Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-09, 18:07
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
θέσεις και αντιθέσεις περί μ. Εφραίμ (ΙΜ Βατοπαιδίου...)

ποιος εφραιμ;;; αυτος που εφαγε το χρημα;;

ποιοι αγιοι πατερες;; αυτοι που αθωωσαν τον παντα ελεημωνα (παντελεημωνα) της τσεπης του;;;

ποιοι διαβασατε,σκεφτηκατε και αποφασισατε;; εσεις οι gsites μονοι σας η μεταχειριζεστε απλα ως μη κοινος θνητος το royal we;


νισαφι πια


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-09, 18:26
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλως τον απανταχου πονεμενων αυτοκλητο συνηγορο!!!

καιρο ειχες () να επεμβεις

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην papa για αυτό το μήνυμα:
gsites (21-03-09)
  #3  
Παλιά 18-03-09, 18:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σε μια χώρα που ένα τεράστιο σκάνδαλο είναι σε εξέλιξη, σε ένα σκάνδαλο, που ντρόπιασε τα εκατομμύρια των πιστών, που γέμισε το οπλσστάσιο των μη πιστών, που μας έκανε να νοιώθουμε εμείς την ντροπή, που δεν νοιώθουν εκείνοι, είναι μάλλον προσβολή νοημοσύνης, να διαβάζουμε και κείμενα, το υποδίκου Εφραίμ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 18-03-09 στις 19:49
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Naias (18-03-09)
  #4  
Παλιά 18-03-09, 21:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως τον απανταχου πονεμενων αυτοκλητο συνηγορο!!!
Ο,τι και να κανει κανείς, του βγαινει το ονομα τελικα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-09, 22:45
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
μπορεί να προκαλεί με ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΟ, το κοινό αίσθημα να βγαίνει και να μιλάει... ας δείξουμε εμείς την συγχωρετικότητα και ''ανωτερότητά'' μας (για όποιον συγκρινόμενος με τον μοναχό θεωρεί τον εαυτό του ότι υπερτερεί) κι ας αφήσουμε τον καλό Θεό να του πει... δάσκαλε που δίδασκες... αλλά ΚΑΙ την δικαιοσύνη να κανονίσει τα υπόλοιπα.

Από την άλλη, σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που λένε το σωστό, αλλά για κάποιο λόγο, δεν το εφαρμόζουν. Πάθη, λάθη, αδυναμίες ανθρώπινες... δεκτές, συγχωρήσιμες;

Μάλιστα, στην Αγία Γραφή αναφέρεται ότι αν κάποιος διδάξει το σωστό... ούτος μικρός κληθήσεται στην Βασιλεία των Ουρανών, αλλά αν διδάξει ΚΑΙ ποιήσει... ούτος μέγας κληθήσεται... (εμείς έχοντας ανάγκη από μεγάλους υποτιμάμε τους μικρούς..., που κάποιο ρόλο παίζουν κι αυτοί στην ζωή μας...)

Το όλο κείμενο, (που συγγνώμη που δεν το διάβασα) ερεθίζει την διάκρισή μας. Κι αν ας πούμε λέει ''αγάπη'' ΔΕΝ την υποτιμώ επειδή είναι γραμμένη σε λερωμένο τοίχο... ή από μουντζουρωμένο χέρι. Ο Γιάννης εκτιμώ το ανέβασε ως κείμενο προβληματισμού, πάνω σε έναν τοίχο, ενώ εμείς απλωθήκαμε ως κριτές... στον γράψαντα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 18-03-09 στις 22:49
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-09, 22:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη, σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που λένε το σωστό, αλλά για κάποιο λόγο, δεν τον εφαρμόζουν. Πάθη, λάθη, αδυναμίες ανθρώπινες...
Κάποιος που συγκέντρωνε για λογαριασμό του, μια τεράστια περιουσία, με ποια αγάπη Κώστα, να ακούσω τον ποιμαντορικό του λόγο. Κάποιος που εξαπάτησε κατά συρροή και κατ εξακολούθηση. Κάποιος που με έκανε να ντρέπομαι, επειδή έγω βαθιά πίστη.

Έχουμε λίγο ξεφύγει. Δεν είμαστε θεολογικό φόρουμ και δεν έχουμε τις γνώσεις, να διαβάζουμε ή να συζητάμε τόσα πολλά θεολογικά κείμενα.

Καταλαβαίνω με πολύ αγάπη, ότι αυτά εκφράζουν τους ανθρώπους που έχουν αφιερώσει, ένα μεγάλο μέρος της ζωής τους στην μελέτη των γραφών. Προσωπικά αν και θέλω να πιστεύω ότι έχω πίστη, δεν διαβάζω θεολογικά κείμενα. Προτιμώ να διαβάσω ιστορία, φιλοσοφία, λογοτεχνία, που με συναρπάζουν.

Αν κάποιος με θεωρήσει λιγότερο πιστό, δικαίωμα του, φτάνει να μην μου το πει
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-09, 23:07
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...συγγνώμη για τον καταιγισμό των θεολογικών θεμάτων - μηνυμάτων αλλά μάλλον κάποιοι βάλθηκαν να το ανεβάσουν στις πρώτες 5 θέσεις

...έχεις δίκαιο αλλά ας είμαστε συγχωρετικοί ... καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ ὀφειλήματα ἡμῶν, ὦς καὶ ἡμεῖς ἀφίεμεν τοὶς ὀφειλέταις ἡμῶν, ... με περισσότερη εμπιστοσύνη στην οικονομία και Πρόνοια και δικαιοσύνη και ευσπλαγχνία και παιδαγωγικότητα (Κύριος οίδε το πως διορθώνει...) του καλού Θεού....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 18-03-09 στις 23:48
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-09, 12:50
mhtsos2007
Guest
 

σιγά σιγά συν-ακρίτες.......
θα δείξει η πορεία και θα δικαιωθείτε....
αλλά αν δεν δικαιωθείτε θα καταλάβετε την αθώωση ή ήδη έχετε εκδώσει την καταδικαστική τελεσίδικη απόφαση ?
ψυχραιμία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-09, 14:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
ή ήδη έχετε εκδώσει την καταδικαστική τελεσίδικη απόφαση ?
ψυχραιμία!!!
Δεν είμαστε δικαστές Δημήτρη μου και δεν θα εκδώσουμε καμιά απόφαση εμείς.
Η ζημιά έχει γίνει δυστυχώς, αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να είναι πνευματικός.
Ευκολότερο είναι κάμηλος να περάσει δια της τρύπης της βελόνης, παρά πλούσιος να εισέλθει εις την βασιλεία του Θεού" - Μάρκος. 10:23-25

Θα έπρεπε εμείς οι Ορθόδοξοι, να τον βγάλουμε μόνοι μας στο περιθώριο και να τον στιγματίσουμε, για την ζημιά που μας έκανε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-09, 14:46
mhtsos2007
Guest
 

Βιάζεσαι... σιγά και η αλήθεια θα λάμψη…
Πάντως να ξέρεις ότι ο καθένας μας κρύβει μέσα του ένα «Βαποπαίδι» ..
Να ευχηθούμε να αναδεχθεί για να διορθωθούμε….αλλοίμονο αν «φύγουμε», μαζί με το «Βατοπαίδι»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-09, 15:11
mhtsos2007
Guest
 

Η επιστολή 27 Μητροπολιτών για απόφαση πρ.Αττικής

Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:
Η Απόφαση της πλειονοψηφίας του υπό την προεδρία του Σεβ. Μητροπολίτου Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ. Μελετίου, Αντιπροέδρου της Δ.Ι.Σ., συνελθόντος την 9/3/2009 Πρωτοβαθμίου δι’ Αρχιερείς Συνοδικού Δικαστηρίου και ενεργούντος ως Δικαστικού Συμβουλίου δια της οποίας εκρίθη ότι για την κανονική υπόθεση του Σεβ. Μητροπολίτου πρ. Αττικής κ. Παντελεήμονος δεν προκύπτουν επαρκείς αποδείξεις ενοχής, τεθείσης αυτής στο Αρχείο μας ευρίσκει αντιθέτους μετά μάλιστα και την τοποθέτησιν του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ ΙΕΡΩΝΥΜΟΥ, όπως διαλαμβάνεται στο από 10/3/2009 Δελτίο Τύπου της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος όπου εδήλωσε: «η υπόθεση θα έπρεπε να παραπεμφθεί σε δίκη», δια τους κάτωθι λόγους:

1. Το περιλαμβανόμενο στο κατηγορητήριο κανονικό αδίκημα της υπεξαιρέσεως μεγάλου χρηματικού ποσού της Ι. Μονής Ευαγγελισμού Θεοτόκου Όρους Αμώμων της Ι. Μητροπόλεως Αττικής καταγνώσθηκε με την ποινική διαδικασία στον εγκαλούμενο Μητροπολίτη με καταδικαστικές Αποφάσεις του 3μελους και 5μελους Εφετείου Κακουργημάτων και αναμένεται η Απόφαση στην εκδικασθείσα αιτήση αναιρέσεως ενώπιον του Αρείου Πάγου και συνεπώς το εκκλησιαστικό Δικαστικό Συμβούλιο ώφειλε για την εξαγωγή της κρίσεώς του να αναμείνει, εφ’ όσον μέχρι τώρα αυτό έπραξε, την αμετάκλητη απόφαση του ανωτάτου αναιρετικού δικαστηρίου για να συνεκτιμήσει τις ποινικές αποφάσεις και έτσι να προβή σε ασφαλή ουσιώδη κρίση.

2. Το κατά του εγκαλουμένου Μητροπολίτου κανονικό κατηγορητήριο περιλάμβανε την κατηγορία της συμμετοχής του σε υπεράκτιο εταιρεία, που προκύπτει από επίσημα έγγραφα. Για τον λόγο αυτό και μόνο θα έπρεπε να παραπεμφθεί ο εγκαλούμενος σε κανονική δίκη για να διασφαλιστεί η εγκυρότητα της Αποφάσεως του ανωτάτου Εκκλησιαστικού Δικαστικού οργάνου.

3. Η Εκκλησία της Ελλάδος συνέπραξε στην νομοπαρασκευαστική επιτροπή για την κατάρτιση του Ν. 590/1977 «Περί Καταστατικού Χάρτου της Εκκλησίας της Ελλάδος» και αποδέχθηκε με την διάταξη του άρθρου 44 παραγρ. 1 την ισχύ του Νόμου 5383/1932 «Περί Εκκλησιαστικών Δικαστηρίων και της προ αυτών διαδικασίας» και συνεπώς και την ισχύ της διατάξεως του άρθρου 160 με την οποία επί επιβληθείσης δι’ αμετακλήτου ποινικής αποφάσεως εγκληματικής ποινής επιβάλλεται από το αρμόδιο εκκλησιαστικό Δικαστήριο η καθαίρεση του καταδικασθέντος χωρίς άλλη διαδικασία.

Στην περίπτωση που το ανώτατο αναιρετικό δικαστήριο, ο Άρειος Πάγος, απορρίψει την αίτηση αναιρέσεως του εγκαλουμένου και η ποινική απόφαση καταστεί αμετάκλητη η Εκκλησία θα πρέπει οπωσδήποτε να εφαρμόσει την απόφαση του ως άνω Αναιρετικού Δικαστηρίου διότι οι περί δεδικασμένου διατάξεις ουδεμία εφαρμογή μπορούν να έχουν στη συγκεκριμμένη περίπτωση, όπως εσφαλμένα μερικοί υποστηρίζουν διαφορετικά αν δεν εφαρμόσει την σχετική διάταξη, δυνάμει του εκδοθέντος αθωωτικού βουλεύματος, θα υπέχουν τα μέλη του πρωτοβαθμίου για Αρχιερείς Συνοδικού Δικαστηρίου ποινική ευθύνη ως φυσικά πρόσωπα για παράβαση καθήκοντος.

4. Η παρούσα αποτελεί έκφραση πόνου και αγωνίας του Κλήρου, των Μοναχών και του λαού των Μητροπόλεων μας και την υπογράφουμε κηδόμενοι του κύρους της Αγιωτάτης μας Εκκλησίας.

ΟΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ:

† ὁ ΚΑΡΥΣΤΙΑΣ & ΣΚΥΡΟΥ ΣΕΡΑΦΕΙΜ

† ὁ ΣΤΑΓΩΝ & ΜΕΤΕΩΡΩΝ ΣΕΡΑΦΕΙΜ

† ὁ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ & ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ

† ὁ ΜΑΝΤΙΝΕΙΑΣ & ΚΥΝΟΥΡΙΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

† ὁ ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΗΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΕΩΣ & ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

† ὁ ΔΡΥΪΝΟΥΠΟΛΕΩΣ, ΠΩΓΩΝ. & ΚΟΝΙΤΣΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

† ὁ ΞΑΝΘΗΣ & ΠΕΡΙΘΕΩΡΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ
† ὁ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ & ΑΓΙΟΥ ΒΛΑΣΙΟΥ ΙΕΡΟΘΕΟΣ

† ὁ ΣΑΜΟΥ & ΙΚΑΡΙΑΣ ΕΥΣΕΒΙΟΣ

† ὁ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ

† ὁ ΓΥΘΕΙΟΥ & ΟΙΤΥΛΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ

† ὁ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ & ΑΛΜΥΡΟΥ ΙΓΝΑΤΙΟΣ

† ὁ ΘΕΣΣΑΛΙΩΤΙΔΟΣ & ΦΑΝΟΡΙΟΦΕΡΣΑΛΩΝ ΚΥΡΙΛΛΟΣ

† ὁ ΑΡΤΗΣ ΙΓΝΑΤΙΟΣ

† ὁ ΦΛΩΡΙΝΗΣ, ΠΡΕΣΠΩΝ & ΕΟΡΔΑΙΑΣ ΘΕΟΚΛΗΤΟΣ

† ὁ ΥΔΡΑΣ ΣΠΕΤΣΩΝ & ΑΙΓΙΝΗΣ ΕΦΡΑΙΜ

† ὁ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ

† ὁ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΣΥΜΕΩΝ

† ὁ ΕΔΕΣΣΗΣ ΠΕΛΛΗΣ & ΑΛΜΩΠΙΑΣ ΙΩΗΛ

† ὁ ΘΗΡΑΣ ΑΜΟΡΓΟΥ & ΝΗΣΩΝ ΕΠΙΦΑΝΙΟΣ

† ὁ ΠΑΤΡΩΝ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ

† ὁ ΚΥΘΗΡΩΝ ΣΕΡΑΦΕΙΜ

† ὁ ΑΙΤΩΛΙΑΣ & ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ ΚΟΣΜΑΣ

† ὁ ΣΙΣΑΝΙΟΥ & ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

† ὁ ΓΟΡΤΥΝΟΣ & ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΕΩΣ ΙΕΡΕΜΙΑΣ

† ὁ ΘΗΒΩΝ & ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

† ὁ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑΣ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΣ

http://www.romfea.gr/index.php?optio...=2247&Itemid=2
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-03-09, 22:57
gsites Ο χρήστης gsites δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-04-09 00:03
Φύλο: Άντρας
περί Βατοπαιδίου

Αγαπητοί φίλοι
Προσωπικά επιμένω, να μην επιτρέπω να μου διαμορφώνουν άποψη τα ΜΜΠ (Μέσα Μαζικής Προπαγάνδας). Στα πενήντα μου έμαθα τουλάχιστον να ακούω και την άλλη άποψη πριν βγάλω πόρισμα.
Απλά θα θυμίσω ότι σε σύγκριση με τις κατηγορίες για τον Άγιο Νεκτάριο ( στην εποχή του ) αυτά που λένε για τον Εφραίμ - μάλλον στον χώρο των Αγίων τον κατατάσουν από τώρα.
Επιμένω να μην μου πλάθουν τον εγκέφαλο ο Τράγκας, ο Χατζηνικολάου, ο Πρετεντέρης και το λοιπό σκυλολόι, που επανειλημένως έχουν δείξει την βαθιά τους λατρεία για την εκκλησία και την Ελλάδα.
Όσο για την προσωπική περιουσία που έφτιαξε ο Εφραίμ, ούτε οι τηλεεισαγγελείς, δεν το λένε πλέον.
Γιατί θέλετε να αγνοείτε ότι με αίτημα - πρωτοβουλία και απόφαση του κράτους έγιναν οι όποιες ανταλλαγές;
Γιατί θέλετε να αγνοείτε ότι η Ι.Μ.Βατοπαιδίου ζήτησε την επιστροφή όλων των ανταλλαγέντων και την επάνοδο στο προηγούμενο καθεστώς και το κράτος ακόμα δεν απάντησε;
Εν τέλει θα βρεθεί κάποιος σ' αυτή την χώρα να μου πει γιατί κατηγορείται ο Εφραίμ;
Το φτωχό μου μυαλό πάντως, μέχρι τώρα δεν μου έχει επιτρέψει να καταλάβω!
Εν τέλει η αποψή μου είναι ότι : στόχος είναι η Ελλάδα, είναι η ορθοδοξία ως στήλος για την Ελλάδα, είναι το Άγιο Όρος ως πυλώνας της Ορθοδοξίας σήμερα και φτάνουν στο Βατοπαίδι, πρότυπου κοινοβίου στο Άγιο Όρος σήμερα.
Κανένας από αυτούς δεν μπορεί να συγχωρήσει το "κακούργημα" να πάρει κάποιος υπό την καθοδήγηση του, το 1990 ένα υπό κατάρευση μοναστήρι, με 10 γηρασμένους μοναχούς και να καταφέρει, μέσα σε δεκαπέντε χρόνια, να το κάνει το μεγαλύτερο σε πλήθος μοναχών, να το αναστηλώσει και να το κάνει διαφήμιση για το Άγιο Όρος και την Ορθοδοξία.
Φτάνει σε ακραία όρια διαστροφής κάποιος φιλόδοξος και φιλοχρήματος άνθρωπος, να γίνει στα 20 του καλόγηρος με σκοπό μετά από 30 χρόνια να γίνει πλούσιος. Πάντως εμένα εντύπωση διεστραμένου δεν μου δίνει.
Όσο πλούσιο και να είναι ένα μοναστήρι οι μοναχοί που το διακονούν, εν νηστεία και προσευχή διάγουν. Τα πλούτοι μόνο για τους κοσμικούς έχουν αξία. Για τους μοναχούς ο τρόπος ζωής είναι δεδομένος και σταθερός.
Όποιος αμφιβάλει μπορεί ευκολότατα να το διαπιστώσει με μια απλή επίσκεψη.
Αδέλφια ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ εν αγάπη και συγχωρητικότητα.
Η ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΑΛΛΟΥ
* συγγνώμη για τον τρόπο γραφής, αν ενοχλεί κάποιους, αλλά νομίζω, εν ελευθερία μου δίνετε το δικαίωμα χρήσης και του δικού μου νοός.
__________________
http://isites1.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-03-09, 23:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από gsites Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά θα θυμίσω ότι σε σύγκριση με τις κατηγορίες για τον Άγιο Νεκτάριο ( στην εποχή του ) αυτά που λένε για τον Εφραίμ - μάλλον στον χώρο των Αγίων τον κατατάσουν από τώρα.
Απο τη μία δεν πρεπει να "μασαμε" ο,τι μας ταΐζουν τα Μέσα

Απο την άλλη, το γεγονος οτι αγιοι της ιστοριας, καθως και ο ιδιος ο Χριστος εχουν κατηγορηθει και μαρτυρησει αδικα, δεν πρεπει να αποτελει επιχειρημα "αθώωσης" τια τον καθε απατεώνα ή θεομπαίχτη, καθιστώντας μας αφελείς και θύματα.

Καταλαβαίνω οτι χρειάζεται κάποια αντίδραση μπροστα στον "οργισμένο όχλο", αλλα απο την άλλη η "αγιοποίηση" (μέσω σύγκρισης με παραδείγματα αθώων μαρτύρων) δεν είναι έμμετρος τρόπος αντίδρασης. Αντίθετα είναι το άλλο άκρο.

Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στον Εφραιμ. Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω ουτε αποψη ουτε θεση πανω σε αυτο το θεμα (αλλωστε υποτιθεται οτι ισχυει το "αθωος μεχρι αποδειξεως του εναντιου" και οχι το αντιθετο)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 21-03-09 στις 00:03
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-03-09, 23:15
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ενημερωτικό φυλλάδιο της ΙΜ Βατοπαιδίου 2009 για όποιον θάθελε να ακούσει την άλλη άποψη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 31-03-09 στις 15:17
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-03-09, 23:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω, γιατί τόσο πολύ υπεράσπιση στους υπόδικους Εφραίμ και Σια;

Τόση πολύ πρεμούρα να τους αθωώσουμε; Αγγελάκια οι άνθρωποι να τους κάνετε και οσιομάρτυρες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Naias (30-03-09)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.