Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-04-07, 10:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η γλώσσα των ΜΑΓΙΑ

Η γλώσσα των ΜΑΓΙΑ έχει ελληνική προέλευση; Ο θαυμαστός λαός των ΜΑΓΙΑ έζησε στην Κεντρική Αμερική, στην Χερσόνησο του Γιουκατάν, η οποία προβάλλει σαν κέρατο μέσα στον Κόλπο του Μεξικού. Οι περιοχές στις οποίες ζούσε βρίσκονται σήμερα στο κράτος του Μεξικού αλλά και στα νοτιώτερα κράτη (Ελ Σαλβαδόρ και Γουατεμάλα). Μεγαλειώδη κτίρια κατάλοιπα του πολιτισμού των ΜΑΓΙΑ έχουν αποκαλυφθεί σε ανασκαφές, που έγιναν από τον 19ο αιώνα και μετά. Πιστεύεται ότι στο λεξιλόγιο των ΜΑΓΙΑ, υπάρχουν πολλές ελληνογενείς λέξεις. Το ίδιο πιστεύεται και για την γλώσσα των ΙΝΚΑ (στο σημερινό Περού) και την γλώσσα των ΑΡΑΟΥΚΑΝΩΝ (στην σημερινή Χιλή). Ο ισχυρισμός στην αρχή φαίνεται τρελός. Ποιά σχέση μπορεί να έχουν άραγε οι 'Ελληνες με τους λαούς της Κεντρικής Αμερικής; Πως δεν υπάρχει καμιά σχετική αναφορά σε ιστορικά βιβλία της αρχαιότητας; Πως δεν έχουν γράψει άλλοι σύγχρονοι συγγραφείς-ιστορικοί, αρχαιολόγοι; Oι αρχαίοι συγγραφείς έχουν αναφερθεί στις υπερπόντιες μετακινήσεις των Ελλήνων. Συγκεκριμένα ο Πλούταρχος στα «Ηθικά» του, ο Στράβων στα «Γεωγραφικά» του και ο Πλάτων στον «Τίμαιο». Εξ άλλου φαίνεται πως υπάρχουν ξένοι συγγραφείς, οι οποίοι έχουν γράψει για την «ελληνικότητα» αρκετών λέξεων της γλώσσας των Μάγια. Τέλος είναι αξιοσημείωτη η «ελληνικότητα» πολλών αρχιτεκτονικών στοιχείων στα κτίρια των Μάγια.

Μάγια, Ο Πελασγόφωνος λαός της κεντρικής Αμερικής
Εκδοτική Άλφα
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-07, 11:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Με την ιδια λογικη εχει 'αποδειχθει' οτι η γλωσσα των Ινκα ειναι σημιτικης προελευσης

Το βαζω στα εισαγωγικα γιατι κατι τετοιο δεν εγινε για να το αποδειξει, αλλα εγινε ως πειραμα για να οδηγηθουμε σε συμπερασματα οσον αφορα τις συμπτωσεις μεταξυ γλωσσων

κοιταξτε εδω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 25-04-07 στις 11:22
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-07, 23:34
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί δεν πας ένα ταξιδάκι εκεί να συνομιλήσεις με τους συμπατριώτες μας. Είναι βέβαια λίγο ερυθρόδερμοι αλλα εκει θα κολλήσουμε; Αφού μιλάμε την ίδια γλώσσα
Αχ τι άλλο θα ακούσουμε!!!!
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-07, 00:48
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Βαθύτερες συγγένειες πάντως υπάρχουν....

Ελληνικά:
α, (αλφα) β, (βήτα) γ, (γάμμα) δ, (δέλτα) ε, (έψιλον)…

Εβραϊκά:
άλεφ, μπεθ, γκίμμελ, ντάλετ…

άσχετα αν ο ύμνος στο νοητό φως και το ω μέγα της ψυχής... (στην ελληνική αλφαβήτα) εκπίπτει σε ταύρο - βόδι, ... καμήλα, σπίτι, πόρτα κλπ...

Αραβικά:
αλιφ, μπα, τζίμ, νταλ, χε...

Λατινικά
a, b, c, d, e…

Coptic
alpha, veeta, ghamma, delta, ei,…

Αρμενικά:
a, (ayb) b (ben), g (gim), d (da), e,y (ech) z (za) ….

....

μετά από αναζήτηση...

Αιγυπτιακά Ιερογλυφικά

Τα πρωτότυπα ιερογλυφικά, τα οποία χρονολογούνται πριν απο περίπου 5000 χρόνια, ήταν χαραγμένα σε πέτρα και ηταν καλο δουλεμένα αλλα και χρονοβόρα για να φτιαχτούν. Αυτό σήμαινει ότι τα είχαν μόνο για την χρήση τους σε κτίρια και βασιλικούς τάφους. Μια απλουστευμένη έκδοση, η λεγόμενη ιερατική, αναπτύχθηκε τελικά για καθημερινή γραφειοκρατία πάνω σε χαρτί απο πάπυρο. Αργότερα η ιερατική αντικαταστάθηκε με την δημοτική γραφή, την καθημερινή γλώσσα των Αιγυπτίων, η οποία φαίνεται στην πέτρα της Rosseta με Ελληνικά και ιερογλυφικα στοιχεία, επιτρέποντας σε μελετητές να μεταφράσουν την πρωτότυπη Αιγυπτιακή μορφή.

Ιερογλυφικά των Μάγια

Οι Μάγια χρησιμοποιούσαν περίπου 800 μεμονωμένα σημάδια, σε στήλες που μπορούσαν να διαβαστούν απο αριστερά στα δεξιά και απο πάνω προς τα κάτω. Τα σχέδια μπορούσαν να συνδιαστούν ουτως ώστε να δημιουργηθεί οποιαδήποτε λέξη ή ιδέα στην γλώσσα των Μάγια και επιγραφές ήταν χαραγμένες σε πέτρα, ξύλο πανω σε μνημεία ή ζωγραφισμένα σε χαρτί, τοίχους ή κεραμικά. Απο την γραφή των Μάγια έχει αποκρυπτογραφιθεί μόνο το 85%, παρόλο που είναι πιο εύκολο με την βοηθεια των ηλεκτρονικών υπολογιστών. Μόνο υψηλά εκπαιδευμένοι γραφείς των Μάγια χρησιμοποιούσαν και καταλάβαιναν τα σχέδια, και με ζήλο φυλούσαν την γνώση, με την πεποίθηση ότι μόνο αυτοί μπορούσαν να δράσουν σαν ενδιάμεσοι μεταξύ των θεών και των θνητών.

πηγή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 02-05-07 στις 00:56
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-07, 01:47
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν πας ένα ταξιδάκι εκεί να συνομιλήσεις με τους συμπατριώτες μας. Είναι βέβαια λίγο ερυθρόδερμοι αλλα εκει θα κολλήσουμε; Αφού μιλάμε την ίδια γλώσσα
Αχ τι άλλο θα ακούσουμε!!!!
Δεν καταλαβαίνω σε τι σε ενόχλησε η ανταλλαγή απόψεων κι έγινε αντικείμενο ειρωνείας.
Άλλωστε κανείς δεν υποστήριξε ότι η Μάγιας μιλούσαν ελληνικά. Αναφέρεται απλώς η ελληνογενής επίδραση στη γλώσσα και την αρχιτεκτονική. Ελληνογενείς επιδράσεις έχουν βρεθεί σε διάφορες γλώσσες και δραστηριότητες άλλων λαών, μερικών μάλιστα αρκετά μακρινών μας. Απλή σύμπτωση ή οι πρόγονοί μας είχαν ταξιδέψει πολύ μακρύτερα απ' όσο μέχρι στιγμής γνωρίζουμε;...
Αναζητούμε και μαθαίνουμε...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-07, 02:54
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μμμ! Μου φαίνεται ότι άλλο ένα βιβλίο μόλις μπήκε στη σειρά προς ανάγνωση μετά το τέλος τον εξετάσεων

Το παραπάνω κείμενο είναι αυτούσιο απόσπασμα;
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-07, 04:11
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 01:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω σε τι σε ενόχλησε η ανταλλαγή απόψεων κι έγινε αντικείμενο ειρωνείας.
Άλλωστε κανείς δεν υποστήριξε ότι η Μάγιας μιλούσαν ελληνικά. Αναφέρεται απλώς η ελληνογενής επίδραση στη γλώσσα και την αρχιτεκτονική. Ελληνογενείς επιδράσεις έχουν βρεθεί σε διάφορες γλώσσες και δραστηριότητες άλλων λαών, μερικών μάλιστα αρκετά μακρινών μας. Απλή σύμπτωση ή οι πρόγονοί μας είχαν ταξιδέψει πολύ μακρύτερα απ' όσο μέχρι στιγμής γνωρίζουμε;...

Αναζητούμε και μαθαίνουμε...
μα αν ειχες διαβασει την τραγικη ιστορια της σεριφου θα ηξερες οτι το ατομο δεν ειρωνευεται...εκ κατασκευης ειναι ετσι

τζαμπα προσφερεις εξηγηση στο τι ειπες..ηταν απολυτα κατανοητο και πριν.
ειναι καθαρα θεμα αν ο αλλος θελει να καταλαβει τι ειπες που παλι αν ειχες διαβασει τις αντιπαραθεσεις στο προαναφερθεν θεμα θα ειχες καταλαβει οτι κατι τετοιο ΔΕΝ συμβαινει..

και τελος ναι ετσι θα επρεπε να ειναι και οχι "μονο εμεις ξερουμε" και "μονο η γνωμη μας ειναι εκ θεου προερχωμενη"
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη concul : 02-05-07 στις 04:24
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-05-07, 09:08
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραπάνω κείμενο είναι αυτούσιο απόσπασμα;
Ναι, είναι από την περιγραφή του ίδιου του βιβλίου.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-05-07, 14:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχω φωτοτυπια ενα αρθρο του Δαυλου που λεει για ομοιοτητες πολυνησιακων γλωσσων και ελληνικων. Εχει και μια φωτο ενος τοπικου αγαλματος που μοιαζει να φοραει περικεφαλαια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-05-07, 14:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω φωτοτυπια ενα αρθρο του Δαυλου που λεει για ομοιοτητες πολυνησιακων γλωσσων και ελληνικων.
Αν το παρουσιάζει αυτό το περιοδικό να αρχίσω να ανησυχώ. Αυτοί κοντεύουν να μας πουν ότι οι Έλληνες πήγαν πρώτοι και στο φεγγάρι....

Καλά θα κάνουμε να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί με αυτές τις έρευνες, για να μην φτάσουμε στις 'φτιαγμένες' υπερβολές τύπου Έριχ Φον Νταίνικεν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-05-07, 15:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοί κοντεύουν να μας πουν ότι οι Έλληνες πήγαν πρώτοι και στο φεγγάρι....

Δεν πήγαμε;
Πως σου αρέσει να καταστρέφεις τα όνειρά μας...
Πρώτα μας λένε ότι δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης...
Μετά μας λές ότι δεν πήγαμε πρώτοι στο φεγγάρι...
Σε λίγο τι;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-05-07, 15:05
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
το άρθρο του Δαυλού πάντως είχε εκτενές λεξιλόγιο που ενέλυε τις ομοιότητες. Το έχω όλο φωτοτυπημένο σε αρκετές σελίδες. Όποιος θέλει του το δείχνω.

Κάτι τέτοιο βέβαια δεν αποδεικνύει και πολά... έχει το προφανές πρόβλημα οτι πχ. Κανένας απο μας δε θα μάθει ποτέ κάποια πολυνησιακή διάλεκτο (ούτε γλώσσα των Μάγια) οπότε δεν μπορεί να αποδείξει αν αυτό ισχύει ή αν είναι απλά απάτη

Είπα όμως και πριν οτι τέτοιες συγκρίσεις μπορούν να πραγματοποιηθούν με εντελώς άσχετες γλώσσες και πάλι, να βρεθούν κάποιες ομοιότητες, βεβιασμένες ή οχι, όπως απέδειξε το πείραμα που έβαλα σε λινκ πριν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 02-05-07 στις 15:27
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-05-07, 18:34
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με αντίστοιχη θεματολογία (χωρίς βέβαια να συμμερίζομαι όλα όσα γράφει αλλά το θέττω στην κρίση σας) έχω διαβάσει το "Ταξίδι στη Μυθολογική Κόλαση" (Η ανακάλυψη της Αμερικής από τους Έλληνες) του Enrico Mattievich, εκδ. Εκάτη, ISBN(10) 960-7437-15-2.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-07, 19:07
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
στα διαφορου τυπου ντοκυμαντερ που παρακολουθω στην νοβα ειχα δει στην περιοχη των νησων μπαχαμες μια βυθισμενη "πολη" με ναους που ελληνικοφερνουν.το ονομα αυτης ναξος παρακαλω..

ελεχθει ακομα οτι μπορει να ειναι και η χαμενη ατλαντις μετα πολλων διαφωνιων αλλα παντως ελεχθει

ενα κτισμα σωζεται μερικως μοιαζει με τον ναο του απολλωνα στους δελφους κατα ενα περιεργο τροπο

ειπα να σας το πω
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-05-07, 23:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Λες για το Μπίμινι;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.