Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 06-11-07, 14:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα κανε νηστεία
Σήμερα οι μισοί κάνουν ....νηστεία και δεν είναι απαραίτητα πιστοί σε θεό αλλά στην σιλουέτα τους μόνο.

Πάντα προσπάθείς να τα βάζεις όλα μαζί και να τα κάνεις αχταρμά. Φυσικά δεν φταις εσύ, φταίει εκείνη πως την είπαμε;;;;

Α ναι εμπάθεια ε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-11-07, 14:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παραλληλα ομως εχει απελευθερωσει τον ανθρωπο απο παθη και ενστινκτα.. απολυτη ελευθερια δεν υπαρχει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-11-07, 14:42
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραλληλα ομως εχει απελευθερωσει τον ανθρωπο απο παθη και ενστινκτα
Όπως?Εχεις κάποια παραδείγματα να μου αναφέρεις?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-11-07, 14:43
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα οι μισοί κάνουν ....νηστεία και δεν είναι απαραίτητα πιστοί σε θεό αλλά στην σιλουέτα τους μόνο.
Δεν αναφέρθηκα όμως σε αυτους που κανουν δίαιτα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-11-07, 15:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια γρήγορη αναγνωση καταλαβαίνετε το ποση μεγαλη ελευθερία στερεί η καθε θρησκεία από τον άνθρωπο....
H ηλιθιότητα το κάνει αυτό φίλτατε και όχι η θρησκεία.
Μην μπερδεύεις την πίστη με τον φανατισμό. Είναι σαν να μπερδεύεις τον φανατικό αριστερό με αυτόν που ψήφισε αριστερά σε αυτές τις εκλογές.

Πάρε δύο άτομα. Δύο που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ στις εκλογές για παράδειγμα.
Ο ένας μπορεί να μιλήσει ορθολογικά, να πεί τα επιχειρήματά του και τελικά ίσως και να σου πεί ότι έχεις δίκιο που ψήφισες κάτι άλλο και ίσως να έκανε και χαζομάρα.
Ο άλλος μπορεί αντί για όλα αυτά να σου βγάλει και πιστόλι.
Το ΠΑΣΟΚ θα φταίει;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-11-07, 15:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ΠΑΣΟΚ θα φταίει;
Ο Ανδρεας που απευθυνοταν σε ατομα συγκεκριμενης παιδειας και νοοτροπιας

Μητσο, η θρησκεια εκτος του οτι υποσχεται παραδεισους και τετοια, απλα υπενθυμιζει στον ανθρωπο οτι ανηκει σε καποια ορισμενη κοσμολογια και πρεπει να σκεφτεται πρωτα τον κοσμο και μετα τις αναγκες του. Μπορει σημερα η θρησκεια να ειναι μια μορφη εξουσιας, αλλα στο παρελθον οι ηγετες φιλοσοφικων συστηματων και θρησκειων, εξοργισαν το κατεστημενο. Ο Λαο-τσε πχ εξοριστηκε απο το παλατι επειδη ελεγε καποια 'σωστα' πραγματα που δεν αρεσαν στον αυτοκρατορα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-11-07 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-11-07, 16:11
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι θρησκείες δεν φανατίζουν, φανατίζουν οι άνθρωποι. Δεν φανατιζόμαστε μόνο με τη θρησκεία, φανατιζόμαστε για χίλια δυο πράγματα.

Τώρα για το συμβάν δυστυχώς έτσι είναι κάποια δόγματα, αν αυτοί είναι καλά με τις επιλογές τους εμείς ότι και να πούμε είναι περιττό. Σίγουρα δεν το εγκρίνω και για αυτό το λογο και άλλους ίσως, δεν ακολουθώ ένα τέτοιο δόγμα. Ακολουθώ αυτό που εγώ θεωρώ λογικό και συμβατό με μένα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-11-07, 16:48
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια γρήγορη αναγνωση καταλαβαίνετε το ποση μεγαλη ελευθερία στερεί η καθε θρησκεία από τον άνθρωπο...
Μα... Η θρησκεία δεν επιβάλλεται στον άνθρωπο. Κάθε ένας μπορεί να επιλέξει τη θρησκεία του και άρα και τις "απαγορεύσεις" της. Ή να μην επιλέξει καμία θρησκεία. Είμαστε ελεύθεροι να διαλέξουμε τη "φυλακή" μας δηλαδή. Όχι πως εγώ προσωπικά το βλέπω ως φυλακή, αλλά για να συνεννοούμαστε
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-11-07, 16:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ειναι παντα επιλογη... ειναι το περιβαλλον, ειναι και το καθεστως. Αν ειχα γεννηθει στην Αραβια απο μουσουλμανους γονεις δεν ξερω αν θα το ακολουθουσα η θα επελεγα κατι αλλο

Και η διαδικασια της επιλογης δενειναι απλη. Πρεπει να ενημερωθεις για κατι και να το ψαξεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-11-07, 17:04
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακολουθώ αυτό που εγώ θεωρώ λογικό και συμβατό με μένα.
Αυτο ακριβώς κανω Μιχαλη.
Στη θρησκεία ή εισαι ή δεν είσαι.Δε μπορεις να είσαι Ινδουιστής και να γουστάρεις μοσχαράκι γαλακτος στο φουρνο με πατατες.Θα σε κάψουν χαλαρά...Πρεπει να ακολουθεις τη θρησκεία απο την αρχή μεχρι το τέλος.σα λουκι ενα πραγμα.Ή εισαι μέσα ή δεν εισαι.Συμφωνώ ότι δεν ειναι ετσι οι θρησκείες και για το φανατισμό κτλ.Απλα αν λέει κατι λογικο μια άλλη θρησκεία δε θα πω όχι!Αυτο βέβαια δε θα είναι αποδεκτό απο την αλλη θρησκεία.Εμενα απλά δε με ενδιαφέρει.Το Συνταγμα δε με υποχρεώνει να ακολουθώ καποια θρησκεία άλλωστε.Δεν ειμαι οπάδος κανενος γιαυτο και δηλώνω άθρησκος (τους άθεους διαχρονικά τους καίνε όπως σου είπα..Δεν εξετάζω αν υπάρχει θεός.Θεωρώ πως ναι).
Δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα όλα αυτά τα περίεργα που έχουν οι θρησκείες.Οτι μου κάνει καλύτερη τη ζωή και εμένα σαν άνθρωπο το μελετάω και αν ειναι όντως έτσι το βαζω στη ζωή μου.
Γιατι να νηστεύω και μετά να πλακωθώ στο φαγητό όταν μπορώ να κάνω μία νορμάλ διατροφή όλο το χρόνο?Γιατι να μην κανω μεταγγιση για να ζήσω?Γιατι να μην τρώω χοιρινό ή μοσχαρίσιο κρέας όταν ξέρω ότι απλά δεν τρέχει τίποτα?
Στη θρησκεία δεν μπορείς να αφήσεις απέξω ούτε τον παράδεισο ούτε την κόλαση ούτε την π.διαθήκη ούτε τίποτα.Ειναι πακέτο.Οπως και στην πολιτική.Ψήφισε ο μπάρμπας ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ γιατι του έταξε τον παράδεισο (1.500 δρχ παραπάνω σύνταξη) αν δε συμφωνεί με την εξωτερική πολιτική δε μπορεί να κάνει κάτι γιατι δε μπορεί να διαλέξει επιμέρους.Λες ναι σε όλα ή όχι σε όλα και ψηφίζεις αλλο κόμμα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-11-07, 17:15
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι παντα επιλογη... ειναι το περιβαλλον, ειναι και το καθεστως. Αν ειχα γεννηθει στην Αραβια απο μουσουλμανους γονεις δεν ξερω αν θα το ακολουθουσα η θα επελεγα κατι αλλο
Αυτοι που ειπατε ότι κανανε την αλλαγή μεσα απο τη φιλοσοφία ή τη θρησκεία δεν έκαναν αυτό ακριβως!Δεν ακολούθησαν.Εβαλαν το μυαλό τους να δουλέψει σε άλλη βαση και είδαν τα πράγματα διαφορετικά.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραλληλα ομως εχει απελευθερωσει τον ανθρωπο απο παθη και ενστινκτα..
Με ξέχασες?Για πες...Για πες....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-11-07, 17:16
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια θρησκεία έχει διαβαθμίσεις και κανόνες γιατί όλα τα μέλη της δεν μπορούν να κατανοήσουν το ίδιο την φιλοσοφία της θρησκείας, παλιότερα δε το θρήσκευμα έπαιζε και κοινωνικό ρόλο γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε κάτι άλλο, από τις θρησκείες προέκυψε η νομοθεσία και η σημερινή διαμόρφωση της κοινωνίας, αν τώρα κάποιοι ακολουθούν ακόμα αναχρονιστικούς κανόνες μέσα στις θρησκείες τους είναι δικό τους θέμα. Από εκεί και πέρα όσο εξελισσόμαστε μπορούμε να κατανοήσουμε καλύτερα τη φιλοσοφία και να αφήσουμε τους πρακτικούς κανόνες, όμως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτοιμοι για κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-11-07, 17:19
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
εξελισσόμαστε μπορούμε να κατανοήσουμε καλύτερα τη φιλοσοφία και να αφήσουμε τους πρακτικούς κανόνες, όμως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτοιμοι για κάτι τέτοιο.
Καθε στιγμή που περνάει σε συμπαθώ όλο και περισσότερο!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-11-07, 17:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η θρησκεια (και οχι μονο) δινει υπερβαση σε μερικους ανθρωπους. Τον καλογερο, τον ασκητη, το φακιρη η τον γκουρου τον θεωρω πιο ελευθερο απο μενα γιατι δεν εχει αναγκη να κολατσιζει καθε τοσο, δεν εχει αναγκη απο διασκεδαση, ουτε να ενημερωνεται για ταινιες, η σινεμα, ουτε να φροντιζει την εμφανιση του κλπ

ελευθερια δεν ειναι μονο να κανεις ο,τι θελεις, ελευθερια ειναι και να μη εχεις αναγκες

Και θα πεις οτι αυτο δεν ειναι ζωη. Σε σχεση με τι; με αυτο που αντιλαμβανομαστε εμεις ως ζωη δεν ειναι. Κανενας δε θα σου πει οτι δεν ειναι ευτυχισμενος ομως

Και οχι, η νηστεια δεν ειναι υποχρεωτικη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-11-07 στις 17:29
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-11-07, 17:30
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θρησκεια (και οχι μονο) δινει υπερβαση σε μερικους ανθρωπους. Τον καλογερο, τον ασκητη, το φακιρη η τον γκουρου τον θεωρω πιο ελευθερο απο μενα γιατι δεν εχει αναγκη να κολατσιζει καθε τοσο, δεν εχει αναγκη απο διασκεδαση, ουτε να ενημερωνεται για ταινιες, η σινεμα, ουτε να φροντιζει την εμφανιση του κλπ

ελευθερια δεν ειναι μονο να κανεις ο,τι θελεις, ελευθερια ειναι και να μη εχεις αναγκες

Και θα πεις οτι αυτο δεν ειναι ζωη. Σε σχεση με τι; με αυτο που αντιλαμβανομαστε εμεις ως ζωη δεν ειναι. Κανενας δε θα σου πει οτι δεν ειναι ευτυχισμενος ομως
Αν νιώθεις όμηρος των αναγκών σου ναι τοτε ειναι ελευθερία να μην έχεις αναγκες νομίζω.Το τι ειναι ζωή για εσένα ειναι διαφορετικό απο αυτό που νομίζω εγώ.Αν αυτά που κάνεις σε γεμίζουν και σε ευχαριστούν τοτε πιο το πρόβλημα?Τι θα πει ο κοσμος?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.