Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-07, 10:43
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
αποχωρησεις....

με αφορμη τα τελευταια μυνηματα της Μαριας απο τη σεριφο, θελω να πω τα εξης...
ο καθενας εχει τις απόψεις του, τον τροπο του και την ιδεολογία του.
Αν καποιος θεωρεί οτι θίγεται μπορει να απαντησει και να υπερασπιστει τα δικα του πιστευω.
Το "αποχωρω" ναι μεν μπορει να δηλωνει οτι αισθάνομαι απογοητευμενος απο τα λεγομενα , την επίθεση η το χλευασμο καποιων αλλα απο την άλλη πιστευτω οτι καλλιστα με επιχειρηματα μπορεις να στηρίξεις την θεση σου και να εκθέσεις αυτόν που πιστευεις οτι αξιζει εκθέσεως....
απο τη στιγμη που βρισκόμαστε σε μια παρέα και όχι σε μία ομάδα με αρχηγούς και με συγκεκριμένη ιδεολογία δεν πιστευω οτι υπάρχει λόγος καποιου να αποχωρήσει..
βεβαια αυτο παλι ειναι δική μου άποψη και μπορει να μην συμφωνειτε....
την καλημερα μου
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-07, 10:57
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορεί να απαντήσει αλλά η ουσία μία συζήτησης είναι να ανταλλάξεις απόψεις και να υποστηρίξεις τις δικές σου με λογικά επιχειρήματα και όχι με καταστροφολογία ή απολύτες θέσεις ή με το γιατί έτσι.Απαξ και η συζήτηση δεν βγάζει κάπου πρέπει να επαναξιολογείς τη θέση σου και τη θέση των συνομιλητών σου.Δεν είναι κακό να βρίσκεις λάθη ή αδύνατα σημεία στη θεωρία σου...Κακό είναι να μην ψάχνεις αν μπορεί να υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να κάνεις λάθος ή σε κάποια σημεία λάθος.Αν συναντηθούν 2 άτομα που απλά θέλουν να επιβάλλουν την άποψή τους στον άλλο λογικό είναι να μην μπορούν να συνενοηθούν...
Όσο για την κατάληξη της συζήτησης με τη Μαρία είναι απλά κρίμα....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-07, 11:18
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Καλά κάνεις και θίγεις το θέμα γιατί θα ήθελα να πω κι εγώ κάτι.

Στην παλιά Ακρο το περιβάλλον ήταν κλειστό και αποτελούνταν από ανθρώπους που είχαν ένα κοινό χαρακτηριστικό: τη σχέση με τους υπολογιστές και την "περιθωριακή" τεχνολογία των modem και των BBS.

Η κατάσταση αυτή έχει αλλάξει και πλέον ακόμα και εκείνοι που έχουν εντελώς επιφανειακή σχέση με τον τρόπο ηλεκτρονικής γραφής και γενικότερης επικοινωνίας μπορεί να "πέσουν" πάνω στις σελίδες αυτές, μερικοί μάλιστα μπορεί να αποφασίσουν να μείνουν.

Πιστεύω ότι εφόσον είναι επιθυμητή η διάδοση της Άκρο θα πρέπει αυτό να ληφθεί υπόψη. Δεν είναι όλοι γνώστες των "εσωτερικών" αστείων και του μερικές φορές ελαφρώς κρυπτικού τρόπου γραφής, όπως δεν είναι απαραίτητο να ξέρουν καλά και την ίδια την ελληνική γλώσσα.

Τέλος θα επαναλάβω ότι η ηλεκτρονική γραφή δεν είναι ίδια με τη ζωντανή συζήτηση, διότι το μόνο που υπάρχει είναι το κείμενο. Αν πχ κάποιος που δεν ξέρει το Στέλιο ρωτήσει "η Σέριφος καταναλώνει 261 MW;" και δεχτεί ως απάντηση "αυτά είναι φτηνές δικαιολογίες", τότε αφενός κάτι χάνεται στη διαδρομή, αφετέρου υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθεί πάλι ή ακόμα και να παρεξηγηθεί.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-07, 11:36
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος θα επαναλάβω ότι η ηλεκτρονική γραφή δεν είναι ίδια με τη ζωντανή συζήτηση, διότι το μόνο που υπάρχει είναι το κείμενο. Αν πχ κάποιος που δεν ξέρει το Στέλιο ρωτήσει "η Σέριφος καταναλώνει 261 MW;" και δεχτεί ως απάντηση "αυτά είναι φτηνές δικαιολογίες", τότε αφενός κάτι χάνεται στη διαδρομή, αφετέρου υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθεί πάλι ή ακόμα και να παρεξηγηθεί.
Σίγουρα όταν ξεκινησεις να γραψεις κάτι, αλλίως το σκέφτηκες, αλλιώς το διατύπωσες και αυτός που θα το διαβάσει αλλιώς το καταλαβαίνει κ.ο.κ.
Υπάρχουν δηλαδή κενά.Αυτά τα κενά ξεπερνιούνται με την καλή διάθεση πιστεύω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-07, 11:40
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Τρεμερόπουλο Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι εφόσον είναι επιθυμητή η διάδοση της Άκρο θα πρέπει αυτό να ληφθεί υπόψη. Δεν είναι όλοι γνώστες των "εσωτερικών" αστείων και του μερικές φορές ελαφρώς κρυπτικού τρόπου γραφής, όπως δεν είναι απαραίτητο να ξέρουν καλά και την ίδια την ελληνική γλώσσα.
Το θέμα όμως είναι κατά πόσο ένας νέος θα πρέπει να μάθει αυτό τον τρόπο επικοινωνίας ή οι παλιοί να αλλάξουν τον δικό τους.
Κατά καιρούς είμουν σε αμέτρητα forum. Η πολιτική μου είναι να παρακολουθώ για αρκετό χρονικό διάστημα, να μπαίνω στο κλίμα και στον τρόπο επικοινωνίας και μετά να απαντάω σε μηνύματα. Δεν πρέπει να γίνεται αυτό;

Οι περισσότεροι από εμάς λοιπόν έχουμε γράψει πολλές χιλιάδες μηνύματα σε διάφορα forum. Το επίπεδο επικοινωνίας έχει πάρει μία άλλη στροφή και μπορούμε να καταλάβουμε τι θέλει να πεί αυτός που γράφει ένα μήνυμα και αυτόματα περιμένουμε το ίδιο και από αυτόν που θα διαβάσει το δικό μας.
Στη ζωή ο ένας πρέπει να ακολουθεί το κοινώς αποδεκτό και όχι οι πολλοί την νοοτροπία του ενός. Είμαστε μία κοινωνία όπου αν κάποιος δεν μπορεί να επιζήσει τελικά αποβάλεται από μόνος του. Ευτυχώς ή δυστυχώς.

Και δεν θίγω προσωπικά κάποιον, μιλάω γενικά.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-06-07, 11:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι η Μαρία πήγε κόντρα στο ρεύμα, κάτι που δεν το κάνουν πολλοί. Μόνο γι αυτό εγώ της βγάζω το καπέλο μου.

Συμφωνούμε ή διαφωνούμε, αυτό θα πρέπει να γίνεται με επιχειρηματολογία, χωρίς υπερβολικές εξάρσεις και ιδαίτερα χωρίς ειρωνείες.

Ομολογώ ότι και εγώ έχω πέσει την παγίδα και με την διαφορετική άποψη της Μαρίας και με τον Γιώργο (Atomic_man).

Νομίζω ότι πρέπει να ακούμε και την άλλη άποψη, όσο και αν μερικές φορές, το παρακάνουμε όλοι λίγο.

Η αρχή του διαλόγου αλλά και της ελευθερίας και της δημοκρατίας είναι η ρήση : Διαφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να τα λες
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-07, 11:57
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να τα λες

τοτε δεν θα επρεπε να σβυνεις/μεταφερεις τα μηνυματα κανενος....για κανενα θεμα και για κανενα λογο

αν φυσικα εχουν και οι υπολοιποι το ιδιο δικαιωμα...

εμενα προσωπικα με ενοχλουσε και το υφος και το ηθος και η συνεχης καλυψη και προστασια
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-07, 12:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε δεν θα επρεπε να σβυνεις/μεταφερεις τα μηνυματα κανενος....για κανενα θεμα και για κανενα λογο
Ελπίζω να καταλαβαίνουμε όλοι την διαφορά Γιώργο. Έχω μεταφέρει σκισμένα μηνύματα, ακόμα και δικά μου. Άλλο αυτό και άλλη η προσωπική αντιπαράθεση.

εμενα προσωπικα με ενοχλουσε και το υφος και το ηθος και η συνεχης καλυψη και προστασια
Αυτή είναι η υποχρέωση μου Γιώργο προς όλα τα μέλη μας.
Δεν έχω απαίτηση και να λατρέψτε ο ένας τον άλλο επειδή είστε μέλη της AcroBase :-) Αυτό που θέλω και πιστεύω ότι εκφράζω την θέληση όλων, είναι να μην ειρωνευόμαστε τους άλλους και να μην χρησιμοποιούμε προσωπικές μειωτικές εκφράσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-07, 12:22
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
στελακο φυσικα και δεν αναφερομαι στα σκισιματα....αυτα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

αλλα δεν μπορεις να βαζεις διαβαθμισεις στην κατα μολιερο δηλωση η οποια δεν κανει εξαιρεσεις πουθενα..και αυτη ειναι η ελευθερια του εκφραζεσται ακομα και με ειρωνειες η και προσωπικες επιθεσεις..και αυτες ειναι μερος του ελευθερου λογου... ιδιαιτερα αν ο παραληπτης εχει συμπεριφορα μειωτικη για ολους τους αλλους (πχ εισαστε ηλιθιοι που δεν ασπαζεστε αυτα που σας λεω με το υφος που σας τα λεω)

και μερικοι εχουν διαβει αυτο το οριο..
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-07, 12:38
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να κάνω μία παρέμβαση;

Άλλο πράγμα η προσωπική επίθεση και άλλο η ειρωνία. Εγώ προσωπικά, το να με ειρωνευτεί κάποιος το θεωρώ πρόκληση. Δεν με θίγει εμένα προσωπικά. Το βρίσκω έξυπνο τρόπο απάντησης, και δεν έχω κανένα πρόβλημα ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ να τα αντιπαραθέσω επίσης ειρωνικά.

Από τις διάααααφορες συζητήσεις που έχω παρατηρήσει τόσο στην Άκρο όσο και σε άλλα fora, έχω καταλήξει πλέον ότι μέλη που πετάνε ένα "Καλά εγώ φεύγω", απλά δεν έχουν περαιτέρω διάθεση για επικοδομητικό διάλογο ή αποδοχή αντίθετων επιχειρημάτων. Και σε προσωπικό επίπεδο, εμένα όποτε με έχει θίξει κάποιος, ή τον θίγω πίσω ή του στέλνω προσωπικό μήνυμα λέγοντας του να είναι λίγο πιο προσεκτικός... ευγενικά πάντα.

Το "Εγώ φεύγω" μου κάνει για παιδική συμπεριφορά και φυσικά εκβιαστική
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-07, 12:48
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μία παρέμβαση;

Άλλο πράγμα η προσωπική επίθεση και άλλο η ειρωνία. Εγώ προσωπικά, το να με ειρωνευτεί κάποιος το θεωρώ πρόκληση. Δεν με θίγει εμένα προσωπικά. Το βρίσκω έξυπνο τρόπο απάντησης, και δεν έχω κανένα πρόβλημα ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ να τα αντιπαραθέσω επίσης ειρωνικά.
συμφωνοι κωστακη μου και καλα τα λες..απλα οταν τα επιχειρηματα δεν πιανουν με τιποτα λογω ειδικων κολληματων η ακομα και αλλων λογων τοτε η ειρωνεια επιβαλλεται εκ των πραγματων...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-07, 12:50
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ε ναι... Εγώ συμφωνώ μαζί σου!

(Φωτιά να πέσει να με κάψει!!!)
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-07, 12:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Να εξηγήσω Κωστή ότι δεν φοβάμαι μπας και χάσουμε ένα μέλος και χαθήκαμε :-)

Πολλοί μπαίνουν για λίγο καιρό είναι ενεργοί και μετά εξαφανίζονται. Στα 20 χρόνια το έχω δει αυτό μερικές ... χιλιάδες φορές :-)

Στην συγκεκριμένη περίπτωση η Μαρία είχα να αντιμετωπίσει ένα κύμα αντιπαραθέσεων. Φυσικά ή απειλή ότι φεύγω δεν σημαίνει ότι δεν θεωρώ άδικη την πεισμωτική άρνηση των κατοίκων της Σερίφου, σε κάθε κουβέντα για τις ΑΠΕ. Στην αρχή εγώ ήμουν ο σημαιοφόρος της αντιπαράθεσης.

Μετά κατάλαβα ότι διάλογος δεν θα μπορέσει να γίνει, με βάση της αρχής των αμοιβαίων υποχωρήσεων στις θέσεις μας. Χωρίς περίπτωση σύγκλισης κάθε διάλογος είναι δεδομένο ότι θα φτάσει σε αδιέξοδο. Έτσι εγώ σταμάτησα να γράφω για το θέμα αυτό.

Τώρα γιατί το θέμα χωρίς λόγο έφτασε να έχει ρεκόρ μηνυμάτων και αναγνωσιμότητας , ας το κρίνει η … επιστήμη :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-06-07, 12:53
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ναι... Εγώ συμφωνώ μαζί σου!

ε!!!! αυτο πια παει κατ ευθειαν για το βιβλιο γκινεςς
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-07, 12:59
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα γιατί το θέμα χωρίς λόγο έφτασε να έχει ρεκόρ μηνυμάτων και αναγνωσιμότητας , ας το κρίνει η … επιστήμη :-)
μα για τον ιδιο λογο που εχουν υψηλη ακροαματικοτητα ολα τα δελτια με παραθυρα που ολοι βριζονται ταυτοχρονα και δυνατα..

το γνωστον τραγκοκακαουνακιον στυλ
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.