Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 21-08-09, 11:03
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλη Επιτυχια και Τελος...στην περιπετεια της Πολυτιμης Υγειας σου..
__________________
Varthol On Line
  #152  
Παλιά 21-08-09, 12:35
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.madata.gr/index.php/diafo...lth/41102.html deite ayto paidia>>>.
  #153  
Παλιά 21-08-09, 17:50
Το avatar του χρήστη GeorgeD
GeorgeD Ο χρήστης GeorgeD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-09 08:22
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλη επιτυχια σου ευχομαι ..εγω ειμαι απο τις καλες περιπτωσεις ... με καλη ανταποκριση στα φαρμακα.Τωρα ξεκινησα Remicade και ολα ηταν καλα στην πρωτη εγχυση. Γενιως το συστημα δουλευει ρολοι. Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι καθε περιπτωση ειναι σχεδον μοναδικη. Βοηθα η διατροφη πολυ αλλα και το πως αντιδρας στα φαρμακα. Το συριγγιο ειναι ζορικο αν ειναι εντερδερματικο..τοτε συνηθως χειρουργειο..οταν ειναι εντεροεντερικο μικρης εκτασης αστο μονο με αγωγη..Συνηθως Remicade & Humira εχουν καλα αποτελεσμα τα στα εντεροδερματικα . Εισαι απο θεσσαλονικη .. για οποιον ειναι απο θεσσνικη σας συστηνω και την γενικη κλινικη θεσνικης ..Ο γαστρεντερολογος εκει ειναι πολυ καλος και σαν γιατρος και σαν επικοινωνια (πραγμα που μετρα στην νοσο) εγω ειμαι μαζι του 7 χρονια και ειμαι ευχαριστημενος με την σοβαρη αντιμετωπιση του.. βημα βημα
  #154  
Παλιά 21-08-09, 19:30
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω εκανα θεραπεια με remicate για 2 χρονια κ 1.5 χρονο εκανα με humira.κ εγω θα παω σε κλινικη στην παλια τατιανα στην β.ολγας ειναι ενας χειρουργος εκει που μου τον συστησε καποιος γνωστος κ ειναι κορυφη.θα παω να δω κ ο θεος βοηθος.ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο γιατι εχω κουραστει απο χειρουργεια κ αλλαγες...
  #155  
Παλιά 22-08-09, 07:40
Το avatar του χρήστη GeorgeD
GeorgeD Ο χρήστης GeorgeD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-09 08:22
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλη επιτυχια και καλη δυναμη σου ευχομαι.. οι χειρουργοι ειναι παντα επιθετικοι στην προσεγγιση τους στην ελλαδα ... Αλλα ο καθενας μας ειναι μοναδικη περιπτωση ..Παντως ξερω οτι εχει καλους χειρουργους θεσνικη ..
  #156  
Παλιά 22-08-09, 19:37
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σε όλους. Εγώ αυτό τον καιρό βρίσκομαι σε μια ενδιάμεση κατάσταση. Εδώ και μια βδομάδα, μια ενεργούμαι κανονικά, μια κάνω διάρροια. Ελπίζω να είναι απλή διαταραχή. Έχω και τρομερή όρεξη και δεν αφήνω το έντερο να ηρεμήσει. Από την άλλη με πεθαίνει και ο φρονιμήτης μου και φοβάμαι μη μου κάνει κανένα πυρετό και επηρεαστεί και το έντερο... GeorgeD, όταν λες διατροφή τι ακριβώς εννοείς? Αποφυγή λαχανικών+φρούτων π.χ? Sofia κουράγιο... Α! και όσον αφορά τον τρόπο ζωής και τις συνήθειες, παιδιά αν καπνίζετε σταματήστε το. Θα κερδίσετε περισσότερη σταθερότητα και μεγαλύτερη διάρκεια ύφεσης της νόσου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katarina : 22-08-09 στις 19:40
  #157  
Παλιά 22-08-09, 21:14
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σου κατερινα.ηθελα να σου πω για καλο κ για κακο κανε εξετασεις κ απο κει θα καταλαβεις αν κατι δεν παει καλα πραγμα που το απευχομαι.ειναι πολυ δυσκολη η νοσος του crohn θελει τρομερη υπομονη κ μεγαλη ψυχικη ηρεμια.εγω την εχω απο το 2003 περασα απο πολλα σταδια κ ομως δεν το εβαλα κατω.το μονο που μενει ειναι να κοψω το τσιγαρο.ελπιζω ειλικρινα να μην εχεις τιποτα σοβαρο...
  #158  
Παλιά 25-08-09, 15:14
Το avatar του χρήστη GeorgeD
GeorgeD Ο χρήστης GeorgeD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-09 08:22
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για το θεμα της διατροφης εχω να πω παλι οτι τα παντα εξαρτονται απο την μοναδικη περιπτωση του καθενος μας..
Συνηθως
ΟΧΙ ωμα λαχανικα - βρασμενα και αυτα αν δεν σε πειραζουν
ΝΑΙ πρωτεινες --κρεας και λευκωματα
Οι υδατανθρακες ειναι καλοι αλλα με καποιους περιορισμους και μετρο ..πχ αν εισαι σε εξαρση ουτε μακαρονια ουτε πατατες ουτε ρυζι για λιγο να ηρεμησει η κατασταση ..γενικως υδατανθρακες που δεν μενουν πολυ στο γαστρεντερικο και δεν επιβαρυνουν την εντερικη χλωριδα

ΟΧΙ ΖΑΧΑΡΗ !!!
και γενικως αποφευγουμε επεξεργασμενα με συντηριτικα τροφιμα και ποτα. Αλκοολ με μετρο .. η μπυρα συνηθως φαιρνει διαροια και επιβαρυνει η μαγια ..

ΑΥΤΑ >>

http://www.crohns.net/
http://www.breakingtheviciouscycle.i...ase/a_to_f.htm
ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ
  #159  
Παλιά 25-08-09, 16:12
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
gianni pou rwtas gia omoiopathitiki ekana gia enan mina k den eida kanena apotelesma...malln xeiroterepsa k girisa sta palia farmaka...den tin arnoume tin omoiopathitki alla oxi an einai i asthenia se exarsi...
  #160  
Παλιά 25-08-09, 17:47
GiannisA Ο χρήστης GiannisA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-06-10 14:05
thanks ρε παιδια. ισως ξεκινησουμε να δουμε πως θα παει με την ομοιοπαθητικη αλλα χωρις να κοπουν τα γνωστα χημικα φαρμακα εννοειται. τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο. δεν ξερω τι θα κανουμε. θα δουμε. αν καποιος αλλος γνωριζει τιποτα απο την δικη του εμπειρια στην ομοιοπαθητικη ας μου στειλει οκ?
Αισιοδοξια παντως σε ολους! διαβασα προσφατα για ερευνες που γινονται για τα βλαστοκυτταρα στη νοσο του crohn. επισης διαβασα πως βοηθαει αρκετα η μαστιχα χιου, η αλοη βερα και το λαδι ψαριων. θα βοηθαω και θα ψαχνω οσο μπορω για την καταπολεμηση της νοσου.
  #161  
Παλιά 25-08-09, 17:53
GiannisA Ο χρήστης GiannisA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-06-10 14:05
επισης επικοινωνησα με καποιους ομοιοπαθητικους απο εξωτερικο. ενας Γαλλος που ζει Αμερικη και ενας Ινδος. και οι δυο μου ειπαν πως χρειαζονται τουλαχιστον 4-6 μηνες για να δουμε αποτελεσματα.αυτο που προτεινω στην κοπελα μου ειναι να δοκιμασουμε ομοιοπαθητικη χωρις να κοψουμε τα φαρμακα που παιρνει και μετα απο 6 μηνες αν δουμε καλα αποτελεσματα τοτε τα ελλατωνουμε συμφωνα παντα με την εποπτεια του γιατρου.
στειλτε οτι γνωριζεται για την ομοιοπαθητικη.
επισης στειλτε αν μπορειται αν ξερετε καποιον καλο ομοιοπαθητικο στην Ελλαδα.
Ευχαριστω.
  #162  
Παλιά 26-08-09, 10:25
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
ο ομοιοπαθητικος που πηγαινα εγω μου ειχε πει οτι αν παιρνεις και τα αλλα φαρμακα μαζι καθυστερουν ακομα πιο πολυ να ενεργησουν τα φαρμακα της ομοιοπαθητικης.. θυμαμαι πως επαιρνα κορτιζονη οταν πηγα και μου ειπε να την μειωνω σιγα σιγα κ οταν την σταματησω να ξεκινησω τα φαρμακα της ομοιοπαθητικης...δεν με βοηθησε η ομοιπαθητικη εμενα....ισως με εκανε χειροτερα γιατι ειχα σταματησει τα κανονικα φαρμακα....με βοηθησε ομως καπως ψυχολογικα...ο ομοιοπαθητικος λειτουργει κυριως σαν ψυχολογος...
ελπιζω η κοπελα σου εφοσον θα παιρνει κ τα κανονικα φαρμακα μαζι να βοηθηθει απο την ομοιοπαθητικη...
  #163  
Παλιά 26-08-09, 14:48
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΠΑΛΙ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ Κ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΗΠΩΣ Κ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ Κ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΠΑΛΙ ΣΥΡΙΓΓΙΟ.
  #164  
Παλιά 27-08-09, 00:42
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Sofia κουράγιο και υπομονή. Το συρίγγιο θα θεραπευτεί και η έξαρση θα περάσει γρήγορα. Κόψε και το τσιγάρο και να είσαι σίγουρη ότι σιγά σιγά ο οργανισμός σου θα ηρεμήσει. Θα προσαρμοστεί.
Όσον αφορά την ομοιοπαθητική, η περίπτωση του κάθε ασθενούς είναι βέβαια ξεχωριστή, αλλά εμένα ο γιατρός μου με αποθάρρυνε όταν του την ανέφερα... Είπε πως στην crohn δε βοηθάει ιδιαίτερα... Εγώ πάντως είμαι υπέρ των πειραματισμών και πάνω από όλα υπερ οποιουδήποτε πράγματος βοηθάει στην καλυτέρευση της ψυχολογίας. Είναι σημαντικό να είμαστε αισιόδοξοι, να πιστεύουμε ότι μπορούμε να γινόμαστε καλύτεροι-καλύτερα.. Το μυαλό-ψυχολογία και το σώμα αλληλεπιδρούν σε μεγάλο βαθμό και αλληλοεπηρεάζονται... γι' αυτό: think positive
  #165  
Παλιά 27-08-09, 00:48
Το avatar του χρήστη GeorgeD
GeorgeD Ο χρήστης GeorgeD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-09 08:22
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ

Αρχική Δημοσίευση από sofia1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΠΑΛΙ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ Κ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΗΠΩΣ Κ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ Κ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΠΑΛΙ ΣΥΡΙΓΓΙΟ.
ΠΟΙΟΣ ΓΑΣΤΡΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ?
ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΟΝΟ? ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ANTI ΤΝΦ -α ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ .. ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ...
ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ? ΤΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΥΝΗΘΩς ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΛΗ ΜΟΥ... ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.