Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα στέλνατε το παιδί σας στο Κατηχητικό Σχολείο της ενορίας σας σήμερα;
Ναι, το Κατηχητικό πρόσφερε και προσφέρει και είναι αναγκαίο παρα ποτέ. 10 47,62%
Οχι, το Κατηχητικό είναι παρωχημένο, δεν έχει νόημα σήμερα 9 42,86%
Αδιαφορώ 2 9,52%
Ψήφισαν: 21. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-03-07, 21:46
Το avatar του χρήστη void engineer
void engineer Ο χρήστης void engineer δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-03-07 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Υποθετικά πάντα, κατηχητικό όχι - προσκόπους/οδηγούς/κατασκήνωση ναι, εννοείται μόνο αν ενδιαφερόταν. Τώρα, στην απίθανη περίπτωση πού ήθελε οπωσδήποτε να πάει κατηχητικό, θα το συζητούσα. Εμένα πάντως δεν θα μου άρεσε καθόλου να με έστελναν. Προσωπικά, μου φαίνεται παρωχημένο το κατηχητικό πλέον ούτε ξέρω κάποιον φίλο ή γνωστό που να έχει πάει ποτέ.
__________________
"The future is here. It's just not widely distributed yet." - William Gibson
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-03-07, 21:51
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Δημήτρη, ακόμα και οι γονείς όταν στέλνουν "ελεύθερα" όπως λες, δεν ενεργούν με βάση τη δική τους επιλογή; Πώς ξέρουμε ποιά θα ήταν η ελεύθερη επιλογή του ίδιου του παιδιού; Δεν άκουσα πουθενά κάποιον πιτσιρικά να ζητάει επίμονα "γράψτε με στο κατηχητικό".
Δε διαφωνώ στο ότι το παιδί έχει δική του άποψη, αλλά πιθανόν δεν έχει το υπόβαθρο να αποφασίσει υπεύθυνα για κάποια θέματα (νομικά μπορεί να το κάνει μετά τα 18). Ελεύθερη επιλογή του παιδιού θα μπορούσε να είναι να μην πηγαίνει σχολείο πχ

Εμένα μου φαίνεται κάπως σαν τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών. Αν ένας κηδεμόνας θέλει να το στείλει, δικό του θέμα είναι, έτσι κρίνει ότι είναι καλύτερο να μεγαλώσει το παιδί. Αντίστοιχα, όπως γράφει κι ο Xenios, μπορείς εναλλακτικά να του πεις να το δοκιμάσει κι αν του αρέσει μένει. Κατανοώ ότι αν το στείλει με το ζόρι ακούγεται ως "προσυλητισμός", αλλά με την ίδια λογική δεν το στέλνει γαλλικά και πιάνο;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-03-07, 02:12
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 17:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξεκινώ παρακαλώντας θερμά να μην με βρίσετε για την παρατεταμένη απουσία μου! Η δουλειά όχι απλά έφαγε τον αφέντη, δεν άφησε ούτε κόκκαλο το τελευταίο διάστημα!

Οι γονείς μου μου πρότειναν, όταν ήμουν μικρος, να πάω αν θέλω στο κατηχητικό και να δω πώς είναι. Σημειωτέον οτι η οικογένειά μου δεν ήταν ιδιαίτερα θρησκευόμενη, χωρίς όμως να αντιμετωπίζει τη θρησκεία με αρνητικό τρόπο.

Πηγα.

Και εφυγα.

Στο μυαλό μου το κατηχητικό ταυτίστηκε με τον προσυλητισμό (αν το γράφω σωστά). Ο ιερέας προσπαθούσε να μας "περάσει" απλά τα πράγματα που ήθελε, χωρίς να δίνει καμμία φροντίδα στο να απαντήσει τις απορίες μας (και ήταν πολλές). Θυμάμαι, χαρακτηριστικά, αν και μικρός, την ερώτησή μου για το αν οι στρατιές και οι τάξεις των αγγέλων αποτελούν συμβολισμό ή είναι υπαρκτές πραγματικά και από πού το γνωρίσουμε, η οποία αντιμετωπίστηκε με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο θα αντιδρούσε φαναροτζαμοπλύστης αν του ζητούσαμε να μας κάνει έκπτωση.

Τι μου πρόσφερε αυτή η σύντομη εμπειρία; Την συνειδητοποίηση οτι η Εκκλησία αποτελεί εκπρόσωπο του Θεού στη γή αλλά επειδή δεν ελέγχεται απευθείας από το "αφεντικό", ενδέχεται να λέει εκ μέρους του ο,τι την βολεύει.

Από τότε αποφάσισα να αναζητώ την αλήθεια μόνος μου.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-03-07, 11:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πήγαινα σε κατηχητικό, ίσως είμαι, ελπίζω, ευγενικός κατά Αμίγκος, αλλα και είμαι ίσως ένα άτομο που ο Κίβι θα χαρακτήριζε ως κομπλεξικό (τι να κάνουμε, άλλους ο Θεός τους έπλασε, άλλους τους πάει για Καιάδα :Ρ)

Δεν είχα ποτέ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εκει πέρα με τους διδάσκοντες, που ήταν ή θεολόγοι, ή καλόγεροι, ή παπάδες, ήταν κατα τις αναμνήσεις μου, ευγενέστατοι. Εκτός απο συζητήσεις, κάναμε και εργασίες (λευκώματα κλπ) και βλέπαμε και σλάιντς

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ήταν όμως απο τις πιο ευχάριστες αναμνήσεις μου. Τα άλλα παιδιά, που κατά κάποιο τρόπο ήταν ήδη γνωστά μεταξύ τους λόγω ενορίας, συλλόγων κλπ, ήταν κλικα μεταξύ τους, κατι το οποίο σχετικά με απομόνωνε. Επίσης, σε καμιά περίπτωση δεν είναι ευχάριστο (ειδικά στις μέρες μας) να 'χαλάς' το σαββατιάτικο πρωινό του παιδιού, που βρίσκει ευκαιρία να φχαριστηθεί τον ύπνο του. Το 'αν μου το ζητήσει το παιδι θα το πάω' κατ' εμέ είναι άτοπο γιατί είναι πρακτικώς αδύνατο, πιστεύω, κάποιο παιδί να θέλει να χαλάσει την ξεκούρασή του!

Επίσης, λίγο άσχετο, αλλά οι αίθουσες που γινόταν το μάθημα ήταν καταθλιπτικές: ερημωμένα ξεχασμένα δωμάτια αγνώστου χρήσεως, στολισμένα με αφίσες με πεινασμένα αφρικανάκια, κινεζάκια, ζητιάνους κλπ :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 23-03-07 στις 11:47
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-03-07, 14:32
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα πράγματα με τα κατηχητικά τώρα είναι τελείως διαφορετικά πάντως, και από άποψη χώρων και από άποψη διαλλακτικότητας. Σε αρκετές ενορίες δεν χρησιμοποιούνται ιερείς, αλλά νεαροί διδάσκοντες τη θεολογία, με αρκετά πιο ανοιχτά μυαλά. Δεν είναι απαραίτητα Σάββατο πρωί, εδώ κοντά έχει Σάββατο απόγευμα, και εκτός αυτού από κάποια - μικρή - ηλικία και μετά όλο και κάτι υπάρχει να τα ξυπνάει και το Σάββατο. Επειδή κι εγώ είχα βασιστεί στις δικές μου εικόνες, εξεπλάγην όταν μία μαμά που πάει μαζί με το γιο της, μου εξήγησε πώς ακριβώς περνάνε. Το θέματα που αναπτύσσονται είναι γενικότερου κοινωνικού ενδιαφέροντος και συμπεριφοράς και αγγίζουν τα σημερινά προβλήματα και τους προβληματισμούς των παιδιών (φιλία, εφηβεία, σχέσεις, Έιτζ, και άλλα).
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-03-07, 22:26
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πράγματα με τα κατηχητικά τώρα είναι τελείως διαφορετικά πάντως, και από άποψη χώρων και από άποψη διαλλακτικότητας. Σε αρκετές ενορίες δεν χρησιμοποιούνται ιερείς, αλλά νεαροί διδάσκοντες τη θεολογία, με αρκετά πιο ανοιχτά μυαλά. Δεν είναι απαραίτητα Σάββατο πρωί, εδώ κοντά έχει Σάββατο απόγευμα, και εκτός αυτού από κάποια - μικρή - ηλικία και μετά όλο και κάτι υπάρχει να τα ξυπνάει και το Σάββατο. Επειδή κι εγώ είχα βασιστεί στις δικές μου εικόνες, εξεπλάγην όταν μία μαμά που πάει μαζί με το γιο της, μου εξήγησε πώς ακριβώς περνάνε. Το θέματα που αναπτύσσονται είναι γενικότερου κοινωνικού ενδιαφέροντος και συμπεριφοράς και αγγίζουν τα σημερινά προβλήματα και τους προβληματισμούς των παιδιών (φιλία, εφηβεία, σχέσεις, Έιτζ, και άλλα).
Από που και ως πού να μαθαίνουν τα παιδιά στο κατηχητικό για το Έιτζ και τις σχέσεις; Πάμε καλά;

Εδώ στις ΗΠΑ η επίσημη απάντηση της εκκλησίας για το θέμα σεξ/μεταδιδόμενες ασθένειες είναι μία: αποχή μέχρι το γάμο. Ούτε να μάθουν τα παιδιά για την αντισύλληψη, ούτε για τα προφυλακτικά. Στο ίδιο μέρος μαθαίνουν ότι ο αυνανισμός είναι λάθος και η ομοφυλοφιλία είναι μια θεραπεύσιμη αρρώστια.

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγιση πρέπει να γίνεται σε μικρή ηλικία 11-12 (δηλαδή πριν γίνει ο έφηβος σεξουαλικά ενεργός) βάσει επιστημονικών στοιχείων στο σχολείο. Αν θυμάμαι σωστά στην Ελλάδα εισήχθη η ύλη αυτή στα σχολεία εν έτι 2000. Για αυτό και υπάρχουν τόσα εκατομμύρια παραπληροφορημένων Ελλήνων που ακόμα νομίζουν ότι ο αυνανισμός σταματά την ανάπτυξη ή ότι κολλάμε Είτζ από ένα φιλί (ή άλλα τέτοια τρελλά).

Διευκρίνηση: η παραπληροφόρηση δεν είναι μόνο αποτέλεσμα του κατηχητικού αλλά κυρίως της έλλειψης σωστής σχολικής εκπαίδευσης.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-03-07, 23:48
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Από που και ως πού να μαθαίνουν τα παιδιά στο κατηχητικό για το Έιτζ και τις σχέσεις; Πάμε καλά;
Και πολύ καλά μάλιστα. Υπάρχει τρόπος το παιδί να πάρει θετικά μηνύματα και μέσα από τη θρησκεία, αν και οι εκπρόσωποί της το επιθυμούν.
Για παράδειγμα, το σώμα μας μας το χάρισε ο Θεός για να ζήσουμε με αυτό και οφείλουμε να το σεβόμαστε, να το προσέχουμε και να μην το εκθέτουμε απερίσκεπτα στους κινδύνους, την κακομεταχείριση, τα ναρκωτικά.... (περιληπτικά σου λέω τώρα άποψη που έχω ακούσει από Αμερικανό ιερέα και μου άρεσε ιδιαιτέρως ο τρόπος προσέγγισης στη σύγχρονη εποχή)
Τι το κακό υπάρχει σε αυτό; Είναι καλύτερο από το μάθημα στους δρόμους ή στο προαύλιο του σχολείου;
Προσωπικά, όλα αυτά τα έχω αναλάβει εγώ με το μπαμπά τους. Όμως, είπαμε υπάρχουν γονείς που δεν μπορούν, δεν ξέρουν πώς να εκφραστούν (όχι απαραίτητα αμόρφωτοι, απλά έρχονται σε αμηχανία), δεν ξέρουν σε ποια ηλικία, κλπ. κλπ.
Όλα μπορούν να λειτουργήσουν θετικά, όταν υπάρχει διάθεση και πολλοί κατηχητές, έχουν ξεπεράσει το θέμα "πλήρης αποχή μέχρι το γάμο", προτιμώντας να προσεγγίσουν την πραγματικότητα. Μιλάω για κατηχητές, όχι οπωσδήποτε για ιερείς.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-03-07, 09:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Χωρίς να υπάρχει καμιά ειδική απαγόρευση, θέλω να παρακαλέσω από αύριο του Λαζάρου μέχρι και την Δευτέρα μέρα του Πάσχα, να μην έχουμε αντιδικίες σε θρησκευτικά θέματα. Ας σεβαστούμε το περί πίστεως αίσθημα των Χριστιανών τις κατανυκτικές ημέρες του μαρτυρίου και της Αναστάσεως του Κυρίου μας.

Το ζητώ σαν προσωπική χάρη απ' όλους σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-03-07, 09:40
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προτείνω να κάνουμε το ίδιο κατά τη διάρκεια του κορανιου
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-03-07, 09:48
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω να κάνουμε το ίδιο κατά τη διάρκεια του κορανιου
τι; και να παραληψουμε την μπαγκαβατ γκιτα ; παλι διακρισεις θα κανουμε;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-03-07, 11:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω να κάνουμε το ίδιο κατά τη διάρκεια του κορανιου
Το Κοράνι δεν είναι γιορτή
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-03-07, 11:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Κοράνι δεν είναι γιορτή

Εντάξει , εντάξει το Ραμαζάνι εννούσα!!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-03-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε θυμαμαι να εχουμε αντιπαρατεθεί ποτέ με μέλη-Μουσουλμάνους μήνα Νοέμβριο :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 29-03-07 στις 11:40
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-03-07, 20:06
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πολύ καλά μάλιστα. Υπάρχει τρόπος το παιδί να πάρει θετικά μηνύματα και μέσα από τη θρησκεία, αν και οι εκπρόσωποί της το επιθυμούν.
Για παράδειγμα, το σώμα μας μας το χάρισε ο Θεός για να ζήσουμε με αυτό και οφείλουμε να το σεβόμαστε, να το προσέχουμε και να μην το εκθέτουμε απερίσκεπτα στους κινδύνους, την κακομεταχείριση, τα ναρκωτικά.... (περιληπτικά σου λέω τώρα άποψη που έχω ακούσει από Αμερικανό ιερέα και μου άρεσε ιδιαιτέρως ο τρόπος προσέγγισης στη σύγχρονη εποχή)
Τι σημαίνει "απερίσκεπτη έκθεση στους κινδύνους"; Μου ακούγεται αρκετά γενικό και αόριστο. Αν έχεις συγκεκριμένες οδηγίες η μαθήματα προς τα παιδιά σχετικά με τα παραπάνω με ενδιαφέρει πάντως.

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι το κακό υπάρχει σε αυτό; Είναι καλύτερο από το μάθημα στους δρόμους ή στο προαύλιο του σχολείου;
Προσωπικά, όλα αυτά τα έχω αναλάβει εγώ με το μπαμπά τους. Όμως, είπαμε υπάρχουν γονείς που δεν μπορούν, δεν ξέρουν πώς να εκφραστούν (όχι απαραίτητα αμόρφωτοι, απλά έρχονται σε αμηχανία), δεν ξέρουν σε ποια ηλικία, κλπ. κλπ.
Όλα μπορούν να λειτουργήσουν θετικά, όταν υπάρχει διάθεση και πολλοί κατηχητές, έχουν ξεπεράσει το θέμα "πλήρης αποχή μέχρι το γάμο", προτιμώντας να προσεγγίσουν την πραγματικότητα. Μιλάω για κατηχητές, όχι οπωσδήποτε για ιερείς.
Βεβαίως αρκετοί γονείς παλεύουν με το θέμα. Για αυτό και τάχθηκα υπέρ της αναγκαστικής διδασκαλίας στο σχολείο-σε αίθουσα με συγκεκριμένη ύλη. Δεν μίλησα για προαύλιο και μάθημα στους δρόμους. Επίσης είμαι υπέρ του θεσμού των σχολικών συμβούλων (guidance counselors).

Απλώς όσα έχω εγώ ακούσει για κατηχητές μπλέκουν έστω έμμεσα τις αξίες της εκκλησίας και τη παράμετρο "αμαρτία" σε μια πολύ δύσκολη περίοδο της ανάπτυξης όπου ο έφηβος έχει απλώς ανάγκη ενημέρωση και υποστήριξη.

Και πάλι όπως λέω παραπάνω, θα ήταν προτιμότερο νομίζω να μιλάμε επί της ουσίας για το τι ακριβώς μαθαίνουν οι κατηχητές στα παιδιά για τα θέματα σεξουαλικής διαπαιδαγώγισης. Αν κάποιος έχει συγκεκριμένες δικές του μαρτυρίες η φίλων του νομίζω είναι πιο εύκολο να καταλάβουμε για τι μιλάμε.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-04-07, 15:22
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναί, βεβαίως και θα ΄εστελνα το παιδί μου ΚΑΙ στο Κατηχητικό. Μα περισσότερο θα στεκόμουν κοντά του για να συζητήσω μαζί του, για ότι εκεί του άρεσε ή δεν του άρεσε.

Η συνειδητή Πίστη προϋποθέτει - και δεν αποκλείει - τον δρόμο της Γνώσης, όπως και δεν την αντικαθιστά.

Και μια εξομολόγηση. Πιστέψτε με, στο Κατηχητικό πήρα περισσότερα σαν ...Κατηχητής απο τα μικρά παιδιά, από όσα έλαβα σαν κατηχητόπουλο. Και η πιο ωραία εμπειρία ήταν οι καθημερινοί αγώνες αντίστασης που κάναμε ...μέσα απο το Κατηχητικό κατα του σχηματοποιημένου Κατηχητικού.

Αλλά όταν έχεις Κατηχητή τον π.Αναστάσιο Γιαννουλάτο, νύν Αρχιεπίσκοπο Αλβανίας, μόνο δόξα Σοι ο Θεός μπορείς να πείς....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.