Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Καθημερινά ενημερωτικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-09, 14:49
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θέλω να γίνω δάσκαλος

Η τρέλα με το επάγγελμα του δασκάλου καλά κρατεί και στις φετινές πανελλήνιες εξετάσεις, η αυλαία των οποίων ανοίγει σε ένα μήνα. Σχεδόν το 30% των υποψηφίων της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης στα λύκεια της δυτικής Θεσσαλονίκης μετακινήθηκαν προς τη Θεωρητική την τελευταία τριετία, γεγονός που συνδέεται με την προσπάθεια κατάκτησης μίας θέσης στις παιδαγωγικές σχολές.

Δεν είναι λίγοι οι αριστούχοι, που ψηφίζουν... σταθερή δουλειά εστιάζοντας το ενδιαφέρον τους στις παιδαγωγικές, τις αστυνομικές και τις στρατιωτικές σχολές, χωρίς ωστόσο να χάνουν την αίγλη τους ορισμένα παραδοσιακά περιζήτητα τμήματα των ΑΕΙ - ΤΕΙ.

Στην τελική ευθεία εισέρχονται δεκάδες χιλιάδες τελειόφοιτοι των λυκείων της χώρας, οι οποίοι θα ριχτούν στη μάχη των πανελλήνιων εξετάσεων το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαΐου. Οι υποψήφιοι των γενικών και επαγγελματικών λυκείων θα καθίσουν στα θρανία την Παρασκευή 15 Μαΐου για να διαγωνιστούν στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας, ενώ ο εξεταστικός μαραθώνιος θα ολοκληρωθεί στις 29 του μηνός με το μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.

Οι απόφοιτοι των εσπερινών γενικών λυκείων παίρνουν τη... σκυτάλη από τις 16 έως τις 30 Μαΐου, ενώ νωρίτερα, από τις 5 έως τις 12 Μαΐου, οι απόφοιτοι του Β' κύκλου των ΤΕΕ θα διεκδικήσουν το 5% των θέσεων στα ΤΕΙ. Αν και τα μηχανογραφικά δελτία θα συμπληρωθούν μέσα στον Ιούλιο, ωστόσο, ήδη, άρχισαν να εκδηλώνονται ισχυρές τάσεις προς συγκεκριμένες σχολές, όπως προκύπτει από τις συναντήσεις υποψηφίων με ειδικούς των Κέντρων Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού.

Να προσθέσω κι εγώ ένα δασκαλικό ανέκδοτο :

- Ποιοι είναι οι τρεις βασικότεροι λόγοι για να θέλει να γίνει κανείς δάσκαλος;
- Ιούνιος, Ιούλιος, Αύγουστος
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-09, 11:52
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές του επαγγέλματος του δασκάλου (παρά τις χαμηλές αποδοχές, που είναι περίπου το 50% του μέσου όρου των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης) έχουν πριμοδοτήσει τα τελευταία χρόνια τόσο τη στροφή χιλιάδων υποψηφίων προς τα Παιδαγωγικά Τμήματα Δημοτικής Εκπαίδευσης όσο και τις βάσεις εισαγωγής τους, των οποίων η άνοδος την περίοδο 2002-2009 φθάνει κατά μέσο όρο τα 5.000 μόρια!

Δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι τα Παιδαγωγικά Τμήματα Αθήνας και Θεσσαλονίκης έχουν «σταυρωθεί» και φέτος ως πρώτη προτίμηση από τους υποψηφίους περισσότερο από κάθε άλλο τμήμα. Αυτό φανερώνει η φετινή έρευνα σε δείγμα εκατοντάδων μηχανογραφικών υψηλόβαθμων υποψηφίων (με πάνω από 16.500 μόρια) από Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Παράλληλα, όλα δείχνουν ότι για πρώτη φορά τουλάχιστον τα Τμήματα Αθήνας και Θεσσαλονίκης θα «χτυπηθούν» στήθος με στήθος στο ύψος των βάσεων εισαγωγής με τις Νομικές Σχολές των αντίστοιχων πόλεων.

«Τους προσλάβαμε ενώ έκαναν ακόμη τη θητεία τους»

ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΗΧΕΙ παράξενα στο τοπίο της μεγάλης ανεργίας των πτυχιούχων ΑΕΙ- ΤΕΙ και ιδιαίτερα των πτυχιούχων καθηγητικών σχολών (φιλόλογοι, φυσικοί, μαθηματικοί, γυμναστές κ.λπ.) πέρσι δημιουργήθηκε έλλειμμα δασκάλων! Το γεγονός παραδέχθηκε ο υφυπουργός Παιδείας Ανδρέας Λυκουρέντζος στις 11 Φεβρουαρίου 2008 στη Βουλή απαντώντας σε επερώτηση βουλευτών για τα κενά στα σχολεία που δεν καλύπτονται μεσούσης της σχολικής χρονιάς.«Δεν υπάρχουν εκπαιδευτικοί διαθέσιμοι για να προσληφθούν ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι. Εξαντλήσαμε όλες τις δυνατότητες. Προσελήφθησαν μέχρι εκπαιδευτικοίοι οποίοι υπηρετούσαν για κάποιες ημέρες ή εβδομάδες ακόμα τη θητεία τους.

Προσελήφθησαν απόφοιτοι των Παιδαγωγικών Τμημάτων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους τον Σεπτέμβριο μήνα... Υπάρχει αντικειμενική δυσκολία. Αν έχετε να μας προτείνετε έναν ή μία δασκάλα, ευχαρίστως αύριο να εξασφαλίσουμε την πίστωση για να γίνει η πρόσληψη».
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-09, 12:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πραγματικά εκπληκτικό!!!
Γιατί έχουμε τόσα άχρηστα ΤΕΙ που δεν πατάει κανείς στην επαρχια και δεν τα κάνουν, παιδαγωγικά τμήματα, αφού έχουν τόση ανάγκη και κόψιμο ;;;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-09, 13:40
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
"1.781 δάσκαλοι και 710 νηπιαγωγοί θα διορισθούν φέτος στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, όταν πέρυσι είχαν διοριστεί αντίστοιχα 2.226 δάσκαλοι και 889 νηπιαγωγοί. Η απόφαση αυτή του Υπουργείου Παιδείας εμφανίσθηκε ως κεραυνός εν αιθρία, καθώς έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το έλλειμμα δασκάλων που υφίσταται στα δημοτικά σχολεία της χώρας μας. «Η μείωση αυτή θα δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα στα σχολεία (συμπτύξεις τμημάτων, απώλεια διδακτικών ωρών κ.λπ.) και θα ενισχύσει ακόμη περισσότερο την ελαστική εργασία, αφού τις κενές θέσεις θα κληθούν να τις καλύψουν χιλιάδες ωρομίσθιοι και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί, παρά την πρόσφατη δέσμευση του υπουργού Παιδείας για κατάργηση του θεσμού των ωρομισθίων», καταγγέλλει η Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδας.

...το Υπουργείο Παιδείας λαμβάνει αποφάσεις...στη μείωση της χρηματοδότησης της παιδείας στο χαμηλότερο ποσοστό των τελευταίων 50 χρόνων, 3,09% του ΑΕΠ..."

Πηγή

Τα σχόλια δικά σας...
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-09, 14:41
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η φετινή μείωση στους διορισμούς των δασκάλων είναι γεγονός και οι λόγοι προφανείς.

Παρόλα αυτά και επειδή είμαι διορισμένη στην Αβάθμια εκπαίδευση και βλέπω τα πράγματα από μέσα, έχω να πω ότι οι δάσκαλοι είναι η μόνη ειδικότητα εκπαιδευτικών που πολύ - πολύ γρήγορα διορίζονται και μάλιστα κοντά στο σπίτι τους.

Αντίθετα, όλες οι υπόλοιπες ειδικότητες είναι κορεσμένες και ταλαιπωρούνται για χρόνια πολλά και πρέπει να φτάσουν τα 40 τους για να τακτοποιηθούν κάπου κι αν.

Γι' αυτό σας λέω, αν έχετε παιδάκια, ανίψια, φίλους και γνωστούς που τους απασχολεί η επιλογή του σωστού ΑΕΙ, δώστε τους τη σωστή συμβουλή

Να μην πάνε χαμένες και οι μούτζες που έχω δώσει στον εαυτό μου κατ' επανάληψη τα τελευταία χρόνια .....
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-12, 06:01
Kamila
Guest
 

δασκάλοι από εξωτερικό

Γειά σας,
Είμαι μαθηματικός από την Πολωνία, έχω master στα μαθηματικά και άδεια διδασκαλίας στη χώρα μου όπου και σπούδαζα. Τι πρέπει να κάνω για να έχω άδεια διδασκαλίας στην Ελλάδα? Παρακαλώ, απαντήστε αμα ξέρετε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-12, 21:07
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα πρέπει να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου, αλλά για το πώς γίνεται αυτό θα πρέπει να πάρεις έγκυρες πληροφορίες από το υπουργείο παιδείας.

Πάντως, ξανασκέψου το (βλέπε νέο μισθολόγιο...)
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-12, 21:11
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως, ξανασκέψου το (βλέπε νέο μισθολόγιο...)
Ναι λιγα σου πεφτουν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-12, 21:16
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν δε μου έπεφταν λίγα αγαπητέ Γίλδωρα, που από το πρωί κάθεσαι αναπαυτικά στο σπιτάκι σου, δε θα γυρνούσα μόλις τώρα από ιδιαίτερο μάθημα, με κεραυνούς, αστραπές και τον κίνδυνο να μείνω με τη σακαράκα που έχω στη μέση κανενός νερόλακου! Θα καθόμουνα σπιτάκι μου να μεγαλώσω τα παιδάκια μου και να φτιάξω κανένα φαγάκι της προκοπής.

(Είναι παράνομο να κάνω ιδιαίτερα, αλλά ας έρθουν να με πιάσουν και να μου ζητήσουν το λόγο, πολύ το θέλω)
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-12, 21:19
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κι εγώ ένα δασκαλικό ανέκδοτο :

- Ποιοι είναι οι τρεις βασικότεροι λόγοι για να θέλει να γίνει κανείς δάσκαλος;
- Ιούνιος, Ιούλιος, Αύγουστος
Στην ΑΣΠΑΙΤΕ οι λογοι ηταν :
-Χριστουγεννα,Πασχα,Καλοκαι ρι!!!

υ.γ :
-θελω να γινω δασκαλος !

-το σκεφτηκες καλα???
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-02-12, 21:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
και να φτιάξω κανένα φαγάκι της προκοπής.
Τοτε ειναι τυχερα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-02-12, 21:23
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι λιγα σου πεφτουν
αν αυριο σου πουν μειον ενα χιλλιαρικακι....κ εσενα λιγα θα σου πεσουν...αγαπητε μου Gildor...!!!
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-02-12, 21:30
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε ειναι τυχερα
Ε, τώρα τι θες; Να οργανώσω ακροβασιανό τραπέζωμα να πάρουμε γνώμες;

Αλλά σε λυπάμαι, γιατί τότε θα αναγκαστείς να μου ζητήσεις ταπεινά συγνώμη
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-02-12, 21:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε ειναι τυχερα
Τον Λοβέρδο και τον Παπακωνσταντίνου, τι τους έχεις;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.