Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 19-09-06, 12:01
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα αρχίζω να ντρέπομαι που είμαστε απόγονοι αυτών των αγωνιστών του 1821.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-09-06, 13:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dhmofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, δεν μπορεί να είσαι χριστιανός και να απορρίπτεις την Παλαιά Διαθήκη και να δέχεσαι μόνο το Χριστό.
Ήρθε να συμπληρώση τις Γραφές, λεει στο Ευαγγέλιο.
Παλαιά και Καινή Διαθήκη είναι αδιαίρετες σε έννοιες και νοήματα.
Απαντώ σε αυτό λίγο καθυστερημένα.

Ας δούμε τι υπήρχε προ του Χριστού. Στην Ελλάδα είχαμε ένα αστείο δωδεκάθεο, που οι Έλληνες περιέπαιζαν νοιώθοντας μηδενικό σεβασμό. Ένα δωδεκάθεο και μερικούς ακόμα που δεν ήταν τίποτα άλλο από χαρακτηριστικούς τύπους που οι άνθρωποι εξίσωσαν με τα ελαττώματα και τα προτερήματα των ανθρώπων.

Οι Αιγύπτιοι είχαν τον ΡΑ την Όσιρη και άλλους, ενώ ταυτόχρονα θεοποιούσαν τα φυσικά φαινόμενα.

Ο μόνος λαός εκείνη την εποχή λοιπόν, που είχε τον ένα και μοναδικό θεό, την υπερδύναμη που όλοι οι άνθρωποι ανά καιρούς έδωσαν σ’ αυτόν το δικό τους όνομα, ήταν οι Εβραίοι.

Δεν είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω ή να υπερεκτιμώ την δικιά τους εθνική ιστορία που εκείνοι την έκαναν και θρησκευτική, χρησιμοποιώντας υπερβολές και εθνικιστικά πρότυπα.

Η ιστορία τους όμως τους κράτησε σαν έθνος ενωμένους και αυτό το εκτιμώ, γιατί λίγες χιλιάδες χρόνια αργότερα, ένας άλλος λαός, κράτησε την εθνική του υπόσταση, με κύριο γνώρισμα την διαφορετική του πίστη. Δεν χρειάζεται να πω ότι αυτός ήταν ο Ελληνικός λαός στην διάρκεια της τουρκοκρατίας.

Εγώ μένα και επιμένω στην πιο σπουδαία διδασκαλία που έγινε ποτέ από τον Ιησού Χριστό, όλη του η ζωή ήταν ένα παράδειγμα, η ταπεινοφροσύνη του ήταν δίδαγμα για τις επόμενες γενεές. Ο λόγος του αγκάλιασε κάθε διωγμένο, κάθε κατατρεγμένο, κάθε πεινασμένο και κάθε πονεμένο, η ελπίδα που σκόρπισε άλλαξε τον κόσμο και ο φτωχός ταπεινός μαραγκός που γεννήθηκε σε μια φάτνη αλόγων και σταυρώθηκε για την αλήθεια, άλλαξε τον κόσμο. Μετά τον Χριστό δεν ήταν τίποτα ίδιο, ο κόσμος είχε βρει το καταφύγιο του, είχε βρει κάποιου να πιαστεί για να ελπίζει και τίποτα δεν υπάρχει πιο σπουδαίο από την ελπίδα που χάραξε Εκείνος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-06, 13:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επομενως μπορεις να 'ξεκαθαριζεις' ποια σημεια ειναι ιερη αποκαλυψη και ποια ειναι πολιτικου-εθνικιστικου περιεχομενου, μεσα σε ενα βιβλιο που εχει αναγνωριστει ως ιερο απο τους 'φωτισμενους' (εντος η εκτος εισαγωγικων) πατερες της εκκλησιας στην οποια ανηκεις

Εφοσον εισαι σκεπτικιστης με την ΠΔ, εισαι σκεπτικιστης και με το Ευαγγελιο;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-09-06, 13:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομενως μπορεις να 'ξεκαθαριζεις' ποια σημεια ειναι ιερη αποκαλυψη και ποια ειναι πολιτικου-εθνικιστικου περιεχομενου
Δήλωσα σε κανένα βιογραφικό μου ότι είμαι θεολόγος και μάλιστα αναλυτής των κειμένων; Σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ με την ιστορία των Εβραίων, η ασχολία μου είναι πριν πεθάνω, να μπορέσω να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ από την ιστορία των Ελλήνων.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον εισαι σκεπτικιστης με την ΠΔ, εισαι σκεπτικιστης και με το Ευαγγελιο;;
Άσε κάτω το Ευαγγέλιο, είναι ένα από τα αγαπημένα μου κείμενα και όσες αναφορές κάνει στην ΠΔ τις αποδέχομαι, δεν θα κάτσω και να το αναλύσω, είπαμε δεν είμαι θεολόγος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-09-06, 14:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειπα εγω οτι εισαι θεολογος;; :Ρ Μιλαω για τις δικες σου αποψεις τις οποιες τις σχηματισες με ενα ειδος customized θεολογικης σκεψης. Συμφωνα με αυτο λοιπον, θεωρεις οτι οι πατερες της εκκλησιες εκαναν λαθη οταν καθοριζαν τον ιερο κανονα;

Και αν ναι, γιατι δεν εκαναν λαθη οταν καθορισαν τα κανονικα Ευαγγελια;

Και αν κανω λαθος στην ολη σκεψη μου, σε παρακαλω εξηγησε μου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-09-06 στις 14:08
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-09-06, 14:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν έχω πει ότι απορρίπτω οτιδήποτε, απλά είπα ότι δεν με ενδιαφέρει η Παλαιά Διαθήκη, τίποτα άλλο.

Εμένα με ενδιαφέρει να διαβάζω τον λόγο και το έργο του Χριστού, αν μέσα εκεί έχει περικοπές στην Παλαιά Διαθήκη, ουδόλως με ενοχλεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-05-07, 18:27
SOTIRIOS Ο χρήστης SOTIRIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σας, για πρώτη φωρά γράφω στο φόρουμ και ελπίζω να γίνομε φίλοι. Στους πρώτους αιώνες του χριστιανισμού υπήρχαν πιστοί χριστιανοί που ζήσανε στην έρημο και δεν υπάκουσαν στην εντολή του Θεού που εδόθη στους πρωτοπλάστους: αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και γεμίσατε τη γη. Γένεσις α΄28. Γιατί δεν τους επέπληξαν οι παπάδες κι' επί πλέων τους ονόμασαν αγίους; Η γη δεν ήταν τόσο γεμάτη όσο είναι στην εποχή μας. ο Σωτήρης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOTIRIOS : 15-05-07 στις 18:30 Αιτία: για να διορθώσο ένα λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-05-07, 18:50
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κύριοι, ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβα αρμενίζουμε

Διαπιστώνω, συγχωρήστε με, μια αμετροέπεια στον τρόπο έκφρασης μερικών στο φόρουμ αυτό. Αν αγνοούμε τη βασικη αρχή του διαλόγου, να μην τον αρχίζουμε.

Απο την άλη πλευρά διακρίνω μια σκοπιμότητα στις παρατηρήσεις μερικών θεολογούντων νεοσσών. Θεωρώ ευατόν αρκετα κατηρτισμένο στα θεολογικά, πλήν όμως δεν αφήνω να μπώ σε αντιπαράθεση του τύπου " καθήκια Χριστιανοί, δολοφονήσατε το αρχαίο Πνεύμα"

Ο Λογος του Θεού ήταν πάντα και για όλους , σπερματικός και σάρξ γενόμενος και εσκήνωσεν εν υμίν.. Ολοι ειμαστε αδέφια στην αναζήτηση της Αλήθειας. Γιατι τόση εμπάθεια στις αντιπαραθέσεις; Μη συνδέετε την Πίστη με την Ιεραρχία ή την Εκκλησία της Αγάπης με τα κακώς εκκλησιαστικά δρώμενα;

Ας ξεχωρίζουμε τα πράγματα.

Και επειδή κάποιος ανάμεσάς μας είναι μάρτυρας του Ιεχωβά, ας πάρει θέση απέναντι στοιν Xenio έντιμα. Αντε για να μη ξεσπαθώσω...


ΥΓ Στην Ερμηνεία της ΚΔ τόσο η θέση ότι προκειται για ακρίδες δένδρων (χορταράκια) όσο και πραγματικές ακρίδες ( πρωτεινούχες, κατι σαν τις γαρίδες και αρκετα μεγάλες) γίνονται αποδεκτα. Αλλα το θεμα δεν ειναι εκεί, αλλα στην άσκηση.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-05-07, 19:45
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=tertios;60849]
Απο την άλη πλευρά διακρίνω μια σκοπιμότητα στις παρατηρήσεις μερικών θεολογούντων νεοσσών. Θεωρώ ευατόν αρκετα κατηρτισμένο στα θεολογικά, πλήν όμως δεν αφήνω να μπώ σε αντιπαράθεση του τύπου " καθήκια Χριστιανοί, δολοφονήσατε το αρχαίο Πνεύμα"
QUOTE]


το προβλημα τερτιε ειναι οτι αντι να δίνουμε βαρύτητα στην πίστη (οποια και να είναι αυτή) και τη σημασία της, ασχολούμαστε με τον αν κανανε καλα η κακα οι χριστιανοι κοι οι μη χριστιανοι.
Προσωπικά δεν με απασχολει με ποιο τρόπο ο οποιοσδήποτε σε αυτο το ματαιο κόσμο καθαρίζει την ψυχή του και παίρνει δύναμη.Απο την στιγμή που τον γεμίζει και την εχει βρεί την ακρη μαγκιά του.
Αλλα σε αυτες τις ομάδες που έχουν διαλέξει ενα διαφορετικό τρόπο η καθεμία να αποκρυπτογραφει το σύμπαν και τη λειτουργία του (χριστιανοι, μουσουλμανοι,αρχαιοελληνι τες,βουδιστες κλπ κλπ) διακρίνω ανθρώπους με μια προσήλωση (και λογικό είναι) ο καθενας στο μαντρί του, χωρίς να δέχονται τα λάθη, τις αδυναμίες και τις κακοτοπιές της θρησκείας του, προσηλωμένοι ίσως σε θεωρίες οι οποίες πολλες φορές βγήκαν για να εξηγήσουν τα ανεξήγητα, κι επίσης πολλές φορές οικοιοποιουμενοι καταστάσεις και γεγονότα στα οποία συμμετείχε μεν η εκάστοτε θρησκεία,αλλα απο την άλλη παραβλέπουν τους άλλους παράγοντες που συνετέλεσαν στο αποτέλεσμα.
Δεν μου αρέσει που η χριστιανική θρησκεία καπέλωσε, οικοιοποιήθηκε και πολλές φορές κατέστρεψε άλλες κοσμοθεωρίες και πεποιθήσεις για να επιβληθεί και υποβάθμισε τις αξίες, τα επιτευγματα και τα αποτελέσματα της.
Απο την άλλη παίρνει τα έυσημα για μια πλήθώρα καταστάσεων μέσα στην ιστορία μας, αλλα καλό θα είναι να θυμόμαστε και τις καλές και τις κακές πλευρές.
Ισως αυτο να σημαίνει απομυθοποίηση και ουσιαστικά θέση σε χαμηλότερο επίπεδο απο ότι πρεσβεύει αλλα μην ξεχνάτε οτι καμμία κοσμοθεωρία δεν μπόρεσε να σταθεί στο 100% της γιατί απλά δημιουργήθηκε απο θεωρητικούς και "ετρεξε" απο ανθρώπους βρίσκοντας απέναντι της την ματαιοδοξία....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-05-07, 20:01
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...πράγματι η ευλογία του ''αυξάνεσθε και πληθύνεσθε'' δόθηκε στο εδάφιο α'28 της Γενέσεως: (…και ευλόγησεν αυτούς ο Θεός• και είπε προς αυτούς ο Θεός, Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και γεμίσατε την γην και κυριεύσατε αυτήν…)

ΑΛΛΑ! μετά από κεφάλαια... στο (Γεν. δ’1), ...ο δε Αδάμ εγνώρισεν Εύαν την γυναίκα αυτού• και συνέλαβε, και εγέννησε τον Κάϊν• και είπεν, Απέκτησα άνθρωπον διά του Κυρίου....

Η με ευκολία πρόσαψη του βαρυσήμαντου όρου ''παράβαση'' είναι γιατί πίσω από την λέξη, κρύβεται η αντίδραση του γιατί να αποκαλούνται ''άγιοι'' οι ασκητές. Εκτιμώ πως επιλύεται το αληθοφανές αλλά όχι αληθές πρόβλημα που έθεσες, μόνο αν εντοπιστεί η διαφορά της αναφοράς της ευλογίας της Γένεσης (α'28) εννοώντας την πλήθυνση των αρετών των ασκητών (πρώτη εντολή και ευλογία) και της μετέπειτα γέννησης (δ'1) όπως εννοείται και την ''γνωρίζει'' ο περισσότερος κόσμος, ως φυσική τεκνογονία.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-07, 20:07
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απαντώ στον Rider

Εν μέρει σωστά.

Σε τέτοια στεγανα μπαίνουν άνορωποι αδύναμοι που ζητούν κάποια ..πνευματική στέγη. Και μαντρώνονται με φανατισμό. Λάθος.

Η εμπειρία του Θεού είναι βιωμένη ερωτικη εμπειρία προσώπων. Υπάρχει ενα πολύ ωραίο βιβλίο του Γιανναρα, το Πρόσωπο και ο Ερως. Αν εχεις καιρό βρες το και διαβασε.

Στη βαση οτι ο Θεός είναι Αγάπη, δεν κατανοώ όσους στο όνομα του Θεού καπηλεύονται και βιαζουν την αγάπη. Λάθος Θεό΄'εχουν ή μαλλον ...δεν εχουν το Θεό τους.

Ο Σαμαράκης στο Ζητειται Ελπίς έχει δυο φοβερα κείμενα. Ριξε μια ματια, όταν εχεις χρόνο

Ας μένει ο καθένας όπου ειρηνεύει και γαληνεύει η ψυχή του.

Το Πνεύμα του Θεού οπου θέλει πνεί. Και όσο χώρο του κάνουμε, μειωνοντας ματαιοδοξιες και εγωϊσμους και φανατισμούς και όσο πιο ταπεινοί ανοίγουμε την αγκαλιά μας, βρίσκει και εγκαθίσταται.

Ελθέ και σκήνωσον εν ημίν.....Οτι θλίψιν έχομεν.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 15-05-07 στις 20:17
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-07, 20:24
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή κάποιος ανάμεσάς μας είναι μάρτυρας του Ιεχωβά, ας πάρει θέση απέναντι στοιν Xenio έντιμα. Αντε για να μη ξεσπαθώσω...
Αυτό είναι λίγο άτοπη παρατήρηση νομίζω. Δεν ξέρω ποιος είναι ο κάποιος αλλά υπονοείς ότι αφενός τον ξέρεις (ενώ εμείς όχι), αφετέρου μέχρι τώρα δεν έχει πάρει θέση "έντιμα" - άρα ανέντιμα;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-05-07, 20:31
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οποιος κριτικαρει την πίστη του άλλου χωρις να δινει τη δικη του δεν λειτουργει εντιμα. Αρα, ανεντιμα.

Και δεν ειναι ατοπη η παρατηρηση μου. Σε τετοια θεματα καλο ειναι να υπάρχει διαφανεια των διαθεσεων του συνομιλητη.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-07, 20:37
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...ο Δημόφιλος που ξεκίνησε το θέμα, είναι ο καλός μας φίλος Γιάννης .... δηλωμένος πεντακάθαρα ''αρχαιοελληνιστής'', που αγαπά την Ελλάδα με αυτόν τον τρόπο...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-05-07, 20:38
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλτατοι,

μπορεί καποιος να μου εξηγησει αν αυτη η γωνία πρόκειται να περιεχει κουιζ θρησκευτικού περιεχομένου ή θα αποτελεσει χώρο συζητησης για την θεοπνευστία των Γραφών (κάτι που για να κατανοηθεί είναι αδιανόητο χωρίς την εκκλησιαστική εμεπιρία, τη συμμεοχή στην ζωή της εκκλησιας) ή κατι άλλο.

Ας κανουμε μια προσπάθεια να μιλάμε στο σωστό χώρο, σε συγκεκριμένα θέματα και να μην ανοίγουμε τον ασκό του Αιόλου.

Ετσι και η συζητηση θα ειναι δημιουργικη και θα οδηγει κάπου αλλα και όσοι θα εισέρχονται τυχαία ή μη θα μπορούν να την παρακολουθησουν και να συμμετεχουν. Για προσπαθηστε.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.