Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 22-05-07, 15:56
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αργότερα ο αυτοκράτορας της Ρώμης Κωνσταντίνος (που του κάναμε και τιμές χθες)
Πραγματικά, άγιος άνθρωπος ο εν λόγω αυτοκράτωρ, θυμάμαι τη μεγάλη προσφορά του κάθε χρόνο τέτοια εποχή..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-05-07, 16:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά, άγιος άνθρωπος ο εν λόγω αυτοκράτωρ, θυμάμαι τη μεγάλη προσφορά του κάθε χρόνο τέτοια εποχή..
Ξεχνάς και εσύ και ο Κωστής, ότι πριν τον Μεγάλο Κωνσταντίνο, τους Χριστιανούς τους έριχναν στα θηρία.
Το μόνο που έκανε ο άνθρωπος ήταν η ανεξιθρησκεία, δεν επέβαλε καμιά πίστη, αλλά την ελευθερία στην επιλογή.

Εσείς μάλλον θα προτιμούσατε ακόμα να ρίχνουν τους Χριστιανούς στις τίγρεις....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-05-07, 07:58
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχνάς και εσύ και ο Κωστής, ότι πριν τον Μεγάλο Κωνσταντίνο, τους Χριστιανούς τους έριχναν στα θηρία.
Το μόνο που έκανε ο άνθρωπος ήταν η ανεξιθρησκεία, δεν επέβαλε καμιά πίστη, αλλά την ελευθερία στην επιλογή.
Ποιοι τους ρίχναν στα θηρία; Οι Ρωμαίοι; Μα και ο Κωνσταντίνος Ρωμαίος Αυτοκράτορας δεν ήταν; ΟΚ... για να μην φάω flaming... Ηγέτης της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας δεν ήταν; Άρα η "ανεξιθρησκεία" που "επέβαλε" στην ουσία ήταν μία απόφαση του στυλ: "οκ, από δω και πέρα δε θα ρίχνουμε τους Χριστιανούς στα θηρία".

Εμένα αυτά με χαλάνε. Όταν πολιτικοί, ή στρατιωτικοί ή γενικά ηγέτες εκμεταλεύονται την αφέλεια του κόσμου για να αποκτούν εξουσίες και περισότερο έλεγχο, βασιζόμενοι σε ηθικές αξίες. Πάντα συνέβαινε και πάντα θα συμβαίνει.

Ο Χριστιανισμός δεν έκανε καμία επανάσταση. Απλά μετουσιώσε έννοιες που πάντα υπήρχαν, όπως η αγάπη, ο σεβασμός στον διπλανό μας και η ταπεινότητα σε ένα δόγμα, το οποίο φυσικά έγινε εργαλείο εξουσίας όπως γίνεται και κάθε δόγμα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-05-07, 09:05
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο Χριστιανισμός δεν έκανε καμία επανάσταση. Απλά μετουσιώσε έννοιες που πάντα υπήρχαν, όπως η αγάπη, ο σεβασμός στον διπλανό μας .
Νομίζω ότι πέφτεις έξω. Στις έννοιες που λές ότι υπήρχαν προστέθηκε το σημείο της θυσίας, έγινε η υπέρβαση απο τη σκοπιμότητα της ανθρώπινης συμπεριφοράς στην ανώτερη μορφή της Αγάπης που μέχρι τότε ήταν μεν παναρχαια αναγκαιότητα αλλά στην πράξη απείχε πολύ . Αν σήμερα σοβαρα εννοείς ότι ο Χριστιανισμός δεν άλλαξε τίποτε, τότε χρειάζεσαι λίφο φροντιστήριο. Αρχισε με τον Kirkegaard, προχώρησε λίγο στο Νίτσε και τον Πασκάλ,μη ξεχάσεις στο δρόμο σου λίγο Ρουσώ, ολοκληρωσε με Γκαρωντί και ...'ελα πάλι να σου δώσω και τον Ρομπέρ Εscarpit, ετσι για να σου αναφέρω μερικά ονόματα του ευρωπαϊκού πνεύματος εκτός Ελλάδος.

Μην αφήνουμε την συχνά υγιή αντίδραση εναντια σε μια κατεστημένη εκκλησιαστική κατάσταση που σίγουρα μας θλίβει όλους να φτάνει στο επίπεδο άρνησης της Αλήθειας.

Δεν φταίνε οι αξίες αν εμείς τις καπηλευόμαστε. Ακόμα και αυτη η δήθεν ελεύθερη ερμηνεία της αλήθειας που κάνεις αρνούμενος είναι καπηλεία. Ας μαζευτούμε λίγο. Αιδώς Αργείοι!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-05-07, 09:43
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
λες βρε απροσαρμοστε να καταλαβει καλυτερα το πουλι που του το εγραψες δυο φορες;; για να το εμπεδωσει;;τοτε γραφτο και μια τριτη
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-05-07, 09:49
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι πέφτεις έξω. Στις έννοιες που λές ότι υπήρχαν προστέθηκε το σημείο της θυσίας, έγινε η υπέρβαση απο τη σκοπιμότητα της ανθρώπινης συμπεριφοράς στην ανώτερη μορφή της Αγάπης που μέχρι τότε ήταν μεν παναρχαια αναγκαιότητα αλλά στην πράξη απείχε πολύ .
Τί εννοείς "στην πράξη απείχε πολύ"; Και η Αγάπη μέσα στη σκοπιμότητα της ανθρώπινης συμπεριφοράς είναι.

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σήμερα σοβαρα εννοείς ότι ο Χριστιανισμός δεν άλλαξε τίποτε, τότε χρειάζεσαι λίγο φροντιστήριο. Αρχισε με τον Kirkegaard, προχώρησε λίγο στο Νίτσε και τον Πασκάλ,μη ξεχάσεις στο δρόμο σου λίγο Ρουσώ, ολοκληρωσε με Γκαρωντί και ...'ελα πάλι να σου δώσω και τον Ρομπέρ Εscarpit, ετσι για να σου αναφέρω μερικά ονόματα του ευρωπαϊκού πνεύματος εκτός Ελλάδος.
Τους έχω διαβάσει και δεν χρειάζομαι φροντιστήριο. Παμ' παρακάτ΄.

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην αφήνουμε την συχνά υγιή αντίδραση εναντια σε μια κατεστημένη εκκλησιαστική κατάσταση που σίγουρα μας θλίβει όλους να φτάνει στο επίπεδο άρνησης της Αλήθειας.
Δεν φταίνε οι αξίες αν εμείς τις καπηλευόμαστε. Ακόμα και αυτη η δήθεν ελεύθερη ερμηνεία της αλήθειας που κάνεις αρνούμενος είναι καπηλεία. Ας μαζευτούμε λίγο. Αιδώς Αργείοι!
Αυτό που ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν κατανοεί ένας Χριστιανός ή ένας οποιοσδήποτε πιστός οποιασδήποτε θρησκείας είναι ότι η Εκκλησία, δηλαδή ο επίσημος αντιπρόσωπος, χορηγός και ατζέντης του Μεταφυσικού εν τη γη, είναι η ίδια η θρησκεία. Η Εκκλησία (όπως νοήτω τότε) έγραψε τα Ευαγγέλια, η Εκκλησία (μετέπειτα) τα λογόκρινε για να εξυπηρετηθούν τα αντίστοιχα συμφέροντα, η Εκκλησία δημιούργησε το Index (με απαγορευμένα βιβλία επιστήμης και γνώσης), και γενικά ό,τι πιστεύεις εσύ ή οποιοσδήποτε Χριστιανός νοήμων και μη πάνω στη συγκεκριμένη θρησκεία είναι κατασκευάσματα της Εκκλησίας. Η οποιαδήποτε θρησκεία δημιουργήθηκε από το μηδέν μέχρι τη μορφή που έχει σήμερα από την Εκκλησία.

Η Αλήθεια για την οποία μιλάς είναι κατασκεύασμα της Εκκλησίας. Διαφορετικά θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Παντοδύναμος, Αληθινός και Πανάγαθος Θεός σου, δείχνει την Αλήθεια μόνο σε όσους έχουν διαβάσει και πιστεύουν στα διδάγματα της Εκκλησίας, δηλ. στη Βίβλο και όχι πχ σε κάτι κακόμοιρους ιθαγενείς του Αμαζονίου που δεν θα έχουν ποτέ την τύχη να διαβάσουν αυτό το λογοτεχνικό αριστούργημα και φυσικά θα πάνε στην Κόλαση.

Μπορεί ως Χριστιανός εσύ προσωπικά να διαφωνείς πχ με την κατάχρηση εξουσίας ορισμένων κληρικών ή με τις πράξεις της Εκκλησίας στο παρελθόν, αλλά οι ίδιοι κληρικοί και η ίδια Εκκλησία είναι που πριν κάποιους αιώνες θα σε έκαιγε ζωντανό ως Αιρετικό.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-05-07, 18:24
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν τους ειχες διαβασει θα γνώριζες για την συμβολήτου Χριστιανισμού που δεν την αρνούνται ουτε οι ινστρουχτορεςτης Comsomol.

Αφου τους εχεις...διαβασει όμως .... και δεν καταλαβες ..........νομίζω πως μπορούμε να τελειωσουμε τη συζητηση διοτι προφανως δεν έχουμε δυνατοτητα επικοινωνιας,τουλαχιστον στο θεμα αυτο. Ισως εγω να μην εχω το δικο σου πνευματικό επίπεδο για να σε παρακολουθησω

Προφανως 'ομως μιλας απο θεση αυθεντίας δηλ.ex kathedra και δεν απέχεις πολύ απο φανατικούς όποιας πλευρας. Το ίδιο κανουν Χομεινι και Παπας.

Ευχαριστω για την μεχρι σήμερα συζητηση.

Ισως καποια αλλη φορά που αποκτησεις πνευμα μαθητειας να ξαναμιλησουμε.Προς το παρόν ο......μονόλογος δικος σου. Φιλικα.Γ.Β
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-05-07, 18:48
SOTIRIOS Ο χρήστης SOTIRIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους,
στην εκκλησία οι πιστοί ραγιάδες ακούγανε λόγια αντίθετα μεταξύ τους, και πιθανών μερικοί να ρωτούσαν, πώς συμβιβάζονται αυτά. Όταν δεν μπορούν ν' απαντήσουν οι παπάδες, λένε προσέχετε να μη γίνετε αιρετικοί, θα πάτε στην κόλαση.
Μελετώντας αυτά που λένε, καταλαβαίνομε ότι κάτι δεν πάει καλά: Διαβάζουν το ψαλμό ρβ΄14-16 (Ο΄) «Εμνήσθη ότι χους εσμεν». «Άνθρωπος ωσεί χόρτος αι ημέραι αυτού, ωσεί άνθος του αγρού, ούτως εξανθήσει. Ότι πνεύμα διήλθεν εν αυτώ, και ουχ υπάρξει, και ουκ επιγνώσεται έτι τον τόπον αυτού».
Στη Γένεσι β'7 (Μ.Β) διαβάζομαι ότι: «έγεινεν ο άνθρωπος εις ψυχήν ζώσαν». Δεν έλαβε μια ψυχή αλλά έγινε ψυχή. Ο Ιησούς ρωτούσε τους Εβραίους: «Έξεστι τοις σάββασιν αγαθοποιήσαι ή κακοποιήσαι; ψυχήν σώσαι ή αποκτείναι». Μάρκος γ΄4 (Κ) Άραγε ψυχή είναι ο άνθρωπος και πεθαίνει.
Στον εσπερινό του Σαββάτου διαβάζουν: «Ζωήν τω κόσμω δωρούμενος. Αφθαρσίαν δωρούμενος των ανθρώπων τω γένει. Αφθαρσίαν και ζωήν δωρούμενος τω γένει των ανθρώπων. Ως Θεός δωρούμενος ημίν ατελεύτητον ζωήν και το μέγα έλεος». (1)
Τη μεγάλη Παρασκευή διαβάζουν: «Εξηγόρασας ημάς εκ της κατάρας του νόμου (Η κατάρα του νόμου ήταν μόνο για τους Εβραίους). Την αθανασίαν επήγασας ανθρώποις». Το μέγα Σάββατο διαβάζουν: «Μεγαλύνομέν σε, Ιησού βασιλεύ, και τιμώμεν την ταφήν και τα πάθη σου, δι' ων έσωσας ημάς εκ της φθοράς». (2) Και όμως πεθαίνουν όπως όλοι και φθείρονται.
Για μερικούς ανθρώπους άδης ήταν ο τάφος, αφού στον άδη πήγαιναν και οι ζωντανοί. Αριθμοί ις΄30-33. Ιεζεκιήλ λβ΄27. (Μ.Β)

Μελέτησαν το απόκρυφο βιβλίο με τίτλο: Πράξεις του Πιλάτου που δεν το δέχονται στον κανόνα, και το μέγα Σάββατο διαβάζουν το συμπέρασμα: «Σήμερον ο Άδης (η φυλακή των ψυχών στένων βοά». (3) Η γαϊδούρα του Βαλαάμ μιλούσε! Και τα ντουβάρια της φυλακής ομιλούν; Αριθμοί κβ΄28-30. Β Πέτρου β΄16 (Μ.Β)
Στον Ακάθιστο ύμνο ψάλουν: «Ουκ ελάτρευσαν τη κτίσει οι θεόφρονες παρά τον κτίσαντα». (4) Στη μεγάλη παράκληση ψάλουν τα αντίθετα: «Άλαλα τα χείλη των ασεβών των μη προσκυνούντων την εικόνα σου»! Εγκωμιάζουν τους τρείς εβραίους που δεν προσκύνησαν την εικόνα του βασιλέως Ναβουχοδονόσωρ. Δευτερονόμιο δ΄16. Δανιήλ κεφάλαιο γ΄. Και καταριόνται αυτούς που δεν προσκυνούν την εικόνα της Μαρίας!
Παρακαλούν και το ξύλο του Σταυρού: «Σταυρέ πανσεβάσμιε, καθαγίασον ημών τας ψυχάς και τα σώματα τη δυνάμει σου»! (6) Αν τους άκουγε ο προφήτης Ηλίας θα έλεγε: «Επικαλείσθε μετά φωνής μεγάλης διότι (πανσεβάσμιος είναι) ίσως κοιμάται, και θέλει εξυπνήσει». Α Βασιλέων ιη΄27 (Μ.Β)
Δεν συγχωρούν αυτούς που ο Ιησούς συγχώρησε λέγοντας: «Πάτερ άφες αυτοίς ου γάρ οίδασι τι ποιούσι». Λουκάς κγ΄34. (Κ) Και παρακαλούν το Θεό ν' αλλάξει γνώμη και να τους τιμωρήσει: «Δός αυτοίς, Κύριε, το ανταπόδομα αυτών, ότι κενά κατά σού εμελέτησαν». (7)
Αν το θέλημα του Θεού ήταν: «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και γεμίσατε την γην». Γένεσις α΄28,θ΄1. (Μ.Β) Πώς εξηγούνται τα λόγια που διαβάζουν στην εκκλησία: "Ιδού γαρ εν ανομίαις συνελήφθην, και εν αμαρτίαις εκίσσησέ με η μήτηρ μου;" Ψαλμός ν΄7. (Ο΄)
Για να πληρώνονται οι παπάδες για της προσευχές τους λένε ότι όλοι είμαστε αμαρτωλοί, ακόμα κι' εκείνος που γεννήθηκε τυφλός: «Συ εγεννήθης όλος εν αμαρτίαις, και συ διδάσκεις ημάς»; Ιωάννης θ΄34. (Μ.Β)
Όλα αυτά προκάλεσαν σύγχυση στις διάνοιες των ραγιάδων που φοβόταν της φλόγες της αιωνίου κολάσεως, έργο του Θεού της αγάπης και ουράνιου πατέρα τους! ;
Οι περικοπές είναι από το βιβλίο, Μέγας και ιερός Συνέκδημος Ορθοδόξου. Σελίδες: (1) 192,193. (2) 1094,1170. (3) 1194. (4) 101. (5) 86. (6) 853. (7) 1092.
(Μ.Β) Μετάφραση Βάμβα. (Ο΄) Μετάφραση των Εβδομήκοντα. (Κ) Κείμενο.
Τα σχόλια μας αγαπητοί ερευνητές των γραφών μπορεί να εκνευρίζουν μερικούς φανατικούς, εγώ πιστεύω στον αρχαίο σοφό που έλεγε: Γηράσκω αεί διδασκόμενος.
__________________
Να είστε πάντα καλά, ο Σωτήρης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOTIRIOS : 23-05-07 στις 22:38 Αιτία: Για να το κάνω ποιό ευανάγνωστο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-05-07, 20:21
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τους ειχες διαβασει θα γνώριζες για την συμβολήτου Χριστιανισμού που δεν την αρνούνται ουτε οι ινστρουχτορεςτης Comsomol.

Αφου τους εχεις...διαβασει όμως .... και δεν καταλαβες ..........νομίζω πως μπορούμε να τελειωσουμε τη συζητηση διοτι προφανως δεν έχουμε δυνατοτητα επικοινωνιας,τουλαχιστον στο θεμα αυτο. Ισως εγω να μην εχω το δικο σου πνευματικό επίπεδο για να σε παρακολουθησω

Προφανως 'ομως μιλας απο θεση αυθεντίας δηλ.ex kathedra και δεν απέχεις πολύ απο φανατικούς όποιας πλευρας. Το ίδιο κανουν Χομεινι και Παπας.

Ευχαριστω για την μεχρι σήμερα συζητηση.

Ισως καποια αλλη φορά που αποκτησεις πνευμα μαθητειας να ξαναμιλησουμε.Προς το παρόν ο......μονόλογος δικος σου. Φιλικα.Γ.Β
Νομίζω το παραπάνω πρέπει να μεταφερθεί σε κάποιο νέο thread, εφαρμόζοντας τη λογική της πρόσφατης Μονομαχίας Μελών.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-05-07, 21:23
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν μου λετε; διαγωνισμο ποιος θα γραψει πιο μικρα γραμματα κανετε;;
εχουμε και πρεσβυωπια μερικοι απο μας ξερετε...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-05-07, 09:54
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου τους εχεις...διαβασει όμως .... και δεν καταλαβες ..........νομίζω πως μπορούμε να τελειωσουμε τη συζητηση διοτι προφανως δεν έχουμε δυνατοτητα επικοινωνιας,τουλαχιστον στο θεμα αυτο.
ΟΚ το σταματάμε εδώ γιατί κάπου χάθηκε. Τώρα είναι σα να σε κατηγορώ εγώ ότι έχεις διαβάσει το "Mein Kumpf" του Αδόλφου και επειδή δεν είσαι ναζί σημαίνει ότι δεν κατάλαβες το βιβλίο.

Για τα υπόλοιπα, συμφωνώ με το Δημήτρη... Να μεταφερθεί στις κοκορομαχίες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-05-07, 12:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αυτόν τον καιρό δεν είχα πολύ χρόνο να ασχοληθώ με την AcroBase και μερικά θέματα ξέφυγαν.

Όλα ξεκίνησαν από κάποιες ανιστόρητες απόψεις, που παρά τις έντονες πιέσεις μου, δεν μας φανέρωσαν τις πηγές, αλλά πήγαμε σε ένα δάσκαλο που κάποτε είπε κάτι σε κάποιον.

Δεν μπορεί να γίνει συζήτηση με αυτές τις αρχές. Δεν έχουμε το δικαίωμα να κακοποιούμε την ιστορία.
Επίσης δεν έχουμε τι δικαίωμα να εξηγούμε τις Αποστολικές Πράξεις και λόγια, όπως μας αρέσει.

Αν ήταν έτσι θα χαρακτήριζα τον Αριστοτέλη ότι λέει αηδίες και ότι ο Πλάτωνας δεν ήξερε τι έλεγε.

Αν πιάσετε μια παράγραφο από την Αποκάλυψη του Ιωάννη, πιστέψτε με θα βγάλετε καμια 20ρια νοήματα ο καθένας. Αν μεταφράζουμε τον Πλάτωνα επί λέξει, θα τον χαρακτηρίζαμε εκφραστή του μεγάλου κεφαλαίου, ε δεν είναι έτσι.

Όταν λένε το ‘Πάτερ ημών ο εν τοις ουρανοίς’, δεν αναφερόμαστε στον μπαμπάκα μας, αλλά στον Θεό.
Όταν λέμε δούλος, είναι έκφραση της εποχής και δεν αναφέρεται σε υποταγμένο σε άνθρωπο αλλά υποταγμένο στον Θεό.

Δεν είμαστε ούτε θεολόγοι, ούτε ειδικοί μελετητές των γραφών για να κάνουμε και ανάλυση.

Ακούσαμε μάθαμε τρεις κουβέντες και τις πετάμε επί παντός επιστητού. Θα με συγχωρέστε αλλά μισώ την ημιμάθεια περισσότερο από την αμάθεια. Το Σωκρατικό "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" και το "Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος" του Σόλωνα δεν το έμαθε κανείς;

Απόλυτα δικαίωμα και πλήρης ελευθερία έκφρασης των ανθρώπων έχουμε στην επιλογή ή μη της πίστεως, Δικαίωμα κακοποίησης δεν έχουμε.

Περιμένω τον αντίλογο σας, για να μου επιτρέψτε να κλείσω αυτή την συζήτηση, που δεν βγάζει πουθενά.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-05-07, 22:49
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Πιστεύω πως ένας θεός μόνο με αγάπη χωρίς μία από τις ιδιότητές του να είναι η ακριβής μη προσωποληπτική δικαιοσύνη, υστερεί. Παράλληλα, ένας δίκαιος θεός χωρίς ευσπλαγχνία, πάλι είναι ελλειπής.

Αν ο Θεός δεν αποκαθιστά (στον χρόνο που Αυτός γνωρίζει, δλδ κατά τάξη) την γενόμενη αδικία, είτε από έλλειψη ισχύος είτε από έλλειψη θελήσεως επιβολής αυτής, η προβαλλόμενη αγαθότητα, είναι άσοφη και τελικά αποβαίνει άδικη σε αυτούς που αγωνίζονται υπέρ του καλού.

Αν προσεγγίζει κάποιος τον Τριαδικό Θεό με αυτές τις μονοδιάστατες σκέψεις (είτε μόνο σαν δίκαιο, είτε μόνο σαν αγαθό) μπορεί να προβάλλει ότι ''γνωρίζει'' τον Θεό από τους λόγους και τις πράξεις, αλλά δεν τον ''βιώνει'' ισόρροπα.

Ένας άνθρωπος, δεν είναι μόνο ''μαλακή καρδιά'' κατ' εντολή του Θεού της Αγάπης. Δεν είναι μόνο ''σκληρός θώρακας'' να προστατεύει τα ζωτικά όργανα, κατ' εντολή του Δίκαιου Θεού.

Ο άνθρωπος που ποθεί να λειτουργεί με ελευθερία και αγάπη, καλείται να μεριμνά διαρκώς, ώστε και η καρδιά του να μην σκληρύνει, αλλά και ο θώρακας προάσπισης αυτών των εσωτερικών αγαθών, να μην μαλακώνει. Αν δεν το πετυχαίνει, ασθενεί.

Το όλο εγχείρημα, θέλει διάκριση και ισορροπία, κατάσταση που διέπνεε τους έλληνες αγωνιστές του '21.

Όσον αφορά τις φαινομενικά αντιτιθέμενες εντολές που παρατέθηκαν, όπως και τα βίαια συμπεράσματα που εξάχθηκαν, επειδή άπτονται την βαθύτερη θεολογική ερμηνεία της Αγίας Γραφής, σε κάποια στιγμή νομίζω πως πρέπει να ανοιχθεί ένα νήμα σκέψεων, όπου εκεί θα μπορούμε να συζητάμε όλα αυτά, καταθέτοντας ο καθένας (με καλή διάθεση) την γνώμη και τις σκέψεις του.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-05-07, 23:32
SOTIRIOS Ο χρήστης SOTIRIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Συμφωνούμαι όλοι νομίζω ότι ο κάθε άθρωπος που διαβάζει την Αγία Γραφή, καταλήγει σε διαφορετικά συμπεράσματα, γι' αυτό οι θεολόγοι των διαφόρων δογμάτων διαφωνούν μεταξύ τους, και δεν έρχονται στο φόρουμ για να αναιρέσουν λέξι προς λέξι τα τυχών λανθασμένα συμπεράσματα. 'Ετσι ήμαστε υποχρεωμένοι να διαβάσομε τα ιερά βιβλία τους, και να παρουσιάσομε ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα για να τα ελέγξουν οι άλλοι.
Δεν μ' αρέσουν οι πατρικές συμβουλές, αλλά δέχομαι τον έλεγχο όταν συνοδεύετε από διαφορετική ερμηνεία των εδαφίων που σχολίασα. Σύμφωνα με την Αγία Γραφή: "ο πρωτολογών εν τη κρισει αυτού φαίνετε δικαιος. Αλλ' ο αντιδικός αυτού έρχεται και εξελέγχει αυτόν", Παροιμίες ιη'17. Αλλά ας πάρομε την ιστορία από την αρχή.
Ο Ιησούς πλησίασε τους ψαράδες και τους είπε: «Ελθετε οπίσω μου και θέλω σας κάμει αλιείς ανθρώπων». Ματθαίος δ'19. Για να ψαρέψουν ανθρώπους χρειαζόταν διαφορετικά δίκτυα, άγκιστρα και δολώματα και αφού δημιούργησαν πολλά, διάλεξαν τα καλύτερα και τα φυλάγουν σ' ένα κουτί = βιβλίο, που το ονόμασαν Αγία γραφή. Τα συγγράμματα των αρχαίων ελλήνων τα ονόμασαν βιβλία μαγείας και τα καίγανε από την εποχή των αποστόλων. Πράξεις ιθ'19.
Στην εποχή μας η Αγία Γραφή χρησιμοποιείτε από τους Μάρτυρες του Ιεχωβά με πολύ έξυπνο τρόπο. Για να προσηλυτίσει ο πρεσβύτερος τα ξένα παιδιά στη αίρεση τους, χρειάζεται την άδεια των γονέων τους. Γι' αυτό λέγει στους γονείς τους ότι διδάσκει στα παιδιά να υπακούνε στους γονείς τους, και για να τον πιστέψουν τους δείχνει στην Αγία Γραφή τα λόγια του Αποστόλου Παύλου: «Τα τέκνα, υπακούετε εις τους γονείς σας εν Κυρίω, διότι τούτο είναι δίκαιον. Τίμα τον πατέρα σου και την μητέρα, ήτις είναι εντολή πρώτη με επαγγελίαν, δια να γείνη εις σε καλόν και να είσαι μακροχρόνιος επί της γης». Εψεσίους ς'1-3.
Αφού συνηθίσουν τα παιδιά στη νέα θρησκεία, και αποκτήσουν φίλους στην ηλικία τους μεταξύ των νεαρών που παρακολουθούν της συναθροίσεις τους, τότε ο πρεσβύτερος διαβάζει σε μια δημόσια συνάθροιση παρουσία των κατηχουμένων παιδιών και των γονέων τους το θέλημα του Θεού: «Πρέπει να πειθαρχώμεν εις τον Θεόν μάλλον παρά εις τους ανθρώπους», Πράξεις ε'29. Διαβάζει και τα λόγια του Ιησού: "Εάν τις έρχεται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να είναι μαθητής μου". Λουκάς ιδ'26.
'Ετσι ο δάσκαλος της υπακοής στους γονείς, γίνετε δάσκαλος ανυπακοής στους γονείς, προς μεγάλη απογοήτευση των γονέων. Τότε καταλαβαίνουν οι γονείς ότι ο ψαράς = ιεραπόστολος τους έπιασε στα δίχτυα του. Αν θέλουν, μπορούν να εγκαταλείψουν την αίρεση αλλά χωρείς τα παιδιά τους. Τώρα τα παιδιά έχουν για πατέρα τους τον πρεσβύτερο, (κι' ας τον λένε αδελφό!) που ξέρει καλύτερα το θέλημα του Θεού, και το διδάσκει σε άλλους για να τους κάνει ιεροκήρυκες.
Για να πετύχει το θεάρεστο έργο του ενθαρρύνει τους μαθητές του, τους κάνει κομπλιμέvτα, τους καλεί να διαβάσουν μαζί τα τρία πρώτα κεφάλαια από το βιβλίο του προφήτη Ιεζεκιήλ, και τονίζει ιδιαιτέρως το εδάφιο β'5: «Και εάν τε ακούσωσιν, εάν τε απειθήσωσι, διότι είναι οίκος αποστάτης, θέλουσιν όμως γνωρίσει ότι εστάθη προφήτης εν μέσω αυτών».
Στη συνέχεια διαβάζει και της απειλές του Θεού στο εδάφιο γ'18: «Όταν λέγω προς τον άνομον, Εξάπαντος θέλεις θανατωθή, και σύ δεν νουθετήσης αυτόν και δεν λαλήσης δια να αποτρέψης τον άνομον από της οδού αυτού της ανόμου ώστε να σώσης την ζωήν αυτού, εκείνος μεν ο άνομος θέλει αποθάνει εν τη ανομία αυτού, πλην εκ της χειρός σου θέλω ζητήσει το αίμα αυτού».
Και ο πρεσβύτερος εξηγεί: ο καταδικασμένος σε θάνατο άνομος που δεν εγκαταλείπει τον κακό δρόμο που ακολουθεί, είναι κάθε άνθρωπος που δεν πιστεύει στη διδασκαλεία τους, και δεν δέχεται τον πρόεδρο της εταιρίας Σκοπιά ως το μόνο αντιπρόσωπο του Ιεχωβά επί της γης.
Αλλά το κουτί με τα εργαλεία του ψαρά = η Αγία Γραφή έχει και άλες απειλές: Την ιστορία του Ιωνά που δεν ήθελε να κηρύξει την καταστροφή της πόλεως Νινευή στους κατοίκους της, και ο Θεός τον ανάγκασε να κηρύξει.
Την απειλή του Μαροδοχαίου στην Εσθήρ δ'13-14: «Μη στοχάζεσαι εν σεαυτή ότι συ εκ πάντων των Ιουδαίων θέλεις σωθή εν τω οίκω του βασιλέως. Διότι εάν σιωπήσης διόλου εν τω καιρώ τούτω, θέλει ελθεί άλλοθεν αναψυχή και σωτηρία εις τους Ιοuδαίους, συ δε και ο οίκος του πατρός σου θέλετε απολεσθή».
Στο τέλος, οι πτωχοί το πνεύματι οπαδοί του, δεν είναι μακάριοι = ευτυχισμένοι, αλλά τρομοκρατημενοι από τις απειλές του Θεού τους, πηγαίνουν να κηρύξουν από σπίτι σε σπίτι ότι πλησιάζει η βασιλεία του Ιεχωβά, αυτό είναι το ευχάριστο νέο = ευαγγέλιο της αιρέσεως. Πρέπει να πιστεύουν και να συμμετέχουν στο κήρυγμα του ευαγγελίου για να γλυτώσουν από την οργή του Ιεχωβά που πλησιάζει γοργά, τους λένε οι πρεσβύτεροι.
Αυτά θυμούμαι από τη διδασκαλία τους, που την παρακολούθησα με μεγάλο ενδιαφέρων στην αρχή της δεκαετίας του 1970.
__________________
Να είστε πάντα καλά, ο Σωτήρης.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-05-07, 00:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Συνεχίζεις ακλόνητος και ακάθεκτος, να κακοποιείς τον λόγο του Χριστού, ξεχωρίζοντας λεξούλες λεξούλες.

Τόσο μεγάλη κακοποίηση δεν μου έχει ξανατύχει. Επίσης δεν μου έχει ξανατύχει κάποιος να του απαντάνε και να μην δίνει σημασία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.