Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 08-08-07, 14:03
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
...Γιατι αυτο το θεμα ειναι στα 'αληθινα συναισθηματα; '
Γιατί είναι μεγάλη η συγκίνηση όταν βρίσκεις νερό! Ειδικά έτσι όπως πάει να γίνει είδος πολυτελείας...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-08-07, 22:57
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...είναι στο μεταίχμιο της φυσικής - μεταφυσικής, στην γενική κατηγορία της άγνωστης (ψηλαφούμενης επιστημονικά) Φύσης, αλλά δεν υπάρχει τέτοια ενότητα.

Φυσική στο σκέλος που ανακαλύπτει κεκρυμμένο νερό, λόγω του ιδιαίτερου συντονισμού, αλλά και μεταφυσικού, γιατί εξαρτάται από την ευαισθησία του ραβδοσκόπου, τον σκοπό αναζήτησης υπεισερχόμενος (ως αρκετή σοβαρή ρυθμιστική παράμετρος) και ο ηθικός ''λόγος''. Στις περιπτώσεις επίδειξης ή απόκτησης βραβείου, μαζί με την κακή και καχύποπτη διάθεση και απιστία ή δυσπιστία και ειρωνία των κριτών, λειτουργούν ως θόρυβοι και παράσιτα σε αυτές τις λεπτές συχνότητες, οπότε φυσικά και επηρρεάζουν το αποτέλεσμα, κάνοντάς την, αστάθμητη και ασαφή την αλήθεια.

Αν τώρα κάποιος θέλει να μπει σε αυτήν την διαδικασία και έχει τη δυνατότητα να απομονώσει - κλειδώσει την συχνότητα από εξωτερικές επιρροές... η πρόκληση είναι ανοιχτή.

Νομίζω πως είναι κοινή παρατήρηση, πως όταν κάποιος μας πλησιάζει με καλή διάθεση μας απελευθερώνει, ενώ όταν μας πλησιάζει με κακή διάθεση μας επηρρεάζει αρνητικά, μας δεσμεύει, ώστε αυτός ο (καθ' όλα φυσικός αλλά που φαντάζει μεταφυσικός) παράγοντας να μην θεωρείται αμελητέος στο συζητούμενο (φυσικό) θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-08-07, 10:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να κάνεις συγκεκριμένο πείραμα και να αποδείξεις (οριστικά) αν μια υπόθεση ισχύει ή όχι.
Δεν περιμενω οτι η οριστικη απαντηση σε ενα αιωνιο αμφιλεγομενο ζητημα θα δοθει απο καποιον πανασχετο (εμενα δηλαδη)

καθυστερημενη απαντηση λογω ταξιδιου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-08-07, 12:17
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Εμένα τώρα Μιχάλη, γιατί μου φαίνεται ότι κάτι κρύβεται κάτω από το έν οίδα ότι ουδέν οίδα... μην μου πεις πως δεν πήρες μυστικά την ''ράβδο'' σου και δεν ''βρήκες νερό'' στο ταξίδι που πήγες;;;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-08-07, 18:31
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατι αυτο το θεμα ειναι στα αληθινα συναισθηματα;
Δεν μπορούσα να σκεφτώ μια κατηγορία που να ταιριάζει καλύτερα
Αν και η απάντηση της purple anemone νομίζω πως είναι πολύ εύστοχη.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-08-07, 15:27
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Ίσως θα έπρεπε αυτές τις λίγες σκέψεις που θα ακολουθήσουν να τις έγραφα νωρίτερα, αλλά κάλλι αργά, παρά αργότερα . Ήδη βέβαια κάπως διάσπαρτα τα έχω αναφέρει.

Η ράβδος του ραβδοσκόπου όπως και το μικρό εκκρεμές της ομοιοπαθητικής, (που ανέφερα σε άλλο thread περί ονείρων), δεν είναι αυτενέργητα και δεν δρουν μόνα τους ώστε να θεωρούνται ‘’αμιγώς επιστημονικά αυθύπαρκτα εργαλεία’’.

Είναι όργανα σχετικής ευαισθησίας γνώσεως της αλήθειας, που ανάλογα με τον χειριστή ακινητούν ή λειτουργούν ή υπολειτουργούν ή δυσλειτουργούν…

Κατά τον Αϊνστάιν, η ύλη και η ενέργεια, είναι οι δύο όψεις του αυτού νομίσματος.

Όπως κάθε όργανο έχει τα ιδιαίτερά του χαρακτηριστικά και τον τρόπο λειτουργίας, έτσι και αυτά, εντοπίζουν τις εσωτερικές ενέργειες – συντονίζονται δυναμικά, (ΟΣΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ) καταδεικνύοντας αυτήν την αλήθεια, με κάποιου είδους κίνηση (σύγκλιση, άπωση, δεξιόστροφη – αριστερόστροφη φορά, ευθεία κατά δυναμικές γραμμές κλπ).

Αφού λαμβάνει ενέργεια (σαν καύσιμο υλικό) από τον άνθρωπο και την εκδηλώνει με κίνηση, στην κυριολεξία η ράβδος, όπως και το εκκρεμές, η βέρα, ή η βελόνα κρεμασμένη σε κλωστούλα… γίνεται προέκταση του ανθρώπου, ώστε με τον ιδιαίτερο χειρισμό και συντονισμό, να αποδώσει το έργο που του αναλογεί, αληθές ή ψευδές.

Είναι φυσική, όσο ο άνθρωπος είναι φυσικός. Είναι μεταφυσική, όσο πάλι ο άνθρωπος είναι μεταφυσικός, με τον όρο ‘’μεταφυσική’’ να ερμηνεύεται περισσότερο σαν άγνωστο, παρά σαν εξωφυσικό, παραφυσικό ή άλλες έννοιες που μερικοί τα θεωρούν αηδίες. Όσο άγνωστος και μεταφυσικός είναι ο άνθρωπος τόσο άγνωστα και μεταφυσικά είναι και τα παραπάνω εργαλεία (επεκτάσεις του ενεργειακού εαυτού).

Προσωπικά, επειδή πειραματίστηκα με το εκκρεμές για διάστημα πάνω από 12 χρόνια από το ’80 και μετά, είδα πως, η προσφερόμενη αλήθεια κινείται παράλληλα με τον καθένα χειριστή, σε θέματα αυτογνωσίας και κοσμογνωσίας.

Εντόπισα τις πηγές θορύβου, τις ειδικές παρεμβολές που αλλοιώνουν την ακρίβεια του αποτελέσματος, πειραματίστηκα στην απομόνωση – κλείδωμα της συγκεκριμμένης συχνότητος προς αποφυγή παράσιτων θελημάτων….

Τελικό μου συμπέρασμα είναι, πως τα εν λόγω εργαλεία, παρότι μη αυτενέργητα, παρότι ρευστά σε αποτέλεσμα, είναι πιο φυσικά από κάποια άλλα που ενεργούν μόνα τους.

Ίσως μάλιστα αυτός να είναι και ο λόγος. Επειδή παίρνει ενέργεια από τον άνθρωπο, αμέσως γίνεται επέκταση του ελεύθερου και μη προβλέψιμου – ανεπανάληπτου ανθρώπου, που είναι δημιούργημα του Θεού σε σχέση με τα σταθερά και σταθμητά σε επιστημονική επαναληψιμότητα, δημιουργήματα – εργαλεία του ανθρώπου, που υπακούουν στο (πολλές φορές παράλογο – άλογο και απάνθρωπο) θέλημά του.

Ο άνθρωπος καλείται ελεύθερα να διαθέσει την πίστη του, να μελετήσει και να προχωρήσει από τους λόγους της φύσης και τις μερικές αλήθειες στην όλη Αλήθεια που τις εμπεριέχει.

Πορεία καθαρά προσωπική βιωματική και επειδή είναι ζωντανή... γιαυτό και ανεπανάληπτη !!! ευτυχώς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 13-08-07 στις 15:29
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-02-09, 23:17
xmen Ο χρήστης xmen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 16:39
Φύλο: Άντρας
Έχω ασχοληθεί αρκετά με τη ραβδοσκοπία, φυσική και ηλεκτρονική.
Το ότι δουλεύει η μέθοδος είναι γεγονός. Για να δουλέψει σωστά πρέπει αυτός που θα ασχοληθεί με τη ραβδοσκοπία να έχει υπομονή και επιμονή.
Όσο εξασκείται τόσο θα τελειοποιεί την τεχνική του. Ο κάθε ραβδοσκόπος έχει τη δική του τεχνική που εφαρμόζει την ώρα της ανίχνευσης.
Κάποια πράγματα ανιχνεύονται με επιτυχία 100%, άλλα με μικρότερη.
Μια απλή τεχνική ραβδοσκόπησης, που χρησιμοποιούσαν οι παλιοί είναι η μέτρηση πίεσης (μικρής και μεγάλης). Έχει απόκλιση +-0,5 με αναλογικό πιεσόμετρο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-02-09, 23:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xmen Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι δουλεύει η μέθοδος είναι γεγονός.
Αναρωτιεμαι οι σκεπτικιστες τι αντεπιχειρηματα προβαλλουν για να αντικρουσουν τις μαρτυριες απο πρωτο χερι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-02-09, 00:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρωτιεμαι οι σκεπτικιστες τι αντεπιχειρηματα προβαλλουν για να αντικρουσουν τις μαρτυριες απο πρωτο χερι
Ποιές μαρτυρίες από πρώτο χέρι ?
Εννοείς τις προφορικές επιβεβαιώσεις ότι δουλεύει η μέθοδος ?

Δείτε τα συμπεράσματα των πειραμάτων
http://en.wikipedia.org/wiki/Water_divining
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 06-02-09 στις 01:03
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-02-09, 01:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιές μαρτυρίες από πρώτο χέρι ?
Εννοείς τις προφορικές επιβεβαιώσεις ότι δουλεύει η μέθοδος ?
Ε ναι, τι αλλο; Προϋποθεση για οποιαδηποτε συζητηση ειναι οτι ο συνομιλητης λεει την αληθεια. Αν λεει ψεμματα ή φαντασιωσεις, αναγεται σε αλλο επιπεδο κουβεντας και υποθεσεων
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-02-09 στις 01:31
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-02-09, 10:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ναι, τι αλλο; Προϋποθεση για οποιαδηποτε συζητηση ειναι οτι ο συνομιλητης λεει την αληθεια. Αν λεει ψεμματα ή φαντασιωσεις, αναγεται σε αλλο επιπεδο κουβεντας και υποθεσεων
Στάσου Μιχάλη, για να μην τρελαθούμε, για ποιες μαρτυρίες και αλήθειες μιλάμε; Μαρτυρία είναι να πάμε όλοι μαζί σε ένα μέρος μαζί με τον ραβδοσκόπο και να ψάξει και να μας πει σκάψτε εδώ θα βρείτε νερό και εφ όσον βρούμε νερό, να το πιστέψουμε όλοι.

Δεν υπάρχει καμιά απόδειξη, γιατί αν υπήρχε, θα κάναμε μερικούς αγρότες ευτυχισμένους, που το καλοκαίρι δεν έχουν ούτε στάλα νερό....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-02-09, 10:40
Το avatar του χρήστη sv2gww
sv2gww Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-19 15:49
Φύλο: Άντρας
Διαβάζω τις απόψεις σας με μεγάλο ενδιαφέρον, οπότε θα σας πω κι εγώ την δική μου... Έχοντας συνεργαστεί με εταιρείες ή ιδιοκτήτες γεωτρυπάνων (όντας μηχανικός) έχω ακούσει απίστευτες ιστορίες με ραβδοσκόπους που μπορούν να φτιάξουν την ημέρα ακόμα και του πιο κακοδιάθετου!
Στις 100 περιπτώσεις "ραβδοσκόπισης" προς εύρεση νερού οι 4-5 ήταν επιτυχείς κι αυτές μάλλον από σύμπτωση. Στις υπόλοιπες 95 ένα "άτομο" έσερνε από πίσω του ένα γεωτρύπανο με 2 τεχνικούς από τόπο σε τόπο (τις περισσότερες φορές αδιάβατο για όχημα αυτού του τύπου) και σε κάθε περίπτωση βραχώδους υπεδάφους έμεναν πολλέέές 10άδες μέτρων σωλήνων σπασμένων μέσα στο πηγάδι. Εξ' ου και το μεγάλος κόστος της εκάστοτε γεώτρησης. Οπότε....
Συμφωνώ κι εγώ με την άποψη ότι είμαστε σε μια χώρα όπου το έδαφος κρύβει πολλούς φυσικούς θυσαυρούς, οπότε μέσα σε μια έκταση 4-5 στρεμμάτων κάτι θα βρεθεί.
Άστε δε, που μια άνυδρη περιοχή χαρακτηρίζεται από την υπερκείμενη βλάστησή της. Αν δεν υπάρχει ούτε χορτάρι επάνω της δεν θέλεις ραβδοσκόπο για να σου πει τι υπάρχει από κάτω! Εκτώς κι αν θέλει κάποιος να βυθήσει 300 με 500 μέτρα δικτύου οπότε και θα βγάλει πετρέλαιο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-02-09, 10:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτώς κι αν θέλει κάποιος να βυθήσει 300 με 500 μέτρα δικτύου οπότε και θα βγάλει πετρέλαιο.
Ναι αν κάνουμε εκατό γεωτρήσεις και βρούμε σε μία νερό τότε.....

Εδώ ο καλός ραβδοσκόπος, όλα τα βρίσκω όλα τα εντοπίζω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-02-09, 10:50
xmen Ο χρήστης xmen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 16:39
Φύλο: Άντρας
Όταν γράφω γεγονός, το εννοώ. Υπάρχουν πάρα πολλοί που ασχολούνται με τη ραβδοσκοπία και έχουν απτά αποτελέσματα. Εγώ έχω προσωπική άποψη.

Gildor οι σκεπτικιστές και οι υπόλοιποι που εκφράζουν απόψεις από τον καναπέ για το αν δουλεύει ή όχι, πιστεύω ότι δεν έχουν δει τη μέθοδο στην πράξη ή δεν έχουν δική τους άποψη επί του φαινομένου και εκφράζουν μόνο τις αντιρρήσεις τους αόριστα. Αν διαβάσεις στο δικό μου φόρουμ, θα δεις και την προσωπική μου τεχνική. Ενδιαφέρομαι για την επιστημονική προσέγγιση του φαινομένου.

Amigos πειράματα μπορεί να κάνει ο καθένας, αλλά όπως έγραψα όλοι οι ραβδοσκόποι δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες και την ίδια τεχνική. Οπότε δεν μπορείς να βασιστείς σε κάποια πειράματα για να γενικεύσεις και να σχηματίσεις απόλυτη γνώμη για το φαινόμενο αυτό. Στον καθένα δουλεύει διαφορετικά η φυσική ραβδοσκοπία.
Και όταν γράφω κάτι το εννοώ, αλλιώς θα έγραφα ότι το άκουσα από φήμες, από τρίτους, κτλ. Και γράφω επώνυμα. Αν θες απτές αποδείξεις και τύχει να περάσεις από την Ξάνθη, έλα να σου κάνω μια επίδειξη της τεχνικής και να σου γνωρίσω και άλλους ραβδοσκόπους.

Όλοι οι άνθρωποι μπορούν να εξασκηθούν πάνω στην τεχνική. Δεν είναι κάτι το μαγικό και δεν βρίσκεται στη σφαίρα της φαντασίας. Κατανοώ ότι είναι πρωτόγνωρο ειδικά για ανθρώπους που δεν ασχολούνται με την αναζήτηση θησαυρών, αλλά είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο και δουλεύει!
Η τεχνική αυτή υπήρχε στα παλιότερα χρόνια, αλλά εγκαταλείφθηκε λόγω της τεχνολογίας. Δεν έχει ευρεία ανταπόκριση στους επιστημονικούς κύκλους, αλλά πιστεύω κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό.

Αν έχετε απορίες γράψτε τις και αν γνωρίζω τις απαντήσεις θα σας τις πω.
Φιλικά
Φωτιάδης Κωνσταντίνος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-02-09, 10:55
xmen Ο χρήστης xmen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 16:39
Φύλο: Άντρας
Τείνει να παίρνει ειρωνική κατεύθυνση η συζήτηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.