Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-07, 15:09
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Περί Θρησκείας και Ορθοδοξίας

Για να γίνει μία τέτοια θρησκευτικού περιεχομένου συζήτηση θα πρέπει να υπάρχει θρησκευτική παιδεία.Στη χώρα μας δεν υπάρχει αυτό.Η θρησκεία δεν στηρίζεται στη νοημοσύνη,ούτε στην πίστη,ούτε στη λογική.Στηρίζεται στο φόβο και στη συνήθεια (δεν συνυπολογιζουμε τον προσηλυτισμό που λαμβάνει χώρα στα σχολεία με το μάθημα των θρησκευτικών..).Αλήθεια πόσοι γνωρίζουν ότι Οθρόδοξοι και σχεδόν ορθόδοξοι είναι μόνο το 3,5% του συνολικού πληθυσμου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-07, 15:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
.Η θρησκεία δεν στηρίζεται στη νοημοσύνη,ούτε στην πίστη,ούτε στη λογική.Στηρίζεται στο φόβο και στη συνήθεια
Η δικιά μου πίστη στον Χριστό, δεν έχει σε τίποτα να κάνει με φοβίες και συνήθειες.

Έχει να κάνει με αναζητηση και με γνώση. Μεγάλη αναζήτηση, μέσα από μεγάλες αμφιβολίες.

Εγώ αυτό που έψαχνα το βρήκα, εσύ το έχεις ψάξει;

Το θέμα που έφερες είναι άσχετο με την συζήτηση αυτή πάντως.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-07, 15:19
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το κοράνι το έχεις διαβάσει?Τη Γραφή την έχεις διαβάσει?Τα έχω διαβάει και τα δύο.Αυτό που εψαχνα το έχω βρει. Το νόημα της Γραφής είναι ένα.΄Λογικά το έχεις βρει και εσύ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-07, 15:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια πόσοι γνωρίζουν ότι Οθρόδοξοι και σχεδόν ορθόδοξοι είναι μόνο το 3,5% του συνολικού πληθυσμου?
Αυτό τώρα τι είναι; Νέα ανακάλυψη; Μας εντυπωσίασες.

Δεν πήγαν οι ορθόδοξοι στην Αμερική για να σκοτώσουν δεκάδες εκατομμύρια ιθαγενείς για να επιβάλουν αυτή την πίστη. Δεν είχε ορθόδοξο κράτος αποικίες στην Άπω Ανατολή και απανταχού της Γης.

Η ορθοδοξία ξεκίνησε από το Βυζάντιο και χάριν δύο αγίων ανθρώπων, του Κύριλλου και του Μεθόδιου, διαδόθηκε στις Σλαβικές φυλές, όχι με σκοτωμούς και βιασμούς και με εξαφανίσεις εθνοτήτων. Αλλά με τον λόγο σαν μόνο όπλο.

Αυτά για να μην απολέσουμε και τις υπόλοιπες τρίχες στο κεφάλι μας.... :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-07, 15:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Πριν αρχίσετε να διαφωνείτε άνευ λόγου, δεν ορίζετε τι σημαίνει "ορθόδοξος";

Ελπίζω όχι εκείνος που γράφει "Χ.Ο." στην (παλιά) ταυτότητά του!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-06-07, 15:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κοράνι το έχεις διαβάσει?Τη Γραφή την έχεις διαβάσει?Τα έχω διαβάει και τα δύο.Αυτό που εψαχνα το έχω βρει.
Ναι έχω διαβάσει το Κοράνι από δύο μεταφράσεις και σχολιασμούς. Επίσης έχω διαβάσει ότι έχει σχέση με θρησκεία, Βουδισμός Βραχμανισμός κλπ. Δεν πουλάω γνώσεις εδώ.

Αν πιστεύεις ότι με μία ανάγνωση μπορείς να βγάλεις άκρη, για τρέχα διάβασε λίγο Αριστοτέλη. Τρία χρόνια ¨διαβάζω" ή 'ψάχνω' τα ΜετάΦυσικά και ακόμα ...ψάχνομαι.

Αν ήταν να διαβάζαμε την Καινή Διαθήκη και να γινόμαστε μετά Χριστιανοί, καλά θα ήταν. Δυστυχώς δεν αρκεί. Σου δημιουργούνται τόσα ερωτήματα, τόσες απορρίες, που δεν υπάρχει βιβλίο να στις λύσεις, ψάχνεις, ρωτάς, ξαναψάχνεις, ξαναρωτάς. Συνέχεια και συνέχεια, ίσως μια ολόκληρη ζωή.

Μπορεί να σε εντυπωσιάσει η φιλοσοφία του Ιησού, διαβάζοντας τα κείμενα, αλλά μέχρι να φτάσεις να πεις, ότι ναι αυτός είναι ο θεάνθρωπος που ήρθε να μαρτυρήσει τον λόγο Του, η απόσταση είναι μεγάλη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-07, 15:37
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι περισσότεροι ναοί είναι χτισμένοι πάνω σε αρχαίους Ελληνικούς Ναούς.Κατέβα την Ερμου και θα καταλάβεις τι ακριβώς λέω.Όσο για το 3,5% είναι δημοσιευμένο στην Καθημερινή πριν από 3 Κυριακές.Οι χριστιανοί χρησιμοιποιήσανε ρομφαία όχι λόγο και αγάπη για να διαδόσουνε το χριστιανισμό.Στη διάδοση του χριστιανισμού βοήθησε και ο Θεοδόσιος που έκοβε το πέος από τα αρχαία ελληνικά αγάλματα γιατί ήταν προσβλητικό...Μόνο αγάπη δε διδάσκει η ιστορία της θρησκείας σε αντίθεση πάντα με τη Γραφή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-06-07, 15:46
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν πουλάω γνώσεις.Και δεν κάνω ποτέ μία ανάγνωση.Δεν είμαι δογματικός.Δεν είμαι θρησκόληπτος.Κυρίως ακούω τους άλλους σα να μην ξέρω τίποτα.Ο Χριστός είπε Αγαπάτε αλλήλους. Δεν είπε κάντε θαυματουργές εικόνες.Δεν είπε διαδώστε το λόγο μου με αμοιβή.Δεν είπε χτίστε πανάκριβους ναούς.Δεν είπε φτιάξτε καμπαναριά.Αγαπάτε αλλήλους είπε..Αγία γραφή δεν είναι μόνο η Καινή διαθήκη.Ειλικρινά πάντως δεν ξέρω πολλούς που διαβάζοντας Αριστοτέλη να γίνανε χριστινοι.Αντιλαμβάνομαι πάντως ότι στο θέμα της θρησκείας είναι σα να ρωτας έναν βαμμένο οπάδο ποδοσφαιρικής ομάδας ποια είναι η καλύτερη ομάδα και γιατι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fireseaker : 08-06-07 στις 15:58
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-06-07, 18:22
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό το 3.5% θέλει μια τεκμηρίωση και διευκρίνηση αν μιλάμε για τον παγκόσμιο ή Ελληνικό πλυθησμό και το τι σχέση έχει με το θέμα.

Έπειτα το τι ΔΕΝ είναι η αγία γραφή ή το πως χρησιμοποιείται ως άλλοθι για διάφορες συμπεριφορές μάλλον ανήκει σε ξεχωριστή θεματική ενότητα. Άποψη μου.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-06-07, 19:19
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το 3,5 % είναι δημοσιευμένο στις 8/4/2007 στο 26549 φύλλο της Καθημερινής.Αναλυτικα: Άθεοι 2,4%, Αγνωστικιστές 12,5%, Εβραίοι 0,2%, Βουδιστές 5,9%, Ινδουιστές 13,3%, Καθολικοί 17,4%, Προτεστάντες 5,6%, Ορθόδοξοι 3,5%, Άλλοι χριστιανοί 6,4%, Μουσουλμάνοι 19,8% και άλλα δόγματα 12,5%.Μιλάμε για τον παγκόσμιο πληθυσμό όπως είπα και πιο πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-07, 08:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το 3.5% θέλει μια τεκμηρίωση και διευκρίνηση αν μιλάμε για τον παγκόσμιο ή Ελληνικό πλυθησμό και το τι σχέση έχει με το θέμα.
Εννοεί απ' ότι φαίνεται όλους τους ορθοδόξους λαούς από Ελλάδα, Ρωσσία Ρουμανία Βουλγαρία Σερβία κλπ

Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπειτα το τι ΔΕΝ είναι η Αγία γραφή ή το πως χρησιμοποιείται ως άλλοθι για διάφορες συμπεριφορές μάλλον ανήκει σε ξεχωριστή θεματική ενότητα. Άποψη μου.
Γι΄αυτό και μετεφέραμε την συζήτηση εδώ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-07, 09:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Χριστός είπε Αγαπάτε αλλήλους. Δεν είπε κάντε θαυματουργές εικόνες.Δεν είπε διαδώστε το λόγο μου με αμοιβή.
Όλα αυτά τα συζητάμε και εμείς και τα παρατηρούμε.

Ξέρεις ποιο είναι το συνηθισμένο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι. Συγχέουν την πίστη με τους κληρικούς.

Ο Χριστός ήταν ένας και μοναδικός, ο λόγος Του, επίσης ένας και μοναδικός. Η εκλησία και οι λειτουργοί της, θα έπρεπε να αρκούνται σ΄αυτό, όμως αυτοί είναι άνθρωποι, με τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα που ακολουθεί τον όρο άνθρωπος. Έτσι υπάρχουν καλοί και κακοί παπάδες, όπως υπάρχουν καλοί και κακοί γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί, υδραυλικοί ταξιτζήδες κλπ.

Έχω γνωρίσει Ιεράρχες που τιμούν το ράσο που φοράνε και έχω δει και άλλους φιλοχρήματους, βαριεστημένους και ας σταματήσω εδώ.

Θα έπρεπε να υπάρχει πολύ αυστηρός έλεγχος στην επιλογή τους, δυστυχώς αυτό δεν γίνεται.

Εμένα αυτό δεν με εμποδίζει να έχω βρει τον Χριστό και να έχω αποκτήσει μια γαλήνη και ηρεμία, που πίστεψε με είναι απίστευτη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-07, 10:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δυστυχως ομως δε γινεται να βασισεις ένα ολόκληρο θρησκευτικό σύστημα μονο πανω σε καποια λογια

Τι εννοω; Θα χρειαστει καποια ατομα να τα ερμηνευσουν, να κανονίσουν τα λατρευτικά στοιχεία, τα διαδικαστικά, να εμβαθύνουν, να μελετήσουν τη μυστικιστική διάσταση όλους αυτού και τελικα να αποκαλυψει ενα κοσμολογικο συστημα

Ετσι και εγινε. Ήταν αναπόφευκτο να 'εμπλουτιστεί' καλώς ή κακώς ο πυρήνας και να δημιουργηθούν έθιμα, συνήθειες, τελετουργίες, ιεραρχία κλπ που ουτε καν αναφερονται στα Ευαγγέλια.. Μάλιστα τ ακοσμολογικά θεολογικά στοιχεία έχουν αναλυθεί με λεπτομέρεια και συγκεκριμενοποίηση (την οποία πολλοί δεν μπορούμε να κατανοήσουμε) για να αποφευγχθούν αυθαίρετες ερμηνείες... λογικό δεν είναι;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 09-06-07 στις 10:47
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-07, 16:33
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά τα συζητάμε και εμείς και τα παρατηρούμε.

Ξέρεις ποιο είναι το συνηθισμένο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι. Συγχέουν την πίστη με τους κληρικούς.
.
ακριβως οπως το πες...είναι θεμα πίστης ανεξαρτητα σε τι πιστευεις...
και επειδή όλες οι κοσμοθεωρίες στην θεωρία είναι καλές και άγιες πρεπει να δεις και την εφαρμογη τους σε μια κοινωνία με ελαττώματα αλλιώς είναι ουτοπικές....
θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι λοιπον κομμουνιστης θεωρητικά, έστω και αν η συγκεκριμενη κοσμοθεωρία απέτυχε να επιβιώσει στο χωροχρόνο που εμφανίστηκε...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-07, 17:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι λοιπον κομμουνιστης θεωρητικά, έστω και αν η συγκεκριμενη κοσμοθεωρία απέτυχε να επιβιώσει στο χωροχρόνο που εμφανίστηκε...
Σαφέστατα. Τυπικά τίποτα απ όλα αυτά δεν εφαρμόζεται απόλυτα στην πράξη.

Χριστιανικό κράτος δεν υπάρχει κυριολεκτικά. Αν υπήρχε θα ήταν ο παράδεισος. Όπως δεν υπάρχει κανένα άλλο ολοκληρωτικά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.