Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 3 Ψήφοι, 2,33 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-04-08, 12:11
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι πως θα βελτιώσουμε το σημερινό μας πρόγραμμα και πως όλοι μαζί θα βοηθήσουμε για να κάνουμε καλύτερη την ακρο.
Μα ναι, αυτό που ήθελα να πω (εμμέσως ίσως) είναι ότι η επιλογή software έχει παρθεί για την ώρα και δεν έχει νόημα να την αναμασάμε.

Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να εννοηθεί οτι υποτιμάω τη δουλειά του Μίλτου (να'σαι καλά βρε!) Τώρα αν το VB έχει κάποια μειονεκτήματα και κατά καιρούς γκρινιάζουμε... κι αυτό μέρος του παιχνιδιού είναι! Και το Major το θάβαμε (ω πόσο το θάβαμε!), και αυτό που θα τρέχουμε όταν θα γιορτάζουμε τα 30 χρόνια είμαι σίγουρος οτι θα τα ακούσει χοντρά ;-)

Χρειαζόμαστε μερικά βασικά πράγματα και για μένα το κυριότερο απ αυτά είναι το chat. H πρόταση σου για το jabber ειναι για μένα η πιο αξιόπιστη λύση.
Μέσα. Μπορείς να οργανώσεις τη συνάντηση κάποια στιγμή την άλλη βδομάδα;

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-04-08, 13:54
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή οι προηγούμενοι έχουν καλύψει αρκετά μεγάλο μέρος αυτών που θα ήθελα και εγώ να πω, να συνηγορήσω απλά στην άποψη του more minimalistic interface (οκοκ, πιο μινιμαλιστικής διεπαφής!). Ενα παράδειγμα επανασχεδίασης community που μου άρεσε πολύ τελευταία ήταν το e-steki.gr, το οποίο νομίζω οτι συνοψίζει το τι θα ήθελα να δω από απόψεως interface.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-04-08 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-04-08, 16:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα παράδειγμα επανασχεδίασης community που μου άρεσε πολύ τελευταία ήταν το e-steki, το οποίο νομίζω οτι συνοψίζει το τι θα ήθελα να δω από απόψεως interface.
Δεν βλέπω πουθενά το μινιμαλιστικό στο συγκεκριμένο forum. Βλέπω ότι αντιπαθώ, από πλευράς των κυρίως forums, με την μια γραμμή κείμενο με τις τεράστιες εικόνες σαν υπογραφές.

Αυτή η εικόνα ήταν που με έκανε να διστάζω, τόσα χρόνια, να περάσω την AcroBase στο web.

Οι επιλογές στυλ φακέλων στο κεντρικό τους, είναι όντως το μόνο που μου άρεσε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-04-08, 16:16
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό που αναφέρεις Στέλιο είναι θέμα του κώδικα συμπεριφοράς κάθε forum και δεν αποτελεί μέρος του design και του user interface.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-07-08, 07:27
Το avatar του χρήστη Parvaneh
Parvaneh Ο χρήστης Parvaneh δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-03-09 17:49
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βλέπω πουθενά το μινιμαλιστικό στο συγκεκριμένο forum. Βλέπω ότι αντιπαθώ, από πλευράς των κυρίως forums, με την μια γραμμή κείμενο με τις τεράστιες εικόνες σαν υπογραφές.
Θα διαφωνήσω. Η υπογραφή σου, όπως και το άβατάρ σου σε κάνουν να ξεχωρίζεις και να αναγνωρίζεσαι εύκολα από τους συμφορουμίτες σου. Κάτι τέτοιο πετυχαίνεται μόνο με τις μέχρι ένα όριο μεγάλες υπογραφές.

Εγώ ας πούμε δυσκολεύομαι να σας διακρίνω. Και ίσως να χρησιμοποιούσα πιο έντονα χρώματα για να κάνω την παραμονή μου εδώ πιο ευχάριστη.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-07-08, 10:57
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Parvaneh Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω. Η υπογραφή σου, όπως και το άβατάρ σου σε κάνουν να ξεχωρίζεις και να αναγνωρίζεσαι εύκολα από τους συμφορουμίτες σου.

Και ίσως να χρησιμοποιούσα πιο έντονα χρώματα για να κάνω την παραμονή μου εδώ πιο ευχάριστη.
Δεν εχεις καθολου αδικο αλλα ο καθενας, ειτε ειναι ανθρωπος, ειτε ειναι κοινοτητα, ειτε ειναι χωρος, εχει την αισθητικη του. Το μεγαλύτερο μέρος των ανθρώπων που σχημάτισαν αυτο το χώρο έιναι συνηθισμένοι σε άλλες πιο μινιμαλιστικές και σοβαρες 'φιλοσοφίες' Η πλειονοτητα (και ο μεσος ορος ηλικιας της) καθοριζει την αισθητικη καποιου χωρου

Τα πράγματα που θεωρει ευχάριστα ένας 16χρονος μαθητής ή μια 20χρονη φοιτήτρια μπορεί να είναι ενοχλητικά για κάποιον 35χρονο προγραμματιστή. Νομιζω κι εσενα θα σε ενοχλουσε ενα ροζ μηνυμα bold με MSComicSans, και μια υπογραφη με 2-3 screenshots απο το Crysis :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-07-08 στις 13:18
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-07-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πράγματα που θεωρει ευχάριστα ένας 16χρονος μαθητής ή μια 20χρονη φοιτήτρια μπορεί να είναι ενοχλητικά για κάποιον 35χρονο προγραμματιστή
Για μένα λες;

Το θέμα της εμφάνισης του site είναι στην ουσία τρία αλληλένδετα θέματα.

(α) Αισθητική.
(β) Χρηστικότητα (look & feel, UI, usability).
(γ) Οργάνωσης περιεχομένου.

Ενώ η αισθητική είναι και θέμα γούστου, τα άλλα δύο δεν είναι. Το ύφος του συστήματος και το είδος των χρηστών που προσελκύει το σύστημα εξαρτώνται από τη σχεδίαση, όχι αντίστροφα (κοινώς, δεν κανονίζει ο χρήστης τι γουστάρει, αλλά ο σχεδιαστής σε ποιο κοινό στοχεύει).

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή τη στιγμή η Acro τα πηγαίνει χάλια στο (α). Έχω φτιάξει ολόκληρες λίστες με τα αισθητικά ζητήματα. Υπερβολικά πολλά fonts και διαφορετικά μεγέθη, κακές επιλογές fonts, έλλειψη anti-aliasing, απίστευτο βάρος (~300k για κάθε σελίδα!), μπάρες που καταστρέφουν την όρασή σου, ασφυκτική συμπίεση παντού, κλπ κλπ.

Η χρηστικότητα είναι καλούτσικη, πάνω κάτω, αλλά έχει πολλά σημεία που θα μπορούσε να βελτιωθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ. Πχ γιατί χρειάζεται να έχω μόνιμα ένα παράθυρο ανοιχτό στην αρχική σελίδα για να στείλω pages; Και καλά εγώ που έχω και το τέρας την οθόνη, όσοι μπαίνουν από Nokia Tablets (γκουχ) τι να πουν;

Η οργάνωση περιεχομένου θέλει αρκετή δουλειά, αλλά αυτό δεν είναι εφικτό λόγω της επιλογής του software της βάσης.

Και στο τέλος τέλος τι το συζητάμε; Αφού η απόφαση σ'αυτό έχει παρθεί προ πολλού — η Acro έτσι είναι και δεν αλλάζει.

(είναι ενδιαφέρον ότι η τακτική αλλαγή εμφάνισης είναι από τους καλύτερους τρόπους να προσελκύσεις νέους χρήστες, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-07-08, 13:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα λες;
Οχι, αναφερομουν σε ενα υποθετικο template :P

Αλλωστε εισαι μικροτερος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-07-08, 14:00
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, αναφερομουν σε ενα υποθετικο template :P

Αλλωστε εισαι μικροτερος
Πώς κάνεις έτσι για 2.85% διαφορά; Κάτω από το 5% είναι αποδεκτό σφάλμα. :-P
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-07-08, 14:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Όλα όσα λέει ο Αλέξιος είναι σωστά και μακάρι να μπορούσαμε να τα εφαρμόσουμε.

Εγώ δυστυχώς δεν έχω ούτε τις γνώσεις του Αλέξιου, ούτε την αντίληψη του, που διακρίνει κανείς καθαρά στις δικές του ιστοσελίδες.

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να μπορέσουμε να κρατήσουμε εδώ ζωντανά, το παρείστικο ύφος που είχε η AcroBase για πολλά χρόνια. Χωρίς να περιφρονώ την εμφάνιση που ασφαλώς, χρειάζεται σημαντική βελτίωση, με τις μικρές μας δυνάμεις προσπαθούμε κατά το δυνατόν, να έχουμε ενδιαφέροντα θέματα, καλή και ήρεμη ατμόσφαιρα, για να περνάμε όλοι μας λίγες ήρεμες ώρες, σαν να βρισκόμαστε με την παρέα μας.

Έχω ξαναπεί, ότι κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-07-08, 14:41
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω παντως εχω να πω οτι επειδη οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν εχουν επαρκεις γνωσεις,οχι για να θεωρηθουν προγραμματιστες αλλα ουτε απλοι επισκεπτες το φορουμ πρεπει να ειναι στημμενο συμφωνα με τις δικες τους αναγκες και οχι με τις δυνατοτητες ενος γκουρου.

πρεπει να ειναι να ειναι ευχρηστο για κατι τυπους σαν και εμενα γιατι ειτε σας αρεσει ειτε οχι εμεις ειμαστε η πλειοψηφια και εμας θελετε να προσελκυσετε..

αλλοιως καντε ενα φορουμ για διανοιες και βαθυγνωστες και φτιαχτε το κατα πως θελετε..

για τα pages πχ που λεει ο αλεξιος.. βγαλτε τα απο την ευκολη προσβαση και κρυφτε τα πισω απο καμια εντολη που για σας ειναι απλη αλλα για εμας ειναι χρησμος της πυθιας και θα εχετε εξασφαλισει οτι κανεις απο εμας δεν θα καταφερει να ξαναστειλει pages ever again για να θιξω μονο ενα απο τα πραγματα που δεν θα μπορεσουμε να ξανακανουμε και πιστεψτε με σας τα λεω εκ πειρας
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 24-07-08 στις 14:43
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-07-08, 14:54
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως εχω να πω οτι επειδη οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν εχουν επαρκεις γνωσεις,οχι για να θεωρηθουν προγραμματιστες αλλα ουτε απλοι επισκεπτες το φορουμ πρεπει να ειναι στημμενο συμφωνα με τις δικες τους αναγκες και οχι με τις δυνατοτητες ενος γκουρου.
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
...κοινώς, δεν κανονίζει ο χρήστης τι γουστάρει, αλλά ο σχεδιαστής σε ποιο κοινό στοχεύει.
Δηλαδή... αρέσει το κοινό τύπου "κόκκινη πάπια"; Στοχεύουμε σ' αυτό;
Σχεδιάζεται το site με βάση τον τύπο αυτό...

Μπορεί ο (τυχαίος, όχι ο συγκεκριμένος) γκουρού προγραμματιστής να σιχαίνεται την πάπια και κυρίως στην κόκκινη έκδοση, αλλά, το κριτήριο σχεδιασμού δεν το ορίζει ο ίδιος.

Δε βλέπω να διαφωνείτε...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-07-08, 21:10
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα pages πχ που λεει ο αλεξιος.. βγαλτε τα απο την ευκολη προσβαση και κρυφτε τα πισω απο καμια εντολη που για σας ειναι απλη αλλα για εμας ειναι χρησμος της πυθιας
Δε γράφει αυτό ο Αλέξιος, ούτε και κανένας άλλος παραπάνω. Κάτι έχεις παρεξηγήσει / παρανοήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-07-08, 21:51
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χρηστικότητα είναι καλούτσικη, πάνω κάτω, αλλά έχει πολλά σημεία που θα μπορούσε να βελτιωθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ. Πχ γιατί χρειάζεται να έχω μόνιμα ένα παράθυρο ανοιχτό στην αρχική σελίδα για να στείλω pages;
αυτο ειπε ο αλεξιος και δεν το επισημαινω ως παρατηρηση η επιτιμητικα η υπο μορφη παραπονου η επιθεσης

λεω απλα οτι ειναι φυσικο για τον γκουρου να βλεπει τα πραγματα με ενα πρισμα και εμεις οι αλλοι (εγω αν θελεις) με ενα αλλο

και οχι δεν εχω παρεξηγησει/παρανοησει τιποτα..απλα φοβαμαι μηπως γινει δυσχρηστο το φορουμ δια τους μη γνωριζοντες
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-07-08, 22:14
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
και οχι δεν εχω παρεξηγησει/παρανοησει τιποτα..απλα φοβαμαι μηπως γινει δυσχρηστο το φορουμ δια τους μη γνωριζοντες
Αυτή τη στιγμή για να στείλεις ένα page πρέπει να πας στην κεντρικη σελίδα, να βρεις το χρήστη που θες να στείλεις page, να πατήσεις πάνω του, και μετά να γράψεις το μήνυμά σου.

Εσένα σου φαίνεται απλή και λογική ακολουθία αυτή;

Στο Major και στο Μέγιστο το page ήταν διαθέσιμο όπου και να βρισκόσουν στο σύστημα. Φαντάζεσαι να έπρεπε να βγεις από τις τηλεσυνομιλίες και να μπεις σε άλλο module για να στείλεις ένα page;

Κώδικας:
/go page-module
***
Φεύγετε από τις τηλεσυνομιλίες.
page xenios καλησπέρα!
/go tele
***
Τηλεσυνομιλίες της Acrobase.
γεια σας πάλι παιδιά, τι έχασα;
***
From Xenios: καλησπέρα τζιγέρι μου.
Μισό λεπτάκι να στείλω άλλο ένα page.
/go page-module
page xenios καλά είμαι, εσύ τι κάνεις;
/go tele
να'μαι πάλι.
(και ούτω καθ'εξής)
Γιατί δε μπορώ να στείλω page απ'όπου και να είμαι και πρέπει να γεμίζω παράθυρα την οθόνη μου;

Μιλάω για απλοποίηση. Θα σου ήταν τόσο δύσκολο, πχ, να έχεις ένα εικονίδιο δίπλα σε κάθε ψευδώνυμο που να μπορείς να πιέσεις για να τους στείλεις page;

Μάλλον παρεξηγήθηκα τελείως πάλι.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 25-07-08 στις 10:20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.