Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Health & Beauty
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-10, 03:19
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ορθορεξία: μια νέα διατροφική διαταραχή

Ορθορεξία: μια νέα διατροφική διαταραχή
Ενημερώθηκε: 13.12.2010 // 13:07

Αντιμέτωποι με μία νέα διατροφική διαταραχή, τη νευρική ορθορεξία, βρίσκονται οι διαιτολόγοι-διατροφολόγοι. Η νευρική ορθορεξία είναι μια μανία κατανάλωσης μόνο υγιεινών τροφών, κυρίως βιολογικών ή οργανικών και η αποφυγή κατανάλωσης τροφών, αυξημένων σε λιπαρά ή εκείνων που περιέχουν πρόσθετα ή συντηρητικά.

Τα συμπτώματα της νευρικής ορθορεξίας είναι τα ακόλουθα:

Η επίμονη σκέψη σχετικά με τη δίαιτα περισσότερο από τρεις ώρες ημερησίως

Ο σχεδιασμός-προγραμματισμός γευμάτων πολλές ημέρες πριν από την κατανάλωσή τους

Η θρεπτική αξία του γεύματός είναι περισσότερο σημαντική από την ευχαρίστηση της κατανάλωσής του

Το έντονο αίσθημα αυτοπεποίθησης, όταν το άτομο τρώει υγιεινά

Η παύση κατανάλωσης τροφίμων που έδιναν απόλαυση και η αντικατάστασή τους από «σωστά» τρόφιμα

Η αντικοινωνική συμπεριφορά του ατόμου, επειδή το είδος διατροφής καθιστά δύσκολο το να φάει έξω

Οι έντονες ενοχές, όταν «χαλάει» η διατροφή

Η εκτίμηση της θρεπτικής αξίας των τροφίμων πάντοτε πριν από το φαγητό

Η ευτυχία και ο πλήρης έλεγχος, όταν τρώει «υγιεινά»

Το υποτιμητικό βλέμμα προς τους ανθρώπους, που δεν έχουν κανέναν έλεγχο στο τι τρώνε.

Για την αντιμετώπιση αυτής της διατροφικής διαταραχής απαιτούνται γνώσεις, ευαισθητοποίηση και σωστοί χειρισμοί των διαιτολόγων-διατροφολόγων αλλά και των άλλων ειδικοτήτων υγείας προκειμένου η πρόληψη να είναι επιτυχής, η διάγνωση έγκαιρη και η αντιμετώπιση αποτελεσματική.

Ο διατροφολόγος θα πρέπει να βοηθήσει τον ασθενή να επαναπροσδιορίσει το τι είναι πραγματικά υγιεινό, ισορροπημένο, θρεπτικό και ασφαλές σχετικά με τη διατροφή και τα τρόφιμα γενικότερα και με σωστή καθοδήγηση να του δώσεινα καταλάβει θεωρητικά, αλλά και πρακτικά, ότι δεν υπάρχουν υγιεινές και ανθυγιεινές τροφές, αλλά υγιεινές και λιγότερο υγιεινές τροφές.


Πηγή Cretalive.gr

Σχόλιο : Πιστεύω πως έχω αυτήν την διαταραχή. Έχω ασχοληθεί αρκετά με τα τρόφιμα και τις ύλες που χρησιμοποιούνται για την δημιουργία διάφορων τροφίμων (από απλή περιέργεια για το τι είναι αυτές οι ύλες) και κάθε φορά που πάω να αγοράσω κάτι, κοιτάζω πάντα τα συστατικά.
Πολλές φορές πεινάω στην δουλειά και ψάχνω να βρώ κάτι να αγοράσω να φάω, κοιτάζω τα συστατικά, ξαναψάχνω και πάλι και τίποτα. Φτάνω στο σημείο να με πιάνει πονοκέφαλος γιατί δεν βρίσκω τίποτα να φάω και είτε δεν τρώω είτε αγοράζω κάποιο φρούτο, ξέρωντας οτι θα με πιάσει το στομάχι μου (θα αρχίσει το στομάχι μου να γουργουρίζει περισσότερο -αν και η μπανάνα με "στένει" κάπως).
Νοιώθω πολύ ωραία όταν κάποια στιγμή μαγειρέψω ένα φαγητό με πολλά λαχανικά και όχι πολυψημένα για να μην χάσουν πολλές βιταμίνες (εκτός το καρότο που χρειάζεται να ψηθεί για να "βγούν" οι βιταμίνες του) αλλά κάποιες φορές όταν το τρώω αυτό το φαγητό δεν με "καλύπτει"....αλλά...το τρώω επειδή είναι υγειινό.
...........
Κάποιες φορές μπορώ να τα κάνω στην άκρη και ευχαριστιέμαι αυτά που τρώω μα πάντα υπάρχει ο φόβος στο μυαλό μου οτι αυτό που τρώω δεν είναι σωστό.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-10, 08:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιες φορές μπορώ να τα κάνω στην άκρη και ευχαριστιέμαι αυτά που τρώω μα πάντα υπάρχει ο φόβος στο μυαλό μου οτι αυτό που τρώω δεν είναι σωστό.
Δεν θα μπορούσα με τίποτα, να περιορίσω την γεύση, για χάριν της υγιεινής διατροφής. Τα πάντα μπορούν να μαγειρευτούν νοστιμότατα και με ελάχιστα λιπαρά.

Δυστυχώς έτοιμο υγιεινό φαγητό, απλά δεν υπάρχει, εκτός ίσως μιας σαλάτας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (15-12-10)
  #3  
Παλιά 16-12-10, 13:52
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτάνω στο σημείο να με πιάνει πονοκέφαλος γιατί δεν βρίσκω τίποτα να φάω και είτε δεν τρώω είτε αγοράζω κάποιο φρούτο, ξέρωντας οτι θα με πιάσει το στομάχι μου
Νίκο, η αναγνώριση από μέρους σου ότι υποβάλλεις τον εαυτό σου/οργανισμό σου σε ταλαιπωρία είναι το πρώτο βήμα για να ξεπεράσεις την... ορθορεξία σου (άκου λέξη! αμάν μ΄αυτούς τους νεολογισμούς!)
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nelly για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (16-12-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.