Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-10, 00:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θεολογικό Club και υπερβολές

Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ΔΥΣΗ συνεχώς τρώγει εκ του Δένδρου της Γνώσεως και αισθάνεται ολοένα και περισσότερον την πείνα δια την γνώση, ή Ανατολή κάθεται κάτωθεν του Δένδρου της ζωής, άλλα δεν μπορεί να φθάση εως τον καρπόν.
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί που ο οδοιπόρος από τον σπόρο Ι(Ο)ΝΙΟ αφού εργαστεί, καρπώνεται το καθ' ωμοίωσιν Ι(Ω)ΝΙΑ και από πάλι τον σπόρο ΙΟΝΙ(Ο) της προσωπικής αλήθειας και αγάπης που έχει εμφυτευμένα μέσα του, ανακαλύπτει, αυτό που Ο Κύριος του αποκαλύπτει την Αλήθεια και την Αγάπη του Προσώπου ΙΩΝΙ(Α).
Επειδή βλέπουμε πολλά θέματα για αγνώστους αγίους οσίους κλπ, υποθέτουμε ότι είναι θεολογικά θέματα και συνήθως δεν τα διαβάζω.
Προσέχοντας όμως αυτό το μήνυμα, μάλλον χάσαμε την μπάλα. Αυτό περί δύσης και ανατολής, Ιονίου Ιωνίας είναι θεολογικά θέματα;

Από την μία έχουμε μια κλασική εμμονή ενός ιερωμένου που τον αγίασαν, για την κακή δύση και την καλή Ανατολή.
Από την άλλη, μπλέκουμε εθνικά θέματα με θρησκευτικά, σε κάτι που δεν έχει καμία σχέση με την επίσημη εκκλησία.
Ένας αχταρμάς απόψεων, που σαν χριστιανός ορθόδοξος, το βρίσκω εντελώς ξένο.

Που είναι το θεολογικό θέμα;

Και κάτι ακόμα, που το λέω σαν προσωπικό παράπονο.

Είμαστε ένα forum ποικίλης ύλης, δεν είμαστε ένα Forum Ορθοδοξίας, δεν είναι δυνατόν να φιλοξενούμε τόσα πολλά θέματα ταυτόχρονα, ούτε θα πρέπει να καταγράψουμε όλες τις βιογραφίες όλων των Αγίων και Οσίων της Ορθόδοξης εκκλησίας. Όλα αυτά μας παρέχονται στο Internet, Φτιάξτε μια σελίδα που θα έχει τα links, για το έργο και την ζωή όλων των Αγίων. Δεν υπάρχει λόγος όμως καταγραφής εδώ.

Δεν υπάρχει λόγος καταγραφής, όσων κειμένων δημοσιεύονται σε blogs ορθοδόξου περιεχομένου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 14-04-10 στις 09:26
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Naias (14-04-10)
  #2  
Παλιά 14-04-10, 01:03
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Θεολογικό Club και προβληματισμοί

...μέσα στην πλουραλιστική ενημέρωση που παρέχει απλόχερα η άκρο έχει και ένα μέρος (κοντά 2.5% όταν το είχα μετρήσει συγκριτικά με άλλα) όπου ''φιλοξενούνται'' και κάποιες θεολογικές σκέψεις, που δεν είναι απαραίτητο να διαβάζονται από όσους ΔΕΝ το επιθυμούν, αλλά και πάλι χωρίς απαίτηση να κατανοούνται ή να γίνονται αποδεκτά.

Σαν υπερδιαχειριστής καλά κάνεις και μας υπενθυμίζεις για την απαραίτητη συστολή των αναρτήσεων ''τέτοιου'' (ανεπίτρεπτου) περιεχομένου, αλλά ΑΝ υπάρχει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ επιλογών, ας τα διαβάζουν αυτοί που το θέλουν, κι ας μην τα διαβάζουν αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει.

(έτσι νομίζω κάνουν οι περισσότεροι, σε ενότητες ή μεμονωμένα θέματα που τους ενδιαφέρουν - τα διαβάζουν - ή τα προσπερνούν ως αδιάφορα, χωρίς να το κάνουν θέμα).

Σε ευχαριστώ Δημήτρη για τις σκέψεις του αγίου, που θα ''χωρούσαν'' και στο περί διπόλου. Κάνε τον κόπο, πριν τα αναρτάς να ρωτάς τους αρμοδίους ή να προσθέτεις λιτά, μόνο δεσμούς. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-10, 01:50
mhtsos2007
Guest
 

επειδή έχει γίνει σήριαλ το θέμα και κυρίως με αναρτήσεις μου θαθελα απλά να πω δυο τρεις σκέψεις μου...
όπως σωστά αναφέρει ο κ Κώστας το ποσοστό των θεολογικών αναρτήσεων είναι μικρό σε σχέση με όλα τα αλλά και ακριβώς είναι λογικό αφού είναι χώρος με ποικίλο θεματολόγιο....άρα με βάσει το ποσοστό αυτό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως θεολογικό φόρουμ και μάλιστα θα έλεγα ότι τα θέματα που εγώ ανέβασα είναι όχι ακριβώς θεολογικά αλλά άπτονται γενικότερου ενδιαφέροντος., όσον αφορά τα καθαρώς θεολογικά, κατά την δική μου κρίση ήταν θέματα της παρηγορητικής θεολογίας που τόσο ανάγκη έχουμε στην εποχή μας...

αν αυτό ενοχλεί είναι πολύ απλή η απάντηση...ένα μήνυμα από τον υπερυπεύθυνο ..ότι κόφτω Μήτσο το τροπάριο δεν μας ενδιαφέρει και κοίτα καταλλού....το πιάνω και τελειώνει.....

όσον αφορά το copy paste.. και το συμπάθιο δηλαδή το μεγαλύτερο ποσοστό αναρτήσεων είναι copy paste και μάλιστα συγκεκριμένων εφημερίδων και sites άρα δεν στέκει η αμφισβήτηση των αναρτήσεων μου....

τέλος πάντων επειδή έχει γίνει αρκετός κόπος με συζητήσεις παρασκηνιακά....και για να σας βγάλω από το στρες των "περιέργων" και «ιδιόρρυθμων» όπως φαίνεται επιλογών μου στα θέματα που ανέβασα κατά καιρούς.....σας δηλώνω ότι δεν θα ξανά αναρτήσω θέμα και φέρνω αναταραχή στην καλή ατμόσφαιρα του χώρου και δημιουργώ και αντεγκλήσεις που με για κανέναν λόγο δεν είναι στη πρόθεση μου......ζητώ σεμνά συγγνώμη για την όποια διατάραξη έφερα και καλή συνέχεια....
με τίποτα δεν νοιώθω ενοχλημένος και θα συνεχίσω να είμαι επισκέπτης όσο μπορώ και βρίσκω ενδιαφέροντα άρθρα...άλλωστε έκανα και εκλεκτούς φίλους εδώ μέσα και νοιώθω υπόχρεος γιαυτό!!!

ναστε καλά και ευχαριστώ για την φιλοξενία και την καλή διάθεση να αντέξετε τις άσκοπες αναρτήσεις μου....Στελιο σορρυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-10, 05:32
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Μια δυο σκέψεις και δεν θα εμπλακώ περισσότερο.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την μία έχουμε μια κλασική εμμονή ενός ιερωμένου που τον αγίασαν, για την κακή δύση και την καλή Ανατολή.
Από την άλλη, μπλέκουμε εθνικά θέματα με θρησκευτικά, σε κάτι που δεν έχει καμία σχέση με την επίσημη εκκλησία.
Ένας αχταρμάς απόψεων, που σαν χριστιανός ορθόδοξος, το βρίσκω εντελώς ξένο.
... βρίσκω ενδιαφέρουσα αυτή την θεώρηση, όπως και κάποιες άλλες. Και κάποιες άλλες λιγότερο ενδιαφέρουσες ή αδιάφορες.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαστε ένα forum ποικίλης ύλης, δεν είμαστε ένα Forum Ορθοδοξίας
Όταν ανά περιόδους ένα club είναι "πολυγραφόμμενο" αυτό ταυτόχρονα αλλάζει ή προσδιορίζει και το profile του ολόκληρου του forum ;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είναι δυνατόν να φιλοξενούμε τόσα πολλά θέματα ταυτόχρονα, ούτε θα πρέπει να καταγράψουμε όλες τις βιογραφίες όλων των Αγίων και Οσίων της Ορθόδοξης εκκλησίας.
Εδώ το "χάνω" λίγο το θέμα ...

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει λόγος όμως καταγραφής εδώ.
Για ποιο λόγο; ... Ναι μεν "παλιά" , αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι ό,τι πιθανόν και να έχει αλλάξει το καταστατικό και να μην το έχω πάρει είδηση.

Αυτά. Μόνο.
... κουβέντα να γίνεται
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-10, 09:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή έχει γίνει σήριαλ το θέμα και κυρίως με αναρτήσεις μου θαθελα απλά να πω δυο τρεις σκέψεις μου...
Δημήτρη δεν έχει να κάνει με τις αναρτήσεις σου.

όπως σωστά αναφέρει ο κ Κώστας το ποσοστό των θεολογικών αναρτήσεων είναι μικρό σε σχέση με όλα τα αλλά και ακριβώς είναι λογικό αφού είναι χώρος με ποικίλο θεματολγιο....
Κάνετε λάθος. Οι αναρτήσεις είναι πάρα πολλές, υπερβολικά πολλές, στα πρώτα 25 θέματα υπάρχουν 7-8 θεολογικά.

Εγώ γίνομαι αποδέκτης παραπόνων. Αν οι αναρτήσεις ήταν θέμα διαλόγου, δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα.
Πριν λίγο καιρό ξανακάναμε την ίδια κουβέντα, δεν θέλουμε στην AcroBase αναρτήσεις από blogs.
Φαντάζεστε να ξεκινήσω να γράφω βιογραφίες λογοτεχνών ποιητών γλυπτών ζωγράφων κλπ, με copy paste; Ποιος ο λόγος; Όλα υπάρχουν στο διαδίκτυο.
Ένα Forum δεν είναι αποθηκευτικό μέσο κειμένων, ενημέρωση μεν και διάλογος δε.

Δεν έχω δει τα τελευταία χρόνια, να έχει έρθει θέμα θεολογικού προβληματισμού; Το Club δεν είναι καν θεολογικό, πιο πολύ θα του ταίριαζε ο τίτλος, Ορθόδοξες αναρτήσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-10, 10:48
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Θα ήταν ενδιαφέρον όμως, όποιος σε πιέζει, να γράψει κι εδώ την άποψη του.
Να την αναλύσει, να την καταλάβουμε.

Γιατί όπως εγώ το καταλαβαίνω, κάποιος σου λέει μια κουβέντα, μπαίνεις εσύ μπροστάρης και ο πραγματικά "πιεζόμενος" (γι αυτό και αντιδρά προς τα σένα), μένει στη σκιά, χωρίς να "εκτίθεται" γράφοντας τις απόψεις του.

Προσωπικά, παρατηρώ πως αυτές οι "πιέσεις" έχουν γίνει σαν τους "γνωστούς-αγνώστους" των δημοσιογράφων.

Ας μιλήσουμε λοιπόν.

Κι αν όχι εδώ, αν ντρεπόμαστε, σε άλλη περιοχή του forum.

Γιατί όταν αναγκάζεσαι να λες για 7-8 θέματα στα πρώτα 25, και εγώ μετρώ 6 στα πρώτα 45, τότε δεν μπορώ να δεχτώ το επιχείρημα.
Ή όταν υπάρχει θρεντ "Βίοι Αγίων" και όλα γράφονται εκεί, δεν μπορώ να δεχτώ ότι γεμίσαμε θέματα με βίους αγίων.

Μπορώ όμως να δεχτώ ότι πρέπει να υπάρχει ένα θέμα που να ανανεώνεται με "θεολογικές προσεγγίσεις", με copy-paste ή όχι, αντί αυτές να γίνονται κάθε φορά και νέο θέμα κι έτσι γεμίζει ο τόπος.

Μπορώ επίσης να δεχτώ ότι τα θέματα έχουν τουλάχιστον 2 προοπτικές:
1. Να ενημερώσουν και να προβληματίσουν
2. Να γίνουν αφορμές για συζήτηση

Και τα δύο προκαλούν αφύπνιση. Είτε μιλάμε για το club "Θεολογικά Θέματα", είτε για το club "Πολιτική" ή "Ιστορία".


Όλα χρειάζονται.

Όπως χρειάζεται και η ελεύθερη βούληση.
Και το θάρρος της γνώμης μας.

Αυτό που δε χρειάζεται είναι η πίεση.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-10, 11:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήταν ενδιαφέρον όμως, όποιος σε πιέζει, να γράψει κι εδώ την άποψη του.
Να την αναλύσει, να την καταλάβουμε.
Δεν είπα πουθενά ότι πιέζομαι, αλλά ότι γίνομαι δέκτης παραπόνων και εσύ προσωπικά το γνωρίζεις Χρήστο σαν Admin, τα έχουμε συζητήσει επί μακρόν.

Γιατί όπως εγώ το καταλαβαίνω, κάποιος σου λέει μια κουβέντα, μπαίνεις εσύ μπροστάρης και ο πραγματικά "πιεζόμενος" (γι αυτό και αντιδρά προς τα σένα), μένει στη σκιά, χωρίς να "εκτίθεται" γράφοντας τις απόψεις του.
Με αυτό με υποβιβάζεις σαν διαχειριστή αυτού του χώρου και ουσιαστικά με θεωρείς ετερόφωτο. Δεν θα αντιδρούσα αν δεν έχω πει κατά συρροή και κατ' εξακολούθηση, ότι δεν θέλω στην AcroBase, κείμενα από blogs. Τι άλλο πρέπει να κάνω, για να γίνει αυτό κατανοητό; Να σβήνω μηνύματα;

Ξέρεις τι θα σου απαντούσε κάποιος άλλος; Ότι εδώ γίνεται προσπάθεια έντονου προσηλυτισμού.

Θέλω η AcroBase να έχει ύλη σε όλα τα club της, να μην είναι μονομερής, να μην μυρίζει λιβάνι όταν μπαίνεις μέσα. Φαντάσου ότι αυτό ενοχλεί εμένα, που είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, τι θα γίνετε με άλλους;

Όπως χρειάζεται και η ελεύθερη βούληση.
Και το θάρρος της γνώμης μας.
Ποια γνώμη σας Χρήστο; Έπνιξε κανείς την γνώμη σας;
Το μόνο που θέλω να πνίξω είναι το copy paste από τα blogs.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-10, 13:43
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα πουθενά ότι πιέζομαι, αλλά ότι γίνομαι δέκτης παραπόνων και εσύ προσωπικά το γνωρίζεις Χρήστο σαν Admin, τα έχουμε συζητήσει επί μακρόν.
Οκ. Να το ανασκευάσω.
Δέχεσαι παράπονα. Χαίρομαι που αυτά τα παράπονα δε σου προκαλούν πίεση.
Μπορούν όμως, οι παραπονιάρηδες να βγουν και να τα πουν από μόνοι τους.
Γιατί σαν Admin ξέρω κι έχουμε συζητήσει, αλλά νομίζω πάντα οι συζητήσεις ξεκινούν από παράπονα τρίτων και καταλήγουν στο να μιλούν 3 άσχετοι με τους παραπονιάρηδες άνθρωποι.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις τι θα σου απαντούσε κάποιος άλλος; Ότι εδώ γίνεται προσπάθεια έντονου προσηλυτισμού.
Αν κάποιος το υποστήριξε αυτό σε σένα, να βγει να του αποδείξω ότι είναι υπερβολικός και τρέφει φόβο.
Αν αυτό το υποστηρίζεις εσύ ο ίδιος, πες το ανοιχτά, για να το συζητήσουμε.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω η AcroBase να έχει ύλη σε όλα τα club της, να μην είναι μονομερής, να μην μυρίζει λιβάνι όταν μπαίνεις μέσα.
Για να μην είναι μονομερής θα πρέπει όλοι μας, παραπονιάρηδες και μη, να συμμετέχουμε με αναρτήσεις.
Είτε με δικά μας κείμενα, είτε με πηγές που έχουμε επιβεβαιώσει.
Κυρίως όμως με κείμενα που δεν είναι κουραστικά - κι εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στα περί blogs.

Ας γράφει ο καθένας για πράγματα του ενδιαφέροντος του.
Δε χρειάζεται όλα να ενδιαφέρουν όλους.
Αλλά η όποια μονομέρεια αντιμετωπίζεται με πλουραλισμό.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια γνώμη σας Χρήστο; Έπνιξε κανείς την γνώμη σας;
Καταρχάς λες για μένα: Η γνωστή "ρετσινιά", αλλά θα το ξεπεράσω.

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως χρειάζεται και η ελεύθερη βούληση.
Και το θάρρος της γνώμης μας.
Της γνώμης μας ως ανθρώπων, ως ακροβασιανών, ως παραπονιάρηδων που μόνο λέμε στα εσωτερικά clubs, αλλά δε βγαίνουμε εδώ να μιλήσουμε.
Δε λέω για μένα Στέλιο.
Να εκφραστούν ελεύθερα όσοι σου παραπονιούνται.

Αν έχουν να προσθέσουν κάτι δηλαδή.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-10, 19:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ. Να το ανασκευάσω.
Δέχεσαι παράπονα. Χαίρομαι που αυτά τα παράπονα δε σου προκαλούν πίεση.
Μπορούν όμως, οι παραπονιάρηδες να βγουν και να τα πουν από μόνοι τους.
Ξέρεις πολύ καλά Χρήστο, ότι οι περισσότεροι δεν μιλάνε και δεν εκφράζονται ανοικτά και κάπου το καταλαβαίνω, δεν θέλουν να δημιουργούν αντιπάθειες και κόντρες.

Είναι λογικό να είμαι δέκτης, προτάσεων, παραπόνων, συζητήσεων κλπ.

Αν αυτό το υποστηρίζεις εσύ ο ίδιος, πες το ανοιχτά, για να το συζητήσουμε.
Στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα, σου είπα ότι εμένα με ενοχλεί σαν εικόμα acrobase. Επίσης με ενοχλεί, που παρακάλεσα, να μην βγάζουμε ειδήσεις από blog, στα οποία τα περιεχόμενα, δεν έχουν καμία εμπιστοσύνη.

Συνήθως αντλώ ειδήσεις, από το ΑΠΕ, τις σελίδες έγκριτων ενημερωτικών μέσων, όπως Εφημερίδες, αλλά και δημοσιογραφικών ενημερωτικών σελίδων.

Δεν έχω τίποτα με τα blogs, τα διαβάζω συχνά, αλλά ποτέ δεν αναδημοσιεύω είδηση, αν δεν την διασταυρώσω, από κάποιο αξιόπιστο ΜΜΕ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-10, 19:26
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πολύ καλά Χρήστο, ότι οι περισσότεροι δεν μιλάνε και δεν εκφράζονται ανοικτά και κάπου το καταλαβαίνω, δεν θέλουν να δημιουργούν αντιπάθειες και κόντρες.

Είναι λογικό να είμαι δέκτης, προτάσεων, παραπόνων, συζητήσεων κλπ.
Λογικό είναι να είσαι δέκτης παραπόνων.
Τι σημαίνει όμως "να δημιουργούν αντιπάθειες και κόντρες";;
Έχουμε κάτσει 24 ώρες τώρα και συζητάμε για το θέμα αυτό. Έχουμε μισήσει ο ένας τον άλλον θανάσιμα;
Αυτά είναι πολύ παιδικά πράγματα.
Έως ένα σημείο μπορώ κι εγώ να το καταλάβω.
Υπάρχουν όμως στιγμές που ο καθένας πρέπει να πατάει γερά στα πόδια του και να έχει το θάρρος της γνώμης του.
Όπως το έχει για άλλα θέματα.

Εύχομαι για το καλύτερο.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα, σου είπα ότι εμένα με ενοχλεί σαν εικόμα acrobase. Επίσης με ενοχλεί, που παρακάλεσα, να μην βγάζουμε ειδήσεις από blog, στα οποία τα περιεχόμενα, δεν έχουν καμία εμπιστοσύνη.
...
Δεν έχω τίποτα με τα blogs, τα διαβάζω συχνά, αλλά ποτέ δεν αναδημοσιεύω είδηση, αν δεν την διασταυρώσω, από κάποιο αξιόπιστο ΜΜΕ.
Σ' αυτό συμφωνώ 100% και όπως ανέφερα και στο θέμα για τη Δασκάλα των Πομάκων:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι αυτό πάντα ζητάμε βιβλιογραφία. Γι αυτό πάντα προσπαθούμε να επιβεβαιώσουμε τις πληροφορίες που μας έρχονται.
Δε σημαίνει αυτό βέβαια πως ό,τι γράφουν τα blogs είναι λάθος.
Ούτε ότι κάτι ανεπιβεβαίωτο είναι "μούφα".
Αλλά κάτι το ανεπιβεβαίωτο είναι σίγουρα αναξιόπιστο.
Βέβαια, όλα αυτά απέχουν έτη φωτός από υποψίες "έντονου προσηλυτισμού" που θα μπορούσε να έχει κάποιος.
Αλλά εκτιμώ πως αυτό ειπώθηκε τελείως θεωρητικά και γι αυτό είναι ανάξιο λόγου.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-10, 20:49
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειρήνη υμιν...!!
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-10, 21:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από maralin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειρήνη υμιν...!!
Μα ειρήνη έχουμε

Το να εκφράζουμε διαφορετικές απόψεις, δεν σημαίνει ότι γινόμαστε και εχθροί
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Easty (14-04-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.