Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > life coaching
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-14, 19:54
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
life coaching / Προσωπικές αξίες

Οι προσωπικές αξίες στο life coaching αποτελούν όλα εκείνα τα ενδιαφέροντα με τα οποία έχουμε μια φυσική τάση να ασχολούμαστε και τα οποία απολαμβάνουμε χωρίς να χρειάζεται να αισθανόμαστε πίεση για να τα κάνουμε πράξη.

Όταν η ζωή μας και η εργασία μας είναι ευθυγραμμισμένες με αυτές τις προσωπικές αξίες, νιώθουμε ότι είμαστε ‘ο εαυτός μας’ και γεμάτοι ενέργεια σε αυτό που ζούμε. Ο χρόνος που περνάμε όταν ασχολούμαστε με πράγματα που περιλαμβάνουν τις προσωπικές μας αξίες φαίνεται να περνάει πολύ γρήγορα και νιώθουμε ‘χωμένοι’ για τα καλά μέσα σε αυτές τις ασχολίες.

Οι περισσότερες από τις προσωπικές μας αξίες, μας ακολουθούν από παιδιά και είναι αποτέλεσμα γενετικών και περιβαλλοντικών επιρροών που πιθανώς δεχτήκαμε σε ανύποπτο χρόνο.

Για παράδειγμα σε ένα παιδί μπορεί να αρέσει να αποσυναρμολογεί και να ξαναφτιάχνει τα παιχνίδια του. Μελλοντικά ως ενήλικας μπορεί να απολαμβάνει να ασχολείται με κατασκευές ή επιδιορθώσεις. Το ‘να επιδιορθώνει’ πράγματα αποτελεί πιθανώς μία προσωπική του αξία την οποία όταν εξασκεί αισθάνεται γεμάτος.

Στην πορεία μας και αποκτώντας νέες εμπειρίες κάποιες από αυτές τις αξίες μπορεί να μεταβληθούν και να μας κάνουν να απολαμβάνουμε νέους τομείς της ζωής μας.

Η ανίχνευση των προσωπικών αξιών μπορεί να έχει εφαρμογή τόσο στην προσωπική όσο και στην επαγγελματική μας ζωή.

Όταν αισθανόμαστε πιεσμένοι στη ζωή μας, χωρίς νόημα (εφόσον δεν συντρέχουν άλλοι ψυχολογικοί λόγοι υγείας π.χ. κατάθλιψη) κάνοντας μία ανάλυση των προσωπικών μας αξιών μπορούμε να δούμε κατά πόσο είμαστε ευθυγραμμισμένοι με αυτές ή κατά πόσο ασχολούμαστε με πράγματα εντελώς διαφορετικά κάτι που μπορεί να έχει σαν συνέπεια την παρούσα άβολη κατάσταση που βιώνουμε.

Το ίδιο ισχύει μπορεί να ισχύει και με το επάγγελμα μας. Μπορεί να είμαστε σε ένα χώρο που καμία σχέση δεν έχει με τις προσωπικές μας αξίες και να αισθανόμαστε ‘βαρεμάρα’, τέλμα, καμία όρεξη για να προχωρήσουμε ή να ασχοληθούμε περαιτέρω. Οι προσωπικές μας αξίες θα μας βοηθήσουν να επιλέξουμε πιθανώς και το αντικείμενο στο οποίο θα αισθανόμαστε δυνατοί να προχωρήσουμε και να είμαστε πλήρως παραγωγικοί σε αυτό που κάνουμε.

Στο life coaching υπάρχουν εργαλεία τα οποία μπορούν να μας βοηθήσουν να ανιχνεύσουμε αυτές τις αξίες και να απομονώσουμε από μία πληθώρα αξιών* αυτές που ανταποκρίνονται στον καθένα από εμάς. Καταλήγοντας σε 4-5 από αυτές με τις κατάλληλες ερωτήσεις και αποκλείοντας αξίες που πιθανώς αποτελούν ‘πρέπει’ ή αξίες άλλων (όπως των γονιών μας ή των κοντινών μας ανθρώπων), τις επαληθεύουμε παρατηρώντας την ζωή μας και ανακαλύπτουμε το πώς αισθανόμασταν όταν ήμασταν ευθυγραμμισμένοι με αυτές. Στη συνέχεια θέτουμε στόχους για το πώς μπορούμε να αλλάξουμε τη ζωή μας ή την εργασία μας ώστε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτές και παρακολουθούμε την πορεία προς την επιτυχία αυτών των στόχων. Σε αυτήν την πορεία θα μάθουμε πολλά που θα μας πάνε ακόμα ένα βήμα παραπέρα στην προσωπική μας εξέλιξη.

*Ένα μικρό δείγμα από τις αναφερόμενες αξίες μπορείτε να δείτε στην παρακάτω λίστα:

Να βελτιώνω, να εξυπηρετώ, να βοηθάω, να σχεδιάζω, να εφευρίσκω, να χρησιμοποιώ την φαντασία μου, να εμπνέω, να είμαι τελειομανής, να μαθαίνω, να παρατηρώ, να είμαι με κάποιον, να έχω πολλούς ανθρώπους γύρω μου, να ηγούμαι, να παθιάζομαι, να διασυνδέομαι, να είμαι σε επαφή με το περιβάλλον, να ασχολούμαι με την θρησκεία, να διασκεδάζω, να βιώνω αισθησιασμό, να κάνω πράγματα μόνος μου, να ριψοκινδυνεύω, να διδάσκω.

lifecoaching.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.