Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Μουσική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-07, 17:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Κρίση για τα cd-single στην Βρετανία

Η εποχή που οι Queen έβγαζαν πέντε υπερ- επιτυχημένα singles έχει περάσει προ πολλού...

Οι μουσικές βιομηχανίες ψάχνουν τρόπους ώστε να αυξήσουν τις πωλήσεις τους, οι οποίες έχουν σημειώσει τα τελευταία χρόνια θεαματική πτώση.

Για πολλά χρόνια τα cd-single ήταν μια εξαιρετικά επικερδής αγορά. Οι Queen το 1977 έβγαζαν πέντε υπερεπιτυχημένα single, ενώ μια δεκαετία αργότερα οι Def Leppard κυκλοφορούσαν 7 διαφορετικά single από το άλμπουμ "Hysteria" με τις μουσικές βιομηχανίες να τρίβουν τα χέρια τους.

Όπως φαίνεται, όμως, οι εποχές αυτές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Πολλά cd-single αποσύρονται και άλλα δεν εμφανίζονται καθόλου στα ράφια των δισκοπωλείων, με τις εταιρίες να μην βρίσκουν αντίδοτο στο κατέβασμα τραγουδιών από το διαδίκτυο.

"Νομίζω ότι ο θεσμός των τσαρτ και των cd-singles ίσως και να μην υπάρχει του χρόνου τέτοιο καιρό αν δεν κάνουμε κάτι για αυτό" προειδοποιεί -φίλους και αντιπάλους- ο εμπορικός διευθυντής της Universal, Μπράιαν Ρόουζ.

Οι εταιρίες στην Βρετανία εξετάζουν τώρα το ενδεχόμενο να κυκλοφορούν τα single κάθε Παρασκευή και όχι κάθε Δευτέρα όπως είθισται, προς ενίσχυση των κλασσικών πινάκων των κυριακάτικων τσαρτ.

Τι ελπίδες υπάρχουν, όμως, για αύξηση των πωλήσεων την εποχή που το διαδίκτυο τα έχει σαρώσει όλα;
Οι εταιρίες προσπαθούν να προσελκύσουν τους μουσικόφιλους με κυκλοφορίες των single σε μορφή καρτών usb ή καρτών για τα κινητά

"Ο αγοραστής θέλει να νοιώθει ότι κάτι κερδίζει με την αγορά που κάνει, είτε αυτό είναι επιπλέον κομμάτια, είτε ένα επιπλέον dvd" λέει ο εκπρόσωπος της HMV Τζενάρο Καστάλδο.

Με δεδομένο, όμως, ότι το μέσο κόστος ενός cd-single στην Βρετανία φτάνει τα 6 ευρώ, κάτι τέτοιο φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο.

Οι εταιρίες προσπαθούν πια να προσελκύσουν τους μουσικόφιλους με κυκλοφορίες των single σε μορφή καρτών usb ή καρτών για τα κινητά, αφού προηγούμενες προσπάθειες -όπως επιπλέον κομμάτια, βίντεο ή συλλεκτικές πολυτελείς εκδόσεις- δεν έπιασαν τόπο.

To διαδίκτυο σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά του, καθώς οι ψηφιακή μορφή των single καλύπτει σχεδόν το 90% της αγοράς.

Η ιδέα των usb μπορεί να φάνηκε πρωτοποριακή, αλλά δεν το είδαν έτσι και οι πελάτες-μουσικόφιλοι.

Οι συγκεκριμένες κυκλοφορίες σημείωσαν κάποια επιτυχία στις πωλήσεις, αλλά δεν μπορούν να υπολογίζονται στα παραδοσιακά τσαρτ.

Η συζήτηση που έχει ανοίξει για το τι μορφή θα έχουν τα single που θα προσμετρούνται στα τσαρτ, κυρίως ενόψει της επερχόμενης χριστουγεννιάτικης αγοράς, είναι τεράστια: "Ναι, είναι συλλεκτικό κομμάτι ένα single σε μορφή usb, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να υπολογιστεί στις πωλήσεις και τα τσαρτ" λέει ο κ. Ρόουζ.

"Νομίζω ότι μπορεί να προσμετρηθεί οτιδήποτε έχει βίντεο ή ήχο στα τσαρτ" λέει από την άλλη πλευρά ο Ομάρ Μασκατίγια, διευθυντής της επίσημης εταιρίας που φτιάχνει τις λίστες των τσαρτ.

Πέρα από τους εμπορικούς ήχους πάντως οι μουσικές βιομηχανίες έχουν και έναν λόγο να χομογελούν: Οι φίλοι της ροκ και της ίντυ μουσικής συνεχίζουν με σταθερά αυξανόμενο ρυθμό τις αγορές single σε μορφή "εφτάιντσου", της παραδοσιακής δηλαδή μορφής κυκλοφορίας των single τις δεκαετίες του '70 και του '80 σε βινύλιο.

"Το βινύλιο έχει πάντα μια ροκ εν ρολ αισθητική, σε αντίθεση με το cd που οι περισσότεροι το βλέπουν απλά ως ένα λειτουργικό δισκάκι" σχολιάζει σχετικά ο Τζενάρο Καστάλδο της HMV.

Αυτές όμως οι πωλήσεις δεν καλύπτουν παρά το 3 με 4% της συνολικής αγοράς...

SKAI.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-07, 17:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν τους λυπαμαι καθολου, ουτε τον Μπράνσον ούτε τον Ρόουζ...

Αντίθετα λυπάμαι αυτόν που βλέπει το σιντι στο ράφι και λέει 'τι;;;; 15 ευρώ;;;'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-07, 17:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εταιρίες στην Βρετανία εξετάζουν τώρα το ενδεχόμενο να κυκλοφορούν τα single κάθε Παρασκευή και όχι κάθε Δευτέρα όπως είθισται, προς ενίσχυση των κλασσικών πινάκων των κυριακάτικων τσαρτ.
Ακόμα και στην εποχή του βινυλίου, ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο ακριβώς λόγο θα έπρεπε να πληρώσω χρήματα για να αγοράσω ένα δίσκο που περιείχε μόνο ένα τραγούδι, όταν το ζητούμενο ήταν απλά να ακούσω το κομμάτι.

Τελος πάντων, νομίζω λίγος καιρός έμεινε πια μέχρι να καταλάβουν και οι πιο χοντροκέφαλοι πως η κατάσταση έχει αλλάξει οριστικά. Ας τα πουλάνε Παρασκευή, μετά θα τα πουλάνε μόνο ζυγές ή μονές μέρες ή μόνο με πανσέληνο.. ε, κάποια στιγμή θα το πιάσουν το νόημα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-07, 19:31
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατά βάση τα singles είναι εργαλεία για τους DJ του ραδιοφώνου που τους τα παρέχουν οι δισκογραφικές δωρεάν.
Και ναι, αυτά μετρούνται στις πωλήσεις των δισκων. Όπως επείσης όταν ένας δίσκος είναι τετραπλός οι πωλήσεις μετράνε επί 4.

Από τα χιλιάδες singles που έχουν περάσει από τα χέρια μου έχω κρατήσει κάτι όμορφα shape και picture disks, ένα μάλιστα σε σχήμα τσεκουριού των queensryche.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.