Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-07, 20:12
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Η για να το κάνω λίγο πιό λιανό: Οι μη-ορθόδοξοι πολίτες είναι εξίσου Έλληνες με τους ορθόδοξους.
πχ σαν τους ελληνες πολιτες της θρακης μουσουλμανικου θρησκευματος που
δηλωνουν.....................τουρκο ;;;;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-07, 00:46
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 01:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
'H σαν τους Αμερικάνους πολίτες ορθόδοξου θρησκεύματος που δηλώνουν Έλληνες
μπα αυτοι δηλωνουν ελληνικης καταγωγης αμερικανοι πολιτες πραγμα που εχει σαφη διαφορα απο την δηλωση των εν ελλαδι "τουρκων"

ακομα οι εξ ελλαδος αμερικανοι παιρνουν παντα το μερος της αμερικης πρωτα και κυρια..σε αντιθεση με τους εδω που παιρνουν το μερος της τουρκιας πρωτα
και αυτο εχει φανει εντονα στις κατα καιρους δηλωσεις αμερικανων βουλευτων ελληνικης καταγωγης και τους μουσουλμανικου στοιχειου "ελληνες" βουλευτες..
(σαδικ και σια αν θυμοσαστε)
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-07, 07:42
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από concul Εμφάνιση μηνυμάτων
μπα αυτοι δηλωνουν ελληνικης καταγωγης αμερικανοι πολιτες πραγμα που εχει σαφη διαφορα απο την δηλωση των εν ελλαδι "τουρκων"

ακομα οι εξ ελλαδος αμερικανοι παιρνουν παντα το μερος της αμερικης πρωτα και κυρια..σε αντιθεση με τους εδω που παιρνουν το μερος της τουρκιας πρωτα
και αυτο εχει φανει εντονα στις κατα καιρους δηλωσεις αμερικανων βουλευτων ελληνικης καταγωγης και τους μουσουλμανικου στοιχειου "ελληνες" βουλευτες..
(σαδικ και σια αν θυμοσαστε)
Κατ'αρχήν γίνε πιο συγκεκριμένος σε αυτά που λες για τους βουλευτές μουσουλμανικού στοιχείου και για τους κατοίκους της Θράκης γενικότερα. Αυτο το "δηλώσεις" είναι αρκετά γενικό.

Γιατί εσύ βάζεις εισαγωγικά στην υπηκοότητα των Ελλήνων βουλευτών αυτών όμως;
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-07, 04:59
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 01:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχήν γίνε πιο συγκεκριμένος σε αυτά που λες για τους βουλευτές μουσουλμανικού στοιχείου και για τους κατοίκους της Θράκης γενικότερα. Αυτο το "δηλώσεις" είναι αρκετά γενικό.
Γιατί εσύ βάζεις εισαγωγικά στην υπηκοότητα των Ελλήνων βουλευτών αυτών όμως;
ποσο συγκεκριμενο να στο κανω; οι ανθρωποι δηλωνουν (τωρα τι εννοεις γενικη δηλωση δεν ξερω γραπτα δεν μου το εχουν δωσει) δημοσια και επανειλημμενα οτι ειναι τουρκοι δια στοματος βουλευτων μουσουλμανων ,κατηδων μουφτηδων και πολιτων (και αναφερθηκα και στον σαδικ σαν ενα εξ αυτων ).θελουν πχ αναμεσα στα αλλα ο μουφτης τους να διοριζεται απο το τουρκικο κρατος..λες και εμπιπτουν στην δικαιοδοσια του τουρκικου κρατους..

οσο για τα εισαγωγικα...νομιζα οτι δεν χρηζουν εξηγησεως αλλα ας ειναι..

το ελληνικο κρατος τους ονομαζει ελληνες πολιτες μουσουλμανους το θρησκευμα οπως και πραγματικα ειναι..
οι ιδιοι αποκαλουν εαυτους τουρκους και εγω για να "μεταφρασω" την διαφορα τους λεω "ελληνες" σε εισαγωγικα..

αν δεν συμφωνεις με τα εισαγωγικα μου κανε αν θελεις μια προταση πως να το γραφουμε ετσι ουτως ωστε και να βγαζουμε μια ακρη και να μην εχεις αποριες
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη concul : 08-04-07 στις 05:13
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-07, 20:33
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχεις σκεφτεί ότι αυτοχαρακτηρίζονται Τούρκοι, όχι ως ανθέλληνες αλλά ως αντίδραση στον επίσημο χαρακτηρισμό (που οι ίδιοι ενδεχομένως να θεωρούν ανακριβή) "μουσουλμανική μειονότητα";

Γιατί δεν τους ονομάζουμε απλώς αυτό που είναι: Έλληνες Τούρκικης καταγωγής;*

Διαφωνώ επίσης με την έννοια της "αναγνωρισμένης μειονότητας" είτε είναι θρησκευτική είτε όχι. Οφείλει το κράτος να ορίζει τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες ελευθερίες σε όλους. Εδώ βεβαίως η Συνθήκη της Λωζάννης μας ανάγκασε να δράσουμε έτσι-με το σκεπτικό ότι οι άνθρωποι ζούσαν εκεί για εκατοντάδες χρόνια με συγκεκριμένα ήθη και έθιμα.

Και οι συγκεκριμένοι εφ'όσον μαθαίνουν την Ελληνική γλώσσα στο σχολείο, πληρώνουν φόρους στην Ελλάδα, και υπηρετούν στις Ελληνικές ένοπλες δυνάμεις, δικαίωμα τους να προσεύχονται στον αλλάχ αντί στον Ιησού. Δικαίωμα τους επίσης να μιλάνε Τούρκικα στις προσωπικές τους συναλλαγές.

Για τους μούφτηδες και τον διορισμό τους, θεωρώ ότι απλώς το Ελληνικό κράτος οφείλει να ΜΗΝ τους διορίζει και να μην μπλέκεται γενικώς στα θέματα θρησκείας. Η ίδια απεμπλοκή οφείλει να γίνει για όλες τις θρησκείες και να είναι αμφίδρομη.

*Εννοώ το ποσοστό που όντως είναι καταγωγής Τούρκικης. Και αφορά άτυπο χαρακτηρισμό, όχι κάποια επίσημη θέση η μεταχείριση.

Όλη αυτή συζήτηση γύρω από τους κάτοικους της Δυτικής Θράκης πάντως έχει ελάχιστη σχέση με τον διαχωρισμό εννοιών που έκανα εγώ μεταξύ εθνικότητας και θρησκείας.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-07, 00:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν τους ονομάζουμε απλώς αυτό που είναι: Έλληνες Τούρκικης καταγωγής;*
Γιατί η συνθήκη Βενιζέλου Κεμάλ όρισε τον Τουρκόφωνο πληθυσμό της Θράκης Έλληνες και γι αυτόν τον λόγο δεν τους ξερίζωσε από τα σπίτια τους στην ανταλλαγή πληθυσμού. Την ίδια ώρα ο Ελληνόφωνος πληθυσμός της Κωνσταντινούπολης ονομάστηκε Ελληνικός.

Για τους μούφτηδες και τον διορισμό τους, θεωρώ ότι απλώς το Ελληνικό κράτος οφείλει να ΜΗΝ τους διορίζει
Τους Μουφτήδες στην Τουρκία τους διορίζει το Τουρκικό κράτος, το ίδιο ακριβώς γίνεται και στην Ελλάδα. Ακολουθούμε τους δικούς τους νόμους.

Μην ξεχνάς ότι η ασημαντότητα ενός Μουφτή μιας μειονότητας σε τίποτα δεν έχει να κάνει με την ακτινοβολία του Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως Νέας Ρώμης και Οικουμενικού Πατριάρχη. Παρ' όλα αυτά η Ιερά Σύνοδος του Οικουμενικού Πατριαρχείου στέλνει μια λίστα με 3 υποψηφίους Πατριάρχες και το Τουρκικό κράτος επιλέγει τους δύο επικρατέστερους.

Με αυτό τον τρόπο οι Τούρκοι έχουν αποκλείσει μοναδικές μορφές από τον Θρόνο του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Δεν θα γίνει καμιά παραχώρηση στους Έλληνες Μουσουλμάνους το Θρήσκευμα. Έως εδώ! Την ίδια ώρα οι Τούρκοι κρατάνε κλειστή την μεγάλη του Γένους Σχολή, την κοιτίδα των μεγάλων ιεραρχών της ορθοδοξίας.

Κανείς ενδοτισμός!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-07, 01:35
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτρέψτε μου να συμβάλω με την παρατήρηση ότι δεν έχω συναντήσει κανένα άθεο, αλλά πολλούς άθρησκους. Η έμφυτη αναζήτηση του υπερβατικού μπορεί να οδηγήσει σε υποκατάστατα πίστης και θρησκείας: Μήπως η λατρεία της πολιτικής Δύναμης, του Χρήματος,του Πανσεξουαλισμού, δεν έχουν αντικαταστήσει τη θρησκεία;

Το άσχημο είναι οτι ο τρόπος με τον οποίο ασκείται η κάθε θρησκεία , δηλ. αποξενωμένη απο το υπερβατικό στοιχείο και ανθρωποκεντρικά φερόμενη, λειτουργεί αρνητικά και φθείρει την ίδια την ουσία της.

Και τότε δεν μας φταίνε οι "άθεοι", όταν ο κόσμος μας μυρίζει απο την πτωμαϊνη του Νιτσε-ϊκού Θεού...
Το λες γιατί δεν έχεις γνωρίσει εμένα

Αν και οι μεγάλες επιχειρήσεις προκαλούν ανησυχία με τη συμπεριφορά τους (βλέπε Walmart) Η θρησκεία, η δεισιδαιμονία, και η πίστη στο παραφυσικό ζουν και βασιλεύουν φίλε tertios.

Ανησυχητικό είναι ότι εδώ στις ΗΠΑ μας πλασάρουν θρησκευτικές μισαλλοδοξίες μέσα από οργανώσεις (υποτίθεται) για το γενικό καλό ουσιαστικά μετατρέποντας αυτές τις οργανώσεις σε εργαλείο προσηλυτισμού.

Παραδείγματα:

Οι πρόσκοποι στις ΗΠΑ εδώ και 20 χρόνια είναι ιδιοκτησία των Μορμόνων. Ο οδηγός συμπεριφοράς τους λέει ξεκάθαρα να βάζουν τον θεό πριν από τη πατρίδα και τον εαυτό τους. Έχουν μια σταθερή πολιτική διάκρισης και διωγμού εναντίον ομοφυλόφιλων και άθεων. Όλα αυτά ενώ λαμβάνουν κρατικά κονδύλια. Ευτυχώς οι προσκοπίνες έχουν άλλη δοιήκηση και δεν συμπεριφέρονται ανάλογα

ΑΑ (Alcoholics Anonymous) - αναγκάζουν όλα τα μέλη να ασπαστούν τον θεό ως τον μόνο σωτήρα τους και να παραδεχτούν ότι δεν έχουν έλεγχο στο ίδιο τους το σώμα. Ευτυχώς ανώτατα δικαστήρια έχουν αποφανθεί ότι εξαναγκασμός παρακολούθησης μαθημάτων ΑΑ (ως μέρος καταδίκης για έγκλημα μέθης) αποτελεί παραβίαση του διαχωρισμού κράτους/εκκλησίας

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα πιο Ελληνικό: ψάξε γιατί εσύ ΔΕΝ διδάχτηκες την Δαρβινική Εξέλιξη στο μάθημα Βιολογίας στο σχολείο.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SimonSays : 11-04-07 στις 01:38
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-07, 04:22
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λες γιατί δεν έχεις γνωρίσει εμένα


Για να σου φέρω ένα παράδειγμα πιο Ελληνικό: ψάξε γιατί εσύ ΔΕΝ διδάχτηκες την Δαρβινική Εξέλιξη στο μάθημα Βιολογίας στο σχολείο.
Ρίξε μια ματια στο βιβλίο του γάλλου άθεου Robert Escarpit με τίτλο Ανοιχτό Γράμμα στο Θεό. Θα σου αρέσει.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.