Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-07, 13:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η εξελιξη της αλφαβητου

Δειτε τη!

(τουλαχιστον ενα μερος της)

__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 20-09-07 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-07, 13:36
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Τέλειο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-07, 13:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δειτε τη!
Ώστε οι κύριοι φοίνικες ανακάλυψαν την αλφάβητο;

4000 χρόνια πριν εμφανιστούν οι Φοίνικες στην Γη, στον νεολιθικό οικισμό της Αλονήσου στις Σποράδες, υπήρχαν πήλινα αγγεία με τα 19 από τα 26 γράμματα της μεταγενέστερης αρχαιοελληνικής αλφαβήτου.

Ο μύθος των φοινίκων έχει παρέλθει, καλά θα κάνουν να το καταλάβουν μερικοί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-09-07 στις 15:49
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-07, 13:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
η αλφαβητος απο ο,τι διαβασα προσφατα, δεν εφευρεθηκε απο τους Φοινικες, αλλα στην αιγυπτο γυρω στα 2000 πΧ

Αυτο που αναφερεις, για καποιο λογο, δεν αποτελει την ορθοδοξη επιστημονικη θεωρια...

Η ελληνικη αλφαβητος ομως εχει ομοιοτητες με αντιστοιχους γλυφους της Γραμμικης Β (η οποια ομως χρονολογειται το νωριτερο 1500 πΧ)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-11-07 στις 14:19
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-07, 14:14
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Ό,τι και να λες μικρέ Γίλδωρα (εκεί στη χώρα του Μπίμινι και στο παράλληλο σύμπαν σου), έχε υπόψη σου πως άνοιξες τους ασκούς του Αιόλου!

Αν δεν κατέχεις καλά το θέμα της προέλευσης της αλφβήτου, τις απόψεις που κυκλοφορούν και την επιστημονική θεώρηση, ανακάλεσε όσο είναι καιρός ακόμα...

Περίμενε λίγο, σου φέρνω τη Νεφέλη... (αν και νομίζω πως αρκετοί από τους χρήστες και τις χρήστριες της βάσης, θα επέμβουν δυναμικά)

Κώστα (Μystakidis), τρέχα. Έχεις θέμα.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 20-09-07 στις 14:19
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-07, 14:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα αυτο δεν αποτελει την ορθοδοξη επιστημονικη θεωρια... η αλφαβητος απο ο,τι διαβασα προσφατα, θεωρειται οτι εφευρεθηκε στην αιγυπτο γυρω στα 2000 πΧ
Ασφαλώς εννοείς τα ιερογλυφικά που η λέξη παρίσταται από ζωγραφική απεικόνιση. Αυτή είναι λίγο αρχαιότερη κατά 1000 χρόνια.

1700 χρόνια πΧ, στην Φαιστό βρέθηκε ο περίφημος δίσκος. Αυτή η γραφή δεν εχει ακόμα μεταφραστεί αφού θεωρείται άγνωστη.

Τι λέξεις υπάρχουν και τι προυπήρχαν φυσικά δεν το ξέρουμε.

Το πρώιμο της ανακάλυψης της Αλλονήσου, εξετάζεται από τους ειδικούς και σύντομα θα έχουμε τα χαμπάρια τους.

Ο μύθος των Φοινίκων θα εξαφανιστεί όπως ο πολιτισμός τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-09-07 στις 15:49
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-07, 14:43
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ελληνικό αλφάβητο εν χρήσει το 6000 π.Χ.
Ένα άρθρο του Παν.Κουβαλάκη στο περιοδικό "Δαυλός"

Το κεραμικό του 5500-6000 πΧ, που βρέθηκε στη νησίδα Γιούρα των Βορείων Σποράδων και φέρει αλφαβητική Ελληνική γραφή, όπου διακρίνονται, σχεδόν όμοια με τα γράμματα των κλασσικών Ελληνικών αλφαβήτων, τα στοιχεία Α, Υ, Δ. Το εύρημα αυτό αποδεικνύει, ότι το ελληνικό αλφάβητο είναι παλαιότερο των Ελληνικών Γραμμικών Γραφών. Επίσης καταρρίπτεται με συντριπτικό τρόπο και οριστικά η ψευδής θεωρία, ότι οι Έλληνες πήραν το αλφάβητο από τους Φοίνικες, οι οποίοι εμφανίσθηκαν στην ιστορία γύρω στο 1150 πΧ, δηλαδή 4500-5000 χρόνια μετά την δημιουργία του ενεπίγραφου κεραμικού των Γιούρων.

Μετά την ανακάλυψη της ξύλινης πινακίδος στο Δισπηλιό της Καστοριάς (χρονολογήθηκε ως γνωστόν στο 5300 π.Χ.) μια νέα εντυπωσιακή ανακάλυψη έρχεται στο φως, που αφορά και αυτή την "προϊστορική" γραφή του Ελλαδικού χώρου. Στην ερημονησίδα Γιούρα των Βορείων Σποράδων (20 μίλια πλησίον της Αλονήσου) στο "Σπήλαιο του Κύκλωπος" ανεσκάφησαν κεραμικά θραύσματα (όστρακα) "γραπτών" αγγείων, στην επιφάνεια των οποίων έχουν χαραχθεί σύμβολα πανομοιότυπα με γράμματα του κλασσικού ελληνικού αλφαβήτου. Τα όστρακα αυτά χρονολογούνται μεταξύ του 6000-5500 πΧ

Η ανασκαφή στο εν λόγω σπήλαιο διεξάγεται από τον αρχαιολόγο Αδαμάντιο Σαμψών από το 1992 και σύμφωνα με τον ίδιο: "εκτός από την κεραμική της Νεώτερης Νεολιθικής βρέθηκαν θραύσματα εξαιρετικής ποιότητας γραπτών αγγείων, που χρονολογούνται στο τέλος της Αρχαιότερης Νεολιθικής και στην αρχή της Μέσης Νεολιθικής. Η χρονολόγηση με ραδιενεργό άνθρακα έδωσε για την αρχή του ακεραμικού στρώματος ηλικία 6445-6375 πΧ, ενώ για τα στρώματα της Μέσης και της Ανώτερης Νεολιθικής (στις οποίες εντάσσονται και τα γραπτά αγγεία) έχουμε ηλικίες 6025-5955 πΧ (Αδ.Σαμψών, "Ο Νεολιθικός Πολιτισμός στην Ελλάδα", Ίδρυμα Γουλανδρή, 1996).

Στην παραπάνω μελέτη του ο κ.Σαμψών δεν κάνει άλλη ιδαίτερη αναφορά στα τεράστιας σημασίας ανακαλυφθέντα γραπτά αγγεία των Γιούρων, αλλά περιορίζεται στην περιγραφή των αλιευτικών δραστηριοτήτων κατά την νεολιθική εποχή στην περιοχή των Σποράδων. Στο εποπτικό υλικό, που παραθέτει, περιλαμβάνονται φωτογραφίες άλλων ευρημάτων από την εν λόγω ανασκαφή (αγκίστρια, ειδώλια, διακοσμημένα αγγεία κλπ), χωρίς να δημοσιεύονται φωτογραφίες των γραπτών οστράκων.

Η φωτογραφία ενός εκ των γραπτών οστράκων ήλθε στη δημοσιότητα από την εφημερίδα "Αδέσμευτος Τύπος" (παρουσίαση του Ν.Νικητίδη, 13 Φεβρουαρίου 1997) σε σχετικό δημοσίευμα με τίτλο: "Ελληνική η αρχαιότερη γραφή". Στην επιφάνεια του οστράκου διακρίνονται ευκρινώς τα γράμματα (κατά σειρά) Α, Υ, Δ, που συνθέτουν την ρίζα της λέξεως "ΑΥΔΗ" (ομιλία, φωνή), που συναντάται πρώτη φορά στην "Θεογονία" αλλά και στην "Ιλιάδα". Στο ίδιο δημοσίευμα ο Α.Σαμψών φέρεται να επιβεβαιώνει, ότι "πρόκειται για σύμβολα γραφής και αποτελούν μια συνειδητή ενέργεια του κεραμέα" και επιφυλάσσεται να δώσει την συνολική αξιολόγηση των ευρημάτων σε μελλοντική επιστημονική ανακοίνωση.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι ένα μικρό τμήμα του εν λόγω σπηλαίου έχει μέχρι σήμερα ανασκαφεί, γι' αυτό πιθανότητα στο άμεσο μέλλον θα ανακαλυφθούν και τα υπόλοιπα θραύσματα των γραπτών αγγείων, οπότε και θα είναι δυνατή μια οριστική αξιολόγηση του πανάρχαιου αυτού τύπου γραφής, που φαίνεται να μην διαφέρει από τον κλασσικό και σύγχρονο τύπο. Αυτά τα τεράστιας σπουδαιότητας ευρήματα δικαιώνουν την ιστορική και γλωσσολογική θέση της ταυτόχρονης γένεσης και εξέλιξης της Ελληνικής Γλώσσας και της Ελληνικής Γραφής (Αλφαβήτου). Και καθίστανται ανάξια πλέον λόγου και σοβαρότητος τα περί Φοινίκων και Ανατολής για την Ιστορία του Πολιτισμού.

http://www.e-grammes.gr/1997/02/yura_gr.htm
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-07, 15:05
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδη ο Γιλδορακος τι θελει τωρα, να ξεσπαθοωσω κι εγω;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-07, 15:14
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη ο Γιλδορακος τι θελει τωρα, να ξεσπαθοωσω κι εγω;
Για έλα να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-07, 15:40
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Για έλα να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
Ναι αλλά, (συμβουλή...) προσοχή στις πηγές σου. Κινδυνεύεις με διαγραφή!

Ο άρχων της βάσης, έχει ευαισθησίες σε ορισμένα περιοδικά, τις απόψεις των οποίων απορρίπτει άμεσα (κακώς, για μένα), χωρίς δεύτερη συζήτηση...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-09-07, 15:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άρχων της βάσης, έχει ευαισθησίες σε ορισμένα περιοδικά, τις απόψεις των οποίων απορρίπτει άμεσα (κακώς, για μένα), χωρίς δεύτερη συζήτηση...
Αυτό το κείμενο αν το γράφει ο Δαυλός, μάλλον το υποβιβάζει με τον εθνικιστικό του οίστρο.

Το έχουν υποστηρίξει κορυφαίοι γλωσσολόγοι απ όλον τον κόσμο και έχουν ήδη βρει με την μέθοδο του ενεργού άνθρακα, την ηλικία του αγγείου που είναι στο 4500 πΧ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-09-07, 15:58
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά, (συμβουλή...) προσοχή στις πηγές σου. Κινδυνεύεις με διαγραφή!

Ο άρχων της βάσης, έχει ευαισθησίες σε ορισμένα περιοδικά, τις απόψεις των οποίων απορρίπτει άμεσα (κακώς, για μένα), χωρίς δεύτερη συζήτηση...
Σέβομαι τις θέσεις του άρχοντα, αλλά έχω διαφορετική άποψη.
Συνηθίζω να ενδιαφέρομαι για το κείμενο αυτό καθαυτό και δεν ενδιαφέρομαι για τα περιφερειακά.
Έχω κι εγώ τα κακά μου συνήθεια, τι να κάνουμε!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-09-07, 16:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη ο Γιλδορακος τι θελει τωρα, να ξεσπαθοωσω κι εγω;
Ναι να ξεσπαθωσεις αλλα με το σωστο τροπο, στα σωστα ατομα και στο σωστό χρόνο... δε με ενδιαφερει να ακουσω τις αποψεις και τα στοιχεια σου, με ενδιαφερει να ανοιξω μια εγκυκλοπαιδεια η να ρωτήσω ενα γλωσσολογο-αρχαιολογο και να επιβεβαιωσει αυτα που λετε. Προς το παρον στην προσωπικη μου εμπειρια εχει ισχυσει μονο το αντιθετο: Ολοι ισχυρίζονται τη Φοινικική προέλευση

...γιατι σε οσα βιβλια και αρθρα και εγκυκλοπαιδειες εχω δει, ΕΠΙΣΗΜΩΣ το φοινικικο αλφαβητο θεωρειται ο προδρομος των μεσογειακων αλφαβητων που χρησιμοποιουνται μεχρι σημερα... οι αλλες αποψεις, οσο σωστες και βασιμες κι αν ειναι θεωρουνται αιρετικες και καλως ή κακώς δεν αναφερονται. Όσα στοιχεία υπερ του αντιθέτου ανταλλάξουμε μεταξύ μας, η επόμενη εγκυκλοπαίδεια που θα ανοίξω, πάλι θα υποστηρίζει αυτό που για σας είναι 'παραμύθι'

Το 'παραμύθι' υποστηρίζει οτι η παλαιοτερη Ελληνικη επιγραφη απο οσο εχω διαβασει, θεωρειται επισημως στο βαζο που εχει ανακαλυφθει στη Δίπυλο και χρονολογειται 750 πΧ.

Οσοι εχετε διαφορετικες πηγες, σταματηστε τα προφορικα 'διαβασα' και 'βρηκα' και 'ξερω' και 'εισαι λάθος' και τα copy paste μεταξυ μας και πηγαίνετε να ενημερωστε καμια Wikipedia (η καμια αλλη πιο σοβαρη εγκυκλοπαιδεια) με τα στοιχεια που εχετε... ξεσπαθώστε όταν πρέπει και όχι μόνο όποτε κάποιος τυχαίος σαν εμένα αναφέρει κάτι που διαφωνείτε

...και αν εχετε πιο σοβαρες ασχολιες απο το να γραφετε στη Wikipedia, τοτε απλα αφηστε τους υπολοιπους στην 'αγνοια και την παραενημερωση μας και μη γκρινιαζετε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 04-02-08 στις 17:53
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-09-07, 16:10
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασφαλώς εννοείς τα ιερογλυφικά που η λέξη παρίσταται από ζωγραφική απεικόνιση. Αυτή είναι λίγο αρχαιότερη κατά 1000 χρόνια.
Οχι, εννοω εφευρεση κανονικης αλφαβητικης γραφης απο Σημιτες εργατες της Αιγυπτου το 2000 πΧ απο το οποιο προερχονται το Φοινικικο, το Αραβικο και αλλα

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μύθος των Φοινίκων θα εξαφανιστεί όπως ο πολιτισμός τους.
Αν για να εκθέσετε τις απόψεις και τα στοιχεία σας και αν η φιλιστορικη σας δραστηριοτητα περιοριζεται μονο στο οταν φανεί το λάθος άτομο σε μια τυχαία κουβέντα για να διαφωνήσετε μαζί του, ο 'μύθος' θα παραμείνει η επισήμως αποδεκτή θεωρία για πολλούς αιώνες ακόμα

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχουν υποστηρίξει κορυφαίοι γλωσσολόγοι απ όλον τον κόσμο και έχουν ήδη βρει με την μέθοδο του ενεργού άνθρακα, την ηλικία του αγγείου που είναι στο 4500 πΧ.
Πότε έγινε αυτό; αναφέρεται στα σχολικά βιβλία; Αναφέρεται στις εκδόσεις της Ακαδημίας Αθηνών; Όλες οι επιστήμες είναι ρευστές και όλα τα δεδομένα ανανεώνονται με κάθε νέο στοιχείο. Αν έγινε πολύ πρόσφατα, λογικό είναι να μη έχει ενσωματωθεί με τις υπάρχουσες θεωρίες.

Ισχύει δεν ισχύει αυτό που λες όμως, όπως έχει πει και ένας φίλος μου φιλόλογος, και μόνο η πιθανότητα ύπαρξης τέτοιου ευρήματος δημιουργεί λογικά και χρονολογικά κενά.

Τα λογικά κενά είναι τα εξής:

1. Ισχυρίζεστε οτι ξαφνικά έχουμε ένα δείγμα του 4500πΧ... Παγκοσμίως ως τώρα όμως, έχουμε μαζικές ευρέσεις αλφαβητικών γραφών απο το 1800 πΧ και μετά... τι έγινε μεταξύ αυτών των 3000 χρόνων; Μιλάμε για κάποια Dark Years που κρατησαν 3000 χρόνια;;;

2. Παγκοσμίως, η αλφαβητική γραφή δημιουργήθηκε μετά την ιδεογραφική-ιερογλυφική. Αν είχαμε απο το 4500 αλφαβητική γραφή οποτε εχουμε δυο εκδοχες
α. Ημασταν παγκοσμια πρωτοτυπια και ενω εξεκινησαμε απο αλφαβητικη γραφη, μετα κάτσαμε και εφέυραμε κατόπιν τη γραφή του δισκου της Φαιστού και τη Γραμμική Α :Ρ
β. Η Γραμμική Α ειναι ακομα πιο παλια απο ο,τι υπολογιζαμε!!! Αν ειχαμε αλφαβητο το 3400 πΧ, η Γραμμική Α θα μπορούσε να ανήκει στο 5000 πΧ!!!!

Απλα λογικά κενά που ζητούν απάντηση και δεν έχουν να κάνουν με την εγκυρότατα των ευρημάτων. Ενστικτωδώς λοιπόν ο οποιοσδήποτε θα σκεφτεί ότι όσα αναφέρετε είναι απλά ράδιο αρβύλα και ευσεβείς πόθοι των Ελληνιστών-Εψιλονιστών

Το πόσο ισχύουν αντικειμενικά τα ευρήματα, συζητάται αφού ξεπεραστούν οι λογικές αντιφάσεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 04-02-08 στις 18:43
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-08, 18:36
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Πιστεύω ότι κάποιο άρθρο για τις αναφερόμενες ανασκαφές, που να έχει δημοσιευτεί σε επιστημονικό περιοδικό, θα βοηθούσε να ξεκαθαρίσουμε τις απόψεις μας. Αν έχει κανείς κάτι υπόψιν για το θέμα, πολύ ευχαρίστως θα το διαβάσουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.