Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Χιούμορ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-09, 10:50
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
έχετε χιούμορ;

Το χιούμορ , είναι ένα χάρισμα, μία αρετή,που έχουν κάποιοι άνθρωποι.
Και λέω κάποιοι, γιατί μερικοί αυτό που θεωρούν χιούμορ, απλώς δεν είναι.
Όταν κάνεις χιούμορ δεν θα πρέπει να προσβάλεις τον συνομιλητή σου.
Να γίνεται την κατάλληλη στιγμή και να είναι έξυπνο.
Αλλωστε το έξυπνο χιούμορ, το διαθέτουν οι ευφυείς άνθρωποι.
Αυτούς τους ανθρώπους θαυμάζω και όχι τους σοβαροφανείς
όπως επίσης δεν μπορώ καθόλου αυτούς που δεν καταλαβαίνεις
πότε αστιεύονται και πότε μιλάνε σοβαρά.
Όλοι γνωρίζουμε ότι το χιούμορ κάνει την ζωή μας πιο εύκολη.
Πολλές φορές αυτοσαρκαζόμαστε για να αντιμετωπίσουμε
ευκολότερα, δύσκολες καταστάσεις.
Εσείς λοιπόν έχετε χιούμορ; Σας αρέσουν οι άνθρωποι με χιούμορ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-09, 11:33
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το χιούμορ είναι για μένα μεγάλη αρετή για όποιον το διαθέτει. Ίσως να είναι ένα από τα πρώτα - πρώτα πράγματα που προσέχω σε έναν άνθρωπο. Πιστεύω, μάλιστα, ότι το χιούμορ είναι στάση ζωής και όχι απλά μια ιδιότητα του χαρακτήρα μας. Πιστεύω, επίσης, ότι ακόμα και τα σοβαρότερα πράγματα μπορούν να ειπωθούν με χιούμορ.

Απ' την άλλη, η αίσθηση του χιούμορ είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Μου έχει τύχει συχνά ολόκληρη παρέα να ξεκαρδίζεται στα γέλια κι εγώ να λέω από μέσα μου "ωχ, κρυώσαμε". Απ' την άλλη, μ' αρέσει πολύ αυτό το ύφος που παραπαίει ανάμεσα στη σοβαροφάνεια και το χιούμορ. Τα έξυπνα υπονοούμενα, ακόμα και το μπλακ.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-09, 11:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσείς λοιπόν έχετε χιούμορ; Σας αρέσουν οι άνθρωποι με χιούμορ;
Στο πρώτο σκέλος, αρμόδιοι να απαντήσουν είναι οι άλλοι Μπορεί να θεωρείς ότι έχεις χιούμορ και οι άλλοι να βάζουν γούνες και παλτά, για να προφυλαχτούν από τις κρυάδες.

Νομίζω σε όλους αρέσουν οι άνθρωποι με καλοπροαίρετο χιούμορ. Το λέω καλοπροαίρετο, γιατί μερικοί χρησιμοποιούν το χιούμορ, για να καλύψουν τα φαρμακερά βέλη που στέλνουν.

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ' την άλλη, η αίσθηση του χιούμορ είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Μου έχει τύχει συχνά ολόκληρη παρέα να ξεκαρδίζεται στα γέλια κι εγώ να λέω από μέσα μου "ωχ, κρυώσαμε".
Είναι και υποκειμενικό σαφώς, είναι στο τι βρίσκει κανείς αστείο, κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.
Μια σαχλαμάρα που λέει κάποιος στο σχολείο, κάτω από τις γνωστές συνθήκες μιας τάξης, είναι ικανό να κάνουν τους μαθητές να σπαρταράνε στα γέλια, το ίδιο αν το ακούσεις αλλού, σε αφήνει παγερά αδιάφορο.

Είναι και το χάρισμα που έχουν μερικοί. Για παράδειγμα ένα φίλος μου, λέει ένα ανέκδοτο και κυλιόμαστε όλοι από τα γέλια. Αν το διαβάσω ή μου το πει κάποιος άλλος, ίσως με αφήσει αδιάφορο.

Πάντως εντελώς μεταξύ μας, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα, να λες κάτι αστείο, εσύ να ξεκαρδίζεσαι και οι άλλοι να σε κοιτάνε σαν να λέμε : Πάει ο Στέλιος, ου γαρ έρχεται μόνο το γήρας

(Μερικοί μερικοί να μην το σχολιάσουν το τελευταίο...)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-09, 12:27
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
έχω ένα κολλητό φίλο ο οποίος ξεκινά να σου πει ένα αστείο ανέκδοτο, βάζει τα γέλια πριν ξεκινήσει περίπου για δυο λεπτά και αφού αρχίσει ι την αφήγηση σταματά και λέει ωχ ξέχασα το τέλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-09, 12:51
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
χίουμορ ? τι είναι αυτό ?
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-09, 12:52
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
...είχα, αλλά το έχασα.

...αν το βρει κανείς, παρακαλώ να μου το επιστρέψει ή να το παραδώσει στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-09, 12:55
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
χίουμορ ? τι είναι αυτό ?
" Humor is the great thing, the saving thing. The minute it crops up, all our irritations and resentments slip away and a sunny spirit takes their place"

Mark Twain
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-09, 12:56
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
...είχα, αλλά το έχασα.

...αν το βρει κανείς, παρακαλώ να μου το επιστρέψει ή να το παραδώσει στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα.
α , αυτό το χιουμοράκι που πέρασε προψέ δικό σας ήτο ? ? ?
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-09, 12:17
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ένα δοκίμιο για το χιούμορ

Ο συμπαθέστατος κι αείμνηστος Φρέντυ Γερμανός είχε, κατά τη προσωπική μου άποψη, μια πάρα πολύ καλή αίσθηση χιούμορ και με τα περισσότερα βιβλία του το 'δειχνε κι αρκετά διασκεδαστικά. Χάρη των συλλογισμών που θα παραθέσω, θα ανασύρω ένα μόνο αστείο του, για να το χρησιμοποιήσω σα παράδειγμα.

Έγραφε λοιπόν, υπό μορφήν ...απορίας: "Δε καταλαβαίνω γιατί μόλις εμφανίζεται, στις ελληνικές ταινίες, ένας άντρας με σώβρακο, ξεσπούν όλοι κι όλες σε χάχανα, ενώ αντίθετα, αν εμφανιστεί μια γυναίκα με παρόμοια περιβολή, πέφτει νεκρική σιγή στην αίθουσα"! Προσωπικά πιστεύω, πως πίσω απ αυτό κρύβεται γυναικείος ..."δάκτυλος", κάτι σαν προβοκάτσια ένα πράμα. Καταφέρνει να υπονομεύσει, σημαντικά την αντρική κυριαρχία, μεταξύ άλλων ύπουλων ενεργειών, και να τον κατεβάσει από τη θέση του πατέρα-αφέντη-εραστή-συζύγου-κυνηγού-οδηγού στο τραίνο της ζωής.

Αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό. Ας δούμε το παράδειγμα κι ας αναρωτηθούμε πραγματικά, πόσοι και πόσες από μας, θα ξεσπούσαν σε χάχανα, με κάτι τέτοιο. Δε ξέρω πόσο αστείος μπορώ να δείξω αν εγώ κυκλοφορήσω έτσι και πόσοι-ες θα γελούσαν. Εγώ ένα ξέρω: Ποτέ μου δε γέλασα όταν είδα κάτι τέτοιο σε ταινία! Φυσικά -προς Θεού- επίσης δε γέλασα μήτε βλέποντας μια γυναίκα με εσώρουχα!

Είναι φυσικό, ότι και στην αίσθηση του χιούμορ, υπάρχουν ένα σωρό διαφορές μεταξύ των ανθρώπων κι αυτό είναι λογικό, υγιές, σεβαστό μα εν προκειμένω, αδιάφορο. Εκείνο που εγώ θέλω να θίξω με το παρόν, δεν είναι η ουσία του παραδείγματος φυσικά -κι αστειεύτηκα πριν-, μα η τυχούσα ασυμβατότητα, -εκτός του χρόνου, που είχα σημειώσει σε άλλο κείμενο μου- που μπορεί να προκύψει από διαφορετικής οπτικής, χιούμορ.

Όλοι μας έχουμε ανάγκη το γέλιο, για πολλούς λόγους κι όλοι μας επίσης, κάνουμε ή δεχόμαστε αστεία. Αυτό είναι τόσο σίγουρο, όσο και το ότι έχουν ξεκινήσει πάμπολλοι καυγάδες, μεταξύ φίλων ή μεταξύ ερωτικών συντρόφων ή άλλων στενών σχέσεων, εξ αιτίας ενός ατυχούς τέτοιου! Υπήρξε η κύρια αιτία ή αν θέλετε, η αφορμή και ...προσοχή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ!

Ο καθένας μας ορίζει με δικούς του μηχανισμούς, τι εννοεί αστείο και σοβαρό! Σκεφτείτε ένα μαγνήτη, όπου ο μαγνητικός βορράς -σοβαρό- το ουδέτερο κέντρο κι ο μαγνητικός νότος -αστείο-, βρίσκονται σε αλληλουχία.

Αν λοιπόν έστω, χωρίσουμε τα δυό τμήματα βορράς - νότος, έχουμε τη σοβαρή κι αστεία πλευρά, αντίστοιχα, με όλες τις ενδιάμεσες διαβαθμίσεις τους! Στις άκρες έχουμε -από τη σοβαρή πλευρά- ό, τι πιο ιερό κι -από την αστεία πλευρά- ό, τι πιο γελοίο κι αυτά με εντελώς προσωπική επιλογή.

Είναι λοιπόν φυσικότατο, να υπάρχουν διαφορές, αν και σε μερικά πράγματα, υπάρχει μια επίσης, οικουμενικώς παραδεκτή σύμπνοια, όπως πχ με τη μητέρα μας, που εν γένει λογίζεται ως το πιο σοβαρό κι ιερό πράγμα στο κόσμο, αλλά σε πάρα πολλά άλλα θέματα, δεν υπάρχουν απαραίτητα, κοινά σημεία αναφοράς. Όλη η άλλη γκάμα δεν είναι σίγουρο, πως αντιμετωπίζεται ίδια από όλο το κόσμο!

Έτσι μπορεί το ...φάσμα ενός ανθρώπου -όσον αφορά σε αυτές τις αντιλήψεις- να 'ναι διαφορετικό και μάλιστα πολύ, από έναν άλλο. Βλέποντας λοιπόν τι ο άλλος θεωρεί αστείο και τι όχι, μπορούμε -κινούμενοι ίσως κάπως βιαστικά- να του ..."ράψουμε ένα κοστούμι" στο περίπου, βασισμένο όμως στο δικό μας κριτήριο και βάσει της δικής μας γκάμας.

Αν δούμε κάποιον να αστειευτεί τραχιά, για κάποια μητέρα ενός άλλου, κρίνουμε πως αυτός ο άνθρωπος δεν έχει "ιερό κι όσιο"! Ίσως να πει κάποιος, πως είναι ένα βιαστικό συμπέρασμα και θα συμφωνήσω μαζί του! Μα είμαστε τόσα εκατομμύρια άνθρωποι, ο χρόνος μας περιορισμένος και ...

Αν εγώ σκοντάψω, απρόσεκτα και πέσω, κάποιοι θα γελάσουν και κάποιοι θα σπεύσουν δίπλα μου να δουν, ανήσυχοι, αν έπαθα τίποτε! Οι πρώτοι δε μου αρέσουν και σας το λέω τίμια! Προτιμώ τους δεύτερους κι ελπίζω να σεβαστείτε και να κατανοήσετε αυτή τη μεροληψία μου! Μη με αγριοκοιτάτε παρακαλώ, μίλησα απολύτως τίμια, παρόλο που αναγνωρίζω πως μπορεί να αδικήσω κάποιους, από τους κάποιους και των δυό αυτών ομάδων, μα είμαι ήδη 44 ετών, αν αυτό σας λέει κάτι...

Η αίσθηση του χιούμορ μπορεί, εξ αντιθέτου, να θεωρηθεί κι αίσθηση του σοβαρού κι αυτό είναι το κύριο θέμα μας! Κάποιος καθηγητής μου, πριν από πάρα πολλά χρόνια, σεβαστός και καλός, είχε πει: "Μια από τις διαφορές μεταξύ ανθρώπων και "κτηνών" είναι και το να ξέρουν και ν' αναγνωρίζουν το αστείο από το σοβαρό"! Πολλά χρόνια αργότερα την προσυπέγραψα!

Το γέλιο μα κι η λύπη, μας είναι ζωτικά! Πρέπει να τα περιφρουρούμε και τα δυό. Προσοχή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ! Αυτό σε συνδυασμό με το ότι, επίσης οι οιασδήποτε μορφής, σχέσεις μας, είναι κι αυτές ζωτικές, ούτε για αστείο δε θα πρέπει να κλονίζονται για ένα ...αστείο!

Πηγή
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.