Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 17-05-10, 13:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Stelios said:....εγώ το μόνο που θέλω είναι, να εξαλείψω τους δογματισμούς.....
οριστε..σε προκαλω να αναθεωρησεις το δογμα της Αγιας Τριαδας...
Φτάξτε ένα μετρητή πίστεως να μετρηθούμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-05-10, 13:42
mhtsos2007
Guest
 

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-05-10, 13:46
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
όσο υπάρχει η φυσική η τεχνητή αδυναμία εντοπισμού του ίδιου Αγίου Πνεύματος που εμπνέει και τους αγίους και τους λόγους στην Αγία Γραφή, νομίζω πως είναι μια καλή αρχή εδώ ή όπου θέλετε, να αποτυπώνεται ο νοητός δεσμός που συνδέει τους λόγους των αγίων με όσα υπάρχουν στην Αγία Γραφή – λόγους Του Κυρίου.

να ένας που δικαιολογεί την στάση και προτροπή σε βίωμα, ώστε να μην μείνει απλά σε θεωρία:
πριν να φτάσουν, στάσου σε προσευχή και πες:
- Κύριε Ιησού Χριστέ, γλίτωσε μας από την καταλαλιά και την κακολογία
από την Κυριακή προσευχή (όχι επειδή πρέπει να λέγεται την Κυριακή, αλλά επειδή ο ίδιος Ο Κύριος μας δίδαξε ‘’πως’’ να προσευχόμαστε).

…και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού… (Ματθ.στ’ 13)

κι η καταλαλιά και η κακολογία, ΔΕΝ είναι έργο του καλού Θεού και όσων ανθρώπων θέλουν να εμπνέονται από αυτό το Πνεύμα. Ως πειρασμοί μάλιστα, μπορούν να αντιμετωπιστούν. πως;

πριν να φτάσουν, στάσου σε προσευχή
αυτό έχει σχέση με το: γρηγορείτε και προσεύχεσθε ίνα μη εισέλθητε εις πειρασμόν το μεν πνεύμα πρόθυμον η δε σαρξ ασθενής (Ματθ.κστ’41)

και φυσικά, αυτή η πρόταση (κακώς) απομονώθηκε ότι αφορά τάχα, ΜΟΝΟ μοναχούς. Αφορά κάθε άνθρωπο που ενδιαφέρεται για την υγεία της ψυχής του.

--------
μετά την συσχέτιση και την εμμονή ότι άλλα λένε οι ορθόδοξοι άγιοι και άλλα Ο Χριστός, πάμε σε άλλα (μην τα συζητάμε) προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-10, 14:33
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θολά μηνύματα, αγνώστου προελεύσεως, εμένα μου φέρνουν στον μυαλό τον προσηλυτισμό και με ενοχλεί, άσχετα αν είμαι και εγώ Χριστιανός Ορθόδοξος.
Στέλιο μου, παρά το γεγονός ότι δεν είμαι αρχαίο μέλος, σε αγαπώ και σε σέβομαι.

Επειδή ακριβώς σε αγαπώ και σε σέβομαι, οφείλω να σου επισημαίνω τις στιγμές, που με τα λόγια ή τις πράξεις σου, εκτίθεσαι.

Θα σε παραπέμψω στο 1ο μήνυμα του θέματος για τον Ευεργετινό.

Το βιβλίο αυτό, ασχέτως αν δεν το γνωρίζεις, είναι σοβαρό και αξιόπιστο στο χώρο της Ορθοδόξου Πίστεως.

Θα σου πρότεινα να το ξεφυλλίσεις λιγάκι. Κι αν ακόμη δεν το θες αυτό, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το 1ο μήνυμα, μήπως και καταλάβεις ότι αυτά που γράφεις είναι στη σφαίρα της φαντασίας.

Όσο για τις αναφορές:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προτιμούσα στις καθημερινές ρήσεις, να είναι λόγια του ίδιου του Χριστού
Είναι καλή ιδέα. Προτείνω να ξεκινήσεις νέο θέμα.

Στα πλαίσια του ελεύθερου χώρου διακίνησης ιδεών, που σαφώς και είναι η Acro, και στα πλαίσια του όμορφα αναγραφόμενου:

"Με 22 χρόνια συνεχούς και αδιαλείπτου λειτουργίας, από το ξεκίνημα μας σαν BBS, μέχρι σήμερα, σας κοιτάμε στα μάτια, με ειλικρίνεια, σεβασμό και εκτίμηση"

εκτιμώ ότι οι αναφορές σου σε δήθεν προσηλυτισμό επειδή χρησιμοποιούνται πηγές που δεν έτυχε να γνωρίζεις, σε μειώνουν αφάνταστα.

Κι αν κατηγορείς κανέναν για Φαρισαϊσμό, να σου πω ότι, κατά τη δική μου εκτίμηση, λίγοι είναι αυτοί που δεν έχουν μέσα τους τέτοια πάθη.
Προσωπικά, ξέρω μερικούς, αλλά δεν μπαίνουν στην Acro.

Κατανοώ απόλυτα τους λόγους που σε οδηγούν να αντιδράς έτσι.
Αναμενόμενο ήταν.

Δεν πειράζει.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Easty για αυτό το μήνυμα:
  #20  
Παλιά 17-05-10, 15:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βιβλίο αυτό, ασχέτως αν δεν το γνωρίζεις, είναι σοβαρό και αξιόπιστο στο χώρο της Ορθοδόξου Πίστεως.
Θα σου πρότεινα να το ξεφυλλίσεις λιγάκι. Κι αν ακόμη δεν το θες αυτό, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το 1ο μήνυμα, μήπως και καταλάβεις ότι αυτά που γράφεις είναι στη σφαίρα της φαντασίας.
Δεν είμαι θεολόγος για να ξεφυλλίζω μερικές χιλιάδες βιβλία που κυκλοφορούν. Προτιμώ να διαβάζω το Ευαγγέλιο, ότι θέλω το βρίσκω εκεί.

εκτιμώ ότι οι αναφορές σου σε δήθεν προσηλυτισμό επειδή χρησιμοποιούνται πηγές που δεν έτυχε να γνωρίζεις, σε μειώνουν αφάνταστα.
Εμένα μειώνουν; Μάλλον την AcroBase...
Μην ξεχνάει κανείς, ότι γίνομαι αποδέκτης παραπόνων και συστάσεων, που άλλοι δεν θέλουν να εκφράσουν, για να μην γίνουν στόχος.

Ότι θεωρώ σωστό το μεταφέρω με την δική μου υπογραφή.

Κι αν κατηγορείς κανέναν για Φαρισαϊσμό, να σου πω ότι, κατά τη δική μου εκτίμηση, λίγοι είναι αυτοί που δεν έχουν μέσα τους τέτοια πάθη.
Εγώ δεν κατηγόρησα κανέναν για φαρισαϊσμό, κατηγορώ όμως τις φανατικές αντιδράσεις. Η πίστη στον Χριστό, δεν χωράει φανατισμό, χωράει μόνο αγάπη για όλους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-05-10, 15:18
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πολύ καλά, ότι εκείνα είναι καθημερινά ενημερωτικά θέματα, που δεν επιδέχονται απαντήσεως, παρ' όλα αυτά, δεν έχω διαχωρίσει τυχόν απαντήσεις.
Ακόμα εκείνα τα μηνύματα, μένουν μόνο την τρέχουσας ημέρα, τα μηνύματα της προηγούμενης ημέρας, αρχειοθετούνται.

Θολά μηνύματα, αγνώστου προελεύσεως, εμένα μου φέρνουν στον μυαλό τον προσηλυτισμό και με ενοχλεί, άσχετα αν είμαι και εγώ Χριστιανός Ορθόδοξος.
....

Το ξέρω και καταλαβαίνω ότι από τη φύση τους κάποια νήματα δύσκολα δέχονται απαντήσεις. Θα μπορούσε όμως να υπάρχουν απαντήσεις και εγώ θυμάμαι πως όταν κάποια μέλη απαντούσαν και συμπλήρωναν πχ στο Σαν σήμερα, τους απαγορευόταν να κάνουν κάτι τέτοιο... Δεν υπάρχει όμως αντίρρηση, συμφωνώ μαζί σου ότι έτσι γίνεται καλύτερη διαχείριση των θεμάτων. Προσωπικά η δική μου θέση για την συμμετοχή σε κάθε θέμα, θα μπορούσε να γίνεται αρκεί η απάντηση να έχει κάτι να πει και να προσφέρει στο θέμα. Όχι και λίγες φορές οι απαντήσεις δίνονται για να δίνονται, δεν προσφέρουν τίποτα αντίθετα προκαλούν "φθορά".

Τώρα για να τοποθετηθώ δημόσια για τα θεολογικά θέματα, και ειδικά για αυτά, δεν με ενδιαφέρει να γίνεται διάλογος και απέχω. Και θα σου το αιτιολογήσω. Μια φορά και μοναδική έθεσα ένα ερώτημα το οποίο είχε και θεολογικές επεκτάσεις όπου η συμμετοχή κάποιων μόνο και μόνο για να γράψουν, χωρίς καν να αναφέρονται στο θέμα, με πίκρανε αφάνταστα! Κανένας δεν μπορούσε να γνωρίζει για ποιους βαθύτερους λόγους το είχα θέσει τότε (αν θυμάσαι ήταν αλλού, σου είχα πει ότι με ενδιαφέρει κ η θεολογική σκοπιά και μου είπες να το μεταφέρεις στα θεολογικά).

Αυτό με έκανε να συζητήσω με θεολόγο που μου είπε πως διάφορα θεολογικά θέματα καλό είναι να τα συζητά με κάποιον θεολόγο για πληροφορίες και ακόμη πιο καλά με τον πνευματικό του και όχι με κάθε λαϊκό. Από τότε λοιπόν, δεν με ενδιαφέρει καμία συζήτηση για ερμηνεία ή ότιδήποτε άλλο και θεωρώ ότι καλώς δεν σχολιάζονται τα θέματα του Ευργετινού και απλά παρατίθενται. Όποιος θέλει ασχολείται πιο πολύ όποιος θέλει δεν ασχολείται. Δεν βλέπω κάποια ανάλυση και επιμονή για να δω και τον προσυλητισμό που λες.

Τώρα για το αν είναι άγνωστα, ενδεχόμενα να είναι άγνωστα σε πολλούς από εμάς, μα δεν είναι θολά και αμφισβητίσιμα συγγράμματα της ορθοδοξίας. Αν πράγματι φαίνονται θολά σε εμάς, στον καθένα μας σαν περιεχόμενο ή τα αφήνουμε στην άκρη ή τα ψάχνουμε με τον σωστό τρόπο.


Για να καταλήξω, δεν με ενοχλεί τίποτα και πουθενά αρκεί να μην είναι προσβλητικό, ειρωνικό. Συμμετέχω όπου με ενδιαφέρει ( ή προλαβαίνω), δεν ασχολούμαι με ότι δεν με ενδιαφέρει και εκφράζω την αντίθεσή μου όταν κάποιος θίγεται ή προσβάλλεται.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to christi For This Useful Post:
Easty (17-05-10)
  #22  
Παλιά 17-05-10, 15:35
mhtsos2007
Guest
 

Stelios said: Μην ξεχνάει κανείς, ότι γίνομαι αποδέκτης παραπόνων και συστάσεων, που άλλοι δεν θέλουν να εκφράσουν, για να μην γίνουν στόχος......

αυτο Στελιο μου αποτελει αλλοθι? γιατι τωρα τελευταια τοχω διαβασει παρα πολλες φορες...ελεος δηλαδη..υπαρχουν ανθρωποι που μπαινουν εδω μεσα θελουν και στοχευουν στην επικοινωνια.....ειναι ενηλικες και φοβουνται να εκφραστουν ?? ειλικρινα δεν το καταλαβαινω...μηπως αυτοι οι ανθρωποι εχουν αλλα προβληματα και δεν......σορρυ δηλαδη αλλα ας σταματησει αυτη η διακιολογια...και ποιον φοβουνται?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-05-10, 15:43
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι θεολόγος για να ξεφυλλίζω μερικές χιλιάδες βιβλία που κυκλοφορούν.
...
Μην ξεχνάει κανείς, ότι γίνομαι αποδέκτης παραπόνων και συστάσεων, που άλλοι δεν θέλουν να εκφράσουν, για να μην γίνουν στόχος.

...
Πολύ σωστά μιλάς και επειδή δεν είμαστε θεολόγοι δεν μπορούμε να εκφέρουμε έγκυρη και επιστημονική άποψη. Όμως είναι πανεύκολο να τσεκάρεις ότι κάποιο σύγγραμμα δεν είναι αμφισβητίσιμο.

Τώρα για τα παράπονα, είναι δύσκολο να μεταφέρεις τις σκέψεις των άλλων. Και ίσως όλη αυτή η συζήτηση εδώ, απόντων των παραπονούμενων να μην έχει καθόλου μα καθόλου προσεγγίσει τις δικές τους ενστάσεις! Είσαι σίγουρος ότι μεταφέρεις σωστά αυτά που εκείνοι πιστεύουν;;

Κατανοητό μου είναι να μην θέλουν να γίνουν στόχος! Καλύτερα στην κοινωνία αυτή να μαζικοποιούμαστε, να μην φαινόμαστε, να μην ξεχωρίζουμε, να φοβόμαστε να μιλήσουμε, να μην κάνουμε καν γνωστή τη δική μας σκέψη! Γι' αυτό είναι τα φόρουμ, ακόμη και εδώ που είμαστε με την θέλησή μας, δεν μιλάμε!!! (οκ! συγχωρέστε με, αυτή η παράγραφος είναι απλά ... ρητορική!)

Αν, όποιος είχε αντίρηση, έλεγε την αντίρησή του και κυρίως, έκανε τις προτάσεις του (όχι μόνο εδώ αλλά κ για κάθε άλλο θέμα) πιστεύω ότι θα ήταν για καλό του διαλόγου.


Να καταλήξω πάλι, ζητώ συγνώμη για τις άστοχες ή τις λάθος (κατά καιρούς!) αντιδράσεις μου, ή απαντήσεις μου!
(Τουλάχιστον απαντώ χωρίς να φοβάμαι! ) Κάθε φορά όμως, δίνονται όμως με σεβασμό προς όλους, εκφράζω αυτά που νοιώθω και πιστεύω, χωρίς να θέλω να τα επιβάλλω (αν είναι ποτέ δυνατόν! ) και πολύ περισσότερο χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα.

Τώρα αν και όπου είμαι λάθος πάλι κέρδος θα έχω, καθώς αν μου το δείξετε και θα το καταλάβω και συγνώμη θα σας ζητήσω.

Για να δούμε λοιπόν, τι καλό μπορεί να βγει από εδώ...
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-05-10, 16:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο Στελιο μου αποτελει αλλοθι? γιατι τωρα τελευταια τοχω διαβασει παρα πολλες φορες...ελεος δηλαδη..υπαρχουν ανθρωποι που μπαινουν εδω μεσα θελουν και στοχευουν στην επικοινωνια.....ειναι ενηλικες και φοβουνται να εκφραστουν ?? ειλικρινα δεν το καταλαβαινω...μηπως αυτοι οι ανθρωποι εχουν αλλα προβληματα και δεν......σορρυ δηλαδη αλλα ας σταματησει αυτη η διακιολογια...και ποιον φοβουνται?
Δημήτρη δεν αποτελεί άλλοθι, αν πρόκειται να καεί κάποιος, εγώ είμαι εδώ

Θέλω να σας πάω 20 χρόνια πίσω, κοντά στο 1990. Τότε η AcroBase είχε δύο γραμμές σαν BBS. Στο θεολογικό Club, στο θέμα με το τίτλο "Περί θεού", μέσα σε διάστημα λίγων εβδομάδων, γράφτηκαν στο θέμα αυτό, περίπου 1500 μηνύματα, αριθμό, που ούτε μπορούμε να διανοηθούμε σήμερα.
Εκεί μερικοί από εμάς δώσαμε μάχες, οι διάλογοι, ήταν εξαιρετικού επιπέδου, που ούτε σήμερα μπορούμε να πλησιάσουμε. Εκεί δεν υπήρχαν δογματισμοί, δεν ακούγαμε απόψεις θεολογικής προέλευσης, υπήρχε απλή γλώσσα, κατανοητές έννοιες και ας μπλέκαμε φιλοσοφικές θεωρίες.

Οι πιο παλιοί το θυμούνται, είχαν λάβει όλοι μέρος και παρά τις εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις, το θέμα είχε αρχή, μέση και τέλος.

Σήμερα δεν τολμώ να βάλω τέτοια θέμα προς συζήτηση, είναι εκ προοιμίου καταδικασμένο να αποτύχει, με ολόκληρα κατεβατά θεωριών με copy paste, που δεν σου δίνω το κίνητρο να απαντήσεις.

Δεν προσφέρει τίποτα ο μονόλογος.

Έχω μια προσωπική συλλογή, από εκατοντάδες ρήσεις, των αρχαίων ημών, φιλοσόφων, ιστορικών, συγγραφέων, τραγικών ποιητών, πολιτικών στρατιωτικών κλπ. Τι θα ωφελούσε αν κάθε μέρα σας πέταγα μια ρήση, τίποτα.

Δεν έχει αντίκρισμα. Η όλη ιστορία είναι να γίνεται διάλογος, πέραν των ενημερωτικών θεμάτων.

Όποιος θέλει να βάλει τους λόγους του Ευεργετικού, ας τους βάλει όλους. Το κάθε μέρα από 2-3 σειρές, δεν προσφέρει τίποτα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-05-10, 16:56
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θολά μηνύματα, αγνώστου προελεύσεως, εμένα μου φέρνουν στον μυαλό τον προσηλυτισμό και με ενοχλεί
Τα εν λόγω μηνύματα ανήκουν (προφανώς) στην ευρύτερη "χριστιανική θεματολογία". Συνεπώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τα θέλουμε στο /θεολογία. Δε νομίζω ότι μπορείς να χαρακτηρίσεις "προσηλυτισμό" δημόσια μηνύματα που γράφονται σε φόρουμ, στο οποίο ο καθένας μπορεί να διαβάσει ότι θέλει και να αγνοήσει ότι δε θέλει. Άλλωστε υπάρχουν πολύ θολότερα μηνύματα, χωρίς ουσιαστικό πρόβλημα.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος θέλει να βάλει τους λόγους του Ευεργετικού, ας τους βάλει όλους. Το κάθε μέρα από 2-3 σειρές, δεν προσφέρει τίποτα.
Εγώ συμφωνώ με τον Easty, ας βάλει το περιεχόμενο που θέλει με όποιο τρόπο επιθυμεί. Ας το βάζει και μια-μια γραμμή την ημέρα αν βολεύει, δική του προσπάθεια είναι στο κάτω κάτω!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Archmage For This Useful Post:
Easty (17-05-10), merenda21 (17-05-10)
  #26  
Παλιά 17-05-10, 23:22
Το avatar του χρήστη merenda21
merenda21 Ο χρήστης merenda21 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-06-11 23:42
Φύλο: Άντρας
ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑ ΠΑΛΙ !!!???

Με τα λίγα που ξέρω από διαλόγους σε τέτοιους χώρους δεν γνωρίζω που θα εμφανιστεί το μήνυμά μου και αν κρίνω το που και πότε εμφανίζομαι μάλλον σε άσχετο σημείο θα βγει.

Θα το παλέψω όμως να πετύχω έναν αντίστοιχο γυρολόγο χαμένο στις σελίδες σας.



Το θέμα μου θα είναι η μικρή μου περιπέτεια πάνω σε κάποιο λόγο ενός γέροντα, που βρίσκεται εύκολα αφού κοιμήθηκε πρόσφατα.
Αυτό το κοιμήθηκε μου αρέσει για πολλούς λόγους. Πρώτα για την ηρεμία και την ξεκούραση που χρειάζεται ένας οδοιπόρος και μετά γιατί δεν θα είναι για πολύ έτσι αλλά θα ξυπνήσει, ζωηρός και θα τα ξαναπούμε.
Είπε λοιπόν πως αν στείλεις μία κοπρόμυγα σε ένα λιβάδι και την ρωτήσεις τι είδε θα σου πει κόπρανα. Αν στείλεις μία πεταλούδα και την ρωτήσεις τι είδε θα σου πει λουλούδια.

Φανταστείτε εμένα τον κοιλιόδουλο όταν πχ. όταν πήγα για βόλτα κυριολεκτικά, στο Άγιο Όρος τι φοβερό ψωμάκι ζυμωτό βρήκα και κρασάκι παλαιωμένο. Ακόμα βρήκα δέντρα και βουνό ψηλό. Ησυχία και παραδοσιακή μουσική με οργανάκι μόνο τη φωνή.Αυτά έψαχνα και ήταν τα πρώτα που είδα.

Τα υπόλοιπα ίσως μία άλλη φορά για να μην ξεφύγω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Θα έλεγα να αφήσουμε αυτά τα απλά λόγια να δούμε ποιες χορδές της ψυχής μας δονούν και αν διψάμε να πιούμε λιγάκι.
Σε εμένα που με φιλοξενείτε φαντάζει λίγο αστείο να απαντώ στα λόγια ενός Αββά λέγοντας ας πούμε «Καλό», «Μέτριο», Κόλατο μεγάλε».

Η συζήτηση μπορεί να γίνει και εδώ που γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην merenda21 για αυτό το μήνυμα:
Easty (17-05-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.