Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-03-08, 09:45
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
τα δικα μου συμπεράσματα περι καταστροφής ή απορροφήσεως τα βγάζω απο μερικές παρατηρήσεις...
π.χ. ενω οι εορτές είναι καπελωμένες απο την εκκλησια τα περισσότερα απο τα ηθη και εθιμα ανα τόπους ειναι παγανιστικα και ουδεμια σχεση εχουν με την εκκλησια.Και επειδη δεν ξεχάστηκαν λογω παραδόσεων απο τους κατα τοπους ιθαγενεις πλεον η εκκλησια η συμμετεχει η τα ενσωματωνει η κάνει τη παπια(πχ δεν εχω ακουσει ποτε να καταδικαζει τα καρναβαλια η τα αλευρομουτζουρωματα η τη γιορτη του φαλλου κλπ κλπ.) - αυτη ειναι η ενσωμάτωση.
Επίσης επειδη εχω γυρίσει αρκετες αρχαιότητες μεγάλες και μη (ειδικα στις μικρες που αποτελούνταν απο 1 η 2 μνημεια ολα κι ολα) εχω δει ψ εκκλησιες και εκκλησακια φτιαγμενα απο υλικα αρχαιοελληνικων ναων..
Θεμιτα πιστευω οτι καποια η ακομα και πολλα απο αυτα χρησιμοποιήθηκαν σαν υλικα γιατι υπήρχαν εκει, αλλα βρε αδερφε ασε το μνημειο του προηγουμενου στη θέση του και πηγαινε και χτισε το δικό σου παραπερα, δεν ειναι αναγκη να του σβησεις την ιστορια για να γραψεις τη δικιά σου...- αυτο ειναι η καταστροφη
Θα ήθελα να πω, ότι πιστεύω πως πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος για να θεωρηθεί κάτι ως "μνημείο". Κάποιος που προηγούμενα ήταν ειδωλολάτρης, αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να θεωρήσει μνημείο, το βωμό που προηγουμένως θυσίαζε. Είναι λογικό να το θεωρεί ως ένα μέρος "απεχθές", ας πούμε. Για παράδειγμα πολλοί πρώην Χριστιανοί, όταν γίνονται αιρετικοί, συνηθίζουν να πετούν ό,τι κειμήλια-εικόνες έχουν, παρ' όλο που αυτά μπορεί να είναι της προγιαγιάς τους, λόγου χάρη. Επίσης, μη ξεχνάς ότι η έλλειψη παιδείας συνδράμει στο να μη "υπολογίζεις" τα αρχαία, μην περιμένεις να έχουν όλοι τις ευαισθησίες του Μακρυγιάννη (παρόλο που ήταν "αμόρφωτος").
Όσον αφορά τα καρναβάλια, ασφαλώς δεν είναι κακό να ντυθώ... ζορό! Το έθιμο αυτό υπάρχει, χωρίς να γίνεται παράλληλα και κάποιου είδους λατρεία, επομένως, ως διασκέδαση και μόνο εξετάζεται. Άλλο αν συνειδητά επιλέγω να... τιμήσω τις αρχαίες πομπές (που είναι λατρευτικό στοιχείο). Κυρίως καυτηριάζονται αυτά που ακολουθούν τα καρναβάλια.
Και οι άλλες γιορτές που αναφέρεις (ομολογώ δεν τις ξέρω), αν μένουν, απλώς, διασκέδαση, έτσι και εξετάζονται.

Όσον αφορά τώρα τις "ενσωματώσεις" και τις "απορροφήσεις", αυτό που λέω είναι, ότι αν λέγονται με το νόημα ότι ο Χριστιανισμός "μπασταρδεύτηκε" είναι, προφανώς, λανθασμένες.

Η ολιγωρία της διοίκησης της Εκκλησίας να ενημερώνει τους πιστούς για διάφορα θέματα, όπως τα παραπάνω, είναι, πράγματι, εντοπισμένη.

υγ: Μου φαίνεται λίγο περίεργο να θεωρείς ότι ένα ουδέτερο site όπως η Wikipedia έχει μικρότερη αξία ως πηγή για κάποιο θέμα από ένα site που είναι στρατευμένο υπέρ της μιας άποψης.
Χθες 23:51
Αμφιβάλλω για την ουδετερότητα του συγκεκριμένου site, όσο αμφιβάλει κι "αυτό":
Οι συντάκτες ενθαρρύνονται να τηρούν μια πολιτική "ουδετερότητας" κάτω από την οποία οι διάφορες απόψεις συγκεντρώνονται χωρίς να γίνεται προσπάθεια να καθοριστεί μια αντικειμενική αλήθεια. Εξαιτίας της ανοικτής φύσης της, ο βανδαλισμός και η ανακρίβεια είναι μόνιμα προβλήματα. Το κύρος της Βικιπαίδειας ως πηγής αναφοράς (π.χ. βιβλιογραφία) είναι αμφισβητούμενο. Έχει επικριθεί επίσης για τη συστηματική τάση προτίμησης της δημοφιλούς άποψης παρά της αξιόπιστης, καθώς και μια σχετική έλλειψη υπευθυνότητας και δικαιοδοσίας σε σύγκριση με τις παραδοσιακές εγκυκλοπαίδειες.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-03-08, 11:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ειναι μονο οι παγανιστες που λενε οτι ο χριστιανισμος πηρε στοιχεια απο αυτους, αλλα και οι φονταμενταλιστες που κατηγορουν τους αλλους χριστιανους για ειδωλολατρες

Δες εδω πχ

Sημειωση: μπορει να φανει οτι δε σε αφορουν αυτες οι θεωριες. Sτην πραγματικοτητα ομως, οπου λεει 'Roman Catholics' εννοει ολο το χριστιανισμο απο Μ. Κωνσταντινο και μετα... απο ασχετοσυνη, ειτε αγνοει παντελως την υπαρξη της ορθοδοξης εκκλησιας, ειτε εννοει οτι ειναι κατα καποιο τροπο μερος της 'Roman Catholicism'. Ο,τι λεει ομως ισχυουν και για την ορθοδοξια μιας και κατακρινει γενικα την ιερωσυνη, τους ναους, τους αγιους, την Παναγια, το Μ. Κωνσταντινο κλπ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-03-08, 01:26
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τώρα τις "ενσωματώσεις" και τις "απορροφήσεις", αυτό που λέω είναι, ότι αν λέγονται με το νόημα ότι ο Χριστιανισμός "μπασταρδεύτηκε" είναι, προφανώς, λανθασμένες.
δεν μιλησα για μπασταρδεμα μιλησα απλα για περιπτώσεις καταστροφων, και περιπτώσεις ενσωματώσεων εθιμων που δεν μπορεσαν να σβησουν.
εδω να σημειωσω βεβαια και τις περιπτώσεις εθιμων που αναβιωσαν για καθαρα εμπορικους και τουριστικούς λογους , αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι και ο Χριστιανισμος εχει παρει "δανεια", και εχει βαλει το χεράκι του σε βιαιες μεθόδους (βλ Μεγάλο Κωσταντινο)
καλο ειναι να πιστευουμε στην δικια μας αληθεια αλλα να μην κλεινουμε και τα ματια.
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-03-08, 10:52
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν θέλω να αλλάξω το θέμα της συζήτησης και να το πάω αλλού.
Αυτό που επισημαίνω είναι, ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας!

Επειδή, λόγου χάρη, κάποιοι, σε ένα βουνό έβαλαν μια επωνυμία στην Παναγία, που θυμίζει... δεν ξέρω γω τι, δεν σημαίνει ότι ο Χριστιανισμός... απορρόφησε! Και πάλι λέω ότι τέτοιες φράσεις ("απορρόφηση") χρίζουν εξηγήσεως.

Επίσης το "κατάστρεψε" καθώς και το "ενσωμάτωσε" είναι αρκετά αυθαίρετες φράσεις.

...............................

Τέτοιες απλουστευτικές... καταχωρήσεις, πιστεύω, δεν βοηθούν.

Θα συμφωνήσω πως πρέπει να ακριβολογούμε, όσο αυτό είναι δυνατόν ανάλογα και με την "οπτική γωνία" του καθενός μας.
Μην ξεχνάς πως κάποιοι παρακολουθούμε θέματα όπως αυτό της "ενσωμάτωσης" ή "απορρόφησης" ή "δανεισμού" ελληνικών στοιχείων από το Χριστιανισμό και με ενδιαφέρον ιστορικό ή και καλλιτεχνικό παρά με -μόνο- θρησκευτικό. Κατά συνέπεια δεν δεσμευόμαστε να θεωρήσουμε ως "εξυγίανση" την καταστροφή των ελληνικών μνημείων αλλά μπορούμε να την δούμε και ως "καταστροφή".

Παρεμπιπτόντως, οι "κάποιοι, σε ένα βουνό" που "έβαλαν μια επωνυμία στην Παναγία, που θυμίζει... δεν ξέρω γω τι" είναι φυσικά οι Έλληνες, οι πρόγονοί μας, που είχαν ήδη έναν πολιτισμό τουλάχιστον 2000 ετών. Φυσικά και "κάτι" σήμαιναν οι επωνυμίες, όπου το μένος των της πρώτης περιόδου Χριστιανών άφησε περιθώρια. Τώρα πια που ο Χριστιανισμός έχει ξεπεράσει τις σκοτεινές περιόδους της βίαιης εξάπλωσης, του φονταμενταλισμού και της εξάλειψης οτιδήποτε "ειδωλολατρικού", δεν καταλαβαίνω γιατί αισθάνεται τόση ανασφάλεια ώστε ακόμα να προσπαθεί να απαλλαγεί από ό,τι τον συνδέει με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Ειδικά η Ορθοδοξία και ειδικά στην Ελλάδα.

Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να πω, ότι πιστεύω πως πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος για να θεωρηθεί κάτι ως "μνημείο". Κάποιος που προηγούμενα ήταν ειδωλολάτρης, αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να θεωρήσει μνημείο, το βωμό που προηγουμένως θυσίαζε. Είναι λογικό να το θεωρεί ως ένα μέρος "απεχθές", ας πούμε. Για παράδειγμα πολλοί πρώην Χριστιανοί, όταν γίνονται αιρετικοί, συνηθίζουν να πετούν ό,τι κειμήλια-εικόνες έχουν, παρ' όλο που αυτά μπορεί να είναι της προγιαγιάς τους, λόγου χάρη. Επίσης, μη ξεχνάς ότι η έλλειψη παιδείας συνδράμει στο να μη "υπολογίζεις" τα αρχαία, μην περιμένεις να έχουν όλοι τις ευαισθησίες του Μακρυγιάννη (παρόλο που ήταν "αμόρφωτος").
Όχι.
Πόσο παλιοί ήταν οι ναοί των Eλλήνων θεών τους πρώτους αιώνες μ.Χ. και τι ηλικία είχε η Αγιά Σοφιά όταν έπεσε η Πόλη? Η παλαιότητα στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά και η ιερότητα ήταν δεδομένες. Το οτι η Ιστορία εκείνη την εποχή γραφόταν στη Ρώμη, δεν σήμαινε πως δεν υπήρχε ζωή στην Ελλάδα. Δεν συνέτρεχαν λόγοι να καταστρέψεις ένα ναό για να χτίσεις ακριβώς από πάνω και με τα ίδια υλικά το δικό σου. Εκτός αν ο στόχος σου είναι να εξαφανίσεις! Και μπορεί μέσα στο σπίτι να είσαι αφεντικό και να θέλεις να απαλλαγείς από κειμήλια, αλλά στο χτίσιμο των πρώτων εκκλησιών, στις κοινωνίες εκείνες, το ποσοστό των ειδωλολατρών ήταν μεγάλο! Τι απέγιναν?
(Στο υποθετικό καταστροφολογικό σενάριο οπου εξισλαμίζονται οι περισσότεροι γύρω σου - όχι όλοι- μπορείς να φανταστείς τι θα γινόταν? Ακόμα κι εγώ που δεν πατάω στην εκκλησία, θα την υπερασπιζόμουν...)
Είναι θλιβερό θέαμα να βλέπεις ακόμα και σήμερα στα πιο απίστευτα σημεία, προχειροφτιαγμένα τσιμεντένια ξωκλήσια και να ανακαλύπτεις ακριβώς από κάτω τους τσιμενταρισμένες επιγραφές στον Απόλλωνα ή στον Ποσειδώνα.
Εγώ αισθάνομαι δέος! Και ντροπή... Υπενθυμίζω πως αυτά είναι κληρονομιά των προγόνων μας! Πόσο απορροφημένος μπορεί να είναι κάποιος από τον Χριστιανισμό ώστε να ξεχνάει πως είναι και Έλληνας? Ακόμα και ο "αμόρφωτος" Μακρυγιάννης που ενδεχομένως δεν πρόσεχε τόσο πολύ τον διαχωρισμό των εννοιών "απορρόφηση", "καταστροφη", "ενσωμάτωση" και "μπαστάρδεμα" ήξερε (ή καλύτερα ... ένοιωθε) πολύ καλά την αξία των αρχαίων μας μνημείων.


Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Όσον αφορά τώρα τις "ενσωματώσεις" και τις "απορροφήσεις", αυτό που λέω είναι, ότι αν λέγονται με το νόημα ότι ο Χριστιανισμός "μπασταρδεύτηκε" είναι, προφανώς, λανθασμένες.

Η ολιγωρία της διοίκησης της Εκκλησίας να ενημερώνει τους πιστούς για διάφορα θέματα, όπως τα παραπάνω, είναι, πράγματι, εντοπισμένη.
Προσωπικά θεωρώ πως ο Χριστιανισμός όχι μόνο δεν "μπασταρδεύτηκε" αλλά "αναβαθμίστηκε" από τα ελληνικά στοιχεία.
Το "μπαστάρδεμα" είναι άσχημη λέξη, δείχνει έλλειψη σεβασμού και καταλαβαίνω το ενδιαφέρον να κρατηθεί μακριά από το Χριστιανισμό ακόμα και το ενδεχόμενο να ... υπονοείται κάτι τέτοιο.

Μιας και μιλάμε για ακριβολογία πάντως και για προσεκτικές διατυπώσεις, νομίζω πως είσαι λίγο άδικος όταν γράφεις για "ολιγωρία της διοίκησης της Εκκλησίας να ενημερώσει τους πιστούς". Διότι απέδειξε πως τα αντανακλαστικά της είναι άριστα σε θέματα που εκείνη θεωρεί σημαντικότερα και μας ενημέρωσε επισήμως και ...ακριβολογώντας πως θα κάνουμε μπασταρδάκια μιας και είμαστε πόρνες και πόρνοι όσοι δεν έχουμε επικυρώσει σύμφωνα με το Ορθόδοξο Τυπικό την σχέση μας.
Σωστήηηηηη!
Ο Χριστιανισμός δε μπασταρδεύεται.
Οι Χριστιανοί ναι...
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-03-08, 11:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να πω, ότι πιστεύω πως πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος για να θεωρηθεί κάτι ως "μνημείο".
Αγαπητέ Ελευθέριε "μιλάμε" για πρώτη φορά και με την ευκαιρία σε καλωσορίζω στην AcroBase.

Μνημείο είναι κάθε δημιούργημα που από την πρώτη στιγμή, έδωσε το μοναδικό του στίγμα στην Γη μας.

Μνημείο ήταν οι Πυραμίδες από τότε που κτίστηκαν, μνημείο ήταν ο Παρθενώνας αμέσως μετά τα εγκαίνια του, Μνημείο ήταν το Δίον στην Ολυμπία, μνημείο ήταν η Αγία Σοφία από την ημέρα που ο Ιουστινιανός πάτησε το πόδι του στην ομορφότερη εκκλησία όλων των εποχών.

Το να μειώνουμε τα λάθη τα εγκλήματα και τα ανοσιουργήματα που κάποιοι έκαναν στο όνομα του Πανάγαθου Χριστού, του θεού της αγάπης της συγνώμης της ταπείνωσης και της συγχωρήσεως, δεν κάνουμε καλό στην πίστη μας.
Θα πρέπει να παραδεχτούμε αγαπητέ Ελευθέριε, ότι σε πολλές δυστυχώς περιπτώσεις, ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε και με την βία και με το ξίφος και με το μαστίγιο.

Ασφαλώς οι Δυτικοί έκαναν πολύ χειρότερα εγκλήματα, αλλά αυτό δεν θα μας κάνει ποτέ να κλείνουμε τα μάτια στην αλήθεια.

Κατέστρεψαν ολοσχερώς τον μεγαλύτερο πολιτισμό που γνώρισε ποτέ ο άνθρωπος. Στην χώρα που γεννήθηκαν δεκάδες επιστήμες και τέχνες, εκατοντάδες μεγάλες ιδέες, χιλιάδες δημιουργίες, που σήκωσαν τον άνθρωπο από την Γη και σημάδεψαν την πορεία του.
Αν κλείνουμε τα μάτια σ’ αυτό, ταυτόχρονα ίσως να χάσουμε την πειστικότητα μας, όταν προσπαθούμε να πείσουμε για την παρουσία στην Γη του Ιησού Χριστού, του θεανθρώπου που μας έλυσε από τα δεσμά μας και μας έφερε σε άλλες διαστάσεις.

Εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί έχουμε για πολλά να υπερηφανευόμαστε, θα πρέπει όμως να είμαστε και έτοιμοι να παραδεχτούμε, ολέθρια λάθη κάποιων περιόδων.
Ίσως αυτό να ζητάει από εμάς ο Χριστός μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-03-08, 12:21
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει να παραδεχτούμε αγαπητέ Ελευθέριε, ότι σε πολλές δυστυχώς περιπτώσεις, ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε και με την βία και με το ξίφος και με το μαστίγιο.
Συμφωνα με την παραδοση, πολλα ειδωλα καταστρεφονταν μονα τους, μεσω ομαδικης προσευχης των πρωτοχριστιανων
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-03-08 στις 12:25
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-03-08, 11:28
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Διότι απέδειξε πως τα αντανακλαστικά της είναι άριστα σε θέματα που εκείνη θεωρεί σημαντικότερα και μας ενημέρωσε επισήμως και ...ακριβολογώντας πως θα κάνουμε μπασταρδάκια μιας και είμαστε πόρνες και πόρνοι όσοι δεν έχουμε επικυρώσει σύμφωνα με το Ορθόδοξο Τυπικό την σχέση μας.
Σωστήηηηηη!
Ο Χριστιανισμός δε μπασταρδεύεται.
Οι Χριστιανοί ναι...
Άρα συμφωνείς ότι τα αντανακλαστικά της γίνονται όλο και πιο άριστα.

Επίσης, θα ήθελα να πω, πως είναι ανθρώπινο το μίσος στην πρωτέρα πλάνη να οδηγήσει και σε μίσος εναντίον π.χ. βωμών ή και ειδώλων. Δεν λέω ότι είναι σωστό, είναι όμως ανθρώπινο.

Ούτε εγώ μπορώ να αποδείξω ότι κάποιοι αρχαίοι ναοί καταστράφηκαν με την προσευχή, ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι δεν καταστράφηκαν.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-03-08, 18:31
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων

Ούτε εγώ μπορώ να αποδείξω ότι κάποιοι αρχαίοι ναοί καταστράφηκαν με την προσευχή, ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι δεν καταστράφηκαν.
να προσευχηθούμε να πέσει το ασφαλιστικό η να κατεβουμε στις πορειες?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-03-08, 18:51
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Εγώ δεν είμαι ινστρούχτοράς σου.
Επικροτώ την αυτενέργεια.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-03-08, 19:07
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Για δες...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-03-08, 22:30
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επικροτώ την αυτενέργεια.

να το κανουμε πιο αναλυτικο αυτο;;

γιατι πως να το κανουμε...μας μπερδευει λιγακι

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-03-08, 08:27
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
1)
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τώρα τις "ενσωματώσεις" και τις "απορροφήσεις", αυτό που λέω είναι, ότι αν λέγονται με το νόημα ότι ο Χριστιανισμός "μπασταρδεύτηκε" είναι, προφανώς, λανθασμένες.
Η ολιγωρία της διοίκησης της Εκκλησίας να ενημερώνει τους πιστούς για διάφορα θέματα, όπως τα παραπάνω, είναι, πράγματι, εντοπισμένη.[/URL]
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά θεωρώ πως ο Χριστιανισμός όχι μόνο δεν "μπασταρδεύτηκε" αλλά "αναβαθμίστηκε" από τα ελληνικά στοιχεία.
Το "μπαστάρδεμα" είναι άσχημη λέξη, δείχνει έλλειψη σεβασμού και καταλαβαίνω το ενδιαφέρον να κρατηθεί μακριά από το Χριστιανισμό ακόμα και το ενδεχόμενο να ... υπονοείται κάτι τέτοιο.
Μιας και μιλάμε για ακριβολογία πάντως και για προσεκτικές διατυπώσεις, νομίζω πως είσαι λίγο άδικος όταν γράφεις για "ολιγωρία της διοίκησης της Εκκλησίας να ενημερώσει τους πιστούς". Διότι απέδειξε πως τα αντανακλαστικά της είναι άριστα σε θέματα που εκείνη θεωρεί σημαντικότερα και μας ενημέρωσε επισήμως και ...ακριβολογώντας πως θα κάνουμε μπασταρδάκια μιας και είμαστε πόρνες και πόρνοι όσοι δεν έχουμε επικυρώσει σύμφωνα με το Ορθόδοξο Τυπικό την σχέση μας.
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα συμφωνείς ότι τα αντανακλαστικά της γίνονται όλο και πιο άριστα.
Έβγαλες λάθος συμπέρασμα.
Έγραψα πως αντιδρά επιλεκτικά και όχι πως βελτιώνονται τα αντανακλαστικά της.
Αν συνεχίζει να σε δυσκολεύει, ευχαρίστως να στο εξηγήσω πάλι. (Δεν θέλω να πιστεύω πως το κατάλαβες αλλά, επειδή αυτή η διαπίστωσή μου αμφισβητεί τις ευαισθησίες της επίσημης Εκκλησίας, έπαιξες με τα γραφόμενά μου με σκοπό τη δημιουργία ψευδών εντυπώσεων).
Ελπίζω να παρατήρησες πως μεταξύ επίσημης Εκκλησίας και «αμαρτωλών» τέκνων της –όπως εγώ- δεν υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός όσον αφορά τη χρήση προσβλητικών χαρακτηρισμών όπως το «μπαστάρδεμα»
Σου θυμίζω πως το θέμα το ξεκίνησες εσύ, διότι στην έκφραση του Morgul «απορρόφηση από το Χριστιανισμό προχριστιανικών θηλυκών θεοτήτων» σε ορισμένα ορεινά παρεκκλήσια και σε μια προσέγγιση που δεν ήταν καν χριστιανική, επενέβης για να ζητήσεις να είμαστε προσεκτικοί στις εκφράσεις μας, χωρίς να είσαι εσύ προσεκτικός στις δικές σου εκφράσεις για την προχριστιανική πραγματικότητα στην Ελλάδα.


2)
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, θα ήθελα να πω, πως είναι ανθρώπινο το μίσος στην πρωτέρα πλάνη να οδηγήσει και σε μίσος εναντίον π.χ. βωμών ή και ειδώλων. Δεν λέω ότι είναι σωστό, είναι όμως ανθρώπινο.
Εξαιρετικό επιχείρημα!
Προσπαθώ να βρω κάποια διαφορά από τα επιχειρήματα των φίλων μας των Μουσουλμάνων.
Δεν τα καταφέρνω και αν θεωρείς πως αξίζει τον κόπο θα εκτιμούσα τη βοήθειά σου.

Το link που δίνεις με κάνει να πιστεύω πως με θεωρείς νεοπαγανίστρια για τις απόψεις μου. Δεν ξέρω τι λέει ακριβώς ο νεοπαγανισμός. Θα σε παρακαλούσα να μην υπονοείς χαρακτηρισμούς, μιας και δεν ανήκω πουθενά! Οι απόψεις μου είναι καθαρά προσωπικές. Αν υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που έχουν ίδιες απόψεις με μένα, χαίρομαι και επί της ευκαιρίας, θα ψάξω για τους νεοπαγανιστές. Δεν ζούμε πια στην εποχή που όποιος δεν συμφωνεί με την επικυρωμένη από Συνόδους «ηθική» είναι οργανωμένος εχθρός της Χριστιανικής Αλήθειας, ή αιρετικός, ή …μάγος. Αν νοιώθεις πως απειλείται η επίσημη θρησκεία σου από μυστικές και παραπλανητικές οργανώσεις, είναι λογικό να ανατρέχεις σε «υποστηρικτικά» των επιχειρημάτων σου sites. Φρόντισε να ανακαλύψεις και τους «εχθρούς» σου ώστε να τους τα δείξεις. Ίσως να νοιώθεις ασφάλεια υπό την σκέπη μιας θρησκευτικής σημαίας, εγώ όμως νοιώθω ασφάλεια όταν δεν με συνοδεύει καμιά σημαία. Όσο σημανική είναι για σένα η πίστη σου, άλλο τόσο είναι για μένα η ελεύθερη σκέψη, ο προβληματισμός, η αναζήτηση. Ελπίζω σε αυτό τουλάχιστον το σημείο να είναι εφικτός ένας αμοιβαίος σεβασμός ανάμεσά μας.


3)
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε εγώ μπορώ να αποδείξω ότι κάποιοι αρχαίοι ναοί καταστράφηκαν με την προσευχή, ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι δεν καταστράφηκαν.
Ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις πως ο Χριστιανισμός δεν έχει διαπράξει εγκλήματα και δεν έχει επιδοθεί σε βανδαλισμούς και λεηλασίες, ούτε εγώ πως έχει. Ή εγώ μπορώ?

Ο λόγος που δεν θα το κάνω ακόμα είναι πως, κατά την κρίση μου, δεν εκφράζεις την εκκλησία με τη θέση σου. Ακόμα και αν οι ευαισθησίες της απέναντι στην κοσμική ζωή των πιστών της έχουν εκπέσει σε επίσημους χαρακτηρισμούς όπως «πορνεία», θέλω να πιστεύω πως συνεχίζει τουλάχιστον να αναγνωρίζει τα ιστορικά της λάθη. Μην καταναλώνεσαι λοιπόν στο να αποδείξεις σε εμάς πως ο Χριστιανισμός είναι αναμάρτητος. Αν το πιστεύεις πραγματικά, τότε ενημέρωσε την ίδια την επίσημη Εκκλησία.

Δεν έχω εχθρική διάθεση απέναντι στο Χριστιανισμό. Και πιστεύω πως ήδη του κάνω κακό με το να προκαλώ να αναδειχθεί η εχθρότητα και η τυπολατρία ορισμένων πιστών του. Αν αυτό το κάνουν και αυτοβούλως, χωρίς «ινστρούχτορες», τότε το κακό που προκαλώ, είναι ακόμα μεγαλύτερο διότι διαφαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά με τον τύπο των πιστών που έχει πείσει.
Ο σεβασμός μου σε – σπάνιους δυστυχώς αλλά- αξιόλογους πνευματικούς ανθρώπους στους κόλπους της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι ισχυρότερος από την ανάγκη μου να αντιπαρατεθώ με τους «πιστοποιημένους» Χριστιανούς που επιδίδονται σε τυπολατρία.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-03-08, 16:25
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Ας ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα...

Ελπίζω να παρατήρησες πως μεταξύ επίσημης Εκκλησίας και «αμαρτωλών» τέκνων της –όπως εγώ- δεν υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός όσον αφορά τη χρήση προσβλητικών χαρακτηρισμών όπως το «μπαστάρδεμα»
Σου θυμίζω πως το θέμα το ξεκίνησες εσύ, διότι στην έκφραση του Morgul «απορρόφηση από το Χριστιανισμό προχριστιανικών θηλυκών θεοτήτων» σε ορισμένα ορεινά παρεκκλήσια και σε μια προσέγγιση που δεν ήταν καν χριστιανική, επενέβης για να ζητήσεις να είμαστε προσεκτικοί στις εκφράσεις μας, χωρίς να είσαι εσύ προσεκτικός στις δικές σου εκφράσεις για την προχριστιανική πραγματικότητα στην Ελλάδα.
Συγγνώμη αν δημιούργησα λάθος εντυπώσεις. Τη λέξη "μπαστάρδεμα" δεν τη χρησιμοποίησα για να προσβάλλω κανέναν. Δεν ξέρω γιατί το πήρες έτσι. Η τοποθέτηση της Morgul που έδωσε την εντύπωση ότι οι Χριστιανοί έχουν δώσει στην Παναγία ιδιότητες που είχαν παλαιά πιστευόμενες θεότητες. Γενικεύοντας δηλαδή, ότι υπάρχει "ανακάτεμα" μεταξύ της Ορθοδοξίας και της Ειδωλολατρίας σε δογματικό επίπεδο. Σε αυτό αντιτίθεμαι, και με το: "μπαστάρδεμα" εννοούσα απλά "ανακάτεμα". Συγγνώμη αν δεν το έκφρασα καλά. Ότι μπορεί να υπαρχουν επιροές στις τέχνες ή τα ποιητικά μέτρα το δέχομαι.

Όσον αφορά τα αντανακλαστικά της Εκκλησίας, λέω και πάλι τα εξής: Εορτές που γίνονταν και στην αρχαιότητα και συνεχίζονται και σήμερα, αλλά χωρίς το "λατρευτικό" στοιχείο, παρά μόνο για "διασκέδαση" (εννοώ π.χ. "καρναβάλια") δεν είναι απαραίτητα κακές (πιστεύω). Άλλο αν κατά τη διάρκεια αυτών γίνονται "περιέργες" επικλήσεις ή υπάρχει άλλου είδους "μυστικισμός". Κατά τα άλλα, η αγνότητα είναι η "ραχοκοκαλιά" του Χριστιανισμού. Στα δόγματα και σε περιπτώσεις ηθικής (πιστεύω ότι) η Εκκλησία θα πρέπει να ξεκαθαρίζει τα πράγματα για να μην υπάρχουν αμφιβολίες ούτε και στον πιο απλό και "αμόρφωτο" άνθρωπο και εντός και εκτός Εκκλησίας.

Προσπαθώ να βρω κάποια διαφορά από τα επιχειρήματα των φίλων μας των Μουσουλμάνων.
Τα πάθη είναι κοινά σε όλους. Και σε Μουσουλμάνους και σε Χριστιανούς.

Οι απόψεις μου είναι καθαρά προσωπικές.
Δεν σε καταλαβαίνω. Όλοι μας ερευνάμε, μαθάνουμε και βγάζουμε (τελικά) συμπεράσματα. Οι απόψεις μας είναι ένας συγκερασμός πολλών πραγμάτων. Οι νεοπαγανιστές που αναφέρεις επιτίθενται βρώμικα εναντίων της Ορθοδόξου Εκκλησίας. Χρησιμοποιούν μερικά επιχειρήματα, μερικά δεδομένα, που μπορεί να τα έχεις και εσύ, αλλά που εσύ δεν τα χρησιμοποιείς για το σκοπό που τα χρησιμοποιούν αυτοί. Εσύ μπορεί να τα χρησιμοποιείς για να στηρίξεις της απόψεις σου σχετικά με το "φονταμεταλισμό" ή την "επιθετικότητα" του Χριστιανισμού. Αυτοί πάνε και παραπέρα και τα χρησιμοποιούν αυτά έτσι ώστε να στηρίξουν την πίστη τους. Εσύ τα λες χωρίς να στηρίζεις μια άλλη πίστη. Το συγκεκριμένο site απαντά στα επιχειρήματά τους, που μπορεί να είναι και επιχειρήματα ενός ινδουιστή, που όμως πιστεύει ότι πράγματι ο Χριστιανισμός έδρασε έτσι όπως λένε αυτοί. Μπορεί να λέει τα παραπάνω και να μένει Ινδουιστής. Αυτοί στηρίζουν θρησκεία. Εγώ δεν κατηγορώ κανέναν. Εχθρούς, προσωπικά, δεν έχω. Η ίδια η πίστη είναι έρευνα. Ο απ. Παύλος την λέει "έλεγχο πραγμάτων μη βλεπομένων" αν θυμάμαι καλά.

Επίσης για το συγκεκριμένο site, εσύ με προέτρεψες. Όταν με ρώτησες "που πήγαν όλοι αυτοί οι ειδωλολάτρες;" αναγκάστηκα κι έψαξα λίγο. Εγώ δεν είμαι ιστορικός, δεν είμαι ούτε καν των "θεωρητικών επιστημών", δεν έχω το χρόνο να ψάξω του κώδικες και τα αρχεία και να δω τι έγινε. Έψαξα, λοιπόν, βρήκα αυτό και στο παρουσίασα. Δεν έχω χρόνο να κάνω περισσότερα, συγγνώμη.

Ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις πως ο Χριστιανισμός δεν έχει διαπράξει εγκλήματα και δεν έχει επιδοθεί σε βανδαλισμούς και λεηλασίες, ούτε εγώ πως έχει. Ή εγώ μπορώ?

Ο λόγος που δεν θα το κάνω ακόμα είναι πως, κατά την κρίση μου, δεν εκφράζεις την εκκλησία με τη θέση σου. Ακόμα και αν οι ευαισθησίες της απέναντι στην κοσμική ζωή των πιστών της έχουν εκπέσει σε επίσημους χαρακτηρισμούς όπως «πορνεία», θέλω να πιστεύω πως συνεχίζει τουλάχιστον να αναγνωρίζει τα ιστορικά της λάθη. Μην καταναλώνεσαι λοιπόν στο να αποδείξεις σε εμάς πως ο Χριστιανισμός είναι αναμάρτητος. Αν το πιστεύεις πραγματικά, τότε ενημέρωσε την ίδια την επίσημη Εκκλησία.

Δεν έχω εχθρική διάθεση απέναντι στο Χριστιανισμό. Και πιστεύω πως ήδη του κάνω κακό με το να προκαλώ να αναδειχθεί η εχθρότητα και η τυπολατρία ορισμένων πιστών του. Αν αυτό το κάνουν και αυτοβούλως, χωρίς «ινστρούχτορες», τότε το κακό που προκαλώ, είναι ακόμα μεγαλύτερο διότι διαφαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά με τον τύπο των πιστών που έχει πείσει.
Ο σεβασμός μου σε – σπάνιους δυστυχώς αλλά- αξιόλογους πνευματικούς ανθρώπους στους κόλπους της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι ισχυρότερος από την ανάγκη μου να αντιπαρατεθώ με τους «πιστοποιημένους» Χριστιανούς που επιδίδονται σε τυπολατρία.
Και να μπορέσεις να μου αποδείξεις, δεν έχω να σου αντειπώ, σχεδόν, τίποτα γιατί ελάχιστα ξέρω. Δεν έχω χρόνο για όλα, πια. Και να έχουν κάνει οι Χριστιανοί (και όχι ο Χριστιανισμός) αυτά που λες, αυτό δεν έχει να κάνει τίποτα με την Αλήθεια αυτής της πίστης, που διδάσκει την αγάπη.

Η θέση της Εκκλησίας είναι ότι πολλά από τα αγάλματα κατασρέφονταν με προσευχή. Αυτό το ξέρω. Ασφαλώς και σε ορισμένα θέματα δεν μπορώ, ίσως, να εκφράσω τη θέση της Εκκλησίας. Αυτό εξάλλου απετεί και βίωμα, όχι μόνο "γνώσεις".

Οι επίσημοι χαρακτηρισμοί, που λες, είναι η αλήθεια. Η Εκκλησία χρησιμοποίησε "σκληρή γλώσσα" για να γίνει κατανοητή η αλήθεια. Αλλιώς θα συμφωνούσαμε για την "μετριοπαθή έκφραση" μεν, θα διαφωνούσαμε για το περιεχόμενο δε. Η Ορθοδοξία είναι, όπως λες, "αναμάρτητη". Οι επιλογές της εκάστοτε διοίκησης δεν πάει να πει ότι αμαυρώνουν το Σώμα του Χριστού. Ασφαλώς γίνονται αιτία να βλασφημείται, όχι όμως ότι αμαυρώνεται. Θα αμαυρονώταν αν ήταν ανθρώπινο δημιούργημα. Πιστεύω ότι δεν είναι. Αυτό που κάνω "σε εσάς" είναι να λέω την άποψή μου.

Η εχθρότητα που αναφέρεις δεν έχει σχέση με μένα. Δεν εκφράστηκα εχθρικά εναντίον κανενός. Μπορεί να μίλησα λίγο απότομα και, ίσως, μπήκα λίγο "φουριόζος" στις συζητήσεις σας και γι' αυτά συγχωρέστε με. Τυπολατρία, πιστεύω πως ίσως έχω, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν βρίσκω πώς εξεδηλώθη.

Η κριτική σε μένα νομίζω είναι (ίσως δίκαια, αλλά πάντως) υπερβολική.
Πώς επέδειξα (στη συγκεκριμένη φάση) τυπολατρεία;
Που συμφώνησα με την Ι. Σύνοδο; Μα αυτή για την Ορθοδοξία είναι η αλήθεια.
Που είπα ότι η Ορθοδοξία δεν είναι δημιούργημα ανθρώπων;

Την αμαρτωλότητά μου (κι έγω) την περιφέρω δυχτυχώς κι εδώ. Συγχωρέστε με.

Οι μεγαλύτερο κατήγοροι των Χριστιανών είναι, εκτός από τον Χριστό, οι Πατέρες. Ο άγιος Γρηγόριο Νύσσης είπε: "Μερικοί είναι Χριστιανοί, μόνο και μονο, για να κατακρίνουν αυτούς που δεν είναι."
Το ότι λέω ότι το συγκεκριμένο αμάρτημα είναι "αυτό που είναι" δεν κατακρίνω. Δεν κατέκρινα κανέναν από εσάς. Οι αμαρτίες μας μάς κατακρίνουν.

Συγγνώμη για την αναστάτωση. Είχα καλή πρόθεση.

Προς Θεού, δεν σε είπα... παγανήστρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleftherios : 21-03-08 στις 16:53
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-03-08, 17:13
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Μια απλή, μα θερμή, παράκληση.

Ελευθέριε, όταν κάνεις παράθεση, μπορείς να έχεις και το χρήστη που έγραψε τη φράση που παραθέτεις κι έπειτα σχολιάζεις;

Γιατί πέρα από κουραστικό, είναι ιδιαίτερα αποτρεπτικό για κάποιον που θέλει να παρακολουθήσει τη συζήτηση σας.

Χ.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.