Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-10, 08:31
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Brian Weiss και Σια

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κανείς με τα βιβλία του πρώην ψυχιάτρου νυν πνευματιστή Μπράιαν Βάις. Τα τελευταία 10 χρόνια έχω διαβάσει και τα 4 δικά του που έχω πάρει χαμπάρι ότι μεταφράστηκαν στα ελληνικά και θα ήθελα να συζητήσουμε κάποια θέματα.

Εισαγωγή: Το στόρι του τύπου λέει ότι ήταν ένας καταξιωμένος ψυχίατρος, διευθυντής της κλινικής Mount Sinai, μέχρι που γνώρισε την αλήθεια και με λίγα λόγια την έκανε προς τον χώρο του πνευματισμού. Τι συνέβη; Μια ασθενής του είχε πρόβλημα κατάποσης και επί ενάμιση χρόνο προσπαθούσε να τη βοηθήσει με τις κλασικές τεχνικές. Κάποια στιγμή του ήρθε η ιδέα να δοκιμάσει την ύπνωση και την αναδρομή στο παρελθόν. Στη δεύτερη συνεδρία της έδωσε την εντολή να "πάει πίσω, τότε που δημιουργήθηκε το πρόβλημα" και η τύπισσα άρχισε να του περιγράφει ιστορίες από την αρχαία Αίγυπτο (ή κάτι τέτοιο) όπου ένα ποτάμι ξεχείλισε και την έπνιξε. Αμέσως ένιωσε καλύτερα και τα συμπτώματά της σταδιακά υποχώρησαν.

Η ασθενής "άνοιξε τα μάτια" στο γιατρό, που άρχισε να διαβάζει για τη μετενσάρκωση και να δοκιμάζει την αναδρομή και με άλλους ασθενείς. Κάποια στιγμή μπήκαν στη μέση και κάποια ενισχυμένα πνεύματα - δάσκαλοι, που βοηθούν τις ψυχές μας στον ουρανό πριν μπούμε στο επόμενο σώμα. Αυτά μιλούσαν με άλλη φωνή μέσα από τους ασθενείς και έλεγαν διάφορες σοφίες.

Θεωρία:Όταν ως επιστήμονας ο doc ζητάει από τους δασκάλους να του εξηγήσουν τι συμβαίνει, εκείνοι του λένε ότι είναι δύσκολο να πιάσει το νόημα, αλλά του μιλάνε για παράλληλα σύμπαντα και διάφορα άλλα. Είναι παράξενο φυσικά το ότι ανάμεσα σε τόσες σελίδες τόσων βιβλίων, μόνο 2-3 σελίδες αφιερώνονται στο να μας εξηγήσουν πώς, τι και πού. Οι υπόλοιπες ασχολούνται με ιστορίες από το παρελθόν, περιπέτειες, ρομάντζα, δυνατές σχέσεις, κλπ.

Παραθέτω μερικές εξηγήσεις από τους δασκάλους:
(από το βιβλίο Μόνο η Αγάπη είναι Αληθινή, εκδόσεις Καστανιώτη σελ. 89-90)
"Καθώς οι δονήσεις της πνευματικής ενέργειας επιβραδύνονται ώστε να μπορούν να βιώνονται περισσότερο πυκνοδομημένα περιβάλλοντα, όπως είναι το δικό σας τρισδιάστατο επίπεδο, το αποτέλεσμα είναι να ποκρυσταλλώνεται το πνεύμα και να μεταμορφώνεται σε όλο και πιο πυκνά σώματα. Το πυκνότερο όλων είναι η φυσική (σωματική) κατάσταση. Οι δονήσεις του είναι οι πιο χαμηλές. Ο χρόνος φαίνεται ταχύτερος σ'αυτή την κατάσταση, γιατί η σχέση του ως προς το ρυθμό των δονήσεων είναι αντίστροφη. Όσο οι δονήσεις επιταχύνονται, τόσο ο χρόνος επιβραδύνεται. Με αυτή την έννοια, μπορεί να υπάρχει δυσκολία στην επιλογή του σωστού σώματος, του σωστού χρόνου επανόδου στη σωματική κατάσταση. Εξαιτίας την ανομοιογένειας του χρόνου, μπορεί να χαθεί η ευκαιρία... Υπάρχουν πολλά επίπεδα συνειδητόττηας, πολλές καταστάσεις κραδασμών. Δεν έχει σημασία να γνωρίζει κανείς όλα αυτά τα επίπεδα. Το πρώτο από τα επτά επίπεδα είναι το πιο σημαντικό για σας. Έχει σημασία να βιώνει κανείς το πρώτο επίπεδο, παρά να κάνει αφηρημένες σκέψεις και θεωρήσεις για τα ανώτερα επίπεδα. Τελικά θα πρέπει βέβαια να τα βιώσετε όλα... Το καθήκον σας είναι να διδάσκετε την εμπειρία. Να μετασχηματίζετε την πίστη σε εμπειρία ώστε η μάθηση να είναι πλήρης, επειδή η εμπειρία υπερβαίνει την πίστη. Μάθετε τους ανθρώπους να βιώνουν. διώξτε το φόβο. Διδάξτε τους να αγαπούν και να αλληλοβοηθιούνται...Αυτό αφορά στην ελεύθερη βούληση των άλλων. Αλλά το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να πλησιάζετε τους άλλους με αγάπη, με συμπόνια, και να τους βοηθάτε. Οι άνθρωποι πιστεύουν πως είναι τα μόνα πλάσματα που υπάρχουν. Αυτό δεν είναι αλήθεια. Υπάρχουν πολλοί κόσμοι και πολλές διαστάσεις... Υπάρχουν πολύ περισσότερες ψυχές απ'ό,τι φυσικοί φορείς. Η ψυχή μπορεί επίσης να διαχωριστεί, αν το επιθυμεί, και να βιώνει περισσότερες από μία εμπειρίες ταυτόχρονα. Αυτό είναι εφικτό, αλλά απαιτεί ένα επίπεδο ανάπτυξης στο οποίο οι περισσότεροι δεν έχουν φτάσει. Στο τέλος θα διαπιστώσουν ότι υπάρχει μία και μόνο ψυχή. Και ότι όλες οι εμπειρίες μοιράζονται ταυτόχρονα. Αυτό όμως δεν είναι κάτι που αφορά στο παρόν. (...) Η ενέργεια είναι φως, αγάπη και γνώση. Σοφία είναι η εφαρμογή αυτής της γνώσης με αγάπη... Υπάρχει μεγάλη έλλειψη σοφίας στο επίπεδό σας αυτή την περίοδο."

Κλείσιμο: Να σας ενημερώσω ότι τα βιβλία του έχουν εξελιχθεί σε κίνημα, ο Μπράιαν έχει ενώσει τη φωνή του με άλλους πνευματιστές, οργανώνουν συγκεντρώσεις και σεμινάρια, και μιλούν για τη Νέα Εποχή.
Επίσης να σας ενημερώσω για το ότι είναι υπαρκτό πρόσωπο αφού γνωστός γνωστού πήγε και τον βρήκε στην Αμερική και έπεσε λέει σε ύπνωση και είδε λέει κι αυτός προηγούμενες ζωές του.
Τέλος να σας ενημερώσω ότι η θεωρία του και τα λόγια του δείχνουν μεγάλη ταύτιση σημείων με τη θεωρία του Ινδουισμού.
Στο βιβλιοπωλείο Πολιτεία πάντως, αρχικά τοποθετούσαν τα βιβλία του στο ράφι με την Ψυχολογία, μετά στη Φιλοσοφία και σήμερα πλέον στο υπόγειο με τον Αποκρυφισμό.

Απορία
:Πώς το βλέπετε όλο αυτό;

ο δάσκαλος με το βιβλίο που τον έκανε πλούσιο, το Many Lives, Many Masters, ανά χείρας
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-01-10 στις 14:14 Αιτία: ανακριβεια στο λεξιλογιο ;)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-10, 13:10
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Βαγγέλη, αυτό το τάγμα, το τάγμα της αρκούδας τόβγαλες εσύ από το: πότε βούδας πότε κούδας; ή τόδες πουθενά γραμμένο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-10, 13:13
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγέλη, αυτό το τάγμα, το τάγμα της αρκούδας τόβγαλες εσύ από το: πότε βούδας πότε κούδας; ή τόδες πουθενά γραμμένο;
Το τάγμα της αρκούδας ήρθε μόνο του (εγώ μόνο μία φώναξα)
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-10, 13:17
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
έχεις δίκηο... αν φωνάξεις τον αρχηγό φέρνει και τα υπόλοιπα μέλη ή αν φωνάξεις ένα μέλος φωνάζει και τον αρχηγό του, που φέρνει και τους υπόλοιπους...

νομίζω πάντως σοβαρά, πως είναι εξέλιξη (μετεξέλιξη) του ινδουϊσμού... (αφού έχει σχετικές αρχές). Έχεις ασχοληθεί γενικώς με τέτοια θέματα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-10, 14:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κανείς με τα βιβλία του πρώην ψυχιάτρου νυν μενταλιστή Μπράιαν Βάις.
Μη μπερδευεις το μενταλισμο με τον πνευματισμό.

ΥΓ. Σουρρεαλιστικος τιτλος και σουρρεαλιστικη η επεξηγηση του τι θελει να πει ο ποιητης; νομιζα ειχε να κανει με Ρωσσους!
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-01-10 στις 14:13
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-10, 14:26
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...εχθές, βλέποντας τους επισκέπτες της βάσης, παρατήρησα (και μούκανε εντύπωση) πως πάνω από 10%, έβλεπαν την σελίδα: ποιος/ποιά ήσουν στην προηγούμενη ζωή.... και αν μπορεί να συνδεθεί με το παρόν, δεν ξέρω κατά πόσο συμβαδίζει η ανεύρεση του Φωτός με την στροφή - ροπή προς τη θεωρία των σκιών... είναι η περιέργεια; η έξαψη της φαντασίας; το εγώ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-10, 16:33
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...εχθές, βλέποντας τους επισκέπτες της βάσης, παρατήρησα (και μούκανε εντύπωση) πως πάνω από 10%, έβλεπαν την σελίδα: ποιος/ποιά ήσουν στην προηγούμενη ζωή.... και αν μπορεί να συνδεθεί με το παρόν, δεν ξέρω κατά πόσο συμβαδίζει η ανεύρεση του Φωτός με την στροφή - ροπή προς τη θεωρία των σκιών... είναι η περιέργεια; η έξαψη της φαντασίας; το εγώ;
Σε παρακαλώ πολύ! Εγώ ήμουν που έψαχνα διακαώς. Μην επικρίνεις και μην ενίστασαι! Ορίστε μας!
Ξέρεις πόσο με ταλανίζει το θέμα του τι ήμουν στην προηγούμενη ζωή μου;!
(ρε τι να ήμουν... τι να ήμουν... )
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-10, 16:59
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Σε παρακαλώ πολύ!...
Δεν επικρίνω και δεν ενίσταμαι... ψάξε (στους αλγόριθμους) και τα λέμε (εφόσον είμαστε στο κατάλληλο thread) ... άλλωστε, ο προσανατολισμός στο (ποθούμενο) φως... είναι απόλυτα ελεύθερο δικαίωμα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-10, 17:02
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
μόνο πεσμου για να μην με μπερδεύεις τι ισχύει; αυτό
ή αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-10, 17:11
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
ο προσανατολισμός στο (ποθούμενο) φως... είναι απόλυτα ελεύθερο δικαίωμα!
Ασφαλώς! Αλλά το (ποθούμενο) φως, επιδιώκει να το βρίσκει κανείς, κοιτάζοντας μπροστά και όχι πίσω*. Είναι ζήτημα κοινής λογικής. Εννοείται πως συμφωνούμε επί της ουσίας.


*και πού πίσω;! Σε ένα αμφίβολο πίσω!

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
μόνο πεσμου για να μην με μπερδεύεις τι ισχύει; αυτό

ή αυτό;
το δεύτερο φυσικά. Κι εσύ με μπερδεύεις ενίοτε με τα αποσιωπητικά σου, τις υπογραμμίσεις σου, τις παρενθέσεις σου και όλα τα αυτά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-10, 17:21
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
οκ θα προσπαθήσω (γενικώς) να είμαι πιο σαφής. σορυ.

πίσω από το ''αμφίβολο'' παρελθόν, έρχονται απτά και φυσικά αποτελέσματα:

Στη δεύτερη συνεδρία της έδωσε την εντολή να "πάει πίσω, τότε που δημιουργήθηκε το πρόβλημα" και η τύπισσα άρχισε να του περιγράφει ιστορίες από την αρχαία Αίγυπτο (ή κάτι τέτοιο) όπου ένα ποτάμι ξεχείλισε και την έπνιξε. Αμέσως ένιωσε καλύτερα και τα συμπτώματά της σταδιακά υποχώρησαν.
.

αυθυποβολή; υποβολή; φαντασία ή αλήθεια;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-10, 17:33
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
αυθυποβολή; υποβολή; φαντασία ή αλήθεια;
υποσυνείδητο ενδεχομένως. Έχει πολύ μεγάλο βάθος το άτιμο. Εγώ το αντιλαμβάνομαι από τα όνειρα που βλέπω κάθε βράδυ. Δε μπορείς να φανταστείς τις σκηνές... Ο εγκέφαλος (με τον τεράστιο αποθηκευτικό του χώρο) καταγράφει αμέτρητες πληροφορίες και εμπειρίες. Και στα σπίτια μας ακόμη, τα περισσότερα πράγματα είναι σε συρτάρια ή ντουλάπια κι όχι σε εμφανή σημεία.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-10, 18:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καποιος παραψυχολογος ειχε πει οτι οι αναδρομες στο παρελθον δια υπνωτισμου ειναι φανταστικες, και αποτελουν ενα ειδος ονειρου, η αναφερονται σε πολυ πρωιμες παιδικές αναμνήσεις.

Απο την αλλη εχω ακουσει/διαβασει (ανεκδοτως φυσικα) για καποιες αναδρομες που τυχαινει να ειναι ιστορικα εγκυρες και να εχουν επιβεβαιωθει (πχ να βρεθει το σπιτι στο οποιο υποτιθεται οτι ειχε ζησει ο "μετεμψυχωμενος")

Τωρα συγκεκριμενα παραδειγματα δεν εχω υποψη, ουτε εχω ψαξει για το αν οι συγκεκριμενες περιπτωσεις αμφισβητουνται και πως. Φανταζομαι οι σκεπτικιστες εχουν τις απαντησεις τους (http://www.skepdic.com/pastlife.html)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-01-10 στις 18:06
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-10, 18:57
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχουμε όλοι ακούσει πολλά.... το ζήτημα είναι τι κάνουμε.

Στη Ρόδο ένας συνεργάτης μου δοκίμασε με δύο φίλους του να αλληλοβοηθηθούν (ερασιτεχνικά) για να ταξιδέψουν σε προηγούμενες ζωές. Ο ίδιος τα κατάφερε, είδε ότι ήταν ένα αγόρι στην Τουρκία και κράτησε όνομα και διεύθυνση (αλλά δεν τα έχει επιβεβαιώσει ποτέ). Ένας άλλος από τους φίλους έπεσε στο κρεβάτι και δαιμονιζόταν για καμιά εβδομάδα.

Έχοντας διαβάσει τα συγκεκριμένα βιβλία, μπορώ να σας πω ότι είναι ιδιαίτερα καλογραμμένα (ειδικά το πρώτο είναι masterpiece) και μπορεί να πείσει πολύ κόσμο χωρίς να ιδρώσει. Τα επιχειρήματα που διάβασα από τη σελίδα των σκεπτικιστών είναι μάλλον ασθενή και αντιμετωπίζονται ένα προς ένα από τον κύριο Brian.

Όσο για το ενδεχόμενο μετεξέλιξης του ινδουϊσμού, δεν ξέρω αν μιλάμε για μετεξέλιξη. Ίσως για επένδυση, επιχορήγηση, globalization, στον αγώνα όλων των θρησκειών να κόψουν ένα κομμάτι από την πίτα. Και μη γίνω αντισημίτης, αλλά ο γιατρός μπορεί κάλλιστα να τα έχει τσεπώσει για να σύρει τον χορό.

Ποιά είναι βρε Γλίδορα η διαφορά πνευματιστή και μενταλιστή και με έχεις φάει;
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-10, 22:04
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Η ενέργεια είναι φως, αγάπη και γνώση...
Όταν πρόσωπα, καλούνται να αποκαταστήσουν απρόσωπη ενεργειακή σχέση (με τη βοήθεια των δασκάλων - πνευμάτων) με το Φως, την Αγάπη, την Γνώση... κατά τις επιταγές της Νέας Εποχής, και μόνο αυτό, ίσως θα έπρεπε να ήταν ικανό να προβληματίσει τον λογικό άνθρωπο για το πόσο αληθινό είναι, παρά τις ''θεραπείες''.

Αυτά μιλούσαν με άλλη φωνή μέσα από τους ασθενείς και έλεγαν διάφορες σοφίες.
... (πνευματοκατάληψη)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 24-01-10 στις 22:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.