Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-10, 00:26
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
διαθρησκευτικός και φιλοσοφικός διάλογος

...κατά καιρούς στο φόρουμ της θεολογίας, ακούγονται διάφορα παραδεκτά ή απαράδεκτα, ανάλογα με την οπτική γωνία του καθενός. Άλλα υπέρ μιας άποψης και άλλα υπέρ της άλλης. Πρόσφατα κλείστηκε ένα θέμα, που απλά, υπερασπίζεται τον εαυτό του, έναντι κάποιων άλλων που διεκδικούν την ίδια Αλήθεια (πάρτε το, ως εμφύλιο των χριστιανών). Και τι έλεγε; για την συγχωρετικότητα του συναυξάνειν ΚΑΙ ο καλός ο σπόρος ΚΑΙ τα ζιζάνια στον ίδιο αγρό.

Θα μπορούσε και το βλέπω πιο θεμιτό, από το να κλείσει το θέμα. Όποιος θέλει, ας προέβαλλε αντίλογο. Μια γνώμη ενάντια σε μια άλλη γνώμη.

ΑΝ ΜΟΝΟ γνώμες περί αληθείας υπάρχουν, γιατί να υπάρχει ο φόβος μιας ακόμη γνώμης; ώστε να κλείνεται το θέμα; (εκτός βέβαια στην περίπτωση, πως ειδικά σε Αυτήν την Αλήθεια, δεν πρέπει να υπάρξει αντίλογος, άρα κλείνει και μένει ως άρθρο). Αυτή είναι η γνώμη μου (ότι οι αληθοφάνειες ως σκιές είναι ανίσχυρες ως προς την Αλήθεια και κάποτε θα διαλυθούν, όπως καθαρίζεται ο χρυσός στο χωνευτήρι, διακρίνεται το αληθές νόμισμα από το κίβδηλο, η διάκριση της όασης από τον αντικατοπτρισμό της). Ήταν όμως αυτή, η αιτία κλεισίματος του θέματος;;;

Όχι ότι με προβληματίζει ιδιαίτερα, αλλά, γιατί δεν επιδείχθηκε ο ίδιος ζήλος όταν μία πρώην άθεη κοπέλα και τώρα σατανίστρια (κατά την ομολογία της), ανέβασε μία προσευχή - επίκληση στον σατανά. Το περί καθαρής Εκκλησίας μήνυμα όμως, φάνηκε πρόσβαλλε ''περισσότερο'' το περί πίστεως αίσθημα, καθώς ήταν ύμνος συγχωρετικότητος. (για όποιον το κατάλαβε, επιτρέπεται η διαβολή, απαγορεύεται η συγχωρετικότητα... αυτές είναι οι αρχές της άκρο. Δεν πιστεύω, άρα, κάτι καταλάθος και από μη ώριμη σκέψη θα έγινε...).

Κι εδώ, όσο με έχετε διαχειριστή του θεολογικού τμήματος, θα ακούγονται ΟΛΑ κι ο καθένας, ας αντιλέγει κόσμια. (ΑΝ αυτή η κοσμιότητα χαθεί, εκεί να επεμβούν οι υπερδιαχειριστές, εξηγώντας τον λόγο επέμβασης). Μήπως δεν ακούστηκε/ακούγεται λόγος αθέων; δωδεκαθεϊστών; χριστιανών; μουσουλμάνων; αθρήσκων; και άλλων ανένταχτων και ελεύθερων (κατά την γνώμη τους) στο πνεύμα ανθρώπων. Σωστό ή λάθος ας το κρίνει ο αναγνώστης, κι ας πει την δική του αλήθεια.

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ στην ΓΝΩΜΗ ή ΓΝΩΣΗ. (ΑΝ υπάρχει ανεξιθρησκεία και σεβασμός). Αν πάλι κάποιος θεωρεί υποδεέστερη την νοημοσύνη των ανθρώπων που πιστεύουν, του προτείνονται δύο επιλογές: ή ΔΕΝ ασχολείται [αφήνοντάς μας δημοκρατικά λίγο χώρο α-νόητης (κατά την άποψή του) έκφρασης, για να παραμυθιαζόμαστε] ή παρουσιάζει τις δικές του σκέψεις, να μας σώσει και ανεβάσει στο επίπεδό του και στην δική του ΠΙΣΤΗ.

Σε αυτό λοιπόν το thread, θα μεταφέρονται ή θα φιλοξενούνται διάφορες γνώμες περί θείου (ύπαρξης ή ανυπαρξίας θέσεων - αντιθέσεων), με οποιαδήποτε τεκμηρίωση θέλει να παρουσιάσει οποιοσδήποτε ''πιστός''. Πιστός στον Τριαδικό Θεό, στον Έναν Θεό, στους πολλούς ή λίγους θεούς, στον άνθρωπο, στην επιστήμη, στην λογική, πιστός στην αθεϊα, στην αθρησκεία κλπ. Όσοι πιστοί προσέλθετε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 28-02-10 στις 16:26
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-10, 00:32
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ποιο θέμα έκλεισε, Myst; Αυτό που ανέβασε ο Μήτσος για την καθαρότητα της Εκκλησίας; Για ποιο λόγο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-10, 01:19
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...δικαιολογήθηκε το κλείσιμο γιατί παρέβαινε την παράγραφο Ε του καταστατικού, περί προσβολής της πίστης των μελών. Φυσικά και δεν είμαι κατά του καταστατικού και επιβάλλονται όροι δημοσίευσης και αναδημοσίευσης μηνυμάτων.

Απλά, θα ήθελα αυτή η κηδεμονία να μην είναι τόσο άτεγκτη και εύθικτη μονομερώς. Εγώ θέλω αυτός που προσβάλλεται να παραθέτει τα επιχειρήματα υπεράσπισης της γνώμης του. Έτσι κάνω κι εγώ, όταν προσβάλλομαι. Δεν κλείνω. Αντιμετωπίζω.

Πόσες φορές θέλησαν να σταματήσουν τη φωνή του dhmofilou (αρχαιοελληνιστή), του deltatango, (αθέου με την Αθηνά στο σπίτι) του αχμάντ (μουσουλμάνου απολογητού) κλπ. Μήπως δεν πρόσβαλλαν την πίστη μου; αλλά, συγ-χωρετικά απαντούσα (με ό,τι νόμιζα σωστό) και τους έδινα βήμα. Τόσο πολύ, που αν ψάξεις στα αρχεία, θα δεις να φιγουράρουν σε πρώτη θέση οι αντίχριστες θέσεις πχ του αχμάντ και η λογική άμυνα (που υποτίθεται έχει κάθε δικαίωμα ο προσβαλλόμενος) αυτή να βρίσκεται κεκλεισμένων των θυρών, στα πριβέ.

Συγγνώμη για την απολογία ή φαινομενική αυτοπροβολή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-10, 01:35
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Σ' ευχαριστώ που μου απαντάς.

Δεν έχω στο νου το άρθρο Ε' του Καταστατικού και δε μπορώ να το συνδέσω με το άρθρο του Μήτσου. Αλλά είμαι περίεργο και ανήσυχο κορίτσι και θα το ελέγξω. Προφανώς, μου διέφυγε η σχετική συζήτηση.

Επί της ουσίας τώρα: καλό είναι οι θεολογικές συζητήσεις να είναι πρώτα φιλοσοφικές και μετά θρησκευτικές. Και τα έκτροπα αποφεύγουμε έτσι και προάγουμε και την -περίφημη πια- ΑΔΣ...



ΥΓ: με την Αθηνά στο σπίτι δε λέγεσαι άθεος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-10, 01:51
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...ο dt είχε/έχει ιδιαίτερες θέσεις αθεϊσμού. Αν σου πω, μπορεί να σου φανεί περίεργο, αλλά το δικαιολόγησε ως, α-θεος (αρσενικούς θεούς) η θεά μητέρα κλπ είναι μαζί με τον άνθρωπο... και στην σχέση θεός vs άνθρωπος είναι άθεος, όχι όμως και ενάντια στο φιλάνθρωπο (θηλυκή θεότητα) κ.α...

...έτσι, μαζί με αυτόν που ήθελε να καταργήσει τους απανθρώπους ψευδοθεούς που ταλάνιζαν τους ανθρώπους, μαζί του κι εγώ και όσο είναι άθεος με την δική του ορολογία, τόσο είναι και θεϊστής (κατά την δική σου ορολογία), που ψάχνει την αλήθεια - σοφία (σύμβολο θεάς Αθηνάς), την ανθρωπιά, την χαρά κλπ. ίσως σε άλλη μορφή, ίσως με άλλον τρόπο, αλλά ο στόχος παραμένει ο ίδιος. Η Αλήθεια που ξεδιψά, σε σχέση με το ψεύδος που περισσότερο κουράζει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-10, 02:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσες φορές θέλησαν να σταματήσουν τη φωνή του dhmofilou (αρχαιοελληνιστή), του deltatango, (αθέου με την Αθηνά στο σπίτι) του αχμάντ (μουσουλμάνου απολογητού) κλπ.
Μνήμη ασθενή βλέπω...
Ξεχνάς κάποιο θέμα που είχε βάλει ο Δημόφιλος με τίτλο :

ΙΗΣΟΥΣ: ΚΗΡΥΚΑΣ ΜΙΣΟΥΣ, ΔΙΧΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΣΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

Αναγκάστηκα με βάση την ίδια παράγραφο Ε του 2ου άρθρου, που τώρα ειρωνεύεσαι, να αλλάξω το θέμα σε "Ιησούς: Κήρυκας μίσους ή αγάπης".
Eσύ τότε διαφώνησες; Δεν το νομίζω... Δεν τον πετάξαμε δεν τον διαγράψαμε τον Ολυμπιστή Ελληνάρα φίλο σου.

Συνεκδότης του εθνικιστικού περιοδικού Δαυλός, ο έτερος, ήθελε να μας το παίξει Λιακόπουλος και απλά δεν του βγήκε.

Όσο για τον Αχμεντ αυτός εξέφρασε την πίστη του και καλά έκανε. Ήσουν εσύ Κώστα, παρά τις συνεχόμενες δικές μου παρακλήσεις, που θεώρησες ότι θα μπορούσες να τον αλλαξοπιστήσεις και προσπάθησες με ΑΩ και τις γνωστές θεωρίες που μας έχεις αναπτύξει εκτενώς, να τον μεταπείσεις που είναι Μουσουλμάνος και να του δείξεις τον δρόμο του Χριστού. Σου εξήγησα κατά συρροή και κατ΄ εξακολούθηση, ότι αν του δίνεις ευκαιρίες να απαντάει, θα φτάσει και στην Τζιχάντ.

Η AcroBase δεν είναι θεολογικό forum, θα πρέπει να έχει όλα τα θέματα κατ' αναλογία. Ούτε μπορούμε να έχουμε 10 θεολογικά θέματα στα 20 πρόσφατα. Είναι υπερβολή.

Αν θεωρείς ότι σε καταδιώκουμε κιόλας, είναι άδικο.

Δεν πρόσβαλε κανείς την πίστη σου Κώστα, με το να εκφράσει διαφορετική άποψη. Δεν θα το επέτρεπα εγώ αυτό, όχι μόνο σαν Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά και σαν διαχειριστής
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.