Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 15-02-08, 12:35
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορω να κατανοησω πως γινεται να υπαρχουν ακομη και στη σημερινη εποχη ανθρωποι,μορφωμενοι,πεπαιδ ευμενοι ή μη που να θεωρουν πως υφισταται μια αντιπαλοτητα αναμεσα στη θρησκεια(την καθε θρησκεια) και την επιστημη και μαλιστα να φανατιζονται και να διαιωνιζουν προκαταληψεις μεσω κενολογων ρητοριων με βαρυγδουπες εκφρασεις που μονο στη λογικη μας δε στοχευουν!Η επιστημη και η θρησκεια ειναι δυο 'δρομοι' παραλληλοι που δεν αλληλεπιδρουν και δεν θα συναντηθουν ποτε.Αποτελει θεμα απλης ισορροπιας η οποια δεν εχει κανενα λογο να διατταραχθει..
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-02-08, 12:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποτελει θεμα απλης ισορροπιας η οποια δεν εχει κανενα λογο να διατταραχθει..
Συμφωνώ απόλυτα, σε μια παράγραφο, συνοπτικά και καθαρά, είπες απλά αυτό που πραγματικά συμβαίνει ή θα έπρεπε να συμβαίνει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-02-08, 13:13
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν συμφωνώ στη βάση του θέματος. Η επιστημονική έρευνα τραβάει το δρόμο της και οφείλει να αδιαφορεί για την κάθε θρησκεία. Αν το δούμε ιστορικά ναι οι θρησκείες (και η χριστιανική) δρούσαν αντίθετα με την επιστήμη. Θυμάμαι πως μίλαγα με ανθρώπους της εκκλησίας που πίστευαν πως πραγματικά υπήρξαν ο Αδάμ και η Εύα... Η θρησκεία βασίζεται σε δόγματα πράγμα που και φιλοσοφικά αντιτίθεται με την επιστήμη. Το γιατί και πως προήλθαν οι θρησκείες είναι άλλο θέμα ενδιαφέρον μεν που ξεφεύγει από τα πλαίσια του παρόντος νήματος όμως...
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-02-08, 14:39
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδια, το θεμα εχει απαντηθει με την Διακήρυξη των Χριστιανών Ελλήνων Επιστημόνων στο περιοδικο ΑΚΤΙΝΕΣ 1945 ΚΑΙ τη σχετική θέση του Κωστα Τσιρόπουλου.

Ο Θεός μας έδωσε μυαλό γηια να ερευνούμε. Να εχουμε λογική. Δεν μας στερησε το δικαιωμα να τον αμφισβητούμε.

Η γνώση προϋποθετει την πίστη γενικά, μεχρι να επιβεβαιωθεί εμπειρικά. Πρώτα πίστεψα το δασκαλο. Μετα τις αποδειξεις του.

Δεν υπάρχει αντίθεση, ειναι δύο διαφορετικά επίπεδα προσεγγισης της Αλήθειας.

Τα παραμύθια περι συγκρουσεως είναι ξεπερασμένα, όπως και ο Δαρβινος αλλα και οι σκοταδιστες της Ι.Εξέτασης.

Τα του Καισαρος τω Καισαρι , τα τω Θεω τω Θεω λοιπόν.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-02-08, 15:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμάμαι πως μίλαγα με ανθρώπους της εκκλησίας που πίστευαν πως πραγματικά υπήρξαν ο Αδάμ και η Εύα...
Αυτο δεν ειναι κατι που απαραίτητα 'θυμάσαι'. Είναι καθημερινό γεγονός.

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παραμύθια περι συγκρουσεως είναι ξεπερασμένα, όπως και ο Δαρβινος
Ποιός το λέει αυτό; η θεωρία της εξέλιξης είναι ακόμα η επικρατούσα θεωρία

Θεωρία που σημειωτέον, σύμφωνα με κάποιος θεολόγους δεν αντιτίθεται υποχρεωτικά στη θρησκεία
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-02-08 στις 15:08
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-02-08, 15:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω μια απορία:

Γιατί η θεωρία της εξέλιξης είναι αυτή που βάλλεται συνήθως και όχι άλλες, όπως πχ του big bang, ή της δημιουργίας του ηλιακού συστήματος απο νεφελώματα;

Ειναι εξίσου 'άθεες' αλλά για μένα αποτελεί παράδοξο που δεν έχω ακούσει κανένα θρησκευτικό 'στόμα' να τις κατηγορεί, σε αντίθεση με του Δαρβίνου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-02-08 στις 15:24
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-02-08, 15:41
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί η δημιουργία του κόσμου από το big bang δεν αντιτίθεται με κάποιο δόγμα της εκκλησίας, ενώ η εξέλιξη του ανθρώπου αντιτίθεται με το προπατορικό αμάρτημα, την απομάκρυνση του ανθρώπου από το Θεό, κλπ (γιατί δε μιλάμε για άνθρωπο, αλλά για πίθηκο - ή ακόμα περισσότερο, μιλάμε για μικροοργανισμούς, βακτήρια, κλπ )...
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo64x : 15-02-08 στις 15:44
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-02-08, 16:16
Το avatar του χρήστη argoum
argoum Ο χρήστης argoum δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-12 20:33
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορω να κατανοησω πως γινεται να υπαρχουν ακομη και στη σημερινη εποχη ανθρωποι,μορφωμενοι,πεπαιδ ευμενοι ή μη που να θεωρουν πως υφισταται μια αντιπαλοτητα αναμεσα στη θρησκεια(την καθε θρησκεια) και την επιστημη και μαλιστα να φανατιζονται και να διαιωνιζουν προκαταληψεις μεσω κενολογων ρητοριων με βαρυγδουπες εκφρασεις που μονο στη λογικη μας δε στοχευουν!Η επιστημη και η θρησκεια ειναι δυο 'δρομοι' παραλληλοι που δεν αλληλεπιδρουν και δεν θα συναντηθουν ποτε.Αποτελει θεμα απλης ισορροπιας η οποια δεν εχει κανενα λογο να διατταραχθει..
Ετσι απλά είναι τα πράγματα! Στη Β Λυκειου τα παιδιά μαθαίνουν το εξής απλό: αλλο το πεδίο δράσης των επιστημών, άλλο εκείνο των θρησκειών. Στο θέμα της δημιουργίας του κόσμου η επιστήμη ψάχνει το πότε και το πως, ενώ η θρησκεία διαδάσκει το ποιός και το γιατί.
Όσό υπάρχουν "επιστήμονες" που προσπαθούν να "αποδείξουν" ότι δεν υπάρχει Θεός, και παπάδες που θεωρούν "άθεη προπαγάνδα" κάθε άποψη που δεν αναφέρεται ρητά στην Αγία Γραφή, θα υπάρχουν πάντα τέτοιες "κόντρες".

Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο θέμα τηε Εξέλιξης πάντως η ορθόδοξη εκκλησία δεν έχει βγει επισήμως να τη στηρίξει (όπως πχ η καθολική εκκλησία) και έχει εμποδίσει τη διδασκαλία της στα Ελληνικά δημόσια σχολεία.
Πότε ακριβώς έγινε αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-02-08, 16:26
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από argoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι απλά είναι τα πράγματα! Στη Β Λυκειου τα παιδιά μαθαίνουν το εξής απλό: αλλο το πεδίο δράσης των επιστημών, άλλο εκείνο των θρησκειών. Στο θέμα της δημιουργίας του κόσμου η επιστήμη ψάχνει το πότε και το πως, ενώ η θρησκεία διαδάσκει το ποιός και το γιατί.
Όσό υπάρχουν "επιστήμονες" που προσπαθούν να "αποδείξουν" ότι δεν υπάρχει Θεός, και παπάδες που θεωρούν "άθεη προπαγάνδα" κάθε άποψη που δεν αναφέρεται ρητά στην Αγία Γραφή, θα υπάρχουν πάντα τέτοιες "κόντρες".


Πότε ακριβώς έγινε αυτό?
Δεν θέλω να ρίξω λάδι στη φωτια, έχω όμως την εντύπωση πως ο φίλος μας SimonSays κινείται εμφορύμενος απο παρωχημένες ιουδαϊκές προοπτικές που ακόμα και ο Αρχιραββίνος στην τελευταία συνάντηση με τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο αλλά και σε συνεδριο των χριστιανικών εκκλησιων στη Βιεννη δεν υιοθετεί πια. Μηπως γινόμαστε εβραιότεροι των Εβραίων. Υποθετω οτι ο φιλος μας ειναι Εβραίος - αλλα δηλώνει άθεος Εβρασος- οπότε του λείπουν βιωματα η πληροφορίες.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-02-08, 16:30
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για την ορθόδοξη Εκκλησία αρκει απόλυτα η θεση του Μεγαλου Βασιλειου για την Δημιουργία του Κοσμου. Σημαντικό είναι ότι ο Θεός ενήργησε και δημιούργησε τη ζωή, ενεφύσσησεν στον ΄Ανθρωπο "πνοήν ζώσαν"

Αυτο ειναι το σημαντικό γεγονός.

Και πιο σημαντικό ακόμα, όταν "σάρξ εηενετο και εσκήνωσεν εν Υμίν"

Τωρα όποιος θέλει να έχει παπού πίθηκο, δικαίωμα του. Ισως καμμια φορά καλύτερα έτσι, παρα παπού εγκληματία, καταδυνάστη, δουλέμπορο, αποικιοκρατη ή .....Ολυμπιακό ( για να το σκισουμε και λίγο)
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-08, 17:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ορθόδοξη Εκκλησία αρκει απόλυτα η θεση του Μεγαλου Βασιλειου για την Δημιουργία του Κοσμου. Σημαντικό είναι ότι ο Θεός ενήργησε και δημιούργησε τη ζωή, ενεφύσσησεν στον ΄Ανθρωπο "πνοήν ζώσαν"
Γιώργο το ερώτημα μας είναι αν η επιστημονική έρευνα απειλεί τον θεό. Καλά θα κάνει και η Ορθοδοξία και γενικά κάθε θρησκεία, να μην μπαίνει στα μονοπάτια της επιστήμης. Ο Μεγάλος Βασίλειος και όλοι οι Μεγάλοι της πίστεως μας, έζησαν σε άλλες εποχές, με ανυπαρξία ειδικών επιστημονικών γνώσεων.
Σήμερα ασφαλώς, σαν Μεγάλοι που ήταν, θα προσάρμοζαν το κήρυγμα τους, στην σημερινή πραγματικότητα.
Είναι η μεγάλη αντιπαλότητα που έχω, σαν Ορθόδοξος Χριστιανός, με κάθε διάθεση εκμάθησης της Παλαιάς Διαθήκης στα σχολεία. Θεωρώ αδιανόητο τον 21ο αιώνα, να μιλάμε για Αδάμ και Εύα και για τα 4500 χρόνια πΧ από την δημιουργία του κόσμου....

Η μυθολογία είναι μυθολογία και η επιστήμη επιστήμη.

Αν θέλει η Ορθόδοξη εκκλησία και κάθε Χριστιανική εκκλησία να έχει συνέπεια και συνέχεια, θα πρέπει να προσαρμοστεί.
Η προσωπική μου βαθιά πίστη στον Χριστό, δεν έχει προέλευση τα παραμυθάκια, αλλά την σοβαρή αναζήτηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-08, 18:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ορθόδοξη Εκκλησία αρκει απόλυτα η θεση του Μεγαλου Βασιλειου για την Δημιουργία του Κοσμου. Σημαντικό είναι ότι ο Θεός ενήργησε και δημιούργησε τη ζωή, ενεφύσσησεν στον ΄Ανθρωπο "πνοήν ζώσαν"

Αυτο ειναι το σημαντικό γεγονός.

Και πιο σημαντικό ακόμα, όταν "σάρξ εηενετο και εσκήνωσεν εν Υμίν"
Συμφωνώ απόλυτα, και όλοι οι Χριστιανοί. Γιατί όμως η εξέλιξη είναι ασύμβατη με το παραπάνω; Πραγματικά δε νομίζω να είναι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-02-08, 18:10
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί η δημιουργία του κόσμου από το big bang δεν αντιτίθεται με κάποιο δόγμα της εκκλησίας
Το οτι 'πριν' το μπιγκ μπαγκ ήταν ένα κβαντικό κενό, οτι το σύμπαν διεστάλλη απο το τίποτα και μετά απο εκατομμύρια χρόνια δημιουργήθηκε η γη είναι συμβατό με την πίστη οτι η γη δημιουργήθηκε σε 7 μέρες;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-02-08, 18:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι 'πριν' το μπιγκ μπαγκ ήταν ένα κβαντικό κενό, οτι το σύμπαν διεστάλλη απο το τίποτα και μετά απο εκατομμύρια χρόνια δημιουργήθηκε η γη είναι συμβατό με την πίστη οτι η γη δημιουργήθηκε σε 7 μέρες;
Οι ημέρες δεν είναι ντε και καλά εικοσιτετράωρα.
Στην τελική το ότι υπήρχε ένα κβαντικό κενό το λέει και η θρησκεία με δικά της λόγια.
Και όχι, το ότι υπήρχε το χάος δεν σημαίνει ότι ο Θεός χρησιμοποιούσε windows χαριτωμένε (σε είδα, ετοιμαζόσουν να το πεις)!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-02-08, 18:25
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
την πίστη οτι η γη δημιουργήθηκε σε 7 μέρες;
Το ότι η γη δημιουργήθηκε σε 7 ημέρες δεν είναι αλληγορικό / μεταφορικό; Δεν υποτίθεται ότι έχει βαθύτερο νόημα;

Δεν είναι το μεγαλύτερο λάθος του σημερινού χριστιανικού κόσμου, ότι παίρνει τη Βίβλο και τις Διαθήκες τοις μετρητοίς χωρίς να βλέπει τις μεταφορές και - στο τέλος - την ουσία;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.