Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > life coaching
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-14, 17:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συνεδρία στο life coaching

Στο life coaching προσπαθούμε να φτάσουμε στον επιθυμητό στόχο, όπως αυτός έχει τεθεί από τον ενδιαφερόμενο, μέσα από ανοιχτές ερωτήσεις που θα μας θέσουν σε αναστοχασμό έτσι ώστε η λύση να βρεθεί από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο. Ακολουθεί ένα σύντομο απόσπασμα από μια life coaching συνεργασία ώστε να πάρετε μια ιδέα για την παραπάνω αρχή.

Π. Δεν έχω καθόλου προσωπικό χρόνο να ασχοληθώ με πράγματα που θα με κάνουν να νιώσω καλά.

C. Τι σε εμποδίζει να έχεις προσωπικό χρόνο;

Π. Γυρίζω από τη δουλειά και πρέπει να ασχοληθώ με τα παιδιά.

C. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να σε βοηθήσει με τα παιδιά;

Π. Ο συζυγός μου, αλλά γυρίζει κουρασμένος από τη δουλειά και δεν θέλω να τον φορτώσω με τις ασχολίες των παιδιών.

C. Κάνε μια υποθετική σκέψη ότι ο σύζυγός σου θα μπορούσε να σε βοηθήσει με τα παιδιά. Πώς φαντάζεσαι τότε τον προσωπικό σου χρόνο;

Π. Θα χαλάρωνα λίγο και εγώ. Θα πήγαινα ένα κομμωτήριο με την ησυχία μου, μπορεί να ξεκινούσα λίγο γυμναστική ή θα πήγαινα για καφέ με φίλες μου εκτός γραφείου.

C. Πώς βλέπεις τον εαυτό σου αν τα έκανες όλα αυτά;

Π. Σκέφτομαι ότι θα ήμουν πιο χαλαρή, με λιγότερα νεύρα και περισσότερη όρεξη να κάνω τα καθημερινά πρακτικά πράγματα με καθαρότερο μυαλό.

C. Μου λες λοιπόν ότι θα ήσουν πιο χαλαρή και πιο ανανεωμένη κατά κάποιον τρόπο;

Π. Ακριβώς.

C. Πόσο συχνά θα ήθελες να το κάνεις αυτό;

Π. Όπως αισθάνομαι τώρα, ακόμα και μία φορά την εβδομάδα να μπορούσα θα ήταν τέλεια.

C. Μου ακούγεται πολύ σημαντικό για σένα να έχεις αυτήν την ελεύθερη μέρα μέσα στην εβδομάδα.

Π. Έτσι νομίζω και εγώ!

C. Πώς θα μπορούσες να το κανονίσεις αυτό με το συζυγό σου;

Π. Θα το συζητήσω μαζί του αλλά δεν ξέρω αν θα το δεχτεί;

C. Πότε το ξανασυζητήσατε τελευταία φορά;

Π. Δεν το έχω ζητήσει ποτέ. Θεωρώ ότι η ασχολία με τα παιδιά είναι δουλειά της μαμάς.

C. Υπάρχουν κάποιες μέρες που ο μπαμπάς ασχολείται μαζί τους;

Π. Ναι το Σαββατοκύριακο, πάνε κάποια βόλτα όλοι μαζί και εγώ ασχολούμαι με την καθαριότητα του σπιτιού. Μπορώ να πω ότι επιστρέφουν όλοι χαρούμενοι.

C. Ας συνοψίσουμε λίγο. Ακούω εσένα να έχεις αναλάβει το ρόλο της μαμάς και της καθαριότητας του σπιτιού και να έχεις ανάγκη από λίγο προσωπικό σου χρόνο και επίσης ότι ο συζυγός σου περνάει καλά όταν είναι με τα παιδιά.

Π. Ναι. Τώρα όπως τα ακούω δεν θα ήταν παράλογο να έχω 2-3 ώρες κάθε εβδομάδα ελεύθερες για τις προσωπικές μου ασχολίες ζητώντας την βοήθεια του συζύγου μου.

C. Τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Π. Θα κάνω μία συζήτηση μαζί του και θα του εξηγήσω πώς βλέπω την κατάσταση. Νομίζω θα με καταλάβει. Εξάλλου και αυτός έχει τον προσωπικό του χρόνο με τους φίλους του κάθε Παρασκευή που βγαίνουν για φαγητό το βράδυ.

Το παραπάνω είναι ένα παράδειγμα για να καταλάβετε την λογική του life coaching το οποίο βασίζεται κυρίως σε ερωτήσεις μη κατευθυντικού χαρακτήρα καθώς στο coaching θεωρούμε ότι ο ενδιαφερόμενος αφού αναγνωρίσει σαφώς τον στόχο του, στη συνέχεια βοηθώντας τον να οργανώσει τις σκέψεις τους μπορεί να πετύχει το αποτέλεσμα που θέλει καθώς ο ίδιος ξέρει πολύ καλύτερα την κατάσταση στη ζωή του.

Αυτός είναι και ο λόγος ότι το coaching μπορεί να έχει πιο άμεσα και πιο διαχρονικά αποτελέσματα σε σχέση με άλλες πιο επεμβατικές μεθόδους (στην περίπτωση πάντα που απευθυνόμαστε σε ανθρώπους που δεν χρειάζονται ανάγκη κάποιας πιο εξειδικευμένης παρέμβασης όπως αυτή ενός επαγγελματία ψυχολόγου).

http://www.lifecoaching.gr

Μίλτος Τσιάκαλος
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.