Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-12-09, 15:19
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι τόσο οι "βαθιά φιλοσοφημένοι" όσο και οι "βαθιά θρησκευόμενοι" χρησιμοποιούν τέτοιους χαρακτηρισμούς και βγάζουν τέτοιο μένος που δεν το καταλαβαίνω καθόλου
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-12-09, 15:45
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσάκι , είσαι ένα πλάσμα του θεού , Βαθειά φιλοσοφιμένο στην άγνοιά σου , αλλά και Βαθειά βουρκομένο στην μηδενιστική καταιγίδα της Αθεϊας σου
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
άκου εδώ, πρόβατο της αγέλης του Θεού σου, το τι είμαι και τι ζητάω δεν είσαι σε θέση να το αξιολογήσεις εσύ κι ούτε σου το επιτρέπω.
Με βάση το Καταστατικό της Acrobase (άρθρα 2α, 2γ, 8 και 9β), θεωρώ ότι το παρόν thread πρέπει να κλείσει.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Alaman (13-12-09)
  #33  
Παλιά 13-12-09, 16:55
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
... και δεν το λέω εγώ, αλλά ο Απόστολος Παύλος", δήλωσε ο καρδινάλιος, ...

...
Ο καρδινάλιος αναφέρθηκε σε ένα χωρίο από την προς Ρωμαίους Επιστολή του Αποστόλου Παύλου ...
Πολύ συχνά κάνουμε το λάθος να παίρνουμε, να απομονώνουμε τμήματα ομιλιών ή γραπτών, να τα ξεκόβουμε από το αρχικό τους πλαίσιο και να βγάζουμε τα δικά μας συμπεράσματα. Πολλές φορές επίσης κάνουμε ένα βήμα παραπέρα και υποστηρίζουμε ότι αυτό έλεγε και το αρχικό χωρίο.

Μόνο αυτή την παρατήρηση έχω να κάνω.

υγ: Ας εξεταστεί και η πρόταση του Archmage.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-12-09, 17:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν εκανε προταση. Το εκλεισε. Εσυ και εγω μπορουμε να απαντησουμε λογω αξιωματος :Ρ Οποτε ας μη το συνεχισουμε αφου δεν μπορουν να συμμετασχουν οι αλλοι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-12-09, 17:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν απουσιάζω δημιουργούνται αυτές οι καταστάσεις.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΡΗΤΩΣ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΩΣ.

Δεν θα κλείσουμε το θέμα, θα στείλουμε σε κλειστό θέμα, τα επίμαχα μηνύματα και το ίδιο θα κάνω αν επαναληφθεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-12-09, 17:29
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα κλείσουμε το θέμα, θα στείλουμε σε κλειστό θέμα, τα επίμαχα μηνύματα και το ίδιο θα κάνω αν επαναληφθεί.
Πολύ χαίρομαι για την παρέμβασή σου. Θεωρώ απαράδεκτο κάποιος να κλείνει ένα θέμα έτσι και όσο για το καταστατικό άντε μην πώ καμιά κουβέντα. Λές και είμαστε 15χρονα. Αν κάποιος ήθελε να κάνει σωστή διαχείριση των προνομίων του θα έπρεπε να προστατέψει αυτούς που με δομημένο λόγο παραθέτουν τις απόψεις τους απο αυτούς που προκαλούν βρίζοντας. Με το να κλέισει το θέμα πολύ απλά εξισώνεις τον επιτιθέμενο με αυτόν που δέχεται την επίθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-12-09, 17:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το να κλέισει το θέμα πολύ απλά εξισώνεις τον επιτιθέμενο με αυτόν που δέχεται την επίθεση.
Κάθε θέμα έχει δύο όψεις και ταυτόχρονα δύο απόψεις.

Η θρησκεία, κάθε θρησκεία, έχει τους υπερασπιστές της και τους κατηγόρους της. Έτσι γίνεται παντού σε όλα τα θέματα.

Υπάρχουν όμως πράγματα, φαινομενικά αθώα, που λέγονται και θίγουν κάποιους και έτσι ξεκινάνε οι αντεγκλήσεις.
Υπάρχει πάντα ένα όριο και αυτό το όριο όταν ξεφεύγει απο την φαρέτρα των επιχειρημάτων και πάει στην προσωπική επίθεση, είναι μη επιτρέψιμο.

Ο Δημήτρης σαν πρώτη ενέργεια, έπραξε σωστά που έκλεισε το θέμα. Έπρεπε κάπου να μπει ένα φρένο.

Το φρένο μπήκε και η πιο ώριμη σκέψη ήταν απλά να συνεχίσουμε το θέμα, χωρίς τις παρεκτροπές και ελπίζω όλοι να συμφωνούμε σ' αυτό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-12-09, 17:48
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ χαίρομαι για την παρέμβασή σου. Θεωρώ απαράδεκτο κάποιος να κλείνει ένα θέμα έτσι και όσο για το καταστατικό άντε μην πώ καμιά κουβέντα. Λές και είμαστε 15χρονα. Αν κάποιος ήθελε να κάνει σωστή διαχείριση των προνομίων του θα έπρεπε να προστατέψει αυτούς που με δομημένο λόγο παραθέτουν τις απόψεις τους απο αυτούς που προκαλούν βρίζοντας. Με το να κλέισει το θέμα πολύ απλά εξισώνεις τον επιτιθέμενο με αυτόν που δέχεται την επίθεση.


Oι απόψεις εκτιμώ ότι διίστανται, για το ποιός είναι ο "επιτιθέμενος" και ποιός είναι αυτός που "δέχεται επίθεση"... θεωρώ ότι κανείς δεν μπορεί να το "κρίνει" αυτό αντικειμενικά.

Η βάση, το σημείο αναφοράς και (για μένα) η υποχρέωση είναι ο σεβασμός του καταστατικού. Η τήρησή του αφορά όλους και πρωτίστως όσους έχουν έναν επιπλέον ρόλο να το διαφυλάξουν. Δεν μπορούμε να αυτοαναιρούμε αυτό που λέμε ότι πρεσβεύουμε.

Συμφωνώ με τον Archmage.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-12-09, 17:49
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ χαίρομαι για την παρέμβασή σου. Θεωρώ απαράδεκτο κάποιος να κλείνει ένα θέμα έτσι και όσο για το καταστατικό άντε μην πώ καμιά κουβέντα. Λές και είμαστε 15χρονα. Αν κάποιος ήθελε να κάνει σωστή διαχείριση των προνομίων του θα έπρεπε να προστατέψει αυτούς που με δομημένο λόγο παραθέτουν τις απόψεις τους απο αυτούς που προκαλούν βρίζοντας. Με το να κλέισει το θέμα πολύ απλά εξισώνεις τον επιτιθέμενο με αυτόν που δέχεται την επίθεση.
Εγώ θεωρώ προσβλητικό να μου απευθύνει κάποιος το λόγο σε στύλ "άκου αγοράκι" ή "πρόβατο της αγέλης του θεού". Συνεπώς κρίνω ότι όλο το thread εξελίσσεται σε ad hominem και flame war και δεν πρόκειται να μπω στις παιδικές συζητήσεις "αυτός μου είπε" "όχι αυτή μου είπε".

Μπορείς να πεις όσες κουβέντες θέλεις για το καταστατικό, έχω πει κι εγώ και πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Εφόσον όμως υπάρχει και εφόσον εγώ κρίνω ότι παραβιάζεται, οφείλω να προσπαθήσω να το τηρήσω. Και αν μπεις στον κόπο να το διαβάσεις, θα δεις ότι το εφάρμοσα σχεδόν κατά γράμμα, χωρίς να κρυφτώ πίσω από τη "σωστή διαχείριση προνομίων".

Άλλοι μπορούν να βλέπουν επιτιθέμενους ή αμυνόμενους, εγώ βλέπω thread και εικόνα της acro.


Προς alaman/nelly: ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σας, προφανές αλλά μερικές φορές πρέπει να το λέμε...


υγ: εννοείται ότι ο xenios έχει τον πρώτο λόγο
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Naias (13-12-09)
  #40  
Παλιά 13-12-09, 18:02
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θεωρώ προσβλητικό να μου απευθύνει κάποιος το λόγο σε στύλ "άκου αγοράκι" ή "πρόβατο της αγέλης του θεού". Συνεπώς κρίνω ότι όλο το thread εξελίσσεται σε ad hominem και flame war και δεν πρόκειται να μπω στις παιδικές συζητήσεις "αυτός μου είπε" "όχι αυτή μου είπε".
Διαφωνώ αγαπητέ. Το ότι έχεις εδω μέσα κάποιες εξουσίες αυτό συμβαίνει επειδή ο Στέλιος διαπίστωσε οτι και κρίση έχεις και ποιότητα για να διαχειριστείς έναν χώρο συζητήσεων. Και επίτρεψέ μου να σου πώ ότι ο Στέλιος δεν έπεσε έξω. Περίμενα λοιπόν απο εσένα να μην ακολουθήσεις την εύκολη ρομποτική λύση του καταστατικού αλλά να παρέμβεις πολύ πιο 'χειρουργικά' . Είναι κρίμα ένας διάλογος που έχει καλά στοιχεία να σταματάει έτσι. Και αν θέλεις να το πάμε και καταστατικά , σε αυτές τις περιπτώσεις το καταστατικό σου δίνει και άλλες επιλογές, να μεταφέρεις μηνύματα , να διαγράψεις τις προσβλητικές φράσεις κοκ. Το να κλείσεις το θέμα είναι η εύκολη λύση.

Επίσης κάνω και την αυτοκριτική μου γιατί στην αρχή του thread επειδή είδα οτι ενδεχομένως θα γινόταν 'μανούρα' έγραψα ένα χαβαλετζίδικο μήνυμα ενώ αν ήθελα να συμμετέχω θα έρπεπε να γράψω την άποψη μου με σαφήνεια και επιχειρηματα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-12-09, 18:06
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
[off topic]
Είναι ένα θέμα το πως να κλείνει ένα θέμα! Παρόλο που κοίταξα δεν το είδα ή δεν το παρατήρησα ότι ήταν κλειστό. Αν το είχα δει δεν θα απαντούσα.
Επίσης είπα να εξεταστεί..
[/off topic]
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-12-09, 18:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
[off topic]
Είναι ένα θέμα το πως να κλείνει ένα θέμα! Παρόλο που κοίταξα δεν το είδα ή δεν το παρατήρησα ότι ήταν κλειστό. Αν το είχα δει δεν θα απαντούσα.
Επίσης είπα να εξεταστεί..
[/off topic]
Το θέμα άνοιξε Χριστίνα διαφορετικά θα έγραφε κλειστό θέμα.

Απλά μεταφέραμε τα τρια επίμαχα μηνυματα στο ιδιο club κλεισμένα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-12-09, 18:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίμενα λοιπόν απο εσένα να μην ακολουθήσεις την εύκολη ρομποτική λύση του καταστατικού αλλά να παρέμβεις πολύ πιο 'χειρουργικά' .
Ανδρέα τα πράγματα δεν είναι πάντα εύκολα, πολλές φορές και εγώ έκλεισα ένα θέμα, όταν είδα ότι ηταν αδιέξοδο και ίσως να εκανα το ίδιο και τώρα.

Όταν υπάρχουν έκτακτες καταστάσεις δεν έχεις και πολλες επιλογές :

1. Σβήνεις το μήνυμα
2. Διορθώνεις το μήνυμα
3. Κλείνεις το θεμα
4. Μεταφέρεις τα μηνύματα στο αρχείο (μη προσβάσιμο απο τα μέλη)
5. Μεταφέρεις τα επίμαχα μηνύματα

Το 1,2 και 4 είναι ακραία συμπεριφορά που προσωπικά το έχω κάνει και έχω μετανοιώσει.

Το κλείσιμο θέματος, έστω προσωρινά είναι ενδεδειγμένη κίνηση για να μην προχωρήσει η κατασταση.

Η μεταφορά και το κλείσιμο των επιμαχων μηνυμάτων μόνο, ίσως είναι η πιο αναίμακτη λύση.

Θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε και αλλού αυτό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-12-09, 18:42
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 1,2 και 4 είναι ακραία συμπεριφορά που προσωπικά το έχω κάνει και έχω μετανοιώσει.
Το κλείσιμο θέματος, έστω προσωρινά είναι ενδεδειγμένη κίνηση για να μην προχωρήσει η κατασταση.
Η μεταφορά και το κλείσιμο των επιμαχων μηνυμάτων μόνο, ίσως είναι η πιο αναίμακτη λύση.
Θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε και αλλού αυτό.
Οκ. Ο Δημήτρης μου εξήγησε και είναι κατανοητό ότι δεν θα μπορούσε να πάρει το μέρος του ενός ή το άλλου , όσο και αν στα δικά μου μάτια ήταν προφανές το πώς ξέφυγε η κουβέντα. Απλά αγριεύω όταν βλέπω ότι ένα θέμα κλείνει. Απο το Δημήτρη ζητάω και δημόσια συγγνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-12-09, 20:08
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...το θέμα είναι, πως όταν κάποιος ''θέλει'' να έχει άξονα τον σεβασμό, ίσως πρέπει να κάνει κριτική και στον εαυτό του, μήπως και πρακτικά, ΔΕΝ αφήνει τον συνάνθρωπό του ελεύθερο να διαλέξει τον παράδεισό του. Άλλος τον επίγειο, άλλος τον επουράνιο, άλλος καλύπτοντας και εμμένοντας στο όποιο πάθος (παράδεισό) του... μέχρι να ανακαλύψει την (για κάποιον άλλον με ενδιαφέρον ή σκωπτικά και με έπαρση, εντοπιζόμενη) αστοχία του. (με την αμαρτία = αστοχία).

Εκκλήσεις πολλές για ''παραδείσους'' υπάρχουν και καθημερινά μας καλούν να χαθούμε - χυθούμε μέσα σε αυτούς. Αφού όμως, ό,τι λάμπει ΔΕΝ είναι χρυσός, ας θυμηθούμε τον Οδυσσέα και τις σειρήνες που σαν διαχρονικό βοήθημα, μας προκαλεί για ευθυκρισία, δλδ ποιος μας συμφέρει να στοχεύουμε και ποιον να αποφεύγουμε.

Κατά την γνώμη μου, καλό θα ήταν, να μην ισοπεδώνουμε με αφορμή την συγχωρετικότητα (που επιβάλλεται) την αλήθεια με την αληθοφάνεια. Αυτό, δεν είναι αγάπη (που είναι συγχρόνως ΚΑΙ αλήθεια), αλλά αναληθής αγαπισμός. Συγχωρετικός και ανθρώπινος (εμφανισιακά) από τη μία, αλλά στην ουσία του, αναληθής οπότε και ανολοκλήρωτος από την άλλη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 13-12-09 στις 20:11
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.