Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Μουσική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-11, 01:57
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Rhythm and Blues

Howlin' Wolf (Chester Arthur Burnett)


Ένας από τους αγαπημένους μου ο Howlin' Wolf (Chester Arthur Burnett (Ιούνιος 10, 1910 – Ιανουάριος 10, 1976).
Γεννημένος στο Μισισιπί. Το παρατσούκλι λέει ότι το πήρε από τον παππού του που του έλεγε ιστορίες για τους λύκους της περιοχής και πώς αν δεν καθότανε καλά οι λύκοι θα έρθουν να τον πάρουν.
Είχε και άλλα παρατσούκλια πιο μικρός όπως Big Foot Chester και Bull Cow γιατί ήταν ιδιαίτερα μεγαλόσωμος για την ηλικία του και τελικά έφτασε τα 2 μέτρα ύψος περίπου και 135 κιλά.
Την δεκαετία του '70 γνώρισε την μετέπειτα γυναίκα του Lillie. Ήταν αρκετά καλή στο να κουμαντάρει τα οικονομικά του και έτσι ποτέ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα οικονομικό και ήταν και ο μοναδικος της εποχής που πέρα το ότι καλοπλήρωνε τα μέλη του συγκροτήματός του τους παρείχε και άλλα προνόμια όπως ιατρική περίθαλψη.

Αγαπημένα τραγούδια, το Smokestack Lightnin', Little Red Rooster(γραμμενο από τον Willie Dixon) και Spoonful (Willie Dixon),Evil (Willie Dixon) (ακούστε φωνή!), Sitting On Top Of The World (γραμμενο από τους Mississippi Sheiks).

To Little Red Rooster μιλάει για τον χαμένο ανδρισμό, για το ανδρικό μόριο που δεν δουλεύει πια

"I have a little red rooster, too lazy to crow for day
Keep everything in the barnyard, upset in every way...."

".... If you see my little red rooster, please drag him home
There ain't no peace in the barnyard,
Since the little red rooster been gone"


Little red Rooster


Smokestack Lightnin'


Spoonful


Evil


Sitting On Top Of The World

To 1968, η δισκογραφική εταιρία Chess στην οποία βρισκόταν, του ζήτησε να φτιάξουν ένα άλμπουμ με τραγούδια του αυτή την φορά στο ψυχεδελικό στύλ του Jimi Hendrix (το ίδιο ζήτησε και από τους Muddy Waters).
Το ηχογράφησαν και δεν άρεσε καθόλου στον Howlin Wolf (αυτό φαίνεται και στο εξώφυλλο του άλμπουμ). Δεν θεωρούσε πώς αυτό που έπαιζαν ήταν Blues.


Σύμφωνα με τον κιθαρίστα Pete Cosey, κατά την διάρκεια της εγγραφής του άλμπουμ "...Howlin' Wolf looked at me and he said 'Why don't you take them wah-wahs and all that other shit and go throw it off in the lake — on your way to the barber shop?'"
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 27-09-11 στις 02:15
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Nikoscot For This Useful Post:
Qluser (29-09-11), Xenios (28-09-11)
  #2  
Παλιά 28-09-11, 14:55
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Πολύ ωραία η παρουσίασή σου.
Το Spoonful ασύγκριτο, το 'παμε, μου άρεσε πολύ το Evil, σήμερα μου πάνε και τα blues.

Περιμένω τη συνέχεια του αφιερώματος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-11, 02:46
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:


Muddy Waters (McKinley Morganfield April 4, 1915 – April 30, 1983)

Τόπος γεννήσεως και ημερομηνία....
Λέει ότι γεννήθηκε στο Rolling Fork, Mississippi το 1915, αλλά κάποιοι άλλοι λένε ότι γεννήθηκε στο Jug's Corner στην διπλανή κομητεία Issaquena County, Mississippi το 1913.
Άλλα λέει στο πιστοποιητικό γεννήσεώς του, άλλα στο βιβλιάριο του ΙΚΑ άλλα στην άδεια του γάμου κλπ.

Τον μεγάλωσε η γιαγιά του Della Grant επειδή η μητέρα του πέθανε λίγο μετά την γέννησή του.
Πήρε το παρατσούκλι του από την γιαγιά του επειδή του άρεσε να παίζει στις λάσπες.
Muddy τον έλεγε και αργότερα το άλλαξε (ο ίδιος) σε Muddy Water και τελικά στο Muddy Waters.

Ξεκίνησε με φυσαρμόνικα και μέχρι τα 17 του άρχισε να παίζει κιθάρα σε διάφορα πάρτυ αντιγράφωντας τον Son House και τον Robert Johnson (o Robert Johnson έχει επηρεάσει πολλούς μουσικούς, όπως και τον Howlin' Wolf).
Το 1940 πάει στο Σικάγο και παίζει με τον Silas Green και τον επόμενο χρόνο γυρνάει στο Μισσισιπί. Στις αρχές του '40 αποκτάει το δίκο του μαγαζί με μουσική (είτε "ζωντανή", έπαιζε ο ίδιος είτε από το jukebox που είχε) , τζόγο,
ποτό (σέρβιρε moonshine δηλ. αλκοόλ που είχε παραχθεί παράνομα).
Το καλοκαίρι του 1941 ο Alan Lomax πήγε στο Stoval του Μισσισίπι, εκ μέρους της Βιβλιοθήκης του Κονγκρέσου για να ηχογραφήσει διάφορους country blues μουσικούς.
"Έφερε τα πράγματά του στο σπίτι μου (τα "εργαλεία" για την ηχογράφηση) και με ηχογράφησε εκεί, μέσα στο σπίτι μου", είπε ο Muddy στο περιοδικό Rolling Stone,
"και όταν έπαιξε στο κασσετόφωνο το πρώτο τραγούδι, ακούστηκα όπως ακούγεται ένας οποιοσδήποτε δίσκος. Δεν ξέρεις πώς ένιωσα εκείνο το απόγευμα του Σαββάτου όταν άκουσα αυτήν την φωνή
Και αυτή η φωνή ήταν δικιά μου !! Αργότερα μου έστειλε δύο κόπιες και μια επιταγή για είκοσι δολλάρια.
Πήρα τους δίσκους στο μαγαζί μου και τους έβαλα στο jukebox και τους έπαιζα συνέχεια και έλεγα στον εαυτό μου "Μπορώ να το κάνω, μπορώ να το κάνω.." (να γίνει επαγγελματίας μουσικός).

Ο Lomax επέστρεψε τον Ιούλιο του 1942 για να ξαναηχογραφήσει τον Muddy. Και οι δύο ηχογραφήσεις κυκλοφόρησαν από την εταιρία Testament με τίτλο "Down On Stovall's Plantation" (<--έχει την λίστα με τα τραγούδια και δείγματα από αυτά).

Κάποια από τα αγαπημένα μου "Can't Get Νo Grindin' ", "Got My Mojo Workin", "Baby Please Don't Go" (πρωτοηχογραφήθηκε από τον Big Joe Williams), "Mannish Boy" (Waters, Mel London και Bo Diddley), "Forty Days And Forty Nights"...



Can't Get Νo Grindin ένα καταπληκτικό κομμάτι με τρία υπέροχα σόλο. Το πρώτο από τον Pinetop Perkins στο πιάνο, το δεύτερο σόλο στην φυσαρμόνικα από τον Jerry Portnoy και το τρίτο στην κιθάρα από τον Luther Johnson.
Μιλάει για τον σπασμένο μύλο και ότι δεν μπορεί να αλέσει τον καρπό του (καλαμπόκι) και αυτό από το χωράφι του εξαφανίζεται σιγά σιγά (κάποιος κήρυκας που κλέβει και έντομα που του καταστρέφουν το καρπό)


Got My Mojo Workin' (but it aint work on you... )


Baby Please Don't Go. Έχει ηχογραφηθεί από πολλούς καλλιτέχνες. Το 2010, το site 'Allmusic' (για 'κατεβασμα' μουσικής) το είχε από 1082 διαφορετικούς καλλιτέχνες!


Mannish Boy (εδώ παίζει με τους The Band) ένα τραγούδι, "απάντηση" στο τραγούδι του Bo Diddley "I'm A Man", o οποίος Bo Diddley με την σειρά του είχε εμπνευστεί από το τραγούδι του Muddy Waters και του Willie Dixon "Hoochie Coochie Man".

Σχόλιο στην "περιγραφή" του Youtube για την συγκεκριμένη εκτέλεση
"Martin Scorsese ALMOST MISSED this! He had several cameramen covering the legendary concert (it is said "This Is Spinal Tap" was inspired by Marty's film) but their cameras only held ten minutes of film.

Thus every now and again, they'd pop into the booth for a refill. And when Muddy burst forth, they had ALL run out of film at the SAME TIME - bar ONE.
After they had furiously reloaded and DASHED out, the other guy came in.

Quivering, Marty said, "Did you..."

"Don't worry," smiled the cameraman, patting his camera, "I got it."

Which is why a big chunk in the middle of the piece is ALL ONE SHOT!
Είχα βάλει μια άλλη ηχογράφηση στην αρχή που τελικά την έβγαλα γιατί μου σπάνε τα νεύρα οι στριγγλιές που ακούγονται από το κοινό

Εδώ είναι και το Hoochie Coochie Man



Forty Days And Forty Nights
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 30-09-11 στις 22:45
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
Qluser (29-09-11)
  #4  
Παλιά 30-09-11, 15:45
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:


Ίσως θα έπρεπε να ξεκινήσω με τον John Lee Hooker. Ήταν η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο των Rhythm and Blues.

Γεννήθηκε στης 22 Αυγούστου του 1917 και πέθανε στης 21 Ιουνίου του 2001 στο Clarksdale του Mississippi.
Ήταν γιός ενός "σημισάτορα".Ο μικρότερος από τα 11 παιδιά του William Hooker. Ο πατέρας του πέρα από τα χωράφια που καλλιεργούσε ήταν και ιεροκήρυκας, Βαπτιστής.

Ο Hooker και τα αδέρφια δεν πήγαν σε σχολείο, μορφωθήκανε στο σπίτι τους. Επιτρεπόταν να ακούνε μόνο θρησκευτικά τραγούδια.
Το 1921 οι γονείς του χωρίσανε και τον επόμενο χρόνο η μητέρα του ξαναπαντρεύτηκε με τον William Moore, ο οποίος ήταν τραγουδιστής των Blues και ήταν αυτός που έφερε τον Hooker σε επαφή για πρώτη φορά με μια κιθάρα.
Αργότερα ο Hooker θα πεί πώς χρωστάει στον πατριό του, το ξεχωριστό τρόπο που έχει για να παίζει τα Blues.

Ανέπτυξε το δικό του στύλ Blues,τον τρόπο με τον οποίο τα τραγουδούσε και ήταν τα 'talking blues'. Δεν τραγουδούσε αλλά μιλούσε κατά την διάρκεια των τραγουδιών (το 'Highway 13' είναι κλασσικό παράδειγμα).

Tα τραγούδια του έχουν ένα αργό ρυθμό συνήθως και προσωπικά με βυθίζει μέσα στο τραγούδι.

Πολλές επιτυχίες όπως το 'Boom Boom', 'Higway 13', 'One Burbon, One Scotch, One Beer', 'Mr.Lucky' και πολλά άλλα.



I Cover The Waterfront. Το τραγουδάει μαζί με τον Van Morrison


Mr.Lucky εδώ το τραγουδάει μαζί με τον Robert Cray.


ΒOOM BOOM


TUPELO


HIGHWAY 13


HOBO BLUES
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 30-09-11 στις 23:30
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-11, 10:11
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Λοιπόν, αυτόν τον τύπο τον γουστάρω, φαίνεται πολύ ιδιαίτερος. Απέχει απ' το κλασικό νέγρικο στυλ των πολλών, αυτό το συμπαγές, πληθωρικό, με τη φυσαρμόνικα και τη χοντρή φωνή ή το άλλο, το φασαριόζικο και υπερκινητικό, που χάνεις τον τραγουδιστή μέσα στη μουσική.

Μου αρέσει το βλέμμα του την ώρα που τραγουδάει και φυσικά το Hobo Blues. Το boom boom είναι γεγέδικο, μ' αρέσει!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-11, 04:19
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:

Skip James. Τον ανακάλυψα πρόσφατα και είναι ξεχωριστός. Μου αρέσει πολύ.
Γεννήθηκε στης 9 Ιούνιου του 1902 και πέθανε 3 Οκτωμβρίου το 1969.
Έκανε την πρώτη του ηχογράφηση το 1931 αλλά λόγω του κράχ στις ΗΠΑ δεν έκανε καλές πωλήσεις και αποσύρθηκε από την μουσική σκηνή.
Πήγε στην ενορία του πατέρα του -πρώην διακινητής στο παράνομο εμπόριο αλκοόλ που "αλλαξοπίστησε" και έγινε ιερέας- και ασχολήθηκε με τα κοινά της εκκλησίας.
Ο ίδιος ο Skip James είχε δουλέψει ώς "σημισάτορας" αλλά έφτιαχνε και παράνομο ουίσκι.
Λίγο πρίν πεθάνει "ανακαλύφθηκε" από θαυμαστές των Blues και ξαναγύρισε στην μουσική σκηνή προλαβαίνωντας να ηχογραφήσει μερικά από τα παλιά του τραγούδια αλλά και μερικά νέα.
Αυτή η "ανακάλυψη" του Skip James και ταυτόχρονα του Son House θεωρείτε σαν "Η ανάκαμψη των Blues στις ΗΠΑ".
Το 1964 ο Skip James μαζί με άλλους "λησμονημένους" καλλιτέχνες των Blues, θα εμφανιστούν στο Newport Folk Festival. Μια θρυλική συνάντηση με ονόματα όπως Howlin' Wolf, Skip James, Bukka White, Son House, Rev. Perly Brown και άλλοι.
Έχει ένα ιδιαίτερο τρόπο να παίζει στην κιθάρα -περίτεχνο finger-picking σε όλο το εύρος της κιθάρας και πολλές φορές γρήγορο- και παίζει έχοντάς την κουρδισμένη σε μια πιο χαμηλή κλίμακα, δίνωντας έτσι ένα πιο βαρύ ήχο.

Ένα πολύ ωραίο τραγούδι το Crow Jane με κάπως ιδιαίτερο στίχο



Ένα τραγούδι με πολύ ωραία κιθάρα και φωνή και με επίκαιρο στίχο. Hard Times Killing Floor (το τραγούδι ήταν και στην ταινία "O Brother Where Art Thou".



Για αυτό εδώ κάποια στιγμή κάποια στιγμή θα του κάνω ένα ξεχωριστό αφιέρωμα. Το άκουσα πρώτη φορά από τον B.B.King. Catfish Blues!!!
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 18-10-11 στις 01:00
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
pazo (16-10-11)
  #7  
Παλιά 19-10-11, 13:52
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Νικολάκη, διανύεις κοενική φάση; Καλά κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-11, 18:17
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρκεί η κοενική φάση να μην περνάει και στο μαγείρεμα του... ειδάλλως... να φτιάχνει για έναν!!!
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-11, 01:19
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-11-11, 02:22
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:


Ένας καταπληκτικός παίχτης της φυσαρμόνικας -πιθανών ο καλύτερος-
Είναι ο Sonny Boy Williamson ή αλλιώς Sonny Boy Williamson II / the second γιατί υπήρχε την ίδια εποχή ένας ήδη καταξιωμένος μουσικός των Blues (έπαιζε επίσης φυσαρμόνικα), o Sonny Boy Williamson (John Lee Williamson, πέθανε το 1948 και είχε χρησιμοποιήσει πρώτος το όνομα, παρόλο που ο ΙΙ λέει πώς το χρησιμοποίησε πρώτος αυτός).
Γεννήθηκε στο Μισσισιπί και πήρε το όνομα Aleck Miller.
Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σίγουρη. Λέει ότι γεννήθηκε τον Σεπτέμβριο, στις 5, του 1899 αλλά ένας καθηγητής και ερευνητής της μουσικής λέει ότι βρήκε στοιχεία που γράφουν ότι γεννήθηκε το 1912. Πάντως το σίγουρο είναι ότι πέθανε στης 25 Μαΐου 1965


Έχει ένα καταπληκτικό στύλ, στον τρόπο που μιλάει, που κινείται και στο ντύσιμο και τα χαρακτηριστικά του προσώπου του "δένουν" το όλο σύνολο.

Πολλά καλά τραγούδια όπως το "Nine Below Zero", "Help Me", "Cool Disposition", "Your Funeral And My Trial", έχουν τραγουδηστεί από πολλούς καλιτέχνες.


Bye Bye Bird


Help Me


Getting Out Of Town Jazz και Rhythm and Blues μαζί.


Nine Below Zero
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-11, 01:35
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θέλω να ακούσω μουσική αλλά δεν έχω όρεξη να κάνω κάποιο αφιέρωμα. Θα γράψω ποιός το τραγουδάει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το τραγούδι το έχει γράψει αυτός...οπότε....let's get funky! (από τον Hound Dog Taylor)


Mary had a little lamb (από τον Steven Ray Vaughan)


Green Onions! (από τον Lightnin' Hopkins)


Catfish Blues (από τον B.B.King) (oh I wish I was a catfish!!!! )


A Tribute To Little Walter (από τον Charlie McCoy)


Alabama Train (από τους Louisiana Red)


Ορίστε και άλλο ένα που έχει και σχέση με τις εποχές που ζούμε
Too Poor To Die (από τους Louisiana Red)

Last night I had a dream
I dream I died
The undertaker came
To carry me for the ride
I couldn't afford a coffin
Embalmin' kinda high
I jumped off my death bed
Cause I too poor to die
I's in trouble
And I'll tell you the reason why
I'm just too poor people
I'm too poor to go lay down and die

I dream at the cemetery
I couldn't afford enough
To pay the gravediggers
To cover me up
It cost a lot of money
Cause they was union men
I guess before I die
I better think again
I'm in trouble
And I'll tell you the reason why
I'm just too poor people
I'm too poor to go lay down and die

Dream I met the devil
He is waitin' at the gate
Say "come on in Red
You ain't a minute late"
Said he lead me to his kingdom
Lead me by my arm
But he wouldn't move my body
Less I grease his palm
I's in trouble
And I'll tell you the reason why
I'm just too poor people
I'm too poor to go lay down and die
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 11-11-11 στις 02:16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.