Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > life coaching
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-14, 22:38
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Post Τι είναι το life coaching

Το life coaching είναι μια διαδικασία που αφορά στη δημιουργική συνεργασία δύο ή περισσοτέρων ανθρώπων, με σκοπό την μεγιστοποίηση του προσωπικού ή επαγγελματικού δυναμικού μέσω της οργάνωσης ξεκάθαρων και πραγματοποιήσιμων στόχων.

Χρησιμοποιώντας συστηματικά, τεχνικές που εμπεριέχουν γνώσεις από τις κοινωνικές επιστήμες και τη φιλοσοφία προσπαθεί να ενδυναμώσει και να εμπνεύσει καθώς και να οργανώσει με τον βέλτιστο τρόπο όλες εκείνες τις παραμέτρους που θα βοηθήσουν στην πραγματοποίηση ενός ζητούμενου σκοπού από τον πελάτη, βοηθώντας τον έτσι να αναπτυχθεί και να λειτουργήσει καλύτερα.

Η θεματολογία με την οποία συνήθως ασχολείται το coaching αφορά σε αιτήματα στήριξης για δύσκολες αποφάσεις, σε θέματα σχετικά με διαπροσωπικές σχέσεις, σε έλλειψη κινήτρου ή στασιμότητα στην προσωπική ή/και επαγγελματική ζωή, θέματα σχετικά με τον γάμο ή το διαζύγιο, σε έλλειψη στόχων/ονείρων, αιτήματα αλλαγής εργασίας/καριέρας/επαγγελματικού ρόλου, σε θέματα δυσλειτουργίας ομάδων μέσα σε μια επιχείρηση, σε θέματα ενδυνάμωσης του ηγετικού ρόλου ενός στελέχους και σε οτιδήποτε μπορεί να εμπεριέχει κάποια σημαντική αλλαγή ή/και επίτευξη στόχου.

Ουσιαστικά το life coaching έχει να κάνει με την ενθάρρυνση των ατόμων να πετύχουν την αλλαγή μέσα από τη μάθηση. Μπορεί να βοηθήσει τον καθένα να κάνει περισσότερα, να πετύχει περισσότερα, να συνεισφέρει περισσότερα και το βασικότερο να απελευθερώσει όλο το δυναμικό του. Στη συνεχή αναζήτησή μας για επιτυχία, ευτυχία και ολοκλήρωση, το life coaching προσφέρει έναν τρόπο όπου ένα άτομο (ο life coach) μπορεί να υποστηρίξει ειλικρινώς την πρόοδο του άλλου (coachee) και αντίστροφα.

Μέσα από αυτό το club θα προσπαθήσουμε να σας φέρουμε σε επαφή με θέματα που αφορούν την προσωπική σας ανάπτυξη, την ενδυνάμωση της αυτοπεποίθησής σας και της αυτογνωσίας σας όπως επίσης και να απαντήσουμε σε ερωτήσεις σας ή ακόμα και να σας βοηθήσουμε online και offline να βάλετε σε τάξη ερωτήματα που αφορούν στην προσωπική σας πορεία, στο προσωπικό σας νόημα και να θέσετε στόχους που να σας κάνουν να νιώσετε ότι προχωράτε σε έναν δρόμο που σας κάνει να αισθάνεστε γεμάτος.

Μίλτος Τσιάκαλος
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-17, 22:41
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Θα ήθελα να διατυπώσω μια-δυο ερωτήσεις που μου εξέφρασε μία φίλη και θυμάμαι πως ήταν και δικές μου απορίες ή "αντιστάσεις" όταν πρωτοδιάβασα για το coaching.

"Πόσο καλά μπορεί να με καταλάβει ο coach για να με βοηθήσει;"
"Μα, μπορεί να καταλάβει το ίδιο καλά και να βοηθήσει αποτελεσματικά όλα αυτά τα διαφορετικά άτομα που αναλαμβάνει;"
"Πως γίνεται να ξέρει ο coach και να με συμβουλεύσει τι να κάνω - όταν εγώ η ίδια, ο ίδιος δεν ξέρω τι μου γίνεται, δεν ξέρω προς τα που να στραφώ, δεν ξέρω τι να κάνω;!"

Αν θέλεις, δώσε μας την επιστημονική σου προσέγγιση, απάντησε στις παραπάνω ερωτήσεις (που πολλοί μπορεί να έχουν), ξεδιάλυνε τις παρανοήσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-17, 15:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
"Πόσο καλά μπορεί να με καταλάβει ο coach για να με βοηθήσει;"
Γεια σου Christi. Το ερώτημα σε αυτό δεν είναι πόσο καλά μπορεί να σε καταλάβει ο coach, αλλά πόσο καλά μπορείς να καταλάβεις εσύ τον εαυτό σου με τις ερωτήσεις που θα σου κάνει

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
"Μα, μπορεί να καταλάβει το ίδιο καλά και να βοηθήσει αποτελεσματικά όλα αυτά τα διαφορετικά άτομα που αναλαμβάνει;"
Καθώς δουλειά του coach δεν είναι να κατευθύνει τον συνεργάτη του αλλά να του βγάλει τον καλύτερο τους εαυτό, οι ερωτήσεις που θα του κάνει έχουν να κάνουν με το πόσο καλά μπορεί να αντιληφθεί ο coachee τον ίδιο του τον εαυτό με βάση τις ερωτήσεις ξεκλειδώματος που θα του κάνει.
Για παράδειγμα στην ερώτηση 'πώς φαντάζεσαι την καλύτερη version του εαυτού σου;' οι απαντήσεις ποικίλουν ανάλογα με τον συνομιλητή.
Στη συνέχεια η ερώτηση 'τι σε εμποδίζει να πας προς τα εκεί;' έχει να κάνει με τον ίδιον το συνομιλητή

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
"Πως γίνεται να ξέρει ο coach και να με συμβουλεύσει τι να κάνω - όταν εγώ η ίδια, ο ίδιος δεν ξέρω τι μου γίνεται, δεν ξέρω προς τα που να στραφώ, δεν ξέρω τι να κάνω;!"
Σκοπός του life coaching δεν είναι να σε συμβουλεύσει αλλά να σου αναδείξει αυτά που εσύ ξέρεις (π.χ. ποιά είναι τα δυνατά σου σημεία, με ποιές αρχές παίρνεις τις αποφάσεις σου, να σε βάλει να δεις το ίδιο πρόβλημα από μία άλλη δική σου οπτική), να βρεις τις προσωπικές σου αξίες (και όχι των άλλων) οι οποίες όταν τις ακολουθείς αισθάνεσαι να είσαι πλήρης.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-17, 22:45
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΥΓ:
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-17, 19:01
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
amigos, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Είναι πολύ διευκρινιστικές και το coaching (στα μάτια μου) φαίνεται ελκυστικό.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-17, 21:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και γιατί ρε φιλαράκι ασχολούνται κατά βάση γυναίκες;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-17, 23:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί οι άντρες δεν θελουν να αλλάξει κάτι κατά βάση
καθοτι βολεμένοι, σε αντίθεση με τις γυναίκες.
Επίσης ένας άλλος λόγος είναι ο ίδιος με αυτόν που οι άντρες δεν ζητούν πληροφορίες οταν έχουν χαθεί και στέλνουν τις γυναίκες να ρωτήσουν
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
Naias (13-03-17)
  #8  
Παλιά 13-03-17, 13:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν θα το έλεγα...
Εκτός αν αποτελώ εξαίρεση.
Ίσως για αυτό στις παρέες μου ήμουν πάντα σαν κοκόρι σε κοτέτσι
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-17, 14:03
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
στα λόγια μου έρχεσαι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.