού;
Ας διαβάσει κάποιος τις προφητείες του Δανιήλ για τον Μέγα Αλέξανδρο και την ελληνιστική περίοδο αρκετούς αιώνες πριν τα συμβάντα που αναφέρει.

Οι προφήτες της Π.Δ. μιλήσαν για τον Ιησού, όχι όμως για τον Μωάμεθ.

Ο Χριστιανισμός είναι και δεν είναι συνέχεια του Ιουδαϊσμού.

Ο Πρώτος άνθρωπος που πήγε στον παράδεισο ήταν ο εκ δεξιών Ληστής.
Οι εβραίοι πίστευαν πως είναι τέκνα του Αβραάμ και αυτό έφθανε.
Ο Ιησούς είπε πως πρέπει να πιστέψουμε στον ίδιο και να ακολουθήσουμε τοπαράδειγμά του.

...Νομίζω πως παρασύρθηκα.
αλλά όλοι μας είμασταν τελείως εκτός θέματος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-10-08, 20:42
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Πρώτος άνθρωπος που πήγε στον παράδεισο ήταν ο εκ δεξιών Ληστής
μβα;; και οσοι πεθαναν πχ(προ χριστου) που πηγαν;;

στο mall στο μαρουσι;;;


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-10-08, 20:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στη Σεολ (οχι τη Σεουλ της Κορεας)

(παλι οφ-τοπικ)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 21-10-08 στις 20:50
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-10-08, 21:39
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τι σεολ και πρασινα αλογα...

η ο παραδεισος υπηρχε η δεν υπηρχε... δηλαδη τι εγινε;; τον εφτιαξε ο μπαμπης βωβος εκ των υστερων με μειοδοτικο διαγωνισμο;;

η παραμυθολογια των θρησκειων ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα και η φαμπρικα οτι ηρθε ο θεος/αλλαχ/βουδας/κρισνα/οντιν/ζευς και τρεχα γυρευε και ψιθυρισε/υπαγορευσε τα των γραφων στο αυτι των εκαστοτε γραφωντων εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο.

το τι πιστευει ο καθενας ειναι κατι απολυτα προσωπικο και ο τροπος που το πιστευει επιαης

το να επιχειρηματολογει εις εκαστος επι του θεματος (οτι αυτος μονο εχει δικιο-οτι μονο η δικη του θρησκεια λεει την αληθεια*) ειναι και χασιμο χρονου και προσβλητικο για αυτους που τους λες οτι κακως πιστευουν ο,τι πιστευουν..

live and let live και βρεστε κανενα αλλο θεμα να ταλαιπωρησετε



* και το χειροτερο λαμβανει χωρα μεσα στην ιδια την θρησκεια ..εκει να δεις χαος..(πχ σουνιτες-σιιτες η καθολικοι, διαμαρτυρομενοι, ορθοδοξοι, λουθηριανοι και τρεχα γυρευε)
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 21-10-08 στις 21:45
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-10-08, 22:46
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
τι σεολ και πρασινα αλογα...
η ο παραδεισος υπηρχε η δεν υπηρχε... δηλαδη τι εγινε;; τον εφτιαξε ο μπαμπης βωβος εκ των υστερων με μειοδοτικο διαγωνισμο;;
Δεν θέλω να το παίξω θεολόγος (ούτε είμαι άλλωστε) απλώς θα προσπαθήσω να δώσω απάντηση στην "απορία" σου.

"Παράδεισος" για τον χριστιανό δεν είναι οι ευωδιαστοί κήποι με τα ζωάκια που δεν δαγκώνουν, με ποτάμια που τρέχουν κρασί και μέλι και καλλονές να είναι όλες δικές σου να τις κάνεις ότι θες.

"Παράδεισος" για την Εκκλησία είναι η δυνατότητα να δούμε το Θεό με τα ίδια μας τα μάτια.Προ Χριστού εποχής (Παλαιά Διαθήκη) η Εκκλησία, μας διδάσκει πώς κάτι τέτοιο ήταν ανέφικτο λόγω της αποστασίας του ανθρώπου απο το Θεό.Οι άνθρωποι μετά το θάνατο δεν πηγαίναν ούτε στο mall ουτε για shopping οπως χλευαστικά αναφέρεις...η Εκκλησία διδάσκει πώς η ζωή του ανθρώπου ήταν απλώς τα γήινά του χρόνια και τίποτα παραπάνω.Μετά απο αυτή δηλαδή την πρόσκαιρη ζωή υπήρχε ο στιγνός θάνατος! Με άλλα λόγια δηλαδή στους ανθρώπους εκείνης της εποχής ίσχυε αυτό που λένε δυστυχώς μερικοί σήμερα "ας φάμε και ας πιούμε γιατί αύριο πεθαίνουμε".Φυσικά αυτό είναι διάχυτο σε όλη την Παλαιά Διαθήκη (ότι δηλ οι άνθρωποι δεν είχαν προοπτική μέλλουσας ζωής).

Απο το δημοτικό ήδη έχουμε μάθει (άλλο τωρα αν εσύ δεν τα πιστεύεις-δικαίωμά σου-απλώς αναφέρω τι διδάσκει η Εκκλησία) οτι ο Θεός έγινε άνθρωπος ακριβώς για να (ξανά) ενώσει το χάσμα που είχε δημιουργηθεί ανάμεσα Θεού και ανθρώπου απο την εποχή του Αδάμ.

Επίσης απο το δημοτικό ήδη έχουμε μάθει πώς ο Κύριος κατέβηκε στον άδη και "έσπασε" τα δεσμά του θανάτου! (τι στο καλό το "Χριστός Ανέστη" δεν το χεις ακούσει; ) και ελευθέρωσε τους ήδη αποθανόντες προ χριστού εποχής που ήταν ήδη στον άδη. (για αυτό και άν προσέξεις μία εικόνα της Αναστάσεως ο Κύριος "τραβάει" απο τον άδη ένα ηλικιωμένο ζευγάρι όπου δεν είναι άλλοι φυσικά απο τους πρωπάτορες Αδάμ και Εύα.

Έτσι πλέον με την Ανάσταση οι πύλες του "Παραδείσου" ανοίγουν ξανά καθώς αποκαταστάθηκε ξανά η σχέση Θεού-Ανθρώπου καθώς και ο άνθρωπος πλέον "απέκτησε" τη δυνατότητα να κερδισει τον παράδεισο (ήτοι ή επικοινωνία προσωπο με πρόσωπο με τον ίδιο το Θεό) με τον ίδιο τον Κύριο να δίνει πλέον "οδηγίες" (βλ Καινή Διαθήκη) για την επίτευξη του στόχου αυτού.

Συνοψίζοντας: Πρό Χριστού εποχής δεν υπήρχε "παράδεισος" (δυνατότητα να δούμε το θεό)
Μετά Χριστού εποχής υπήρξε (ξανά) "παράδεισος" (δυνατότητα να δούμε το θεό)

Μη ξεχνάς όταν η Παλαιά Διαθήκη αναφέρει ότι ο Αδάμ και η Εύα ζούσαν στον παράδεισο δεν εννούσε επ ουδενοί την ομορφιά της φύσης. Ο Αδάμ και η Εύα είχαν τη δυνατότητα να ομιλούν με το Θεό όπως μιλάμε οι άνθρωποι μεταξύ μας! Μετά την πτώση όμως η δυνατότητα αυτή χάθηκε.Αυτό είναι τελικά ο Παράδεισος που κάθε πιστός προσδοκά όσο τίποτα άλλο στη ζωή του.

Ελπίζω να απάντησα (αν όχι σε κάλυψα) στις όποιες απορίες είχες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 21-10-08 στις 22:58
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-10-08, 22:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
η παραμυθολογια των θρησκειων ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα και η φαμπρικα οτι ηρθε ο θεος/αλλαχ/βουδας/κρισνα/οντιν/ζευς και τρεχα γυρευε και ψιθυρισε/υπαγορευσε τα των γραφων στο αυτι των εκαστοτε γραφωντων εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο.
Εδώ δεν θα επιβάλει κανείς βιαίως την άποψη του, ούτε θα υπεραπλουστεύσουμε τα πάντα.

Η Xena πήρε αφορμή το θέμα για να θέσει το θεώρημα

Σύμφωνα με την πεποίθηση των χριστιανών, ο Χριστιανισμός δεν "δημιουργήθηκε" από τον Ιησού
Καλώς ή κακώς, φτάνουμε να συζητάμε ακριβώς αυτό.

Το αυθαίρετο συμπέρασμα δεν νομίζω ότι είναι σωστό και δεν το υπερασπίζεται κανείς Χριστιανός.

Το "δημιούργησε" πάλι το θεωρώ υποτιμητικό, δεν δημιούργησε τίποτα ο Χριστός, ήρθε να διδάξει και να μαρτυρήσει την αλήθεια.

Τον Χριστιανισμό δεν τον ίδρυσε ο Αβραάμ, ο Αδάμ και η Εύα, ο Μωυσής.

Αυτή την διδασκαλία και την μαρτυρία της θυσίας Του, ονομάζουμε Χριστιανισμό και τον Ιησού Χριστό, ιδρυτή της θρησκείας.

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ουσιαστικής σημασίας.
Και ο δωδεκάθεος, έκλεψε στοιχεία από τους Ασύριους και άλλες θεότητες. Η ιστορία όμως και η μυθολογία τον αναφέρει ιθαγενή
Κάθε θρησκεία έχει "πάρει" στοιχεία από άλλες, υποτίθεται ότι ο θεός, αν πιστέψουμε ότι υπάρχει, είναι ένας κοινός για όλους.

Για τον Χριστιανισμό ο Χριστός
Για τους Μουσουλμάνους ο Μωάμεθ
Για τους Βουδιστές ο Βούδας.

Χριστιανοί, Μωαμεθανοί και Βουδιστές λέγονται επιτέλους....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-10-08, 23:05
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης απο το δημοτικό ήδη έχουμε μάθει πώς ο Κύριος κατέβηκε στον άδη και "έσπασε" τα δεσμά του θανάτου!
Ακριβως. "Αδης" ειναι η μεταφραση της Σεολ οπως ονομαζεται στα εβραικα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-10-08, 23:15
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
..υποτίθεται ότι ο θεός, αν πιστέψουμε ότι υπάρχει, είναι ένας κοινός για όλους.

Για τον Χριστιανισμό ο Χριστός
Για τους Μουσουλμάνους ο Μωάμεθ
Για τους Βουδιστές ο Βούδας.
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να απαντήσω γιατί είναι κάτι που το ακούω πάρα πολύ συχνά. Πάντα δηλαδή άκουγα τη φράση "τι αλλαχ τι βουδας τι χριστος κτλ κτλ...ο θεός είναι ένας αυτό έχει σημασία"

Η θεώρηση όμως αυτή είναι πέρα για πέρα λανθασμένη (και η πλάκα είναι ότι αυτή η φράση χρησιμοποιήται και απο ανθρώπους που δεν πιστεύουν σε ανώτερο ον) καθώς η κάθε θρησκεία αποδίδει στον εκάστοτε "θεό" της, διαφορετικές ιδιοτητες! Πάντα απο μικροί μαθαίναμε για θεούς του πολέμου, της ομορφιάς, της νέμεσης, του θανάτου κτλ κτλ...

Ποτέ όμως και καμία θρησκεία δεν αποδιδει τις ιδιότητες του "χριστιανικού" θεού.Γιατί είναι απλώς μοναδική! Είναι η μοναδική θρησκεία όπου ο θεός της είναι Αγάπη, όπου ο θεός της ζητά ταπείνωση, εγκαρτέρηση, υπομονή και άλλες τέτοιες (άγνωστες) λέξεις απο τους ανθρώπους. Ποιά θρησκεία αποδίδει στο θεό της τέτοιες ιδιότητες;Για μένα λοιπόν που έχω διδαχτεί ο θεός είναι μέν ένας, αλλά να γνωρίζω τί θεός είναι!

YΓ:Mην ακούσω απο κανέναν φράσεις του στύλ: "ναι έχουμε δεί τους παππάδες ποση αγάπη δείχνουν", " η εκκλησία ρημάζει τον κόσμο" κτλ κτλ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 21-10-08 στις 23:21
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-10-08, 23:28
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να το παίξω θεολόγος (ούτε είμαι άλλωστε) απλώς θα προσπαθήσω να δώσω απάντηση στην "απορία" σου.
Ελπίζω να απάντησα (αν όχι σε κάλυψα) στις όποιες απορίες είχες.
εξοχα..τοτε μην το παιζεις..και δεν μου λυνεις καμια απορια..δεν ειχα καμια ουτως η αλλως το να με καλυψεις παλι πορω απεχει....

απλως αυτοκατεταγεις σε αυτους που πιστευουν ακραδαντα οτι μονο η δικη τους θρησκεια εχει δικιο οπως εγραφα στο μηνυμα μου απο το οποιο δεν καταλαβες θεο (γιατι ΔΕΝ ηθελες να καταλαβεις και οχι για αλλο λογο)

ισως το βασικωτερο σημειο του μηνυματος μου ειναι ...αναγνωρισε μου το δικαιωμα να εξασκω αυτα που πιστευω οπως τα πιστευω οπως και εγω αναγνωριζω τα δικα σου δικαιωματα να κανεις το ιδιο

αν διαφωνεις με αυτη τη θεση δεν νομιζω να εχουμε πολλα πραγματα να πουμε απο εδω και περα δυστυχως...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-10-08, 23:34
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να απαντήσω γιατί είναι κάτι που το ακούω πάρα πολύ συχνά. Πάντα δηλαδή άκουγα τη φράση "τι αλλαχ τι βουδας τι χριστος κτλ κτλ...ο θεός είναι ένας αυτό έχει σημασία"
αυτη ειναι η πιο σωστη κουβεντα που ειπες κι ας διαφωνεις με αυτη...

λες ο θεος ειναι ενας...ειμαστε συμφωνοι...

εχει καμια σημασια πως τον αποκαλει ο καθε πιστος της πιστης του;;;

ενας δεν θα παραμεινει;;

καταληγουμε στο συμπερασμα τελικα οτι εσενα σε πειραζει ΠΩΣ τον αποκαλουμε τελικα πιστευωντας ακραδαντα οτι μονο η ονομασια που του αποδιδεις ΕΣΥ ειναι η σωστη..

ηρεμησε λοιπον...ασε τα του καισαρος τω καισαρι και τα του θεου τω θεω...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-10-08, 23:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θεώρηση όμως αυτή είναι πέρα για πέρα λανθασμένη (και η πλάκα είναι ότι αυτή η φράση χρησιμοποιήται και απο ανθρώπους που δεν πιστεύουν σε ανώτερο ον) καθώς η κάθε θρησκεία αποδίδει στον εκάστοτε "θεό" της, διαφορετικές ιδιοτητες!
Σωστο και αυτο!!! Συνηθως οι Μουσουλμανοι μπορει να πουν οτι ο Αλλαχ ειναι ο ιδιος ο Θεος με τον εβραικο-χριστιανικο.

Και ομως οι δυο Θεοι μας εχουν μια σημαντικη διαφορα: ο δικος τους ειναι μονοπροσωπος, ο Χριστιανικος ειναι τριαδικος. Ο Αλλαχ δεν εχει 'υιο' τον Ιησου, ενω ο Θεος εχει. Αλλα πραγματα ειπε ο ενας, αλλα ειπε ο αλλος

Μπορει μεσα στα πλαισια του συγκρητικισμου να πουμε οτι προκειται για την ιδια φιγουρα αλλα οντολογικα δεν ειναι ετσι. Φαντασου δυο ατομα να εχουν 2 διαφορετικες αποψεις για πχ καποιον διασημο (εστω ο ενας εχει λανθασμενη αποψη). Στην ουσια ο καθενας πιστευει σε διαφορετικο ηθοποιο απο ο,τι ο αλλος.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-10-08, 23:52
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ο,τι πεις...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.