Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > life coaching
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-20, 13:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Post 7 τρόποι να αυξήσουμε την αυτοπειθαρχία μας στα πράγματα που θέλουμε να κάνουμε

📍 Βρίσκουμε το λόγο που θέλουμε να το κάνουμε και ανιχνεύουμε αν είναι σύμφωνο με την κατεύθυνση που θέλουμε να πάμε τη ζωή μας αλλά και πόσο απαραίτητο είναι να γίνει, όπως επίσης και το μήπως υπάρχουν ευκολότερες εναλλακτικές
📍 Σκεφθείτε τους τρόπους που μας βοηθούν να ξεπεράσουμε την αναβλητικότητά μας. Π.χ. να ξεκινήσω και να πιεστώ για 5 λεπτά, να το σπάσω σε μικρότερα βήματα, ή να δεσμευτώ σε κάποιον τρίτο.
📍 Εξετάζουμε τα μοτίβα τα οποία μας οδηγούν σε αυτοπειθαρχία. Π.χ. εμφανίζω πειθαρχία όταν δουλεύω με ησυχία, όταν είμαι σε φάσεις δημιουργικές, όταν δουλεύω σε συγκεκριμένη ώρα της ημέρας, όταν είμαι σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον;
📍 Αφαιρώ από γύρω μου τους περισπασμούς (Κινητό, Social, TV, Φαγητό) και προσπαθώ να έχω τακτοποιημένο τον χώρο που δουλεύω
📍 Διαλογισμός και αυτοσυγκέντρωση. Με την εξάσκηση και τον καιρό βοηθάει πολύ στο να καταφέρνουμε να εστιάζουμε σε αυτό που κάνουμε, αυξάνοντας την αυτοπειθαρχία μας.
📍 Προσπαθώ να το κάνω συνήθεια. Ξεκινώ με μία πολύ εύκολη επαναλαμβανόμενη σχετική εργασία. Π.χ. να το κάνω κάθε μέρα έστω για 10 λεπτά. Η συστηματικότητα θα το καθιερώσει και θα μας εκπλήξει πόση πρόοδος θα έχει γίνει ύστερα από λίγο καιρό.
📍 Μετράω και καταγράφω την πρόοδό μου, ώστε να παίρνω θάρρος ότι προχωράω προς την κατεύθυνση που έχω θέσει.

Και μην ξεχνάτε ότι αν δυσκολευόμαστε για τα πιο πάνω , μπορούμε να συνεργαστούμε με έναν coach ώστε να μας βοηθήσει στην οργάνωση, στην παρακολούθηση και στην αναπροσαρμογή της πορείας προς τους στόχους μας.

Το άρθρο δημοσιεύθηκε αρχικά στο https://lifecoaching.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.