Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 16-07-07, 12:27
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
χαχαχαχαχα και μια και μιλαμε για ανεμογεννητριες για να εχουμε τον νου μας για τον amigos...

πολυ κοντα στα λημερια του atomic man πηγε για διακοπες
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-07-07, 12:29
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι. Παιδεραστές παπάδες που παίρνουν γραμμή πλεύσης από τους Τούρκους!
Πάει, έχουμε ξεφύγει τελείως...
Οθωμανικό δίκαιο στο Αγιο Όρος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fireseaker : 16-07-07 στις 12:32
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-07-07, 12:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά θα πρέπει να τα προλαβαίνει η εκκλησία και ειδικά στους αγάμους κληρικούς να περνάνε από ψυχολογικά τεστ και όχι να βάζουν κάθε καρυδιάς καρύδι.
Στη Συρο, κατα την κατοχη, οι καθολικοι παπαδες επαιρναν παιδια απο φτωχες οικογενειες για να τα σπουδασουν εσωκλειστα. Αυτα τα παιδια αν και δεν ηταν υποχρεωμενα να το ακολουθησουν, ηταν δυνητικα ολα υποψηφιοι παπαδες τελικα.

Απο την εκπαιδευση (κυριως θρησκευτικη) που επαιρναν, θεωρουνταν οτι ειχαν γαλουχηθει για να μεγαλωσουν σωστοι και να μπορουσαν να γινουν ιερεις, αλλα οπως καταλαβαινετε, ηταν ενα αδιακριτο και αψυχολογητο παιδομαζωμα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 16-07-07 στις 13:17
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-07-07, 12:47
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Νομίζω πως το θέμα είναι ηθικό. Πολλοί για χάριν της συγχωρετικότητος της διαφορετικότητας, θα έλεγαν ότι δεν έχει καμμία σημασία οι επιλογές ενός μαθηματικού, ενός καλλιτέχνη, ενός πολιτικού... θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ''κορυφή'' στα μαθηματικά, ή στον τομέα του.

Πόσο όμως η εισροή παθών (πολλώ μάλλω ανωμαλιών) τον κάνει ευάλλωτο στην άρτια εκτέλεση του καθήκοντος - λειτουργήματος;

Σωστά πάντως το λέει ο Μιχάλης (ο διαμαντής) ότι είναι γενικό θέμα αρτιότητας χαρακτήρα με παραμέτρους και ηθικές.

Πάντως, αν στην Εκκλησία κατά την διάρκεια της χειροτονίας φωνάξει κάποιος αντί για άξιος, ''ανάξιος'', διακόπτεται το μυστήριο. Κατάσταση, που φυσικά, αν δεν είναι από κακοήθεια και κακεντρέχεια, τελικά αποδεικνύει πως ο λόγος και ο άνθρωπος μέσα στην Εκκλησία έχει δύναμη να επιλέξει τους λειτουργούς του.

Όσον αφορά ποιος πρώτος έχει δικαίωμα, καλύτερα όμως υποχρέωση να ξεσπαθώσει (με διάκριση), για τα άτοπα και ανήθικα που προσβάλλουν το έργο της Εκκλησίας, είναι αυτοί που Την αγαπούν... οι υπόλοιποι φυσικά και έχουν το δικαίωμα (αλλά όχι την υποχρέωση) να στηλιτεύουν και κατηγορούν τα άτοπα για να υπάρχει και κάποιου είδους συστολή... προσθέτοντας μετάνοια ότι με αυτά τα φαινόμενα διώχνουν τον κόσμο έξω από την σωτήρια κιβωτό (μιλώ για Ορθοδοξία).

Πάντως βλέπω πολλούς που καταφέρονται ενάντια στην Εκκλησία, απλά να έχουν ανεβάσει πολύ τον πήχυ... και καλά κάνουν, αρκεί να μην είναι απέξω.

Έλεγε επ'αυτού ο γέροντας Παϊσιος, πως η Εκκλησία είναι ένα καράβι, κι αν είναι κάποιος μέσα, κι αν αποκοιμηθεί έστω και λίγο, αυτό θα τον μεταφέρει στο λιμάνι.

Ή αν θυμηθούμε στην κιβωτό, πόσοι σώθηκαν (στον κατακλυσμό) από αυτούς που ήταν έξω αυτής κι ας ήξεραν και τέλειο μπάνιο; ... Η Ορθοδοξία διδάσκει πως οι απομονωμένες αρετές δεν είναι αυτές που σώζουν (ολοκληρώνουν) τον άνθρωπο αλλά η μετοχή (μυστική και μυστηριακή) στο Σωτήριο Αναστημένο Σώμα Χριστού.

παραίνεση γέροντος Πορφυρίου ....ίνα ώσι Έν. Ένα Σώμα πολλά μέλη, (όπως συμβαίνει και με το βιολογικό μας σώμα, το όλον και τα κύτταρα...) ο καθένας κατά τάξη... με αγωγούς σύνδεσης φλέβα - αρτηρία - νεύρο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 16-07-07 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-07-07, 13:03
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
μερικά θύματα εξέφρασαν τη λύπη τους γιατί αυτό σημαίνει ότι οι ηγέτες της εκκλησίας δεν θα εξεταστούν με αντιπαραβολή στο δικαστήριο.
Φαντάσου να τους πηγαίνανε στο δικαστήριο τι θα γινότανε!Θα μαθαίναμε όλες τις ευλογημένες στάσεις....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-07-07, 14:17
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως το θέμα είναι ηθικό. Πολλοί για χάριν της συγχωρετικότητος της διαφορετικότητας, θα έλεγαν ότι δεν έχει καμμία σημασία οι επιλογές ενός μαθηματικού, ενός καλλιτέχνη, ενός πολιτικού... θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ''κορυφή'' στα μαθηματικά, ή στον τομέα του.

Πόσο όμως η εισροή παθών (πολλώ μάλλω ανωμαλιών) τον κάνει ευάλλωτο στην άρτια εκτέλεση του καθήκοντος - λειτουργήματος;

Σωστά πάντως το λέει ο Μιχάλης (ο διαμαντής) ότι είναι γενικό θέμα αρτιότητας χαρακτήρα με παραμέτρους και ηθικές.

Πάντως, αν στην Εκκλησία κατά την διάρκεια της χειροτονίας φωνάξει κάποιος αντί για άξιος, ''ανάξιος'', διακόπτεται το μυστήριο. Κατάσταση, που φυσικά, αν δεν είναι από κακοήθεια και κακεντρέχεια, τελικά αποδεικνύει πως ο λόγος και ο άνθρωπος μέσα στην Εκκλησία έχει δύναμη να επιλέξει τους λειτουργούς του.

Όσον αφορά ποιος πρώτος έχει δικαίωμα, καλύτερα όμως υποχρέωση να ξεσπαθώσει (με διάκριση), για τα άτοπα και ανήθικα που προσβάλλουν το έργο της Εκκλησίας, είναι αυτοί που Την αγαπούν... οι υπόλοιποι φυσικά και έχουν το δικαίωμα (αλλά όχι την υποχρέωση) να στηλιτεύουν και κατηγορούν τα άτοπα για να υπάρχει και κάποιου είδους συστολή... προσθέτοντας μετάνοια ότι με αυτά τα φαινόμενα διώχνουν τον κόσμο έξω από την σωτήρια κιβωτό (μιλώ για Ορθοδοξία).

Πάντως βλέπω πολλούς που καταφέρονται ενάντια στην Εκκλησία, απλά να έχουν ανεβάσει πολύ τον πήχυ... και καλά κάνουν, αρκεί να μην είναι απέξω.

Έλεγε επ'αυτού ο γέροντας Παϊσιος, πως η Εκκλησία είναι ένα καράβι, κι αν είναι κάποιος μέσα, κι αν αποκοιμηθεί έστω και λίγο, αυτό θα τον μεταφέρει στο λιμάνι.

Ή αν θυμηθούμε στην κιβωτό, πόσοι σώθηκαν (στον κατακλυσμό) από αυτούς που ήταν έξω αυτής κι ας ήξεραν και τέλειο μπάνιο; ... Η Ορθοδοξία διδάσκει πως οι απομονωμένες αρετές δεν είναι αυτές που σώζουν (ολοκληρώνουν) τον άνθρωπο αλλά η μετοχή (μυστική και μυστηριακή) στο Σωτήριο Αναστημένο Σώμα Χριστού.

παραίνεση γέροντος Πορφυρίου ....ίνα ώσι Έν. Ένα Σώμα πολλά μέλη, (όπως συμβαίνει και με το βιολογικό μας σώμα, το όλον και τα κύτταρα...) ο καθένας κατά τάξη... με αγωγούς σύνδεσης φλέβα - αρτηρία - νεύρο...

Καλά όλα αυτά...Τους ένοχους για παιδερασία τι θα πρέπει να τους κάνει η εκκλησία?Οκ θα τους συγχωρέσει ο θεος κτλ.Θα συνεχίσουν να είναι στη θέση τους?
Το κράτος βέβαια θα έπρεπε ανεξάρτητα από την εκκλησία να τους ρίξει για κανα 15χρονο τουλάχιστον στα ομαδικά ντουζ των φυλακών...


http://adelfopoiemenoi.blogspot.com/...g-post_29.html

http://www.10percent.gr/issues/200706/a03.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fireseaker : 16-07-07 στις 15:03
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-07-07, 15:27
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φαντάσου να είχαμε τέτοιες περιπτώσεις παιδεραστίας, κατά συρροή και κατ' εξακολούθηση από τους Ορθοδόξους στην Ελλάδα, τι θα είχε γίνει. Βλέπω τους Fireseaker, Rider, Kiwi, και Simonsays να ξιφουλκούν :-)
Προσωπικά δεν θα έλεγα ότι κάνω διακρίσεις ανάμεσα στα δόγματα. Αν και εκπλήσσομαι που τα Ελληνικά ΜΜΕ αποφάσισαν να ασχοληθούν με το θέμα αυτό. Εδώ και πάνω από 10 χρόνια έχουν βγει στην επιφάνεια:

http://en.wikipedia.org/wiki/Roman_C...acts_to_police

Όσο αφορά την καθολική εκκλησία είναι ένοχη σαν οργανισμός γιατί έχει σαν πάγια τακτική την αποσιώπηση των περιστατικών, όχι την καταδίκη των ενόχων. Η πολιτική τους για όσους εμπλέκονται σε περιστατικά παιδεραστίας: η μετάθεση. Άρα μιλάμε για θεσμική συγκάλυψη. Αίσχος.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-07-07, 15:31
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο αφορά την καθολική εκκλησία είναι ένοχη σαν οργανισμός γιατί έχει σαν πάγια τακτική την αποσιώπηση των περιστατικών, όχι την καταδίκη των ενόχων. Η πολιτική τους για όσους εμπλέκονται σε περιστατικά παιδεραστίας: η μετάθεση. Άρα μιλάμε για θεσμική συγκάλυψη. Αίσχος.
Συμφωνώ!Ενώ η Εκκλησία της Ελλάδος τους έχει πεθάνει στην τιμωρία!Απαπα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-07-07, 16:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε καποιο σημειο λεει ειναι στην κριση του καθενος να πιστεψει αν αυτος που μιλαει ειναι λαικος η κληρικος... συμφωνα με τη δικη μου παντως δεν ειναι

Μπορει να ειμαι εξω απο την εκκλησια και αυτος να ειναι μεσα, οπως λεει, αλλα το ποσοστο 90% που δινει ειναι υπερβολικο, με καθε λογικη. Αλλωστε δεν υπαρχουν μονο ομοφυλοφιλοι και ετεροφυλοφιλοι. (Εκτος απο τους αμφιφυλοφιλους) υπαρχουν και οι ασεξουαλικοι, το οποιο αυτο νομιζω ειναι η πραγματικη πλειοψηφια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-07-07, 16:12
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είπα ότι συμφωνώ, ούτε ότι διαφωνώ.Δεν με νοιάζει καθόλου για το τι κάνουν.Σα συμπληρωματικά στοιχεία τα έβαλα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-07-07, 16:12
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
τόπαμε και με στενοχωρεί ιδιαίτερα και σαν Έλληνα και σαν Ορθόδοξο... δυστυχώς νόμοι υπάρχουν που καλύπτουν κάθε ανόμημα. Νόμοι Εκκλησίας που έχει την απόταξη, ξύρισμα, καθαίρεση, αργία... και Πολιτείας, όλα σωφρονιστικά, διορθωτικά, εξυγιαντικά. Το κακό είναι πως δεν τηρούνται ή λόγω μηχανισμών ή εξ αδυναμίας, όπου και στις δύο ή άλλες περιπτώσεις, φταίει ο καθένας, στο μέτρο της δύναμης που έχει να προλάβει ή αποκαταστήσει το όποιο λάθος - κακό.

Όσοι αισθάνονται ότι φταίνε κάπως παραπάνω, ας κάνουν επιτέλους κάτι, γιατί ''κάθαρση'' ακούμε και κάθαρση δεν βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-07-07, 16:13
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και εγω δεν απαντω σε σενα... για να συνεχισει η κουβεντα σχολιασα :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-07-07, 17:40
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συγγνώμη αλλά η ομοφυλοφιλία και η παιδερασατία είναι δύο εντελώς διαφορετικά θέματα.

Συγχέοντας τα δύο υποβαθμίζετε το έγκλημα (παιδεραστία) το οποίο είναι το θέμα του τόπικ.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-07-07, 18:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη αλλά η ομοφυλοφιλία και η παιδερασατία είναι δύο εντελώς διαφορετικά θέματα.
Απόλυτα σωστό. Το τι κάνουν οι ενήλικες μεταξύ τους δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τον εκβιασμό και βιασμό της ψυχής ενός παιδιού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-07-07, 18:27
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν θυμαστε ειναι η ιδια Αρχιεπισκοπή που ο Επίσκοπος της ηταν υπεύθυνος για το μεγαλύτερο οικονομικό σκανδαλο του αιωνα στο Βτικανό. Ο προ/προηγούμενος Παπας που θελησε να το ξεσκεπασει βρεθηκε νεκρος σε 40 μερες, το θεμα οδηγησε σε αυτοκτονιας τραπεζιτων και φονους, έγινε και θεμα στο Νονο ΙΙΙ. Ο επίσκοπος του Λος Αντζελες χαίρει ασυλιας τωρα μεσα στο Βατικανό. Αυτα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.