Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #736  
Παλιά 15-03-11, 14:15
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Κυριες και κυριοι,ανασυνταχθητε,ξεκιν ηστε, θα ηταν καλυτερα να μην ειχαμε την νοσο στην ζωη μας αλλα αφου μας ετυχε ας επωφεληθουμε οτι μας παρεχει αυτο το κρατος.giannos,μηπως εψαξες αν υπαρχουν διευκολυνσεις στην βαθμολογια στα μαθηματα στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ,γιατι ο γιος μου μπηκε με εξετασεις στα ΤΕΙ αλλα δεν βλεπω να παιρνει πτυχειο.
  #737  
Παλιά 15-03-11, 18:43
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamaka Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριες και κυριοι,ανασυνταχθητε,ξεκιν ηστε, θα ηταν καλυτερα να μην ειχαμε την νοσο στην ζωη μας αλλα αφου μας ετυχε ας επωφεληθουμε οτι μας παρεχει αυτο το κρατος.giannos,μηπως εψαξες αν υπαρχουν διευκολυνσεις στην βαθμολογια στα μαθηματα στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ,γιατι ο γιος μου μπηκε με εξετασεις στα ΤΕΙ αλλα δεν βλεπω να παιρνει πτυχειο.
Δυσκολεύεται να πάρει το πτυχίο λόγω της νόσου ή λόγω άλλης "φοιτητικής" ασθένειας?... (Συγνώμη κιόλας αλλά θυμάμαι κι εγώ τα δικά μου φοιτητικά χρόνια...)
  #738  
Παλιά 15-03-11, 19:21
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυσκολεύεται να πάρει το πτυχίο λόγω της νόσου ή λόγω άλλης "φοιτητικής" ασθένειας?... (Συγνώμη κιόλας αλλά θυμάμαι κι εγώ τα δικά μου φοιτητικά χρόνια...)
Καλησπερα,λογω φοιτητικης ασθενειας,μπηκε απο ΤΕΣ και εχει δυσκολια στα μαθηματικα και στη φυσικη αλλα δεν διαβαζει.Κατι που θυμηθηκα για τις διευκολυνσεις ειναι οτι οικογενεια με 3παιδια που ο ενας γονεας εχει κρον θεωρειται πολυτεκνη με ολα τα συν.
  #739  
Παλιά 16-03-11, 16:34
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα, υπάρχει κανείς από την πόλη των Σερρών ή έστω από το Νομό για να επικοινωνήσουμε?
Και μια ερώτηση για αυτούς που έχουν κάνει εγχείρηση εντερεκτομής.... η εγχείρηση γίνεται και με λαπαροσκόπηση ή υποχρεωτικά είναι ανοιχτή? Ρωτάω γιατί πέρυσι που έβγαλα τη χολή μου με λαπαροσκόπηση στο Διαβαλκανικό (σε έναν εξαιρετικό χειρουργό του οποίου το όνομα έχω στη διάθεση οποιουδήποτε με p.m.) μου φάνηκε παιχνιδάκι και σε 2 μέρες ήμουν σπίτι... και κάπου διάβασα ότι και οι εντερεκτομές μπορούν να γίνουν λαπαροσκοπικά....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 16-03-11 στις 18:46
  #740  
Παλιά 16-03-11, 21:33
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamaka Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριες και κυριοι,ανασυνταχθητε,ξεκιν ηστε, θα ηταν καλυτερα να μην ειχαμε την νοσο στην ζωη μας αλλα αφου μας ετυχε ας επωφεληθουμε οτι μας παρεχει αυτο το κρατος.giannos,μηπως εψαξες αν υπαρχουν διευκολυνσεις στην βαθμολογια στα μαθηματα στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ,γιατι ο γιος μου μπηκε με εξετασεις στα ΤΕΙ αλλα δεν βλεπω να παιρνει πτυχειο.
ontos ama kserei kanenas kati gia dieukolunseis ton foititon as enimerosei....euxaristo,
  #741  
Παλιά 17-03-11, 00:39
ilpap Ο χρήστης ilpap δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-12 21:48
καλημερα γραφω πρωτη φορα αν και παρακολουθω χρονια την σελιδα.Μετα απο τρεις ενδοσκοπησεις μια καψουλα μια διαβαση λεπτου με βαριο και μια εντεροσκοπηση με διπλο μπαλονακι δηλαδη κολονοσκοπηση 1,5 μετρα περα της ειλεοτυφλικης βαλβιδας η διαγνωση παραμενει μη ειδικη ειλειτιδα με ηπια ενεργο δραστηριοτητα
απο τις βιοψιες,με συμπτωματα ελαφρους πονους στην κοιλια μια κενωση την ημερα σπανια δυο αλλα και με εντωνη κοπωση πονους στις αρθρωσεις καπου καπου καμια αφθα αλλα με ολες τις αιματολογικες εξετασεις παντα στα κανονικα επιπεδα.Ειμαι τωρα στον 5ο χρονο ταλαιπωριας χωρις να εχω σαφη απαντηση για το τι πραγματικα εχω.υπαρχει καποιος με αναλογη εμπειρια?σημειωτεον εχω παρει ολη την γκαμα φαρμακων για κρον και ευαιρ.εντερο χωρις αποτελεσμα.
  #742  
Παλιά 17-03-11, 09:40
nicolette
Guest
 

.

gnorizei kaneis an ta atoma me sovares pathiseis opos emeis mporoun na dioristoun sto dimosio se kapoies theseis?exoume pou exoume authn tin apaisia astheneia toulaxiston as voithithoume ligo...

(μετάφραση: γνωρίζει κανείς αν τα άτομα με σοβαρές παθήσεις όπως εμείς μπορούν να διοριστούν στο δημόσιο σε κάποιες θέσεις?έχουμε που έχουμε αυτήν την απαίσια ασθένεια τουλάχιστον ας βοηθηθούμε λίγο... )
  #743  
Παλιά 17-03-11, 09:46
nic Ο χρήστης nic δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-04-11 22:04
.

gnorizei kaneis an atoma me sovares pathiseis opos i diki mas mporoun na dioristoun se kapoies theseis tou dimosiou?exoume pou exoume auth thn astheneia pou mas talaiporei as voithithoume ligo...
  #744  
Παλιά 17-03-11, 10:16
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Αρχική Δημοσίευση από nic Εμφάνιση μηνυμάτων
gnorizei kaneis an atoma me sovares pathiseis opos i diki mas mporoun na dioristoun se kapoies theseis tou dimosiou?exoume pou exoume auth thn astheneia pou mas talaiporei as voithithoume ligo...
Καλημερα,νομιζω πως ναι,κατι ειχε πεσει στην αντιληληψη μου αλλα ηταν πολυ μικρος ο γιος μου και δεν το εψαξα.Συγνωμη αλλα τα θυμαμαι ενα ενα με την νοσο δεν πηγαινεις στρατο παιρνεις αναβολη.Θα προτεινα οποιος θα θελει να μαθει κατι για διευκολυνσεις να ρωταει.
  #745  
Παλιά 17-03-11, 12:24
nic Ο χρήστης nic δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-04-11 22:04
.

telika gia na dioristeis sto dimosio prepei na peraseis apo ygeionomikh epitroph kai me anapiria pano apo 50% exeis prosvasi.poios krinei omos ayto to pososto?
as poume mporei na min exeis ektetamenes alloioseis sto entero i kapou allou omos na se katabaloun oi parenergeies ton farmakon...etc
  #746  
Παλιά 17-03-11, 17:25
kostas kos Ο χρήστης kostas kos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-13 00:39
Μπορείτε να κάνετε τα χαρτιά σας στον ασφαλιστικό σας παροχο για αναπηρική σύνταξη.
Το ποσοστό στην ελκώδη κολίτιδα και την κρον είναι 67%.
Εγώ ήδη παίρνω αναπηρική 9 χρόνια τώρα, και είμαι στο περίμενε για την τελική απόφαση και για την 4 τριετία.
Πέρασα από δυο επιτροπές του ΙΚΑ την πρωτοβάθμια τον Σεπτέμβρη η όποια μου έδωσε 67% και από δευτεροβάθμια τον Ιανουάριο που πήρα πάλι 67%.
Τώρα ελπίζω να μην με στείλουν και ανωτάτη κάτι για το οποίο θα αποφασίσει ο διοικητής του ασφάλειας μου.
  #747  
Παλιά 17-03-11, 19:40
nic Ο χρήστης nic δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-04-11 22:04
gia na pareis to 67% prepei na exeis kanei mia h perissoteres epemvaseis i to pairnei opoiosdipote me diegnosmeni kron?as poume ego exo diegnosmeni noso edo kai 5 xronia sto stomaxi kai sto pachi entero kai akoloutho therapeia me mesalazini...
  #748  
Παλιά 17-03-11, 23:00
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Αρχική Δημοσίευση από nic Εμφάνιση μηνυμάτων
gia na pareis to 67% prepei na exeis kanei mia h perissoteres epemvaseis i to pairnei opoiosdipote me diegnosmeni kron?as poume ego exo diegnosmeni noso edo kai 5 xronia sto stomaxi kai sto pachi entero kai akoloutho therapeia me mesalazini...
Καλησπερα,η προνοια[υγειονομικη επιτροπη]εβγαλε το 67% μονο με μια βεβαιωση απο δημοσιο νοσοκομειο.
  #749  
Παλιά 17-03-11, 23:50
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια και απο εμενα,εγω περασα απο επιτροπη στην προνοια (υγειονομικη επιτροπη ) με με βγαλανε 67% μονο με μια βεβαιωση.Στην συνεχει καθος εμαθα οτι τα λεφτα απο το ΙΚΑ είναι πανω απο τα διπλασια(με επιφυλαξη το λέω αυτό), πετυχα κατι ασχετους και βλακες γιατρους που μου είπαν οτι η cronh δεν είναι χρόνια και τους είπα ΄'τοτε πειτε μου την θεραπεια......'' ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ, αλλα καποια στιγμη θα το ψαξω δεν θα το αφησω ετσι μεχρι και δικιγορο θα βαλω αν χρειαστει.Το μονο που με κραταει είναι οτι πρεπει να σιγουρευτο οτι θα μπορω να βρω δουλεια μολις τελιωσω απο την σχολη, για να μην υπαρξη κανα προβλημα....γιαυτο θελει καλο ψαξιμο....για το δημόσιο που αναφερατε με ενδιαφερει αμα γνωρίζετε τιποτα αναρτηστε το ευχαριστω
  #750  
Παλιά 18-03-11, 10:16
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas kos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείτε να κάνετε τα χαρτιά σας στον ασφαλιστικό σας παροχο για αναπηρική σύνταξη.
Το ποσοστό στην ελκώδη κολίτιδα και την κρον είναι 67%.
Εγώ ήδη παίρνω αναπηρική 9 χρόνια τώρα, και είμαι στο περίμενε για την τελική απόφαση και για την 4 τριετία.
Πέρασα από δυο επιτροπές του ΙΚΑ την πρωτοβάθμια τον Σεπτέμβρη η όποια μου έδωσε 67% και από δευτεροβάθμια τον Ιανουάριο που πήρα πάλι 67%.
Τώρα ελπίζω να μην με στείλουν και ανωτάτη κάτι για το οποίο θα αποφασίσει ο διοικητής του ασφάλειας μου.
Kostas Kos καλημέρα... θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής (μια που φαίνεται ότι γνωρίζεις)...
Είμαι 42 ετών, έχω 4.800 ένσημα ΙΚΑ ΕΤΑΜ..
Δικαιούμαι να βγω με αναπηρική σύνταξη ΙΚΑ από τώρα δηλαδή χωρίς όριο ηλικίας? Ποιο θα πρέπει να είναι το ποσοστό αναπηρίας μου λόγω της crohn για να δικαιωθώ σύνταξης αναπηριας? Πόσο περίπου θα είναι το ποσό της σύνταξης?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 18-03-11 στις 10:21
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.