Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #841  
Παλιά 13-05-11, 16:03
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
κατι που ρωτησα και τον κυριο mamanicks ,..εδω και 3 εβδομαδες παιρνω το fragyl και στην τουαλετα πηγαινω κανονικα χωρις διαρροια κτλ..ομως μου φαινεται περιεργο γιατι ακουω humira mumira Και δεν μου ειπε τπτ για αυτα..μου ειπε οτι ειναι σε αρκετα μεγαλο μερος του εντερου η φλεγμονη αλλα ακομα δεν παιρνω αλλα φαρμακα...και παραξενευομαι..οσον αφορα τα φαρμακα λεει θα κανω ενεσεις αντι για χαπια γιατι ειναι νεα και "γερα" φαρμακα..
  #842  
Παλιά 14-05-11, 00:16
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
scorpion86 :Απο την μία ειναι ευχάριστο να βλέπεις ανθρώπους με το ίδιο πρόβλημα με εσένα, απο την άλλη είναι λυπηρό να ακούς τόσες ιστορίες ταλαιπωρημένων ανθρώπων.

αυτο εδω ειναι σοφια φιλε μου... πολυ πιθανον να μην το δεις γιατι το εγραψες 1 χρονο πριν αλλα εγω οφειλω να ομολογησω οτι μ'αρεσε..
  #843  
Παλιά 14-05-11, 01:04
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
χεχε. githeo καλώς όρισες. όλοι πέσαν πάνω σου. να σε συμβουλέψουμε, να σου πούμε ότι η ζωή σου δεν τέλειωσε κ.τ.λ.
όσον αφορά το γιατί μας συμβαίνει αυτό, κατά τη γνώμη μου, γιατί έτσι. άγχος έχει πολύς κόσμος. στις πανελλήνιες είχα φίλες που λιποθυμούσαν από το άγχος και crohn δεν έπαθαν. και την απέκτησα κι εγώ. είμαι αγχώδης. ξέρω γω.. με τρώνε πολλά. είμαι ανήσυχο πνεύμα αν θες. αλλά αυτό δεν είναι αιτία για crohn. ναι κι άλλοι παράγοντες, γεννετικοί, κληρονιμικοί μπλα μπλα μπλα... οκ. κανέις στο σόι μου δεν είχε διαγνωσμένη crohn.
καλά λένε οι προλαλήσαντες συμπάσχοντες. δεν τελειώνει η ζωή εδώ. και είσαι και μικρούλης. και σεξ θα κάνεις, και θα μεθύσεις (το αλκοολ δεν απαγορεύεται, εκτός αν παίρνεις αντιβίοση. κι αν παίρνεις, δε θα την παίρνεις για πάντα. θα πάρεις άλλα φάρμακα -στο χέρι σου είναι -κάπως- να είναι απ τα ελαφριά) και μπόλικα χρονάκια θα ζήσεις μάλλον -το γαμάει ενίοτε το έντερο η crohn, αλλά καρκίνος δεν είναι.

όσο για το θεό. δεν είναι μεγάλος κατ'εμέ. κι αν υπάρχει δεν τον ευχαριστώ καθόλου που μου στειλε αυτή την αρρώστια.

όσο για τα φάρμακα, δυστυχώς τους βολεύει να μας κρατάνε μια ζωή στο περίμενε, και πάρε τούτο το φάρμακο για ύφεση, όχι το άλλο... μια χαρά φράγκα βγάζουν απ τις αρρώστιες μας.

η αρρώστια μας είναι το χάος... μας τρώει ο ίδιος μας ο εαυτός. αλλά κατά βάση μπορείς να την κουμαντάρεις. εγώ νιώθω ορισμένες φορές σαν να:
"έχω μια τίγρη μέσα μου άγρια λυμασμένη που όλο με περιμένει κι όλο την καρτερώ. την εμισώ και με μισεί, θέλει να με σκοτώσει, μα ελπίζω να φιλιώσει καιρό με τον καιρό"

και πάλι καλως ήρθες. στο αφιερώνω. το νου σου
http://www.youtube.com/watch?v=rzmqDpPKzI0
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην katarina για αυτό το μήνυμα:
Githeo k (16-05-11)
  #844  
Παλιά 14-05-11, 09:55
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
χεχε. githeo καλώς όρισες. όλοι πέσαν πάνω σου. να σε συμβουλέψουμε, να σου πούμε ότι η ζωή σου δεν τέλειωσε κ.τ.λ.
όσον αφορά το γιατί μας συμβαίνει αυτό, κατά τη γνώμη μου, γιατί έτσι. άγχος έχει πολύς κόσμος. στις πανελλήνιες είχα φίλες που λιποθυμούσαν από το άγχος και crohn δεν έπαθαν. και την απέκτησα κι εγώ. είμαι αγχώδης. ξέρω γω.. με τρώνε πολλά. είμαι ανήσυχο πνεύμα αν θες. αλλά αυτό δεν είναι αιτία για crohn. ναι κι άλλοι παράγοντες, γεννετικοί, κληρονιμικοί μπλα μπλα μπλα... οκ. κανέις στο σόι μου δεν είχε διαγνωσμένη crohn.
καλά λένε οι προλαλήσαντες συμπάσχοντες. δεν τελειώνει η ζωή εδώ. και είσαι και μικρούλης. και σεξ θα κάνεις, και θα μεθύσεις (το αλκοολ δεν απαγορεύεται, εκτός αν παίρνεις αντιβίοση. κι αν παίρνεις, δε θα την παίρνεις για πάντα. θα πάρεις άλλα φάρμακα -στο χέρι σου είναι -κάπως- να είναι απ τα ελαφριά) και μπόλικα χρονάκια θα ζήσεις μάλλον -το γαμάει ενίοτε το έντερο η crohn, αλλά καρκίνος δεν είναι.

όσο για το θεό. δεν είναι μεγάλος κατ'εμέ. κι αν υπάρχει δεν τον ευχαριστώ καθόλου που μου στειλε αυτή την αρρώστια.

όσο για τα φάρμακα, δυστυχώς τους βολεύει να μας κρατάνε μια ζωή στο περίμενε, και πάρε τούτο το φάρμακο για ύφεση, όχι το άλλο... μια χαρά φράγκα βγάζουν απ τις αρρώστιες μας.

η αρρώστια μας είναι το χάος... μας τρώει ο ίδιος μας ο εαυτός. αλλά κατά βάση μπορείς να την κουμαντάρεις. εγώ νιώθω ορισμένες φορές σαν να:
"έχω μια τίγρη μέσα μου άγρια λυμασμένη που όλο με περιμένει κι όλο την καρτερώ. την εμισώ και με μισεί, θέλει να με σκοτώσει, μα ελπίζω να φιλιώσει καιρό με τον καιρό"

και πάλι καλως ήρθες. στο αφιερώνω. το νου σου
http://www.youtube.com/watch?v=rzmqDpPKzI0
χαχαχαχα!!! εισαι πολυ καλη ) αν και θα ψιλοδιαφωνησω σε αυτο με τον θεο χωρις να φανω αγενης η τπτ τετοιο,απλα ολο σκεφτομαι οτι θα μπρουσα να εχο εεεεναα καρο αυτοανοσες ασθενειες (οπως λυκο,σκλήρυνση κατά πλάκας ή ακομη και καρκινο που δεν ξερω αν ειναι αυτοανοσο)τα οποια ειναι χειροτερα εως και θανατηφορα.για αυτο τον ευχαριστω που δεν μου εδωσε τπτ απ αυτα.. θα μαθω να ζω με crohn οπως ολοι οι αλλοι ανθρωποι που πασχουν και θα παιρνω και εγω τα φαρμακα μου...εχω ομως μια ερωτηση ακομα.. οταν εχω εξαρση τι νιωθω?? σημερα πηγα τουαλετα και ηταν λιγο "νερουλα" (συγνωμη κιολας αλλα θελω να ξερω) παιρνω flagyl και μονο σημερα εγινε αυτο με την τουαλετα..(επισης νιωθω εναν ελαφρυ πονο στην κοιλια κατω κατω)..

το τραγουδι ειναι πολυ τελειο..!
  #845  
Παλιά 16-05-11, 16:38
nina_ Ο χρήστης nina_ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-12 04:47
Γεια σας παιδια!Ακομα ενα νεο μελος στην παρεα σας..Ειμαι και εγω σε αυτην την τοσο ευχαριστη θεση οπως εσεις..Εχω την νοσο απο τα 12 και τωρα ειμαι 24..Εχω περασει παρα πολλες δυσκολιες και εχω εγχειριστει στα 17 μου..Παρολα αυτα δεν αφησα αυτο να μου ακυρωσει τα σχεδια που ειχα!Προσφατα πηρα το πτυχιο μου ως Βιολογος και the show must go on!Βρηκα τυχαια το side και δεν πιστευα οτι τελικα ειμαστε τοσοι πολλοι!
Και ναι θελω να προσθεσω και εγω οτι το αγχος παιζει πολυ σημαντικο ρολο..Και δυστυχως δεν ειναι στο χερι μας να το ελεγχουμε παντα..Εχω και εγω τις φοβιες μου σχετικα με την εξελιξη της νοσου οπως επισης και με τις παρενεργειες απο ολα αυτα τα φαρμακα που περνουμε..
Παρολα αυτα και τα ταξιδια μου πηγαινω και το αλκοολ μου θα πιω καποιες φορες(απλα την επομενη μερα ισως να ποναει η κοιλια μου) και γενικα προσπαθω να μη στερουμαι τιποτα!
Παιδια αισιοδοξια και ολα καλα θα πανε!
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην nina_ για αυτό το μήνυμα:
Stamatina (16-12-12)
  #846  
Παλιά 16-05-11, 17:19
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
αντε να δουμε ποτε θα την γιατρεψουν..αν και δεν ελπιζω πολλα..
  #847  
Παλιά 17-05-11, 11:22
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σας παιδια!!!!
Μπήκα πάλι σήμερα εδώ μετά από καιρο!!! Ήθελα να πω...μην χανετε το θαρρος σας!! Λίγη προσοχή θέλει και μια χαρά θα ζήσουμε!! Έχω και εγώ περάσει πολλά...3 χειρουργεία, ειλεοστομια, εξάρσεις...ευτυχώς έχω ξεκινήσει το remicade εδώ και κάποιους μήνες και είμαι πολύ καλύτερα.
Και ταξίδια και ξενύχτια κ αλκοολ, όλα επιτρέπονται...απλα με μέτρο...ο καθένας μας εξάλλου ξέρει σε τι κατάσταση είναι και αν και μέχρι που τον παίρνει κάθε φορά να κάνει κάποια πράγματα...προσοχή θέλει...
Katarina ο στίχος από την τίγρη ήταν επίσης αφορμή για να ξαναμπώ εδώ...Πολύ αγαπημένο τραγούδι!!!
Να στε καλά παιδιά!!!
Καλημέρα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elfreedom : 17-05-11 στις 11:25
  #848  
Παλιά 17-05-11, 11:44
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
mamanicks διάβασα τώρα το μηνυμα μου σχετικά με τις ειλεοστομίες. Εγώ έχω την νόσο 7 χρόνια! Ειχα ειλεοστομία για 5 μήνες πριν από 2 χρόνια. Έκανα ειλεοστομία επειδή έπαθα διάτρηση εντέρου...σπανια επιπλοκή της νόσου...και χειρουργήθηκα επειγόντως. Και πάλι ο γιατρός μου είχε προσπαθήσει να αποφύγει την ειλεοστομία επειδή ήμουν 26 χρονών. Οπότε δεν μου έκανε ειλεοστομία στο πρώτο χειρουργείο αλλά δυστυχώς μέσα σε 15 ημέρες από το πρώτο χειρουργείο έπαθα διαφυγή και ξαναμπήκα στο χειρουργείο για να κάνω ειλεοστομία! και για μένα πριν την κάνω έμοιαζε εφιαλτης... Όταν την έκανα όμως και μετά από τους πόνους που είχα περάσει από την διάτρηση εντέρου και την διαφυγή...και με το ενδεχόμενο της σύψης να είναι τόσο κοντινό...έμοιαζε με λύτρωση!! Ήθελε λίγο καιρό να προσαρμοστώ...ήταν και καλοκαίρι και ούτε μπάνια δεν μπορούσα να κάνω...αλλά και διακοπές πήγα...και στην δουλειά μου...και στα μαθήματα...και την ζωή μου συνέχισα κανονικά και ας είχα ειλεοστομία!! Αν σε πάρει από κάτω σε τέτοιες στιγμές την πάτησες!!! Θάρρος θέλει ότι και να τύχει...Αρκεί να μην το σκέφτεσαι!!! Πάντως για να μην ανησυχείς η ειλεοστομία δεν έιναι συχνή τόσο πολύ στην νόσο του Crohn. Υπάρχουν τόσα φάρμακα και η λύση του απλού χειρουργείου...Νόμίζω συχνότερη είναι στην ελκώδη κολίτιδα.
Φιλιά παιδια!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elfreedom : 17-05-11 στις 11:49
The Following 2 Users Say Thank You to elfreedom For This Useful Post:
Githeo k (17-05-11), mamanicks (17-05-11)
  #849  
Παλιά 17-05-11, 19:19
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΙΛΕΟΣΤΟΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ??????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  #850  
Παλιά 18-05-11, 01:00
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
όχι παντα Githeo...Πολλές φορές γίνεται προσωρινή ειλεοστομία για λίγους μήνες ή ίσως κάποια χρόνια...κάποιες φορές είναι και μόνιμη ναι...εγώ την είχα 5 μήνες...
  #851  
Παλιά 18-05-11, 02:52
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
ακουσα οτι μονιμη ειναι εξαιτιας καρκινου...ουφ..
  #852  
Παλιά 18-05-11, 16:01
nina_ Ο χρήστης nina_ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-12 04:47
Ναι απο οσο γνωριζω και εγω κυριως λογω καρκινου ειναι μονιμη η ειλεοστομια..Απο την αλλη αγχωνομαι αρκετα γιατι τα ατομα με φλεγμονες θεωρητικα εχουν παραπανω πιθανοτητες απο τους αλλους να αναπτυξουν κακοηθεια..Ειναι καπως σαν να καπνιζουμε..Οπου υπαρχει φλεγμονη υπαρχουν αυξημενες πιθανοτητες για μεταλλαξη..Εχετε ακουσει εσεις κατι σχετικο?Ελπιζω να μη σας αγχωσα..Μακαρι να με διαψευσετε..
  #853  
Παλιά 18-05-11, 17:38
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
ε αμα ειναι να παθω και καρκινο δε %&%$& δεν ασχολουμαι αλλο με την crohn :P
  #854  
Παλιά 18-05-11, 22:22
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
ε ναι...εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες για καρκινο του παχεος εντερου σε μεγαλυτερη ηλικια κ μετα από χρόνια με την νοσο Crohn
αλλα και παλι δεν ειναι συχνο φαινομενο...Μονιμη ειλεοστομια νομιζω πως κανουν κ συχνα ατομα με ελκωδη κολλιτιδα που τους γινεται ολικη αφαιρεση παχεους εντερου...ετσι νομιζω...χωρις να λεω κατι με σιγουρια...
  #855  
Παλιά 23-05-11, 19:01
Σιμώνη
Guest
 

Απάντηση για τη νόσο

Εχω διαγνωσθεί με τη νόσο εδώ και ένα χρόνο περίπου. Πέρσι τέτοιο καιρό έπαιρνα κορτιζόνη και αζαθιοπρίνη. Ηταν ένα πολυ δύσκολο καλοκαίρι γιατι ζεσταινόμουν, είχα πρηστεί παντού και ένιωθα εξαντλημένη.Ακολούθησα τη θεραπεία για τρεις μήνες περίπου και τώρα συνεχίζω την αζαθιοπρίνη και μάλλον θα συνεχίσω για πολλά χρόνια ακόμα.Κουράγιο και υπομονή σε όλους μας.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.