Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 06-05-09, 10:53
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Περισσότερο ειδικοί από μένα, μπορούν να δείξουν πως είναι αδύνατον να μελετήσει κανείς διαβάζοντας στην οθόνη του υπολογιστή του.
Γιατί το λες αυτό; Δε νομίζω ότι ισχύει. Έχω διαβάσει ολόκληρα βιβλία σε οθόνες Η/Υ, PDA, κλπ. Τι είναι αυτό που εμποδίζει την ανάγνωση/αφομοίωση πληροφορίας αν αυτή δεν είναι έντυπη;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-09, 11:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το λες αυτό; Δε νομίζω ότι ισχύει. Έχω διαβάσει ολόκληρα βιβλία σε οθόνες Η/Υ, PDA, κλπ. Τι είναι αυτό που εμποδίζει την ανάγνωση/αφομοίωση πληροφορίας αν αυτή δεν είναι έντυπη;
Ούτε εγώ μπορώ να διαβάσω pdf αρχείο και είναι εύκολα κατανοητό γιατί. Λόγω μυωπίας ζουμάρω πολύ το pdf αρχείο και εκνευρίζομαι στο χειρισμό.

Ίσως και να παίζει ρόλο, ότι εγώ απολαμβάνω το διάβασμα ξαπλωτός. Έτσι το δοκίμασα στο N800 και ως δια μαγείας, παρά την μικρή οθόνη, το έφερα στα μέτρα μου και διάβασα 2 ολόκληρα βιβλία σε μορφή PDF. Φαντάζομαι οι συσκευές ανάγνωσης ψηφιακών βιβλίων που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν, θα κάνουν την ανάγνωση πολύ πιο εύκολη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-09, 12:48
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε εγώ μπορώ να διαβάσω pdf αρχείο και είναι εύκολα κατανοητό γιατί. Λόγω μυωπίας ζουμάρω πολύ το pdf αρχείο και εκνευρίζομαι στο χειρισμό.

Ίσως και να παίζει ρόλο, ότι εγώ απολαμβάνω το διάβασμα ξαπλωτός. Έτσι το δοκίμασα στο N800 και ως δια μαγείας, παρά την μικρή οθόνη, το έφερα στα μέτρα μου και διάβασα 2 ολόκληρα βιβλία σε μορφή PDF. Φαντάζομαι οι συσκευές ανάγνωσης ψηφιακών βιβλίων που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν, θα κάνουν την ανάγνωση πολύ πιο εύκολη.
De gustibus et de coloribus non est disputantum.

Αν δε μπορείς να χειριστείς σωστά τον PDF/CHM/μπλαμπλα reader σου στον Η/Υ τότε χρησιμοποιείς λάθος πρόγραμμα ανάγνωσης. Στο δικό μου έχω ένα κάρο τρόπους χειρισμού (μεσαίο κουμπί & drag, ροδάκι, βελάκια, το ροδάκι του πληκτρολογίου, κλπ κλπ) και δε με ενοχλεί καθόλου.

Δεν είπα ότι όλοι μπορούν/θέλουν να το κάνουν. Αντιτίθεμαι στη θέση του Pazo ότι είναι αδύνατο (δική του η λέξη) να μελετήσει κανείς σε οθόνη. Δηλαδή είναι αδύνατο να αφομοιώσεις πληροφορίες αν αυτές είναι σε οθόνη. Άρα τόσα χρόνια πχ απλά νόμιζα ότι μάθαινα πράγματα διαβάζοντας Acrobase, Usenet, wikipedia, email, ebooks, μια κι αυτό είναι αδύνατο. Το απόλυτο της έκφρασης με ενόχλησε, όχι η ύπαρξη προτίμησης στα ψόφια δέντρα...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-09, 13:22
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιτίθεμαι στη θέση του Pazo ότι είναι αδύνατο (δική του η λέξη) να μελετήσει κανείς σε οθόνη. Δηλαδή είναι αδύνατο να αφομοιώσεις πληροφορίες αν αυτές είναι σε οθόνη. Άρα τόσα χρόνια πχ απλά νόμιζα ότι μάθαινα πράγματα διαβάζοντας Acrobase, Usenet, wikipedia, email, ebooks, μια κι αυτό είναι αδύνατο. Το απόλυτο της έκφρασης με ενόχλησε, όχι η ύπαρξη προτίμησης στα ψόφια δέντρα...
(πού το θυμηθήκατε βρε το θέμα αυτό, μετά τόοοοσο καιρό; )

Η αλήθεια είναι πως η «μελέτη» από την οθόνη του Η/Υ είναι περισσότερο, προσωπική υπόθεση του καθ' ενός μας και «θέμα αντοχής».

Έχεις δίκιο να αντιτίθεσαι στο απόλυτο της έκφρασης. Βέβαια, το κλειδί στη διατύπωσή μου, είναι η τρίτη φράση. Ο χρόνος δηλαδή που μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, χωρίς να κουραστείς. Συγκεκριμένα, είχα πει:

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Περισσότερο ειδικοί από μένα, μπορούν να δείξουν πως είναι αδύνατον να μελετήσει κανείς διαβάζοντας στην οθόνη του υπολογιστή του. Ν' ανατρέξει σε κάποια πληροφορία, ναι. Να διαβάσει για ώρες, όχι.
Προσωπικά (πάλι), ποτέ δεν τα κατάφερα να διαβάσω κάποιο βιβλίο, manual κλπ ολόκληρο, χωρίς πολλά-πολλά διαλείμματα, από την οθόνη. Άσε που λόγω φασαρίας στο σπίτι (βλέπε Φώτης-Γιώργος), προτιμώ περισσότερο ήσυχα μέρη, που είναι αδύνατον να μεταφέρω εκεί τον Η/Υ, χωρίς να βραχεί και να χρειαστεί να τον σκουπίσω με χαρτί τουαλέτας...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-09, 18:27
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
(πού το θυμηθήκατε βρε το θέμα αυτό, μετά τόοοοσο καιρό; )
Τα καλά των web-based fora: είναι εύκολη η αναβίωση παλιών θεμάτων όταν κάποιος το προσέξει ή το βρει μέσω search engine.

Είχα διαβάσει όλη την παράγραφό σου, και αντιτίθεμαι στο ότι μπορείς μόνο να ανατρέψεις σε πληροφορία. Στη δουλειά μου χρησιμοποιώ Η/Υ όλη μέρα, κάθε μέρα. Δε νομίζω ότι απλά ανατρέχω σε πληροφορίες. Είναι απολύτως δυνατό να μάθεις, μελετήσεις, απορροφήσεις πληροφορία σε μεγάλο όγκο από μια οθόνη. Άλλωστε δεν κάνω και τίποτα άλλο κάθε μέρα.

Δέχομαι ότι δεν το προτιμούν όλοι, αλλά αυτό δεν το κάνει αδύνατο να συμβεί.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-05-09, 19:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Και ενώ αυτά συζητήσουμε χθες, η Amazon ανακοίνωσε την κυκλοφορία του νέου Kindle DX, πολύ μεγαλύτερου από τα προηγούμενα και ικανού να διαβάζετε και εφημερίδα.



Δεδομένης της οικονομικής κρίσης που δεν ευνοεί την αγορά ακριβών γκάτζετ, οι New York Times, η Boston Globe και η Washington Post σχεδιάζουν πιλοτικά προγράμματα με τα οποία θα προσφέρουν το DX με έκπτωση για όσους εγγραφούν συνδρομητές, περίπου όπως οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας επιδοτούν τα κινητά.

Πλήρες άρθρο στο in.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.